Autor Wątek: command group  (Przeczytany 3180 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jankiel

  • Gość
command group
« dnia: Grudzień 18, 2005, 10:03:15 pm »
Na ostatnim turnieju wyniknęła jedna ciekawa sytuacja.
Otóż wiadomo, że sztandarowy musi być na środku, a champion i muzyk po obu stronach. Otóż Quasimodo zinterpretował to w ten sposób, że CG nie musi być ze sobą w kontakcie base to base. Czyli że CG może być przeplatany herosami:

 :lol: :roll: :p  :oops:
 
:lol: - muzyk
 :roll: - heros
 :p - sztandar
 :oops: - champion

Jest gdzieś to jasno opisane, czy rozumie się samo przez się, ewentualnie nie rozumie się samo przez się? I czy muzyk i sztandar muszą być na środku, czy mogą stać np. tak:
 
:lol:  :p  :)  :)
 
:)  - zwykły wojak

ewentualnie tak:
 
:lol:  :oops:  :p  :)  :)  :)

JJ

  • Gość
command group
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 18, 2005, 10:13:19 pm »
CG razem. Sztandar w środku. heros po bokach. Gav napisał bzdurę którą wyśmiano. Quassimodo nie ma statusu Gava.

Uspokój trochę Snotkon - bo ja jestem stroną - to poszukam. Było w kestii zasad (M innymi z Twoim udziałem) - było w paru innych miejscach.

Jankiel

  • Gość
command group
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 18, 2005, 10:41:56 pm »
Czekam. Muszę mieć namacalne dowody, kiedy jestem stroną w sporze :)

szafa@poznań

  • Gość
command group
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 18, 2005, 11:00:37 pm »
hehe, na pewno w Rb nie znajdzieice.

Bo juz szukalismy w poznaniu.... I co wiemy?banner in the middle of the first rank, champion and musiacian ALONGSIDE

I browar dla tego który znajdzie wykładnię słowa alongside,  razem z zanczaczeniem czy to znaczy po bokach czy w pierwszym ranku...

JJ

  • Gość
command group
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 18, 2005, 11:43:48 pm »
Litości - idę spać. Trochę poszukałem, same świeże - a przed poprzednim Tropikiem szukałem, bo to było dla mnie istotne.
Znowu ta koszmarna strona 113... Rydwany i herosi, Łuk BSB, teraz to...

http://warhammer.org.uk/PhP/viewtopic.php?t=8307&start=0


You can't break up or change the position or order of your command group. The command group goes in the centre of the front rank (Chronicles 2004, p113), and characters are deployed alongside them (BRB, p40). So no, you can't replace a command model with a character. He has to go on one side of the command group or the other. If moving into a fighting position, he still can't move into a command model's position.

Technically, the Standard Bearer is supposed to be in the centre of the front rank (BRB, p108), but in practice


Well, let's see. The positioning of characters and the command group is in two different places in the BRB, and the 2004 Chronicles as well, and takes a fair bit of digging to find. I wouldn't exactly call it clear! Dunno about you, but I was confused about it for over a year, and originally played that characters could be placed anywhere in the front rank - I seem to recall this last came up on Portent-that-was, about a year ago, which is when I realized I'd been playing it wrong. Even then, I'd never seen or played that the command group could be broken up.

El Rey : "Characters are positioned alongside the Champion, Standard Bearer and Musician." Since it doesn't seem that you consider the 2004 Chronicles "rules", I won't mention the Q&A about the Command Group being in the centre of the front rank...  I don't consider any of this new rules, BTW, just clarifications of what GW originally (probably) meant.

Anyway, the word "alongside" means next to the Command models. Not in the middle of, or a few troopers away from. While the BRB doesn't actually say that the Command Group has to be positioned together (more or less clarified later), it doesn't say that you can ever replace a Champion with a Character, either...you can swap a character for an ordinary trooper, which a Champion is certainly not.

There are no rules whatsoever regarding moving champions, except when accepting a challenge - they might have to then, depending on the situation.

In fact, the BRB doesn't say that you can move characters within a unit unless they're engaged in combat and the character's not in a fighting position. So you play some of the 2004 Chronicles rules, but not others?  

So, back to my original point : Command group in the centre front rank, characters next to them. Standard bearer central. Command group can't be broken up. If anyone has any references suggesting or implying otherwise, please post them. While I'll certainly agree that the 2004 Chronicles Q&A is far from perfect, that's the printed rules, and that's the way I'll play it until something better (7th ed!) comes along.

- David.



http://warhammer.org.uk/PhP/viewtopic.php?t=4055&start=0


From: Gavin Thorpe
>Subject: RE: Gav - Position of the Command Group?
>Date: Thu, 15 Jan 2004 13:00:37
>
>Hey there,
>
>My previous reply on this has been that by the letter of the rules the
>command group is placed in the centre of the front rank (or as close as)
>with the standard bearer. However, in my games I'm happy with placing them
>in any order at the centre of the front rank, and that a character that
>joins the unit should be considered a member of the command group

>
>This'll be jiggered with a bit in 7th ed - there's only a small amount of
>exploitation avaiable from moving characters around in units, and
>essentially a command group at the centre looks cool. I've never known
>anyone complain to me or their opponent about the positioning pof the
>command group, and if they do they should be told to take it all a >little less seriously!
>
>GAV

*****

I think Gav's comments on this speak for themselves.

Regards,

BF

JJ

  • Gość
command group
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 28, 2005, 08:17:20 am »
Cytat: "Trocki"
Czekam. Muszę mieć namacalne dowody, kiedy jestem stroną w sporze :)


Tak z ciekawości - czy te linki które podałem i te fragmenty Kronik i RB starczyły do odniesienia zwycięstwa?

Szukać dalej?
Uściślać?
Olać i czekać na siódmą?

Jankiel

  • Gość
command group
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 28, 2005, 10:05:09 am »
Wystarczy. Quassmodo mi leci piwo. Wredny Katowicki powergamer ;)

Offline sAddamiec

command group
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 28, 2005, 08:20:37 pm »
Czasem az strach zadac pytanie, bo odpowiedzi bywaja miazdzace :shock:
Czyli moge czuc sie wieloletnim i permanentnym oszustem, bo juz nie raz zdarzalo mi sie wkladac herosa pomiedzy command groupe i jakos nikt nigdy nie protestowal. Moge sie poddac decyzji sedziego zabraniajacej mi takiego manewru, ale przyznam ze bylbym zalamany zarowno sedzia jak i graczem, ktory by protestowal, pomimo ze od strony formalnej kwestia jest wyjasniona przez linki JJ :roll:
zy normalna zwykła plewa może ścinać ch..em drzewa? Ależ owszem, czemu nie, plewie też należy się! Olali olala, olali olala... :D

Jankiel

  • Gość
command group
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 29, 2005, 07:06:30 am »
Cytuj
ale przyznam ze bylbym zalamany zarowno sedzia jak i graczem, ktory by protestowal

To zalezy, czy duzo bys zyskiwal, czy praktycznie nic. Gdy duzo, powinno byc to traktowane jako wał.

Offline sAddamiec

command group
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 29, 2005, 09:09:03 am »
Ok z tym sie zgodze, tylko wlasnie jakos nie bardzo moge sobie wyobrazic jaki wielki zysk moge miec z wsadzenia bohatera miedzy commando. Jedyne co mi przychodzi do glowy to moze minimalna dodatkowa ochrona dla mietkich bochaterow pokroju magow, gdzie dzieki wsadzeniu ich w srodek szeregu bedzie mozna ich klepac tylko po szarzy od przodu ale to jakos nie wydaje mi sie az takie straszne przegiecie. Mozecie podac jakies ciekawsze przyklady z zastosowaniem dyskutowanego manewru co by mi unaocznily ze jest o co walczyc?
zy normalna zwykła plewa może ścinać ch..em drzewa? Ależ owszem, czemu nie, plewie też należy się! Olali olala, olali olala... :D

Jankiel

  • Gość
command group
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 29, 2005, 09:23:31 am »
Stawiasz na srodku regimentu herosa z 7S, tak, ze nie mozna rydwanem zaszarzowac bez utraty go.  Gdyby heros stal z brzegu, nie moglby uderzyc w rydwan.

Offline Christos

command group
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 29, 2005, 09:30:07 am »
Pod warunkiem ze regiment jest na tyle szoroki ze rydwan moze sie dostawic bez stykania z herosem. Poza tym oprócz impaktów rydwan ma tez inne ataki, którymi moze walic bo herosie.  A to, jesli heros nie jest przypakowany jest mimo wszystko jakims ryzykiem.

Wszystko ma swoje plusy dodatnie i plusy ujemne.
ttp://www.knightfight.pl/?ac=vid&vid=71017123

Offline Vallarr

command group
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 29, 2005, 10:54:34 am »
inszy przyklad - jakikolwiek regiment na podstawkach 25/25 - orki , chaos warriorzy itp - fcg i hero . Lanca bez problemu dostawi sie tak , by nie stykac sie z herosem...
I was born of a scorpion's mind"
Tony Iommi - "Flame On"

Offline sAddamiec

command group
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 29, 2005, 11:27:40 am »
No i podane przyklady pokazuja, ze jedynie sluszny command group zwarty i w srodku szeregu wypacza ducha gry :lol:
Dla mnie normalne jest ze jeli bohater dolacza do oddzialu to staje sie jego dowodca i jest jeszcze wazniejszy niz reszta komanda, wiec powinien stac zaraz przy sztandarze. Do tego po to daje sie bohaterow walczacych zeby walczyli, a wy chcecie srytnymi szarzami go wylaczyc z walki :D Ja rozumiem ze jak ktos go stawia z boku to sam sobie winien, ale watpie zeby celem istnienia herosow bylo stanie i patrzenie sie jak wlasne oddzialy sie tluka bez nich :roll:
zy normalna zwykła plewa może ścinać ch..em drzewa? Ależ owszem, czemu nie, plewie też należy się! Olali olala, olali olala... :D