Autor Wątek: Rune of forging - raz czy dwa razy na ture?  (Przeczytany 11151 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

JJ

  • Gość
Rune of forging - raz czy dwa razy na ture?
« Odpowiedź #60 dnia: Styczeń 25, 2006, 09:18:38 am »
Cytat: "szafa@poznań"


Ktos wytlumaczy mi roznice dlaczego sposrod ilus identycznych zdań jedno z nich rozumiemu jako alternatywe z dwoma mozliwosciami, a reszta jako alternatywe z jedna mozliwoscia?


Szczerze? Przeczytaj na spokojnie te posty które zacytowałem. One powinny wyjaśnić Twoje wątpliwości - odnoszą się do części Twoich zastrzeżeń.
Ogólna myśl - następuje sprecyzowanie znaczenia słowa poprzez kontekst. (Zarówno zdania, jak i tematyki WFB). Coś co jest proste i zrozumiałe dla Anglików (native speakers), "historycznie" rzecz ujmując stawało się obiektem ataku naszych "szalejących logików".

szafa@poznań

  • Gość
Rune of forging - raz czy dwa razy na ture?
« Odpowiedź #61 dnia: Styczeń 25, 2006, 09:54:41 am »
pierwszy (harbisha), jest mocno mętny, koleś sam przyznaje, że dla rerola obu rzutów powinno być "both". Jesli sadzisz że ten  pierwszy cytat jest argumentem na korzyść obu reroli, to smiem twierdzić że sie mylisz...stwierdza że "Tak, to zdanie nie jest do końca przejrzyste i może oznaczać zarówno rerol obu, jak i rerol jedneo z nich zaleznie do kontekstu". Zgodzisz się?

Sesnu drugiego posta (lucens), z żalem sie przyznam, nie rozumiem. :(

mimo to, napisze po raz trzeci to samo bo nadal nie mam odpwoiedzi:

Skad mamy wiedziec, gdzie w zasadach WFB either/or pozwala wziac obie opcje, a gdzie either/or pozwala wziac tylko jedna z nich?

JJ

  • Gość
Rune of forging - raz czy dwa razy na ture?
« Odpowiedź #62 dnia: Styczeń 25, 2006, 09:59:51 am »
Zrobiłem więcej niż mogłem, głównie z racji sympatii dla Szaf Bojowych Piechoty.

Spadam.

szafa@poznań

  • Gość
Rune of forging - raz czy dwa razy na ture?
« Odpowiedź #63 dnia: Styczeń 25, 2006, 12:16:40 pm »
moze kto inny poczuje sie kompetentnie odpowiedziec na moje pytanie?

Offline Jerzyn

Rune of forging - raz czy dwa razy na ture?
« Odpowiedź #64 dnia: Styczeń 25, 2006, 12:33:17 pm »
ale ty nie zadales pytania, bo jak tyle osob ci odpowiada, a ty dalej im nie wiezysz, to cosik tu jest nie tak... sluchaj, dla ciebie jest jeden wybor. napisz list do gava, moze on ci odpowie, a jak sie z nim nie zgodzisz to twoja strata. bo nikt z piszacaych nie jest dla ciebie wystarczajacym autorytetem i ciagle chcesz kogos "kompetentnego"...
owa super gierka: VisArcana
Grajcie, wspomagacie kumpli :D

szafa@poznań

  • Gość
Rune of forging - raz czy dwa razy na ture?
« Odpowiedź #65 dnia: Styczeń 25, 2006, 12:38:36 pm »
alez jerzynku, widze ze nie czytasz moich postów, jak wielu z wypowiadajacych sie osob. Szacunek dla oponenta wymagałby chyba przeczytania argumentów i postow jego? Ja czytam dokladnie wszystko co napisano...

dlatego tez po raz czwarty zapytam.

ZAŁÓŻMY że faktycznie either/or pozwala zabrać obie opcje co usilnie lansujecie. Cóz, słownik oxforda mówi co innego - ale okej, załóżmy że myli sie a racje macie wy

MOJE PYTANIE:
KIEDY WITHER/OR POZWALA NA "UZYCIE" OBU OPCJI, A KIEDY EITHER/OR POZWALA NA ZABRANIE TYLKO JEDNEGO Z ELEMENTÓW? NA JAKIEJ PODSTAWIE SIE O TYM DECYDUJE?

Offline Rusinek

Rune of forging - raz czy dwa razy na ture?
« Odpowiedź #66 dnia: Styczeń 25, 2006, 05:08:26 pm »
Ja nie odpowiem, ale opowiem anengdotke, ktora moze (ale nie musi) wyjasnic przyczyny tego zamieszania.

Kiedys w dobrym krakowskim liceum, w klasie o profilu matematycznym, na pierwszej lekcji o wychowaniu do zycia w rodzinie, pani ropoczela zajecia stwiedzeniem: "Jak wszyscy dobrze wiecie, kazde z was jest mezczyzna lub kobieta"...na co cala klasa zaczela sie tarzac ze smiechu...

Byc moze tu mamy ten sam problem. Podalem ze slownika(!) zdanie, w ktorym oba czlony moga byc jednoczesnie prawdziwe. Sa tez zdania, w ktorych ewidentnie tylko jedno z nich moze byc na raz prawdziwe. Tak jak w jezyku polskim ludzie czesto blednie uzywaja slowa lub, ale intuicyjnie wiemy o co im chodzi...Moze wlasnie dlatego powinnismy zdac sie na intuicje Anglikow...
nia!
Chaos!
Ligi niszczyciele!
Kraków, Gorzów i przyjaciele!

szafa@poznań

  • Gość
Rune of forging - raz czy dwa razy na ture?
« Odpowiedź #67 dnia: Styczeń 25, 2006, 05:32:35 pm »
pani w liceum powiedziała prawde :]

a z intuicją - intuicje to maja kobiety kiedy podpowiada im żeby zerwały w tym sk***nem zanim bedzie za pozno. Nie ma na to miejsca w zasadach ani w logice...czekam na odpowiedz jakby co nadal :]

Offline czreq

Rune of forging - raz czy dwa razy na ture?
« Odpowiedź #68 dnia: Styczeń 25, 2006, 07:30:05 pm »
to moze inaczej - bardziej łopatologicznie... sugerowali to już b_sk i Harbish, ale nikt tego wątku nie pociągnął.

Mechanizm strzału z armaty:
deklarujesz cel, potem odległość, dorzucasz Hit i potem Bounce.

Strzelamy z naszego dwarfickiego cannona z rune of forging do czającego się na klocek warriorsów Treemana. Cel zadeklarowany, odległość też. Rzucamy najpierw jedną artyleryjką. A to ci pech - misfire. Ale mamy przerzut. Korzystamy z umiejętności i w tym momencie dokonujemy wyboru czy w tej chwili przerzucamy hit czy bounce. Niestety w tym momencie rzucaliśmy tylko hit, więc bez sensu byłoby wybierać przerzut bounca. Przerzucamy więc, wypadły dwa cale - za mało cholercia na tego treemana. Przydałoby sie go jeszcze troche przeturlać. Dorzucamy bounce, i co? Zonk, drugi raz w turze misfire. No ale mozemy skożystac z umiejętności runki (nigdzie nie jest napisane że tylko "once each turn") i znowu dokonujemy wyboru pomiedzy Hitem a Bouncem. I tym razem okazuje się (no popatrzcie) że bez sensu jest brać przerzut Hita, bo go nie rzucaliśmy (kto by pomyślał). Bierzemy więc przerzut Bounca. Wynik: 8. Szczęśliwie. Treemena posmyrała kula armatnia. Zawoundowany na 2+, Rzut na liczbę woundów: 3. Ale mamy tez rune of fire i okazuje sie że od tej pory nic juz nie zagraża naszym kurduplastym pobratymcom.

Jeśli to do ciebie nie przemawia to powiem że inaczej Ci tego nie wytłumacze bo nie umiem - nie jestem anglistą i niektóre rzeczy przyjmuję za aksjomaty wedle tego czego mnie nauczono.

pzdr.

Offline Vallarr

Rune of forging - raz czy dwa razy na ture?
« Odpowiedź #69 dnia: Styczeń 25, 2006, 07:37:12 pm »
ok, teraz jestem przekonany. Do tej pory wydawalo mi sie to skrajnie bezsensowne w porownaniu z inszym uzyciem tej skladni by GW , ale racja - tam nie ma one use/turn :)  :lol:
I was born of a scorpion's mind"
Tony Iommi - "Flame On"

szafa@poznań

  • Gość
Rune of forging - raz czy dwa razy na ture?
« Odpowiedź #70 dnia: Styczeń 25, 2006, 08:28:35 pm »
jejeku jejku ile mozna prosic abyscie czytali moje posty...

a ostataniego argumentu nijak nie rozumiem. Okej - wybieranie przed rzutem jest głupie, ale ja ci nie kaze wybierac! Bedziesz mial midfire w pierwszym - rerolniesz go. Nie bedziesz mial w pierwszym tylko w drugim - rerolniesz w drugim. ale jak bedziesz mial w pierszym, rerolniesz go, to  po misfire w drugim nie bedzie juz rerola!

A co do teori "Nie ma one/turn - to chce rerolowac dwa razy!" - angilk juz sie wypowiedzial ze zdanie po angielsku jest niejasne i mozna je rozumiec dwojako - jesli mialo by byc wprost ze dwa rerolujesz - bylo by "may reroll both rolls". Zostawmy logike, zalozmy ze wasz punkt widzenia jest sluszny...i prosze o odpowiedz:

kiedy either/or pozwala na zabranie opu obpcji (forging) a kiedy tylko na jedną (light/heavy armour).  I na jakiej podstawie stwierdzacie kiedy jedno a kiedy drugie?

Offline Łukasz Łukasiewicz

Rune of forging - raz czy dwa razy na ture?
« Odpowiedź #71 dnia: Styczeń 25, 2006, 09:04:56 pm »
jak dla mnie to chodzi o to że niezależnie czy hit czy bounce i tyle.
either ... or = albo hit albo bouce = niewazne które = to i to lub jedno z nich.
a czym to sie różni od heavy i light armor? ano tym że  można powiedzieć że light armour zawiera sie w heavy armour a bounce nie zawiera sie w hit (czy jak kto woli na odwrót).

a bardziej obrazowo chodzi o przecinek :P    
przykład:
- forging: if you roll a misfire when rolling the artillery dice either to hit or to bounce, then you can roll again   są niezalezne
- may choose either a great weapon (+4 pts), or a pistol (+5pts)   jedno wyklucza drugie


:P :P :P

Offline Rusinek

Rune of forging - raz czy dwa razy na ture?
« Odpowiedź #72 dnia: Styczeń 25, 2006, 09:32:37 pm »
Cytat: "szafa@poznań"

angilk juz sie wypowiedzial ze zdanie po angielsku jest niejasne i mozna je rozumiec dwojako - jesli mialo by byc wprost ze dwa rerolujesz - bylo by "may reroll both rolls". Zostawmy logike, zalozmy ze wasz punkt widzenia jest sluszny...i prosze o odpowiedz:

kiedy either/or pozwala na zabranie opu obpcji (forging) a kiedy tylko na jedną (light/heavy armour).  I na jakiej podstawie stwierdzacie kiedy jedno a kiedy drugie?


1.Podalem Ci zdanie ze slownika(!), ktore raczej jednoznacznie pokazuje, ze ta skadnia moze byc uzywana jako LUB. Zgadza sie?

2.Malo rozsadne jest twierdzenie, ze jak jest "both" to mozna rerolujesz oba, a jak jakikolwiek inny spojnik-to tylko jeden. Angielski moze taki bogaty jak polski nie jest, ale synonimy pewnie istnieja...

3.Skoro dla Ciebie jest to niejasne to nic nie pomozemy...wydaje sie, ze jedynym rozsadnym sposobem jest rozpatrzenie sprawy przez liste sedziowska. Jest zdanie-sa dwa mozliwe znaczenia. Nie ma mozliwosci odgadniecia, o ktore autorowi chodzilo - trzeba uscislic.
nia!
Chaos!
Ligi niszczyciele!
Kraków, Gorzów i przyjaciele!

szafa@poznań

  • Gość
Rune of forging - raz czy dwa razy na ture?
« Odpowiedź #73 dnia: Styczeń 25, 2006, 10:40:19 pm »
Cytat: "Łukasz Łukasiewicz"
jak dla mnie to chodzi o to że niezależnie czy hit czy bounce i tyle.
either ... or = albo hit albo bouce = niewazne które = to i to lub jedno z nich.
a czym to sie różni od heavy i light armor? ano tym że  można powiedzieć że light armour zawiera sie w heavy armour a bounce nie zawiera sie w hit (czy jak kto woli na odwrót).


light armour nie zawiera sie w heavy armour ani na odwrot, nie zmyslaj mi tu fluffowo! ;) fluff i rozumienie nie maja tu znaczenia...

Cytuj

a bardziej obrazowo chodzi o przecinek :P    
przykład:
- forging: if you roll a misfire when rolling the artillery dice either to hit or to bounce, then you can roll again   są niezalezne
- may choose either a great weapon (+4 pts), or a pistol (+5pts)   jedno wyklucza drugie


:P :P :P


w tym przypadku przecinek nie ma znaczenia. Mial znaczenie gdy ZOMO pytalo przed pacyfikacja kopalni wujek:
"Czy mamy strzleac bez rozkazu?"
"Nie strzelajcie bez rozkazu!"
lub w wersji komuchów przypadkowo wdarł sie przecinek:
"Nie, strzelajcie bez rozkazu!"

W przypadku "napije sie kawy, lub herbaty" a "napije sie kawy lub herbaty" przecinek jakos niespecjalnie jest istotny...

Shino

  • Gość
Rune of forging - raz czy dwa razy na ture?
« Odpowiedź #74 dnia: Styczeń 25, 2006, 11:12:57 pm »
"[master engineer] may have either pistol or a brace of pistols"


czy moze mgr inz brac i pistolet i kilka pistoletow? (nie ma przecinka) ;)

 

anything