Autor Wątek: Przyciąganie ziemskie. (grawitacja)  (Przeczytany 35544 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Przyciąganie ziemskie. (grawitacja)
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 28, 2005, 11:13:27 am »
Ja tego nie odkryłem, tylko Kepler więc poszukaj sobie czegoś na sieci na ten temat. Planety krążą po takich a nie innych orbitach, bo tylko one pozwalają zachować stabilność układu. NIE, orbity na siebie nie wpływają!

Offline Neratin

Przyciąganie ziemskie. (grawitacja)
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 28, 2005, 01:38:21 pm »
Cytat: "Sajuuk'Khar"

Hm.. ale zgodnie z teorią względności, masę tą nabędą jeśli uzyskają jakąś prędkość?

Nie, nie nabędą masy jako takie. Natomiast można skonstruować układ złożony z bezmasowych cząstek, który będzie już posiadać masę.

Cytuj

Zachodzi więc sprzeczność. Zjawisko grawitacji wyjaśnić można oddziaływaniami tychże grawitonów na materię, czy na samych siebie...? A może to jest trochę podobne do magnetyzmu, z tym że, cząstki nie mają żadnego ładunku.

Pomysł z grawitonami polegał na tym, że grawitacja działa jak pozostałe siły, i polega na wymianie kwantów pola grawitacyjnego - tak jak elektromagnetyzm polega na wymianie fotonów pomiędzy np. elektronami. Tyle że dla QED udało się znaleźć procedury renormalizacyjne, a dla kwantowej teorii grawitacji nie.

pimpek

  • Gość
Przyciąganie ziemskie. (grawitacja)
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 29, 2005, 07:31:45 pm »
Ja się kieyds zastanwiałem co by było w takiej sytuacji.
Załóżmy teoretycznie żeby zrobić przez Ziemię na wylot dziure ,przez środek Ziemi.Oczywoscie teorteycznie bo wiadomo że w praktyce to duza temperatura jest i lawa by sie wylewała.
No i gdyby wrzucic do takiej dziury jakąś rzecz to co by się stało?
Ja podejrzewam że ten obiekt wrzucony do środka zatrzymał by sie dokłądnie w środku Ziemi.Czy mam rację.
Chociaz skoro przyciaganie Ziemskie pochodzi od środka to może by ten obiekt rozleciał się na drobne tam w środku?Niewiem.
Chyba poprostu zawisłby tam w środku i wisiał sobie.

Oczywoście pytanie tylko teoretyczne bo wiadomo że w rzeczywistości w środku jest lawa itd.

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Przyciąganie ziemskie. (grawitacja)
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 29, 2005, 08:25:48 pm »
Tak by się stało w istocie. Środek planety to jedyne miejsce gdzie panuje nieważkość - tam równoważy się siła grawitacji z całego globu. Dodatkowo panuje tam całkiem spore ciśnienie, więc trudno sobie wyobrazić lewitację w takich warunkach. Rzecz w tym, że jądro musi być czymś wypełnione by nie zrobić collaps pod wpływem sił z zewnątrz.
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline 8jakis

Przyciąganie ziemskie. (grawitacja)
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 30, 2005, 10:16:52 am »
Pimpek, zamiast zadawac głupie pytania, zajrzyj do podręczników matematyki, fizyki, astronomii. Wystarczy poziom licealny. Zgodnie z równaniem Newtona planety i insze poruszaja sie po krzywych stożkowych (powstajacych przy przecięciu stożka): hiperboli, paraboli, elipsie, kole, prostej. Oczywiście planety wzajemnie na siebie też wpływają siłą grawitacji. Dlatego odkryto Neptuna i Plutona. Wyliczono ich trajektorie na podstawie odchyleń Urana. Z 2,5 miliarda lat zaś Merkury walnie w Wenus a Wenus wyleci z orbity. księżyc zas spowalnia ruch wirowy Ziemi. 200 mln lat temu rok miał 460 dni. (mozna to zobaczyć w skamielinach skorupiaków, gdzie sa przyrosty dzienne) Kiedyś dzień będzie trwał obecne dwa tygodnie.
To wszystko jest wpodstawowej literaturze przedmiotu.
 skąd wiadomo, że świat istnieje?

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Przyciąganie ziemskie. (grawitacja)
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 30, 2005, 10:42:19 am »
Teraz trzeba by się zastanowić co kiedyś wybiło ze stałej orbity Mercury.

EDIT: poza tym jakie jest pochodzenie pasa asteroid między Marsem a Jowiszem? Coś tam było i zostało zniszczone w jakiejś katastrofie kosmicznej? A może grawitacja Jowisza zniszczyła tą planetę (lub planetoidę). Mozliwe jest też, że grawitacja Jowisza całkowicie uniemożliwiła powstanie planety na tej orbicie a asteroidy pochodzą z początku kształtowania sie Układu słonecznego.

W naszym Ukłdzie sporo się dzieje a my tak mało o tym wiemy :/

pimpek

  • Gość
Przyciąganie ziemskie. (grawitacja)
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 30, 2005, 04:55:58 pm »
Ciekawe ile lat musi upłynąć żeby w kalendarzu zmieniono ze 365 na 365?364 dni??
Skoro piszesz że ruch Ziemi sieę spowalnia.

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Przyciąganie ziemskie. (grawitacja)
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 30, 2005, 05:08:13 pm »
Byłoby to ciekawym tematem obserwacji gdyby proces nie był tak powolny. Spowolnienie obrotów planety musi wywierać (w długim okresie czasu) spory wpływ na zmiany cyrkulacji mas powietrza.

pimpek

  • Gość
Przyciąganie ziemskie. (grawitacja)
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 30, 2005, 06:25:48 pm »
W moim poprzednim poscie mała pomyłka, miało być z 365 na 364/363

Yax

  • Gość
Przyciąganie ziemskie. (grawitacja)
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 08, 2005, 07:36:34 pm »
Cytat: "pimpek"
Ja podejrzewam że ten obiekt wrzucony do środka zatrzymał by sie dokłądnie w środku Ziemi.Czy mam rację.
Wykonywałby ruch drgający, i rzeczywiscie po pewnym czasie zatrzyma się po środku. Aczkolwiek co ciekawe, jeśli pominąć opory ruchu latałby cały czas pomiedzy jednym a drugim koncem dziury uzyskując w centrum Ziemi pierwszą prędkość kosmiczną...

Cytat: "8jakis"
księżyc zas spowalnia ruch wirowy Ziemi
Pośrednio. Chodzi o to że księżyc powoduje pływy, przemieszczająca się woda powoduje tarcie, energia spożytkowana na przezwyciężenie tarcia skądś musi się brać. Ano z ruchu obrotowego Ziemi. Dlatego własnie zwalniamy.

Podobno w ciągu 225 mln lat doba ma się wydłużyć o godzine.

Troche matematyki i teoretycznie rok będzie miał 363 dni w ciągu 16mln lat... Nie wydaje mi się żeby przez tak długo ludzie utrzymali się na Ziemi... To jest cholernie dużo czasu te 16mln lat...

Offline jasisz

Przyciąganie ziemskie. (grawitacja)
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 08, 2005, 08:52:21 pm »
Cytat: "Yax"
ykonywałby ruch drgający, i rzeczywiscie po pewnym czasie zatrzyma się po środku. Aczkolwiek co ciekawe, jeśli pominą opory ruchu latałby cały czas pomiedzy jednym a drugim koncem dziury uzyskując w centrum Ziemi pierwszą prędkość kosmiczną...

O tej pierwszej prędkości nie wiedziałem. Ciekawe :)
mój blog - a co!

Offline Rhobaak

Przyciąganie ziemskie. (grawitacja)
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 16, 2005, 09:11:43 pm »
Cytat: "jasisz"
O tej pierwszej prędkości nie wiedziałem. Ciekawe :)

Może ciekawe, ale też oczywiste - wynika to z wzorów na zamianę energii potencjalnej w kinetyczną i na odwrót, wystarczy przypomnieć sobie, jak liczy się I prędkość kosmiczną:)
It is sometimes a mistake to climb; it is always a mistake never even to make the attempt.
If you do not climb, you will not fall. This is true. But is it that bad to fail, that hard to fall?

 

anything