trawa

Autor Wątek: Nowa fala polskiego komiksu  (Przeczytany 19111 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Błendny Komboj

Nowa fala polskiego komiksu
« dnia: Styczeń 07, 2006, 08:31:35 pm »
Oblicze komiksu narodowego zmienia się na naszych oczach. Polski komiks poważnieje, czyt. powraca do formuły sztampowej politycznej agitki. W ankiecie wybieramy dzieło, które najpełniej łączy trzy cechy: warsztatowe kalectwo, naiwność w interpretowaniu faktów historycznych, zatopienie w stereotypach.

PS.1. Nie dodałem do ankiety antologii "Powstanie Warszawskie" bo to partyzancki zin amatorski. Zresztą jak najbardziej szanuję intencję która przyświecała jego przyjściu na świat, poza tym nie mam sumienia krytykować czegoś co z takim zapałem i czystością serc stworzyły dzieci.
Jeśli ktoś chciałby na to zagłosować, to pozostaje opcja "inny".

PS.2. Wiem że "Od Wadowic do Rzymu" to niezupełnie polski komiks, ale tematycznie i stylistycznie wpasowuje się na fulla do nowego nurtu.
Lord of the Rings" is a piece of crap.

Offline Manis

Re: Nowa fala polskiego komiksu
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 07, 2006, 09:20:40 pm »
Cytat: "Błendny Komboj"
Oblicze komiksu narodowego zmienia się na naszych oczach. Polski komiks poważnieje, czyt. powraca do formuły sztampowej politycznej agitki. W ankiecie wybieramy dzieło, które najpełniej łączy trzy cechy: warsztatowe kalectwo, naiwność w interpretowaniu faktów historycznych, zatopienie w stereotypach.

PS.1. Nie dodałem do ankiety antologii "Powstanie Warszawskie" bo to partyzancki zin amatorski. Zresztą jak najbardziej szanuję intencję która przyświecała jego przyjściu na świat, poza tym nie mam sumienia krytykować czegoś co z takim zapałem i czystością serc stworzyły dzieci.
Jeśli ktoś chciałby na to zagłosować, to pozostaje opcja "inny".

PS.2. Wiem że "Od Wadowic do Rzymu" to niezupełnie polski komiks, ale tematycznie i stylistycznie wpasowuje się na fulla do nowego nurtu.


Nie zapominaj o innych historycznych komiksach:
1 - tym drugim komiksie o ks. Popieluszce (rys. Trust)
2 - "Alei Roz" - stan wojenny i te klimaty (przy okazji - Karol obiecales mi wyslac jeden egzemplarz !!!!!)
3 - antologii "Wrzesien"

Gdybys uzupelnil liste, to dopisz jeszcze te "Powstanie Warszawskie" w koncu dorosli ludzie tez tam jakis komiks robili. Ze sie Karol z Rafalem nie obrazili za te dzieciaki ;)

Offline Błendny Komboj

Re: Nowa fala polskiego komiksu
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 08, 2006, 12:05:28 am »
Cytat: "Manis"

Nie zapominaj o innych historycznych komiksach:
1 - tym drugim komiksie o ks. Popieluszce (rys. Trust)

To to już wyszło??

Cytuj
Gdybys uzupelnil liste, to dopisz jeszcze te "Powstanie Warszawskie" w koncu dorosli ludzie tez tam jakis komiks robili. Ze sie Karol z Rafalem nie obrazili za te dzieciaki ;)

Ale ich komiks trafił tam niechcąco. Z reszty historyjek uderza natomiast taka pacholęca niewinność, że ludzie którzy je tworzyli nie mogli być dorośli. Tzn. mogli posiadać dowody osobiste, ale duchem mieli nie więcej jak 6-8 lat.

"Powstanie Warszawskie" to jedyna w swoim rodzaju antologia prymitywów IX sztuki, brakujące ogniwo między malowidłami w grocie Lascaux a "Dziejami świętej Rusi" Gustawa Dore. Należy na nie patrzyć raczej w kontekście autotematycznym niż jak na dzieło historyczne, szczególnie że stylistycznie przynależy do czasów kiedy omawiane w nim wydarzenia historyczne nie miały jeszcze miejsca. Fenomen, i to czasowo-przestrzenny!!

Cóż, opcja "inny" też jest do wyboru!


Konradkonrad!! Oczywiście że z połykiem, bo przecież napisałem że chodzi o komiks który najlepiej łączy w sobie 3 cechy, a więc daje odczucie pełni!
Lord of the Rings" is a piece of crap.

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Nowa fala polskiego komiksu
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 08, 2006, 12:44:43 am »
Z wymienionych pozycji nie czytalem zadnej (i nie planuje), ale glos poszedl na Solidarnosc, z wrodzonej niecheci do socjalizmu, zwiazkow zawodowych i sprawiedliwosci spolecznej.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Maciej

Nowa fala polskiego komiksu
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 08, 2006, 07:35:02 am »
No to głosik na Trusta
bo to jego komiks miał największą reklamę
włącznie z prezentowaniem przykładowych plansz
na łamach katolickiej prasy.
url=http://www.forum.gildia.pl/login.php?logout=true&sid=d50706ce8e8e80cb43136eb5a41e6082]super strona z gołymi babami!!![/url]

Offline mistrzu zagłady

Nowa fala polskiego komiksu
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 08, 2006, 12:39:47 pm »
no dobra, ale co? oceniamy komiksy historyczne czy co???
przecież to nie wszystko co się polskiego ukazuje, że ma reklamę, to fakt, taki PopiełuszkoKomiks, ale przecież jest parę innych rzeczy, które nie zasługują na bycie w kategori "inne" (i nie mówię tu wbrew pozorom tylko o swoich publikacjach;)
a z nową falą mają wiele więcej wspólnego niż jakieś jednorazowe wypady rocznicowe.

bo jeśli tak, to będzie to nowa fala kolesi (coś jak Międzynarodowa Fala Kolesi w Łodzi), a w tym udziału nie biorę.

Offline repek

Nowa fala polskiego komiksu
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 08, 2006, 04:24:15 pm »
Komboj,

Zerknij sobie na spis autorow, którzy pisali do 'Powstania'. Może choć niektóre nazwiska nie będą wymagały okazania metryki. Poza tym Twoja ocena - przynajmniej w stosunku do części prac - jest mocno niesprawiedliwa.

No i pytanie: czy naiwne podejście, to złe podejście? Czy musi być syf, brud i strzał w tył głowy?

Pozdrówka

Offline Kiamil

Re: Nowa fala polskiego komiksu
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 08, 2006, 05:52:53 pm »
Cytat: "Manis"

Nie zapominaj o innych historycznych komiksach:
1 - tym drugim komiksie o ks. Popieluszce (rys. Trust)
2 - "Alei Roz" - stan wojenny i te klimaty (przy okazji - Karol obiecales mi wyslac jeden egzemplarz !!!!!)
3 - antologii "Wrzesien"

Gdybys uzupelnil liste, to dopisz jeszcze te "Powstanie Warszawskie" w koncu dorosli ludzie tez tam jakis komiks robili. Ze sie Karol z Rafalem nie obrazili za te dzieciaki ;)


Jak Ty ładnie czytasz bez zrozumienia :)
Przecież w tej ankiecie nie chodzi o komiksy historyczne tylko o "warsztatowe kalectwo, naiwność w interpretowaniu faktów historycznych, zatopienie w stereotypach."

Więc nie odwracaj tu uwagi od swoich produkcji innymi tytułami i mężnie weź na klatę, że ktoś po raz kolejny poświęca Tobie (przede wszystkim) nowy wątek
amil M. Śmiałkowski
www.slowem.pl

Offline 4-staczterdzieściicztery

Nowa fala polskiego komiksu
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 08, 2006, 06:20:46 pm »
Chętnie bym zagłosował, ale niestety nie czytałem żadnego z tych komiksów, w każdym przypadku skończyło się na przekartkowaniu i nie potrafiłem zmusić się do lektury.
Cytat: "Kiamil"

Przecież w tej ankiecie nie chodzi o komiksy historyczne tylko o "warsztatowe kalectwo, naiwność w interpretowaniu faktów historycznych, zatopienie w stereotypach.


"Wrześień" natomiast czytałem i wydaję mi się, że nie powinien mieć problemów ze spełnieniem wyżej postawionych kryteriów.
"Życie to banda włóczących się razem komórek, mających wspólny cel."

Offline mistrzu zagłady

Nowa fala polskiego komiksu
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 08, 2006, 06:24:23 pm »
kurde no, można ironicznie zjechać coś tam, można "nowe historyczne" komiksy obarczać brzemieniem nieudolności, bądź niewykonania ("ten drugi komiks" o czymś tam zawsze się znajdzie).. ale w zasadzie po co?..  może komuś to jest potrzebne kurde. ale cel tego to chyba miłość do wzajemnego gnojenia.
jeśli ktoś chce historię inaczej niż po bożemu to zapraszam do MORFIUM mojego i Dismasa.
eeeee, na wraku te nachalne reklamy przechodziły ale tutaj zbastuj. gil

nie posuwajmy się do ryzykownych opini, bo zawsze pojawi się zarzut o interesowność takich ocen.. przynajmniej ode mnie.

Offline Manis

Re: Nowa fala polskiego komiksu
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 08, 2006, 06:58:33 pm »
Cytat: "Kiamil"

Więc nie odwracaj tu uwagi od swoich produkcji innymi tytułami i mężnie weź na klatę, że ktoś po raz kolejny poświęca Tobie (przede wszystkim) nowy wątek


Przy kazdym nowym watku na forum na temat moich komiksow zaznaczam sobie taki krzyzyk na obudowie monitora. Juz prawie miejsca mi brakuje ;)

Tak przy okazji Kamil skoro masz kontakt z siecia to daj znac w pewnych wiadomych sprawach co i jak, bo na maile nie odpowiadasz, a i nagrania na komorce jakos ignorujesz.

Anonymous

  • Gość
Nowa fala polskiego komiksu
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 08, 2006, 07:31:03 pm »
komboj - rządzisz.

Ale westerplatte nie pasuje zupełnie do zestawu ankietowego.

Offline Kiamil

Nowa fala polskiego komiksu
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 08, 2006, 10:40:19 pm »
Cytat: "4-staczterdzieściicztery"

"Wrześień" natomiast czytałem i wydaję mi się, że nie powinien mieć problemów ze spełnieniem wyżej postawionych kryteriów.


Serio?
Jako całość, czy niektóre prace? Jako tzw. artysta zaangażowany ciekawym jak te zarzuty podepniesz pod to co wyprodukowałem. A mam wrażenie (przy całej mojej miłości własnej), że to cośmy z Matuszak wysmażyli nie jest jedyne i najlepsze w tym tomie.

Tak więc słucham konkretów.
amil M. Śmiałkowski
www.slowem.pl

Offline Sensei

Nowa fala polskiego komiksu
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 09, 2006, 06:04:43 am »
a moze by tak
info o ankiecie
urbanowi do gazety wyslac
na pewno sie ucieszy

Offline Manis

Nowa fala polskiego komiksu
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 09, 2006, 12:47:01 pm »
Cytat: "Sensei"
a moze by tak
info o ankiecie
urbanowi do gazety wyslac
na pewno sie ucieszy


No nie bardzo. Ta ankieta to nie jest poziom prymitywizmu i intelektualnego ograniczenia Urbana. Co jak co, ale ten facet posiada wrodzona umiejetnosc przetwarzania rzeczywistosci zastanej na nieco wyzszym poziomie - chcoc go osobiscie nie lubie. Moglby zatem poczuc sie zdegustowany, zamiast sie ucieszyc ;)

Tak przy okazji, to jeszcze kilka komiksow mi sie przypomnialo, ktore pasuja do tematu: polityczna agitka, warsztatowe kalectwo, naiwność w interpretowaniu faktów historycznych, zatopienie w stereotypach.
1 - Platformowcy - komiks promocyjny liderow PO (z wielkiego Tria ostal sie tylko jeden)
2 - Tytus glosuje na Pis - glosuj i Ty! (nie widzialem, ale slyszalem ze dobry)
3 - "A potem było tylko gorzej" - komiks-ulotka kandydata poznańskich środowisk alternatywnych Tomka Jendraszaka (najwieksza perelka w mojej kolekcji)
4 - "Kron" obie czesci - jest tam w koncu naiwnosc w przedstawianiu historii, a warsztatowe kalectwo az boli.
5 - "Zły duch Pieskowej skały" - komiks historyczny w najlepszym wydaniu - wygrzebalem go z kosza z przecenionymi ksiazkami w ksiegarni w Zakopanem. Tekst i rysunki Igor Poliszczuk - rysuje i pisze tylko nieco lepiej niz autorzy komiksu o "Solidarnosci", zatem numer jeden na mojej liscie rezerwowej. Swoja droga szkoda, ze Firma Wydawniczo "Matejko" zrezygnowala z kontynuowania cyklu "Legendy polskich zamkow" - teraz moglaby sporo na tych komiksach zarobic. Widzialem ostatnio, jak "Zly dych Pieskowej Skaly" zostal kupiony na Allegro za 40 zl.