trawa

Autor Wątek: Fotki...  (Przeczytany 2550 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Arachnid

Fotki...
« dnia: Listopad 26, 2005, 06:26:04 pm »
Mam prośbe... Chciałbym wiedziec czy ktoś z wsz korzysta z aparatu, "Olympus SP-500UZ" A jeżeli tak to czy nadaje sie on do robienia zdjęć figurek... A także chciałbym wiedzieć jakich aparatów używacie... i jakie opcje musi miec taki aparat??

Pzdr.
Arachnid
Exoriare aliquis nostris ex ossibus ultor"

Offline Afinor

Fotki...
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 26, 2005, 07:42:39 pm »
Hm...Co do aparatu to napewno z trybem makro. Byłoby dobrze, żeby miał też fajne soczewki (zestaw soczewek to wydatek około 100zł). Co do samego urządzenia - im więcej pixeli tym lepiej. Ważne jest dobre światło. Można też obrobić zdjęcie w photoshopie dodając mu kontrastu itp itd. Chociaż to jest sprawa indywidualna. W gwoli jasności - nigdy zdjęć figurkom nie robiłem. Mówię z własnego doświadczenia ogólnie w pstrykaniu fotek;)

Offline Barek

Fotki...
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 26, 2005, 08:06:07 pm »
Hej
Zajebiste fotki wychodzą Cannonem 300D. Tyle, że jest koszmarnie drogi. Robiłem nim fotki "Z ręki" i nawet takie wychodziły ok. Nie mówiąc już o fotkach robionych aparatem stojącym na czymś. Teraz zdjęcia fotografuję bardzo starym olympusem - ma ze 2 megopixle. Fotki wychodzą ok. ale niestety na zdjęciach nie widać sztuczek malarskich w rodzaju "blending", na co narzeka Cyel.

Najfajniejsze fotki figurek wychodzą moim zdaniem na dworze, w świetle słonecznym. Ustawia się aparat na tryb makro i ustawia figurkę tak, żeby za nią widać było np. niebo. Po zrobieniu fotki widać doskonale szczegóły a tło jest zamazane. Można poeksperymentować z robieniem zdjęć w cieniu i słońcu. Generalnie, w słońcu wychodzą żywsze kolory.

W pomieszczeniach zdjęcia wychodzą lepiej, gdy ustawi się figurkę na białym, bądź jasnym tle, ale nawet tu najlepiej skorzystać ze światła słonecznego padającego przez okno - różnica jest spora. Słyszałem teorię, że tło nie powinno być białe, bo zaburza to balans bieli w aparacie, ale nigdy tego nie potwierdziłem w praktyce. Dobrze, żeby tło było jednolicie, bo w photoshopie można potem bez problemu je zaznaczyć i wyciąć.

Bardzo ważne jest światło - jak będzies zrobił fotki z ręki to raczej używaj flesza. Przy statywie, oświetlaj je innym światłem, bo flesz zaciera szczegóły.

Do robienia fotek figurek warto mieć statyw. Taki najtańszy świetnie się sprawdza. Ja nie mam, ale też wielkim fotografem nie jestem. A aparat musi mieć funkcję makro - zazwyczaj oznaczna jest małym kwiatkiem...
ARDZO WAŻNE
Biblia
Księga Powtórzonego Prawa 22:11

Masz sobie wykonać frędzle na czterech skrajach swej odzieży, którą się okrywasz.

Offline Arachnid

Fotki...
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 26, 2005, 08:13:46 pm »
Z tego co czytałem makro ma większość aparatów jedne od 8cm inne od 3cm, więc nie wiem za bardzo o co w tym chodzi tzn. Który jest lepszy?
Cytuj
Zajebiste fotki wychodzą Cannonem 300D. Tyle, że jest koszmarnie drogi.

Co rozumiesz przez koszmarnie drogi?

Pzdr.
Arachnid
Exoriare aliquis nostris ex ossibus ultor"

Offline kanibal

Fotki...
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 26, 2005, 08:52:11 pm »
Cytat: "Arachnid"
Z tego co czytałem makro ma większość aparatów jedne od 8cm inne od 3cm, więc nie wiem za bardzo o co w tym chodzi tzn. Który jest lepszy?
Cytuj
Zajebiste fotki wychodzą Cannonem 300D. Tyle, że jest koszmarnie drogi.

Co rozumiesz przez koszmarnie drogi?

przy makro ilosc cm to odleglosc z jakiej mozesz robic zdjecie zeby mialo 'rece i nogi' jesli sie nie myle, wiec ogolnie im blizej da rade zrobic fote tym lepszy w teorii aparat
a koszmarnie drogi to w przypadku akurat tego aparatu to chyba ponad 2000pln na starcie bez dodatkowych gadzetow:))

Offline dead

Fotki...
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 26, 2005, 09:43:47 pm »
Ja robie minolta Z20 i nie narzekam ;) moj aparacik kosztowal mnie jakies 1200zeta: makro z 1 cm do tego 5 mega pixeli :D nie jest ot mega full wypas ale dosc porzadny aparat - najlepiej foty wychodza na statyie na tle jasno badz ciemnoniebieskim + full manual i oswietlenie z 4 stron ale jak wiadomo nie mam na takie pi****ly czasu i robie na auto badz P i to jeszcze przy swietle 1-2 stronnym i z reki ^^" ale nie jest najgorzej choc fakt nie widac wszystkiego :]
ww.kgb.draconis.prv.pl !!

www.dead.gallery.prv.pl !! - moja galeryjka ;)

Offline Arachnid

Fotki...
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 26, 2005, 09:51:32 pm »
A co myslicie o aparacie Minolta Z5?? Podobny do Z20...


Cytuj
a koszmarnie drogi to w przypadku akurat tego aparatu to chyba ponad 2000pln na starcie bez dodatkowych gadzetow:))


No to rzeczywiście drogi bo mam przeznaczone około 1500 :/....


Pzdr.
Arachnid
Exoriare aliquis nostris ex ossibus ultor"

Offline Afinor

Fotki...
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 26, 2005, 10:41:35 pm »
Mój brat używa Fuji S5500. Bardzo polecam, powinien kosztować około 1200zł. Z tym światłem słonecznym - nie zgodzę się. Dużo lepsze są halogeny (wydatek około 200zł) Poszukaj gdzieś na internecie powinien być schemat jak je ustawić oraz jaka powinna być ich moc(profesjonali fotografowie robią tak portrety ludziom). Potem obróbka w photoshopie, nasycenia kolorów itp, tyle, że to jest już pewnego rodzaju inne ukazanie prawdy;).  Poszukaj na allegro soczewek - komplet kosztuje około 100zł.

Offline Barek

Fotki...
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 26, 2005, 11:13:28 pm »
Cytat: "Arachnid"
Z tego co czytałem makro ma większość aparatów jedne od 8cm inne od 3cm, więc nie wiem za bardzo o co w tym chodzi tzn. Który jest lepszy?
Cytuj
Zajebiste fotki wychodzą Cannonem 300D. Tyle, że jest koszmarnie drogi.

Co rozumiesz przez koszmarnie drogi?

Pzdr.
Arachnid


Ja za swojego dałem tak ze 3,5 tys. z kartą 1 gb i obiektywem. To koszmarnie drogo, zwłaszcza, że po pół roku jakiś je... skur... mi go ukradł...
ARDZO WAŻNE
Biblia
Księga Powtórzonego Prawa 22:11

Masz sobie wykonać frędzle na czterech skrajach swej odzieży, którą się okrywasz.

Offline Barek

Fotki...
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 26, 2005, 11:23:39 pm »
Cytat: "Afinor"
Z tym światłem słonecznym - nie zgodzę się. Dużo lepsze są halogeny (wydatek około 200zł) Poszukaj gdzieś na internecie powinien być schemat jak je ustawić oraz jaka powinna być ich moc(profesjonali fotografowie robią tak portrety ludziom). Potem obróbka w photoshopie, nasycenia kolorów itp, tyle, że to jest już pewnego rodzaju inne ukazanie prawdy;).  Poszukaj na allegro soczewek - komplet kosztuje około 100zł.


Ale słońce można uzyskać prościej i taniej - spójrz na te zdjątka...

http://www.coolminiornot.com/96316
http://www.coolminiornot.com/91696

Jak na mój gust są ok :) - robione na murku pod błękitnym wierzowcem na placu Bankowym w Warszawie...

Tak z kolei wyglądają figurki robione zwykłym, 2 megapxlowym aparatem, ze statywem i oświetlone lampką biurkową. Taki aparat kosztuje teraz z 600 zł

http://www.coolminiornot.com/52956

PS. Mam nadzieję, że się nie obrażasz Robercie, za niecne wykorzystywanie swojej galerii? :) ;)
ARDZO WAŻNE
Biblia
Księga Powtórzonego Prawa 22:11

Masz sobie wykonać frędzle na czterech skrajach swej odzieży, którą się okrywasz.

Offline Arachnid

Fotki...
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 27, 2005, 07:57:29 am »
Tu są informacje o Minolcie Z5...
http://www.aparatycyfrowe.pl/index.php?dz=aparaty&op=opis&id=628
Według mnie jest niezły w stosunku do ceny... A co wy o nim myślicie??

Pzdr.
Arachnid
Exoriare aliquis nostris ex ossibus ultor"

Offline Swingu

Fotki...
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 27, 2005, 10:21:05 am »
Medion 4,1.
Na allegro sprzedają go po 399 pln. Jak na cenę - jakość świetna. Brakuje tylko paru opcji manulanych - chętnie bym się pobawił przesłoną np.

Ale aparat swietny :)
 know you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realise that what you heard is not what I meant.

Offline dead

Fotki...
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 27, 2005, 10:44:25 am »
Z5 jest sporo lepsza od mojej 20 ;) 12 krotny zoomik - do foto natury jak znalazl do figsow nie potrzebne ;) ogolnie fajne mozliwosci - w sumie to samo co moj tyle ze troche lepszy i drozszy oraz nowszy ^^" w sumie bardzo ladny czarny kolorek - nie za bardzo lubie swojego srebrniaka :p do tego ladne parametry w sumie ciekawe rozwiazanie - z dswiadczenia wiem ze naprawde warto go kupic bo za taka cene trudno dostac lepszy aparat - choc na allegro sa fajne uzywane maszynki w podobnych granicach cenowych :D.
ww.kgb.draconis.prv.pl !!

www.dead.gallery.prv.pl !! - moja galeryjka ;)

Offline Arachnid

Fotki...
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 27, 2005, 01:39:30 pm »
Dziś widziałem tą Z5 w sklepie... Naprawde fajny aparacik...
Chyba sobie zakupie tą maszynke bo jest bardzo fajny...

Pzdr.
Arachnid
Exoriare aliquis nostris ex ossibus ultor"

Offline Arachnid

Fotki...
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 27, 2005, 06:12:13 pm »
Dzięki wszystkim za pomoc...
W grudniu kupuje sobie Minolte Z5...
I moze wreszcie wlepie foty moich niektórych prac...
Chociaż nie wiem czy jest sie czym chwalić...


Pzdr.
Arachnid
Exoriare aliquis nostris ex ossibus ultor"

 

anything