Autor Wątek: Od czego warto zacząć przygodę z sf&f ?  (Przeczytany 19858 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Gollum

Od czego warto zacząć przygodę z sf&f ?
« dnia: Marzec 05, 2003, 08:34:28 am »
Staż w fantasy mam praktycznie zerowy: "Władca Pierścieni", "Hobbit" i "Las Duncton". Co polecacie początkującemu? Ma być interesująca, wciągająca akcja, żadnych kosmitów, magii bez przesady - im mniej tym lepiej). Jest coś takiego?

Offline Adam Waśkiewicz

Od czego warto zacząć przygodę z sf&f ?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 05, 2003, 08:45:17 am »
Mało magii? Może Jednym zaklęciem? :wink:

 Pozdrawiam,
 Adam

Offline surmik

Od czego warto zacząć przygodę z sf&f ?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 05, 2003, 08:49:08 am »
Tez polecam Jednym Zakleciem. Sam od tego zaczynalem :o)
Pozdrowienia,
Marek

Offline surmik

Od czego warto zacząć przygodę z sf&f ?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 05, 2003, 08:50:20 am »
No i Sapkowskiego polecam :o)
Pozdrowienia,
Marek

Offline Gollum

Od czego warto zacząć przygodę z sf&f ?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 05, 2003, 08:56:33 am »
Cytat: "Adam Waśkiewicz"
Mało magii? Może Jednym zaklęciem? :wink:

 Pozdrawiam,
 Adam

Jakbyście jeszcze podali autora, to mógłbym zaraz po codziennej nasiadówce wybrać się do księgarni bądź antykwariatu.

Offline surmik

Od czego warto zacząć przygodę z sf&f ?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 05, 2003, 09:09:49 am »
Heh... Lawrence Watt-Evans. Tylko ostrzegam to nie jest zadne ambinte dzielo. Czytalem je po raz pierwszy w wieku 11 lat i wtedy bardzo mi sie podobalo i rozbudzilo moja fascynacje fantasy (wczesniej nie znalem ani nie czytalem niczego) Ostatnio przeczytalem po raz drugi i stwierdzilem ,ze nadal mi sie podoba choc mozliwe, ze tylko przez sentyment do starych czasow :o)
Jezeli wolisz cos bardziej doroslego to jak juz mowilem polecam Sapkowskiego.
Pozdrowienia,
Marek

Offline Adam Waśkiewicz

Od czego warto zacząć przygodę z sf&f ?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 05, 2003, 09:21:02 am »
Jeżeli chodzi o Sapkowskiego, to zdecydowanie radziłbym zacząć od jego opowiadań, a nie powieści. Właściwie generalnie polecałbym lekturę opowiadań - kiedy wyrobisz sobie jakieś pojęcie o tym, co Ci się podoba, będziesz mógł siąść do lektury sążnistych cykli, bez niebezpieczeństwa, że trafisz na coś, co kompletnie Ci nie podpasuje. Na początek antologia "Złota księga fantasy" jest zdecydowanie godna polecenia. Albo "Barbarzyńca i marzyciel - dwa światy fantasy" Howarda i Dunsany'ego.
 
 Pozdrawiam,
 Adam

Offline Gollum

Od czego warto zacząć przygodę z sf&f ?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 05, 2003, 10:20:54 am »
Surmik, dzięki serdeczne za ostrzeżenie. Już wiem, że z "Jednego zaklęcia" raczej powinienem zrezygnować. Bo "Wyspę skarbów" Stevensona czytałem nie w wieku dziesięciu, lecz dwudziestu lat. I nie byłem w stanie przeczytać; rzuciłem przed połową.

Offline surmik

Od czego warto zacząć przygodę z sf&f ?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 05, 2003, 11:32:15 am »
Cytuj
Jeżeli chodzi o Sapkowskiego, to zdecydowanie radziłbym zacząć od jego opowiadań, a nie powieści.


Oczywiscie, zapomnialem o tym napisac. Polecam najpierw opowiadania :o)[/quote]
Pozdrowienia,
Marek

Offline ToudiMG

Od czego warto zacząć przygodę z sf&f ?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 06, 2003, 05:06:36 pm »
Eno "Jednym Zakleciem" jest calkiem niezla ksiazka. Ja czytalem w wieku 18 lat i nie zaluje... Jest duzo gorszy pozycji...
zy jest ktoś grający w Lorda z WROCŁAWIA??? kontakt ToudiMG@wp.pl
www.thelastalliance.com (is back!)

Offline Kormak

Od czego warto zacząć przygodę z sf&f ?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 06, 2003, 06:11:38 pm »
Warto byłoby liznąć nieco heroic fantasy - oczywiście Roberta E. Howarda. Może nie Conana, ale polecam gorąco zbiór opowiadań "Tygrysy Morza" i "Dolina Grozy"...

drmuto

  • Gość
Od czego warto zacząć przygodę z sf&f ?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 07, 2003, 10:01:51 am »
Ja bym polecał Kroniki Amberu - jedyny cykl jaki kiedykolwiek przeczytałem - a dodam że słowo cykl działa na mnie uczulająco. Ale Zelazny napisał świetną wciągającą książkę z oryginalnym niepowtarzalnym klimatem - każdy znajdzie tu coś dla siebie: począwszy od Cieni, Wzorca i Atutów, przez magię Dworkina, wplecenie w świat współczesnej Ziemi, dwory Chaosu, pojedynki (en garde Corwinie) po Ghostwheel (nie wiem jak przetłuamczono go na polski) czyli magiczny neurotyczny paranoiczny komputer. Nie wspominając już o tym jak Merle pokonuje sfinksa przeprowadzając spójny dowód tego że na pytania zawsze można dać różne odpowiedzi w związku z czym nie może opierać się na takim kryterium jeśli chce kogoś zjeść - a Sfinks odpowiada na to - a jak się nazywasz? Merlin z Amberu. Czyli nawet jesli cię zjem to pojawi się ktoś by cię pomścić. Tak. Aha - w takim razie akceptuję twój dowód, jestes wolny.
Pozostaje pytanie - czy to jest fantasy? Dla mnie jest.
Tak wogóle pozwolę sobie polecić Zelaznego - zwłaszcza Stwory Światła i Ceimności

Offline Noel

Od czego warto zacząć przygodę z sf&f ?
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 23, 2003, 08:30:25 am »
Ja polecam... oczywiście Kresa. Lektura dość ciężka, ale bardzo fascynująca (zwłaszcza "Księga Całości"). Zero magii, sama akcja, moze trochę krwawa, ale niesamowita. Co do Kresa, no moze być Sapkowski i Erikson. Zalecam jednak zaczęcie od opowiadań.
Q świata jest stałe. Zatem im więcej ludzi, tym więcej głupców.

Offline Lagar

Od czego warto zacząć przygodę z sf&f ?
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 23, 2003, 08:45:02 am »
Ja bym obstawal abys rozpoczal swoja przygode z Glane Cook`iem. Pierwsze trzy tomy Czarnej kompani to jest to (tylko jest magia). Wez pod uwage rownierz Isaca Asimova zarono cykl fundacja jak i roboty (wprawdzie nie uraczysz tam wielkich strzelanin, a i z malymi beda problemy)
ódlcie się do swoich bogów, choć nawet oni wam nie pomogą

Offline confused

Od czego warto zacząć przygodę z sf&f ?
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 23, 2003, 12:47:22 pm »
Ma być interesująca, wciągająca akcja, żadnych kosmitów, magii bez przesady - im mniej tym lepiej). Jest coś takiego?

bezwzglednie dziela Gene'a Wolfe'a. najlepsze fantasy, jakie czytalem.
ermanently confused

 

anything