Autor Wątek: Stephen R. Donaldson - mistrz niedoceniony?  (Przeczytany 8800 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline no01

Stephen R. Donaldson - mistrz niedoceniony?
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 01, 2005, 10:21:49 am »
Mam moc ktora oslania :). Widze duze podobienstwo do WP, chyba w wiekszosci bazowal na Tolkienie.
Woodhelvenin-elf
Stonedownor-krasnolud
Giganci-Entowie
etc.
atanie to sztuka, a raczej sztuczka. Dowcip polega na tym, by nauczyć się rzucać na ziemię i nie trafić w nią.

Offline mr.maras

Stephen R. Donaldson - mistrz niedoceniony?
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 03, 2005, 11:07:46 am »
Prolog "The Runes of the Earth", niestety w pdf:
znajdziecie tutaj.
Spalić po przeczytaniu.

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Stephen R. Donaldson - mistrz niedoceniony?
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 04, 2005, 06:20:15 pm »
Dla mnie też jest to jeden z najlepszych cykli takiej "niebajkowej" fantasy. Czytałem tylko pierwsze kroniki (3 tomy), ale zrobiły na mnie piorunujace wrażenie.

Offline no01

Stephen R. Donaldson - mistrz niedoceniony?
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 04, 2005, 10:21:34 pm »
Pierwsze swietne, ale jak to sie ma do Drugich?
atanie to sztuka, a raczej sztuczka. Dowcip polega na tym, by nauczyć się rzucać na ziemię i nie trafić w nią.

Offline dziki

Stephen R. Donaldson - mistrz niedoceniony?
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 07, 2005, 10:54:49 am »
no01 napisał(a):
Cytuj
Pierwsze swietne, ale jak to sie ma do Drugich?

A wcześniej bohater cię irytował? Czy mógłbyś trochę szerzej opowiedzieć, co ci się tu podobało, a co nie?

Offline no01

Stephen R. Donaldson - mistrz niedoceniony?
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 07, 2005, 02:09:32 pm »
Bohater mnie strasznie irytowal, najbardziej w wojnie zloziemnego kamienia i chyba ta irytacja spowodowala, ze tak mi sie to spodobalo. To pierwsze fantasy z bohaterem tragicznym jakie czytalem. Warsztat bardzo dobry, opisy i akcja wysmienita. Postacie wspaniale zarysowane, Slone Serce Pianoscigly byl moim jednym z wielu ulubionych bohaterow... Jakie sa drugie kroniki? Schematycznie podobne?

Jakbym mial teraz czytac 2 kroniki, i Niedowiarek dalej byl by niedowiarkiem to nie wiem czy bym przeczytal, wystarczy tej irytacji...
atanie to sztuka, a raczej sztuczka. Dowcip polega na tym, by nauczyć się rzucać na ziemię i nie trafić w nią.

Offline Maestro

Stephen R. Donaldson - mistrz niedoceniony?
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 09, 2005, 03:29:14 pm »
Donaldson to nie tylko fantasy.
"Kroniki... są godne polecenia ale mnie w fotel wdusiła jego space opera
"Skok w .... " (tu zawsze w tytule jest coś innego - Skok w konflikt, Skok w coś tam (nie pamiętam  :? ))
W Polsce wydano trzy tomy i na tym koniec. Albo dalsze jeszcze nie powstały albo wydawca zrezygnował. A warto.
Genialne postaci, iście grecka tragedia w głębinach kosmosu i niesamowici Obcy.

Polecam!

Offline 8jakis

Stephen R. Donaldson - mistrz niedoceniony?
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 01, 2005, 11:51:14 am »
zaletą kronik jest właśnie inny bohater, nie heros, nie zabijaka, nie rycerz bez skazy, tylko człowiek słaby, trędowaty, niesympatyczny, nie wierzący w Krainę i wcale nie chcący ją ratować.
I Donaldson wymyślił swój świat od podstaw, bez krasnuludów i elfów, tylko z zupełnie innymi rasami
słonecznica - pomył genialny
jeden feblik - stale o cierpieniu, jakies masochistyczne skłonności?
 skąd wiadomo, że świat istnieje?

Offline mr.maras

Stephen R. Donaldson - mistrz niedoceniony?
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 01, 2005, 11:55:56 am »
Jest jednak nadzieja!!!! Jak zapowiedział na stronie MAG-a Andrzej Miszkurka: (...)nie zrezygnowaliśmy ze Skoków definitywnie (poprawa sytuacji finansowej wydawnictwa sprawiła, że możemy dokończyć serię). Już nawet wstępnie ustaliliśmy z PWC, ze przetłumaczy tom 4 i 5 w następnym roku, a my wydamy je w 2007(...)
Spalić po przeczytaniu.

Offline Maestro

Stephen R. Donaldson - mistrz niedoceniony?
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 03, 2005, 07:41:39 am »
To naprawdę dobre wieści mc.maras!!!

Nie mogę się doczekać reszty "skakanki"   :D

Offline Sathain

Stephen R. Donaldson - mistrz niedoceniony?
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 05, 2007, 01:32:49 am »
Czytalem 1 kroniki i z pewnoscia zostana w mojej pamieci.Pomijajac swiat ktory stworzyl w miare od podstaw ( nie da sie uniknac schematow tolkienowskich czy raczej czytelnik zawsze porownuje do klasykow gatunku), glownym watkiem cyklu jest  da mnie wewnetrzna walka niedowiarka oraz wplyw jego obojetnosci na losy innnych ludzi nawet mimo ze to wlasnie sam stal  sie przyczyna takiego losu. Zaluje troche ze nie ma zakonczenia w stylu sapkowskiego wiedzmina :cry:
 coexist with the light
Hold the darkness in a contempt
I am free
I am nobody

Offline balum

Stephen R. Donaldson - mistrz niedoceniony?
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 06, 2007, 10:35:01 am »
To przeczytaj kroniki drugie. Imo Zraniona kraina najlepsze z cyklu.

 

anything