trawa

Autor Wątek: Z czego zrobić łuk?  (Przeczytany 37015 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jeme

Z czego zrobić łuk?
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 09, 2004, 05:25:11 pm »
No pewnie że chodzi o strzelanie
Przecież nie wymiśliłem sobie pewnago dnia że będę łuki robił - wiadomo że zacząłem od strzelania.
Chodzi o to że strzelanie z kupnego łuku nie umywa się do strzelania z łuku własnej roboty.
Oczywiście - wyniki możesz mieć gorsze, ale przeżycie jest niewątpliwie większe. Poza tym samodzielne robienie łuków ma jeszcze jedną zaletę: Możesz zrobić łuk dokładnie odpowiadający twoim potrzebom (w założeniu. Oczywiście jest pewien - duży - margines błędu) Jeżeli wiesz co robisz i czego oczekujesz od łuku, możesz go zaprojektować pod swoje wymagania i starać się go jak najlepiej wykonać.

Jeżeli chodzi ci o to żeby strzelać najcelniej, najdalej i generalnie NAJ, to proszę bardzo - kup łuk wyczynowy, totalny HI-TECH, kosmiczne materiały - i co? Trafiasz z kilometra w pięćdziesięciogroszówkę, ale gdzie tu zabawa? Niedawno dyskutowałem ze znajomym sportowcem(łucznikiem żeby było śmieszniej) na temat tago w jakim kierunu idzie sport jako taki. Niestety, wyniki sportowe (rekordy) robią się z czasem coraz lepsze a nie coraz gorsze... Ludzie zbliżają się do swoich granic. Potrzebny jest coraz lepszy sprzęt, coraz intensywniejsze treningi, djety, potem dopalacze. Mijasz granicę gdzie sport przestał być zabawą a stał się ciężką pracą, potem mijasz granicę gdzie sport przestał być zabawą, czy pracą i zaczął zjadać twoje życie...

Ale odbiegam od tematu. Mówimy tu o łucznictwie tradycyjnym, a nie wyczynowym. Przede wszystkim chodzi tu - według mnie - o dobrą zabawę, silne przeżycie, 'obcowanie z historią'??? ;). A zapewniam cię że strzelanie z łuku własnej roboty to przeżycie pierwsza klasa. Nawet jeżeli łuk ten jest - powiedzmy nędzny. (chociaż nie musi być :))

Apropos strzał - własne też są najlepsze. Ważą tyle ile powinny, wyważone jak trzeba, odpowiednio długie i o odpowiednim krztałcie, opierzone też jak trza. Tylko że cholernie przy nich dużo roboty :))

No i jeszczem można samemu cięciwy pleść - to przynajniej jest fajna robota, tyle że trochę upierdliwa. Próbowałem raz jak to idzie - i całkiem fajnie jest.

cze
Jeme

Offline jeme

Z czego zrobić łuk?
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 14, 2004, 08:41:44 am »
enyłej (jak mawiają bracia rosjanie)
zlokalizoawałem trochę materiałów na twardzielu, zzipowałem i mam gotowe do wysłania - jeśli ktoś reflektuje - proszę bardzo - parę tutoriali z rysunkami jak zrobić łuk.

Jeżeli chodzi o książki to mam do odsprzedania:
Traditional Archers Handbook - a practical guide(Hilary Greenland) oraz
The Traditional Bowyer's Bible vol. I (pod redakcją - Jim Hamm)

W szczególności polecam tą drugą - to jest prawdziwa biblia - kupa teorii a takrze kupa praktyki - każdy znajdzie coś dla siebie. Ta pierwsza - jak sama nazwa wskazuje jest raczej bardziej od strony praktycznej. Mogę przytoczyć tytuły rozdziałów:

The Traditional Arczhers Handbook:
1. What type of bow?
2. Ordering/selecting your bow
3. The master eye
4. Tuning
5. Arrows
6. Strings
7. Care of your bow
8. Making a primitive bow
9. More historic bow designs
10. Making a thumbring
Glossary of therms
Useful data/reference
Index
Książka ma 113 stron - bez indexu

The Traditional Bowyers Bible vol. I
1. Why traditional?
2. Cutting and seasoning wood
3. Bow design and performance
4. Yew longbow
5. Osage flatbow
6. Other bow woods
7. Western indian bows
8. Glue
9. Splices
10. Sinew-backing
11. Other backings
12. Tillering
13. Finishes and handles
14. Self arrows
15. A comedy of arrows
Bibliografy

Książka ma 324 strony
Obydwie to nówki - otwierałem tylko po to żeby spisać rozdziały (Mam swoje własne - odpowiednio zczytane kopie :))).
Książki mają jedną wadę - są pisane na rynek amerykański, więc opisują gatunki drzew jakie w Polsce raczej nie występują - pod tym względem lepsza jest biblia - Jest w niej cała teoria na temat drzew, drewna, właściwości, doboru, wpływu na właściwści łuku, doboru kształtu łuku do gatunku drewna itd., więc można zaprojektować sobie łuk z materiału jaki macie akurat dostępny. Generalnie wynika z niej że da się zrobić łuk praktycznie ze wszystkiego - jeżeli odpowiednio dobierze się konstrukcję (są przykłady łuków wykonanych z połamanych strzał, z trzciny, z trzonków od kilofów czy innych łopat (wastery??;))) a najlepsze jest to że wszystkie działają i mają nawet nienajgorsze parametry. Książka jest pisana przez ludzi któży na codzień _polują_ z łukami zrobionymi przez siebie (w stanach jest to legalne), więc o łukach wiedzą naprawdę dużo - sprawdzali je w ekstremalnie trudnych warunkach.

cze
Jeme

Offline pepe

Z czego zrobić łuk?
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 12, 2004, 12:09:31 pm »
najlepszym drewnem na łuk jest Cis ale chyba jest pod ochroną :bored:

Offline luk17

Z czego zrobić łuk?
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 17, 2004, 01:05:07 pm »
skad wziasc drewno gdzie moge kupic

Offline Kronos[CS]

Z czego zrobić łuk?
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 12, 2004, 10:29:15 am »
najlepiej w tartaku ;)

Offline pepe

Z czego zrobić łuk?
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 12, 2004, 10:38:46 am »
i tak taniej i lepiej jest kupić gotowy łuk. No chyba że koniecznie chcesz się nauczyć robić łuki....

Offline Krzysiek z Trzebieży

Z czego zrobić łuk?
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 05, 2005, 09:33:15 am »
Kij ma dwa końce/początki, jeden gróbszy. Który powinien być na dole a który u góry łuku?

CZy kij na łuk należy obedrzeć z kory?

Offline Krzysiek z Trzebieży

Z czego zrobić łuk?
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 07, 2005, 05:34:48 pm »
Z czego zrobić cięciwe do łuku?

Offline Theoden

Z czego zrobić łuk?
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 10, 2005, 06:48:19 pm »
najlepiej cienka lina konopna, ale jeśli masz wtyki to włosie końskie lub w ostatecznośći zwykły sznurek :D
...)Znak orła potegi symbol prowadzi nas mieczem i tarcza weżmiemy to co było nasze(...)

 

anything