Autor Wątek: Z czego zrobić łuk?  (Przeczytany 37011 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Animuska

  • Gość
Z czego zrobić łuk?
« dnia: Marzec 06, 2003, 12:52:49 am »
Witam.
Pewnie porywam się z motyką na słońce, ale czy ktoś zna jakieś strony gdzie znajdę tutorial jak wykonać łuk?
pozdrawiam, dzięki z góry za jakąkolwiek odpowedź.

Offline Skutilla

Z czego zrobić łuk?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 07, 2003, 05:55:31 am »
Na twoje pytanie z czego zrobić łuk odpowiem ci:

Z DREWNA  :D  :D

A tak seroi tu kilka sznnurków do stron które mogą ci pomóc w tym zadaniu:

http://www.hornbow.com/makebow.html
http://residents.bowhunting.net/sticknstring/default.htm
http://www.atarn.org/subject_index.htm
http://www.primitiveways.com/pt-composite_bow.html

Mam nadzieję iż będzie to pomocne.
łaniam się i żegnam

Skutilla

Offline Spaszko

Z czego zrobić łuk?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 31, 2003, 06:22:08 pm »
Właśnie tworzę swój drugi łuk. Z doświadczenia polecam akację (robinię białą) jest ona łatwodostępna i ma naprawdę dobre właściwości. Najlepiej po zcięciu przesezonować ją pół roku i można tworzyć łuk. Jest świetna książka o łukach TRADYCYJNY ŁUK DREWNIANY czy jakoś podobnie, autyora nie pamiętam. W tej książce podane są wszelkie informacje potrzebne do zrobienia łuku. Pozdrawiam.

Offline Gollum

Z czego zrobić łuk?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 29, 2003, 08:16:12 am »
A czy od robinii nie byłby lepszy jałowiec? Pamiętam z dzieciństwa, kiedy bawiliśmy się w Indian; łuki robiliśmy z jałowca lub leszczyny. Z robinii nigdy (może dlatego, że jest kolczasta).
Może być tylko problem ze znalezieniem dopowiednio grubego kawałka; jałowiec rośnie wolno. Ale zwłaszcza na Podlasiu można spotkać spore jałowce.

Offline Spaszko

Z czego zrobić łuk?
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 04, 2003, 10:27:16 pm »
Jakoś nigdy nie miałem okazji poznać właściwości materiału jakim jest jałowiec, aczkolwiek nigdy też nie słyszałem o jego wykorzystaniu w produkcji łuków. Leszczyna jest dość popularna, ale łuki zrobione z tego drewna nie są tak dobre jak np. z akacji - szybko się odkształcają, są mniej wytrzymałe i bardzo łatwo je przesuszyć, co kończy się zazwyczaj  jego złamaniem. Świetnym i bardzo popularnym drzewem łucznym jest także jesion. Łatwo go dostać w tartakach, lub poprostu wyciąć z lasu. Jest jeszcze wiąz, który jest także wspaniałym surowcem na łuk. Jednak jest dosyć trudno go dostać.  

Offline Gollum

Z czego zrobić łuk?
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 05, 2003, 07:59:55 am »
Wiąz wbrew pozorom jest dość pospolitym drzewem. Ale nie w lasach, lecz przy drogach, w parkach i zaroślach. Ale to już nie to co kiedyś. Swojego czasu wiązy wykończyła grafioza, choroba grzybowa (albo bakteryjna czy wirusowa-  nie pamiętam).
Dla laika może być problem z rozpoznaniem, ma wszak liście podobne do pospolitego grabu.

Offline Spaszko

Z czego zrobić łuk?
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 10, 2003, 09:17:06 pm »
No właśnie! Szkoda tylu drzew. I pomyśleć tylko ile łuków możnaby zrobić z tych wszystkich wiązów :D . Ciekaw jestem, czy łuki zrobione z cisu hiszpańskiego są aż tak dobre, czy to tylko bajka dla grzecznych łuczników o tym wspaniałym lecz zakazanym materiale. Chciałbym kiedyś postrszelać z łuku zrobionego z prawdziwego, dobrze wysezowanego i odpowiednio spreparowanego cisu.

Offline Gollum

Z czego zrobić łuk?
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 12, 2003, 11:24:26 am »
Żaden problem. Najpierw zrób rozeznanie w parkach. Potem bardzo wczesnym rankiem (gdy wszyscy śpią, ale jest już widno) wybierz się tam z piłą, wyrżnij interesującą Cię gałąź. Straty dla przyrody nie będzie żadnej, wszak nie ciąłeś ze stanowiska naturalnego, a nie słyszałem, by ochrona prawna dotyczyła także cisa sadzonego w ogrodach.
Problem tylko, czy cis z parku będzie miał takie same właściwości mechaniczne jak ten z lasu.

Offline Spaszko

Z czego zrobić łuk?
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 21, 2003, 06:35:36 pm »
Teoretycznie masz rację, ale zauważ, że byłoby to przestępstwo i chociaz nikogo byś swym zachowaniem nie skrzywdził, to  takie traktowanie zasad nie przystoi zacnemu obywatelowi, a już na pewno nie rycerzowi. Mam nadzieję, że to tylko żarcik, bo osobiście bym połamał gościa, który na moich oczach okaleczałby tą wspaniałą roślinę. Cis jest chroniony od kilku stuleci, a pierwszy pisemny zapis o ochronie cisu sięga średniowiecza- zdaje się, że to Jagiełło wydał taki dokument. Poza tym znależć odpowiedni (prosty, gruby, bezsęczny) cis jest bardzo bzrdzo trudno. W dodatku materiał ten jest bardzo trudny w obróbce. Jest twardy, wymaga bardzo długiego sezonowania (nawet do kilku lat!),a jego soki wióry i pył są trujące. Ale jak ktoś ma dojście do legalnego, wysezonowanego cisu, zna się na stolarce i psiada specjalną maskę ocheonną... wtedy może się to opłacić.

Offline Gollum

Z czego zrobić łuk?
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 22, 2003, 07:50:33 am »
Cytat: "Spaszko"
Ale jak ktoś ma dojście do legalnego, wysezonowanego cisu, zna się na stolarce i psiada specjalną maskę ocheonną... wtedy może się to opłacić. [/b]

W Polsce raczej takiego nie znajdziecie. Chyba że gdZieś w jakimś dzikim kraju.
A czy w takim razie nie prościej byłoby zrobić łuk wschodni? O ścięgna i rogi można pytać u myśliwych lub w ubojniach. Drewno było tam używane raczej innych gatunków.

Offline Spaszko

Z czego zrobić łuk?
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 23, 2003, 08:31:53 pm »
To zależy na jaki okres i miejsce w średniowiecznym świecie się zdecydowaliśmy. Jeżeli odtwarzamy XIII wiecznego łucznika z wysp brytyjskich, to właściwie wschodni łuk jest wykluczony. Inna sprawa, gdy bawimy się w tatara, czy innego wojownika wschodu, wtedy łuk taki jest zupełnie na miejscu. Co do samej produkcji łuku wschodniego, masz rację, nie jest aż tak strasznie trudno o materiały, problem pojawia się gdy chcemy ów łuk stworzyć. Jest to niezwykle trudne i pracochłonne. Klejenie organicznymi klejami, które oczywiście wcześniej sami przygotujemy, jest procesem ziezwykle długim. Zresztą gdy już uda nam się zrobić owy wschodni łuk, zauważymy, że jest tak delikatny i wrażliwy na wilgoć, że będziemy bali się go gdziekolwiek brać, żeby się nie zniszczył. Czy nie lepiej zainwestować 300-400 złotych i kupić niezły łuk bisoka, który będzie służył nam przynajmniej przez kilka lat? W przeciwieństwie do łuku własnej produkcji, czy tego drewnianego, czy kompozytowego, łuku tego właściwie nie trzeba pielęgnować, a nawet deszcz nie powinien go w żaden sposób uszkodzić.

Offline High Elf

Z czego zrobić łuk?
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 04, 2003, 05:38:19 pm »
Ja mam w domu łuk. Kup sobie firmowy. Własnej roboty nie ma co... Wg. mnie
ziałam w imieniu Zakonu Rycerskiego Świętego Jana Chrzciciela Szpitala Jerozolimskiego. Nie polecam wchodzić mi w drogę ;)


Offline Baldwin

Z czego zrobić łuk?
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 04, 2003, 06:24:01 pm »
Czyjego rzemiosła masz ten łuk?I jaki?

Offline jeme

Z czego zrobić łuk?
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 08, 2004, 02:05:44 pm »
Cytat: "High Elf"
Ja mam w domu łuk. Kup sobie firmowy. Własnej roboty nie ma co... Wg. mnie


Och mój drogi - bo to nie o to chodzi żeby
zrobić sobie super-łuk i STRZELAĆ
chodzi o to, żeby
robić swój własny łuk - swoj jedyny i niepowtarzalny,
taki jakiego nie ma nikt inny, ktorego każdy najdrobniejszy fragment
jest _twój_ - łuk który powstał tylko dzięki naturze - i tobie...
co z tego ze naciągu będzie miał 15 a nie 30, że będzie pokręcony jak wąż z przetrąconym kręgosłupem i że nie będzie tak trwały jak laminaty pokryte supertwardym lakierem. Jak wreszcie go zamęczysz - no cóż, szkoda... zrobisz sobie następny... - może będzie lepszy, może gorszy, ale na pewno będzie miał swój charakter. Każdy kolejny łuk to kolejne doświadczenie, niezapomniane dłuuuugie godziny pracy -  od wyboru materiału do 'tilerowania' i wykańczania... za każdym razem jest inaczej - bo nie ma dwóch identycznych kawałków drewna.
Strzelanie z takiego - własnego - łuku jest zupełnie innej klasy przeżyciem niż z jakiegokolwiek innego - choćby najlepszego, choćby ręcznie robionego przez mistrza w fachu... Każdy nie-twój łuk jest właśnie taki - nie-twój. Co z tego że lepszy, silniejszy, szybszy - kiedy nie widziałęś nawet jak wyglądał kiedy był jeszcze kawałkiem drewna - lub wręcz kiedy jeszcze był drzewem...

Do tej pory zrobiłem tylko dwa (prawdziwe - nie mówię o kiju i sznurku) łuki - obydwa są już historią. Właśnie przymieżam się do kolejnego - rozglądam się za materiałem. Wiem że będę klął tą robotę w żywy kamień, że zmarnuję kupę drewna, narobię się jak głupi i nie wiadomo co z tego wyjdzie (jestem jeszcze za cienki), ale czekam na to z niecierpliwością.

Co do pytań o literaturę - jest jej sporo, tyle że żadko po polsku. Stron www jest też niemało - włączając w to strony z gotowymi blueprintami prostych łuków i z 'przepisami' krok po kroku. Trochę tego mam na kompie w domu - poszukam i powiem co znalazłem. Prawdopodobnie będę też miał do odsprzedania parę (dosłownie - 2) świetnych książek - nówek. (zdublowały mi się).

Z dziką radością za to przyjmę wszelkie widomości co do dostępności dobrego drewna i nażędzi - w szczególności poszukuję pożądnego stróga precyzyjnego (niektóży mówią na to hebel modelarski :)) Interesuje mnie także literatura po polsku - konkretnie chodzi mi o słownictwo fachowe. Opieram się na literaturze angielskiej i o ile proste terminy, takie jak ramiona czy brzusiec wiadomo - znam, ale jak po polsku nazywa się 'string follow' czy też tillering?

cze

Jeme

Offline High Elf

Z czego zrobić łuk?
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 08, 2004, 03:58:14 pm »
A jak nie chodzi o to żeby strzelać z łuku to możecie robić własny - proponuję wtedy rzucanie strzałami.  ;)
ziałam w imieniu Zakonu Rycerskiego Świętego Jana Chrzciciela Szpitala Jerozolimskiego. Nie polecam wchodzić mi w drogę ;)