Autor Wątek: Muminki  (Przeczytany 83305 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Gashu

Muminki
« dnia: Listopad 06, 2005, 02:33:51 pm »
Ciekaw jestem, czy ktoś z Was -  starych koni  ;) - zainteresuje się tą pozycją.
Ja przyznam się, że mam dylemat - z jednej strony cykl książkowy, opowiadający o perypetiach muminków bardzo cenię i mam do niego spory sentyment - z drugiej jednak w stosunku do, dotychczas wydanych w Polsce komików z wspomnianymi bohaterami, żywie dokładnie odwrotne uczucia.  

They say when you talk to God it's prayer.
But when God talks to you, it's schizophrenia."
--------------
http://twitter.com/gashuPL

Offline Maciej

Muminki w Egmoncie :D
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 06, 2005, 02:35:21 pm »
Na pewno kupię.  8)
To są te stripy rysowane przez Towe i jej brata.
url=http://www.forum.gildia.pl/login.php?logout=true&sid=d50706ce8e8e80cb43136eb5a41e6082]super strona z gołymi babami!!![/url]

Offline konradkonrad

Muminki w Egmoncie :D
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 06, 2005, 04:14:13 pm »
I to rodzi nadzieję, że mają one podobny klimat. Byłoby fajnie.

Offline andruth

Muminki w Egmoncie :D
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 06, 2005, 04:31:19 pm »
maja

widziałem tego parę setek w Bullsie.

Świetna rzecz

Offline Tkachoz

Muminki w Egmoncie :D
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 06, 2005, 04:59:59 pm »
z pewnoscia kupie
przynajmniej jeden z albumow

Offline graves

Muminki w Egmoncie :D
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 07, 2005, 08:30:22 am »
Mnie to interesuje.

Jak się okaże, że jednak nie, to dam siostrzenicy na gwiazdkę :lol:
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline andruth

Muminki w Egmoncie :D
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 07, 2005, 09:29:01 am »
Tu taka ciekawostka - pare lat temu Bulls Pres przymierzał sie do zrobienia polskiej komiksowej wersji Muminków, zdaje sie że Komiksowo w Wyborczej miało to drukować.Zrobiliśmy ( ja i obecny naczelny "Chichotu") na ich zamówienie jeden odcinek i jakieś przymiarki
do następnych, ale w sumie nic nie wyszło z tego
Tyle że miałem okazję przyjrzeć sie tym paskom Towe J. i jej kontynuatorów.

A teraz przy okazji mi sie to przypomniało, pogrzebałem w papierach i ksero znalazłem ( orginał chyba w Bullsie przepadł)

Takie Archiwum X, można zerknąć :

http://www.digart.pl/zoom.php?id=239039&dwnl=1

Offline empro

Muminki w Egmoncie :D
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 07, 2005, 11:44:34 am »
Andruth, wery najs :) przyznam, że w kolorku to bym nawet zakupił takie Muminy :)

brawo !!  :badgrin:

Anonymous

  • Gość
Muminki w Egmoncie :D
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 07, 2005, 07:42:16 pm »
no jeżeli to jest rysowane przez Tove Jansson to napewno wyląduyje to na mojej półce. hmm, nie mam jeszcze półki.... komiksy w kartonach pod ścianą. :D

andruth - fajnie, ale wiesz, bez obrazy, tylko tove jansson powinna to rysować, nikt inny. wszelkie komiksy, kreskówki itp to woda po kisielu.

m

Offline empro

Muminki w Egmoncie :D
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 07, 2005, 07:55:53 pm »
@murmur; wersja Andrutha jest moim zdaniem bardzo dobra (chodzi o warstwę graficzną :)), a Muminki nie są czymś co było przedstawiane w komiksie (itp) przez lat wiele rysowane TYLKO przez jednego autora a więc nie jest to przykład typu Kajko i Kokosz albo Fistaszki, które to w innych "dłoniach" nie powinny się znaleźć (wedle niektórych oczywiście i gdzieś tam był sobie nawet topic taki :))
ja tam uważam, że akurat "andruthowe Muminki" są extra i ładnie pasują i w ogóle :)

a chyba "woda po kisielu" zależy też od kwestii fabularnej itp


btw teraz zacznie się powownie dyskusja na temat kontynuacji komiksów/etc przez innych autorów :)

Anonymous

  • Gość
Muminki w Egmoncie :D
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 07, 2005, 08:20:20 pm »
eee
oczywiście że rysunki andrutha są bardzo dobre. profesjonalne rzekłbym nawet (w świetle tego, że profesjonalistów w polsce można policzyć na palcach jednej ręki i uwaga - tu zaskoczenie - siebie nie zaliczam do nich).

a co do kisiel water, to moze wyjaśnię. to kwestia bardzo osobista. muminki powinny być robione tylko przez tove jansson. tyle ile zrobiła - i koniec. całą reszta to już nie to. zrobiono z tego maszynkę do pieniędzy, ok, ale ja jestem staromodny i wolę jak dzieła pozostają zamknięte w momencie smierci twórcy. i tak dobrze ze pani tove nie skiepściła się pod koniec życia i nie zaczęła puszczać jakichś totalnych nieporozumień, vide asterix i kosmici. :D

ale tak jak mówię, to moje prywatne zdanie, pokoleniu które wychowało się na bajkach z muminkami w telewizji i komiksach z muminkami nie da się tego przetłumaczyć.

nie żebym pił do wieku rozmówców na tym forum, tak wyjaśnię żeby nie zaczynać nowego wątku dyskusji.

podsumujmy: andruth bardzo ok.

muminki tylko tove jansson.

na koniec: czytał ktoś autobiografię tove jansson? i ludzi wśród których się  obracała jako dziecko? można bezbłędnie rozpoznać kto jest kim później w  muminkach. :D

Offline Gashu

Muminki w Egmoncie :D
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 07, 2005, 09:24:34 pm »
Cytat: "empro"

ja tam uważam, że akurat "andruthowe Muminki" są extra i ładnie pasują i w ogóle :)


Włóczykij ma strasznie kartoflany nos.
They say when you talk to God it's prayer.
But when God talks to you, it's schizophrenia."
--------------
http://twitter.com/gashuPL

Offline konradkonrad

Muminki w Egmoncie :D
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 08, 2005, 09:03:00 am »
W przypadku rysunków Andrutha zgadzam się z Mateuszem, że nie pasują do tego jak odbieram twórczość Tove Jansson. Jakoś zbyt profesjonalne także w sensie wpasowywania się w pewien standard.

Co nie znaczy, że nie mogła by powstać dobra adaptacja którejś książki, gdyby pojawił się ktoś kto to zrobi w odpowiednim stylu. Z drugiej strony nie wiem czy to rzeczywiście potrzebne...

Offline andruth

Muminki w Egmoncie :D
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 08, 2005, 10:25:54 am »
To może ja sie wtrące.
Po pierwsze - ta plansza to jedna z całej masy rzeczy, jaką zrobiłem w życiu.Nic specjalnego, taka ciekawostka, o której sobie przypomniałem "z okazji"
Po drugie - ja tam fanem Muminków specjalnie nie byłem.Ot, pewnie że mnie tym w dzieciństwie "katowano", ale jakoś nie urzekło do końca..
Po trzecie - Tove Janson rysowała Muminki 7 lat, ptem robił to jej brat, przez lat 12, a potem przejęło to studio.I te Muminki są różne.Paski z początkowego okresu to najlepszy moment - pełny surrealizm, abstrakcyjne pomysły, daleko wykraczające poza to co było w ksiązeczkach.Potem jest różnie.Prawo zmęczenia serią jest tam również widoczne.Paski jej brata są takie sobie, w dużym stopniu przypominają to co później zaczęli robić bracia Torvinenowie.Ot, takie historyjki, bardzo bezpieczne.
Więc nie sądze,zeby było nad czym rozdzierać szaty, jakiś "kanon" komiksowy w przypadku Muminków raczej nie istnieje.
Miałem okazję sporo tego zobaczyć, ba, mam w domu kilkaset ( dokładnie 200 pare) pasków z tej serii ( hehe, przetłumaczonych z Bullsa),
więc mam jakieś pojęcie o tym.Zresztą, my ( ja i Kamil) podeszliśmy do sprawy, myślę, bardzo rzetelnie, nie chcieliśmy ( zreszta nie byłoby takiej możliwości) robienia jakiejś "wariacji na temat" i dlatego:
Po trzecie - Włoczykij ma taki nos, bo takie wzory postaci dostaliśmy z Bullsa.To żadna moja inwencja.Zresztą taki sam nos ma w wersji telewizyjnej.Więc prosze bez marudzenia mi tu.Takie sa "uroki" pracy z postaciami licencyjnymi, nic się na to poradzi.
Mam nadzieję, ze trochę rozjaśniłem.
A albumik, myśle, kupić warto.Nie wiem, jaka będzie jego zawartość, jesłi chronologicznie, to super.Jeśli będą to paski z późniejszych lat, to i tak fani będą zadowoleni

Offline konradkonrad

Muminki w Egmoncie :D
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 08, 2005, 02:31:29 pm »
Wszystko rozumiem i się nie czepiam.
Ale skoro już jest ciekawostka, to pisze co o tym myślę.