Autor Wątek: Gwiazdy piękne na niebie 2.  (Przeczytany 5621 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pimpek

  • Gość
Gwiazdy piękne na niebie 2.
« dnia: Listopad 16, 2005, 11:12:15 am »
Patrząc w bezchmurną noc na niebo widać dużo gwiazd ,konstelacji itd.
Łatwo zauważyć ze na każdym fragmencie nieba gwiazdy bedące koło siebie tworza jakieś "rysunki",figury.Najczesciej są to trójkąty, co ciekawe bardzo dużo można znalezć trójkątów prostokątnych i równoramienncyh.
Widać na oko że tam czy tu mamy kąt prosty.
A moje pytanie jest takie ,czy to mozliwe zeby te gwiazdy tak same się ułozyły w te figury?Czy tak losowo bez udziału istoty wyzszej mogłyby się ułożyć.
Niewiem ,moze to po prostu nasze ludzkie oko automatycznie dostrzega kształty patrząc na rozrzucone gwiazdy.
Bo w sumie jest ich dużo i wystarczy yle któe połączyć ze sobą i zawsze cos wyjdzie.Ale jedenak widać gołym okiem że niektóre są ułożone w specyficzne figury,rysunki(gwiazdozbiory).

Offline Przykuta

Re: Gwiazdy piękne na niebie 2.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 16, 2005, 01:18:31 pm »
Cytat: "pimpek"

Widać na oko że tam czy tu mamy kąt prosty.
A moje pytanie jest takie ,czy to mozliwe zeby te gwiazdy tak same się ułozyły w te figury?Czy tak losowo bez udziału istoty wyzszej mogłyby się ułożyć.


Czy pytasz o te wielkie oko w trókącie? Mi nigdy się na oko go nie udało dojrzeć.

Ale polecam ciekawą lekturę na temat tego, co udało ci się zaobserwować.

http://nonsensopedia.wikicities.com/wiki/Trójkąt
eni vidi wiki

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Gwiazdy piękne na niebie 2.
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 16, 2005, 01:28:02 pm »
Ja raczej skłaniam się ku koncowej tezie zawartej w Twoim poście. Ludzki umysł w układzie chyba wszystkiego szuka jakiś znaczeń (np. chmury, wróżenie z rozlanego wosku czy wnętrzności jakiś biednych zwierzaków). Poza tym należy pamiętać, że ludzie patrzyli w gwiazdy i nadawali im znaczenie jeszcze w czasach gdy nawet nie wiedzieli czym tak naprawdę gwiazdy są. To chyba taki nasz sposób na sprowadzenie niezrozumiałego, niepojętego albo czegoś co nas przerasta do naszego niskiego poziomu ;)

Offline Dinki

Gwiazdy piękne na niebie 2.
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 16, 2005, 04:18:28 pm »
Mnie za każdym razem zastanawia jak ludzie mogli dobrać takie nazwy do poszczególnych gwiazdozbiorów.

Baran - to kreska
Piec - krzywa kreska
Ryś - też kreska, ale dłuższa

itp.

W którym momencie dumania nad nazwą pojawia się wizja nazwania kreski - Baranem? :)

Offline pretorianstalker

Gwiazdy piękne na niebie 2.
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 17, 2005, 11:57:32 am »
Hmmm... a myślałeś kiedyś nad tym pimpku, że dowolne 3 punkty na płaszczyźnie tworzą trójkąt?? :) No chyba, że leżą na jednej prostej.
Nic w tym niezwykłego, a przy tak dużej liczbie gwiazd na niebie nie trudno znaleźc kilka, które tworzą kąt prosty czy jakieś inne kształty.
ww.doomtrooper.pl

pimpek

  • Gość
Gwiazdy piękne na niebie 2.
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 17, 2005, 06:38:32 pm »
Wiejm ,wiem o tym też myslałem ze trzy dowolne ponkty zawsze tworza jakis trójkąt.Ale te prostokątne lub równoramienne bardzo sie powtarzają.

Offline Jimmy

Gwiazdy piękne na niebie 2.
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 17, 2005, 11:03:27 pm »
Cytuj
Ale te prostokątne lub równoramienne bardzo sie powtarzają.

ROTFL... a myślałeś kiedyś pimpku, że to zależy od punktu patrzenia i z innego miejsca w kosmosie już zupełnie inaczej by się układały te gwiazdy? :roll:

pimpek

  • Gość
Gwiazdy piękne na niebie 2.
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 18, 2005, 10:25:17 am »
Wiadomo że Ziemia sie przemieszcza w kosmosie ale z mojego punktu widzenia kazdej nocy o różnych porach są te prostokątne i równoramienne.

Offline Dinki

Gwiazdy piękne na niebie 2.
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 18, 2005, 11:02:05 am »
Cytat: "pimpek"
Wiejm ,wiem o tym też myslałem ze trzy dowolne ponkty zawsze tworza jakis trójkąt.Ale te prostokątne lub równoramienne bardzo sie powtarzają.

A jak ty mierzysz długość tych ramion w trójkącie?

Offline zaciekawiony

Gwiazdy piękne na niebie 2.
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 18, 2005, 06:19:15 pm »
A wiecie że istnieje gwiazdzbiór Trujkąt?
Triangulum, pod andromedą, niedaleko Barana i jeszcze
Triangulum Australis, trójkąt południowy, u nas niewidoczny.
A najbardziej podobne do trgo co mają przedstawiać gwiazdozbiory to (oprócz wymienionych) Strzała-Sagitta, Łabądź - Cygnus,Krzyż południowy- Crux Australis,Orion - Orionis, Lew Leo,Wielka niedźwiedzica(cała) Ursae Maioris,i jeszcze kilka innych.
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

Offline Przykuta

Gwiazdy piękne na niebie 2.
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 21, 2005, 08:57:22 am »
Cytat: "Dinki"
Mnie za każdym razem zastanawia jak ludzie mogli dobrać takie nazwy do poszczególnych gwiazdozbiorów.

Baran - to kreska
Piec - krzywa kreska
Ryś - też kreska, ale dłuższa
W którym momencie dumania nad nazwą pojawia się wizja nazwania kreski - Baranem? :)


To się chyba odnosiło do atrybutów mitologicznych i to prawdopodobnie starszych niż te, które w szuce przetrwały do dnia dzisiejszego. Biorąc pod uwagę, jak wygladaja zwierzęta na totemach... to nie tak bardzo różnia się od tych kresek ;)
eni vidi wiki

Offline Rhobaak

Gwiazdy piękne na niebie 2.
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 22, 2005, 07:26:17 pm »
Cytat: "zaciekawiony"
A wiecie że istnieje gwiazdzbiór Trujkąt?

Gwiazdozbiór o nazwie "Trujkąt" nie istnieje.
It is sometimes a mistake to climb; it is always a mistake never even to make the attempt.
If you do not climb, you will not fall. This is true. But is it that bad to fail, that hard to fall?

Offline Dinki

Gwiazdy piękne na niebie 2.
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 22, 2005, 10:21:04 pm »
Cytat: "Przykuta"
To się chyba odnosiło do atrybutów mitologicznych i to prawdopodobnie starszych niż te, które w szuce przetrwały do dnia dzisiejszego. Biorąc pod uwagę, jak wygladaja zwierzęta na totemach... to nie tak bardzo różnia się od tych kresek ;)


Mi się nawet wydaje, że takie wizualizacje zwierząt pochodzą z okresu,  kiedy ludzkość tworzyła pierwsze najprymitywniejsze znaki opisujące rzeczywistość np: zwierzęta.

A jak wyglądają zwierzęta na totemach?:)

Offline Radan

Gwiazdy piękne na niebie 2.
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 10, 2006, 11:13:05 am »
Mnie bardziej ciekawi, kto wymyślił, aby kwadracik i kreseczkę nazwać wielką niedźwiedzicą :lol: .

pimpek

  • Gość
Gwiazdy piękne na niebie 2.
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 10, 2006, 02:14:04 pm »
No ,ciekawe.Ten kwadracik i kreseczka to jak widzę w nocy to wyglada jak rózaniec.Nawet są większe kulki zaznaczone.Na pewno bardziej niż niedzwiedzicę przypomina.

 

anything