trawa

Autor Wątek: Czasopismo z komiksami?  (Przeczytany 2074 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline konradkonrad

Czasopismo z komiksami?
« dnia: Styczeń 21, 2006, 06:33:09 pm »
Zapytam trochę z kosmosu,  

Czy obecnie wydawane są jeszcze jakieś czasopisma papierowe z komiksami? W sensie poświęcone komiksom a nie publikujące je przy okazji i nie o komiksach jak Zeszyty Komiksowe.

Pytam, bo znienacka uderzył mnie ten kontrast: trzy lata temu było z 8 albo 10 takich pism a teraz sam nie wiem czy jeszcze jakieś wegetuje czy nie. Zakładam, że obecnie ta liczba jest zbiżona do zera, więc pytam dalej przede wszystkim podczytujących to forum twórców, ale nie tylko  :) :

Czy nie brakuje wam takiego pisma?
Czy internet, własne albumy, zeszyty, miniziny a także rzeczy w prasie ogólnej plus z rzadka antologie tematyczne zastąpiły potrzebę pisma "branżowego" czy tez jest to brak w jakiś sposób dotkliwy?

Co na to świeża krew, która nie załapała się na AQQ, Arenę, KKK itd.?

Offline Rybb

Czasopismo z komiksami?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 21, 2006, 06:41:02 pm »
Pewnie, że brakuje :( osobiście wolałbym magazyn wydawany co miesiąc jak kiedyś "Świat Komiksu" zamiast niektórych albumów na które po prostu szkoda mi kasy ( choć chiałbym niektóre posiadać, wiadomo )

Offline Julius Corentin A.

Re: Czasopismo z komiksami?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 21, 2006, 08:21:39 pm »
Cytat: "konradkonrad"
Co na to świeża krew, która nie załapała się na AQQ, Arenę, KKK itd.?

...a nawet produkt.
świeża, a najświeższa też?
(bo pytam w kontekście publikowania, a nie czytania)

Offline konradkonrad

Czasopismo z komiksami?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 21, 2006, 09:06:47 pm »
Produkt przypomniał mi się jak wcisnąłem wyślij.

A krew dowolnie świeża.

Gilbaert

  • Gość
Czasopismo z komiksami?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 21, 2006, 11:38:08 pm »
brakuje. Papierowego magazynu na wysokim poziomie z rzetelnym a nie widzimisiowym doborem prac. Pisma gdzie debiutanci mogą publikować obok prosów, gdzie można przeczytać teksty o komiksie na wysokim poziomie merytoryczno-językowym. Pisma, które jest w normalnej dystrybucji. Pisma które jest rzeczywistą przepustką dla młodych na tzw. "szerokie wody". Pisma, które nie drukuje przede wszystkim komiksów redaktora naczelnego i jego kolegów. Pisma które omawia poszczególne składniki komiksu.
...A jak już marzę to pisma które za publikację płaci prawdziwe, przyzwoite pieniądze.
poniekąd jestem świeżą krwią, publikacje w necie w zinach i pismach o małym nakładzie mimo, że miłe, niespecjalnie mnie satysfakcjonują.[/i]

Offline Łamignat

.....
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 22, 2006, 12:05:36 am »
[/quote]brakuje. Papierowego magazynu na wysokim poziomie z rzetelnym a nie widzimisiowym doborem prac. Pisma gdzie debiutanci mogą publikować obok prosów, gdzie można przeczytać teksty o komiksie na wysokim poziomie merytoryczno-językowym. Pisma, które jest w normalnej dystrybucji. Pisma które jest rzeczywistą przepustką dla młodych na tzw. "szerokie wody". Pisma, które nie drukuje przede wszystkim komiksów redaktora naczelnego i jego kolegów. Pisma które omawia poszczególne składniki komiksu.
...A jak już marzę to pisma które za publikację płaci prawdziwe, przyzwoite pieniądze.
poniekąd jestem świeżą krwią, publikacje w necie w zinach i pismach o małym nakładzie mimo, że miłe, niespecjalnie mnie satysfakcjonują.[/i]


w pełni się z tym zgodzę.
i dodam jeszcze, że pismo to powinno sie także odnosić do historii komiksu w polsce, zapoznawać młodego czytelnika ze starymi klasycznymi tytułami.
Skąd pomysł na to: otóż rozmawiałem z kilkunastoma osobami w wieku 16-18 lat na temat komiksów. Zdecydowana większość poza marvelowskimi postaciami z polskich zna Tytusa a o Kajku i Kokoszu nie złyszało ponad 70%. Również zapytałem o Baranowskiego, Polcha, Szarlote Paweł, Wróblewskiego -  o nich owa "młodzież" w ogóle nie słyszała. Doszedłem do smutnego wniosku, że poza ludzmi  wychowującymi się na tych komiksach i typowymi wielbicielami komiksu, znajomość dzieł starszych twórców jest niemalże równa zeru. Zatem w takim czasopismie komiksowym powinniśmy zerkać w przeszłość i powspominać troszkę. Tak aby młodzi ludzie czytający taka prasę poznali poza nowymi rzeczami i dziełami modych twórców również naszą historię komiksu.

Offline turucorp

Czasopismo z komiksami?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 22, 2006, 07:48:31 am »
wybacz Lamignat, ale troche sobie pojechales ze swoja koncepcja.
wszyscy autorzu, ktorych wymieniasz, byli publikowania w magazynach komiksowych, ich komiksy sa dostepne bez trudu w antykwariatach, zas atrakcyjnosc dla mlodych czytelnikow jest, co tu kryc, taka sobie.
Twoim zdaniem archiwalne komiksy klasykow sa w stanie przyciagnac do takiego magazynu 16-18-latkow wychowanych na amerykanskich akcyjniakach?
a ktorez to komiksy?
Pawel publikowala w "Krakersie", Christa i Baranowski w "Arenie", Polch w "Kronie", Wroblewski w "Paradoxie" i wszystkie te magazyny i tak padly (no dobra, "Arena" jeszcze dyszy, ale napewno nie dzieki w/w :roll: ).
nie dostaniesz do publikacji zadnych nowych komiksow tych autorow, mozna jedynie bazowac na tym co zrobili i co juz jest ograne i w wiekszosci latwodostepne.
rozumiem jakis dzial z ciekawymi, unikalnymi shortami klasykow, ale oparcie magazynu komiksowego tylko (lub w wiekszosci) na nich to porazka juz na starcie.

Offline kingquest

Czasopismo z komiksami?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 22, 2006, 07:55:53 am »
Heh,
właśnie ja zacząłem pracę nad nowym magazynem...
http://www.forum.gildia.pl/viewtopic.php?t=16746
może, ktoś przyśle jakąś prackę ?

Wiem, że może KARMA nie spełni oczekiwań wszystkich, ale próbować trzeba m9oim zdaniem...
bo jeśli nikt nie będzie nic robił, no to będziemy tak stać w miejscu...i bez żadnego magazynu  :roll:

Offline Łamignat

.....
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 22, 2006, 06:37:48 pm »
Turucorp
Nie miałem na myśli tego aby całe czasopismo poświęcone było historii komiksu, ale jedynie jakas jego część , np 4 strony , coś w rodzaju kącika klasyki.
Reszta czasopisma powinna być poswięcona tematom bieżącym: twórczości młodych twórców, felietonom, recenzjami komiksów.
Jasne jest , że czasopismo poświęcone "klasykom" komiksu  nie wnosiłoby w tym temacie nic nowego i po jakims czasie wyczerpałoby swoje zasoby treści a z zadania zachęcania młodych ludzi do lektury komiksów raczej by się nie wywiązało.
Mam nadzieję , że teraz się nieco rozjaśniło  :)

Offline turucorp

Re: .....
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 23, 2006, 08:46:43 am »
Cytat: "Łamignat"

Mam nadzieję , że teraz się nieco rozjaśniło  :)


nieco tak ;)
tyle tylko, ze ja sie nadal zastanawiam czym takie potencjalne pismo sie bedzie roznilo od tych, ktore juz polegly?
co jest w stanie spowodowac, ze nie zniknie ono z rynku i zagosci na dluzej w swiadomosci i na polkach czytelnikow?
bo przeciez przetrenowano juz u nas prawie wszystko i jakos nic, na dluzsza mete, sie nie sprawdzilo :?

Offline empro

Re: .....
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 23, 2006, 09:09:30 am »
Cytat: "turucorp"

tyle tylko, ze ja sie nadal zastanawiam czym takie potencjalne pismo sie bedzie roznilo od tych, ktore juz polegly?
co jest w stanie spowodowac, ze nie zniknie ono z rynku i zagosci na dluzej w swiadomosci i na polkach czytelnikow?
bo przeciez przetrenowano juz u nas prawie wszystko i jakos nic, na dluzsza mete, sie nie sprawdzilo :?


pozwolę sobie zaryzykować taką hiopotezę:

pismo, będzie utrzymywać sie głównie z reklam, trzeba by pozyskać reklamodawców, a w związku z tym pismo musiałoby nie tylko trzymać wysoki poziom, ale i terminowo się utrzymywać, gdyby udało sie w ten sposób zadziałać, to i kwestia finansowa byłaby rozwiązaana, bo można byłoby płacic autorom i jakoś pewnie też byłaby w związku z tym wysoka,
dodatkowo, dobra dystrybucja, atrakcyjnie wydane i dodatkowo działy okołokomiksowe,
jeśli udałoby się dodatkowo promocje tytułu wykonać też mogłoby sie powieść
odbiorcy komiksów wbrew pozorom są dobrym targetem dla wielu reklamodawców, po prostu trzeba kogoś, kto poprowadzi rozmowy tak aby ich przekońać,
wiem że są to na razie tylko pobożne życzenia, ale wiem z doświadczenia, że czasem można zrobić coś z niczego, i istnioeje na naszym rynku wiele pism, które z racjonalnego punktu widzenia nie powinny nigdy zaistnieć, a tutaj nie tylko, że ukazuje się pięćdziesiąty numer, to jeszcze dziennikarze cośtam sobie zarabiają :)

Offline Czopek Piotrek

Czasopismo z komiksami?
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 23, 2006, 09:21:17 am »
targetem może są i dobrym ale kiedy potencjalny reklamodawca usłyszy, że dotrze z informacją o swoim produkcie do (bądźmy optymistami) 3000 ludzi, to się zaśmieje i pójdzie do Teletygodnia.

Offline Łamignat

.....
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 23, 2006, 09:27:17 am »
a ty wiesz ilu komiksiarzy czyta teletydzien   :lol:

Offline empro

Czasopismo z komiksami?
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 23, 2006, 09:43:22 am »
Cytat: "Czopek Piotrek"
targetem może są i dobrym ale kiedy potencjalny reklamodawca usłyszy, że dotrze z informacją o swoim produkcie do (bądźmy optymistami) 3000 ludzi, to się zaśmieje i pójdzie do Teletygodnia.


tutaj pozostaje kwestia ustalenia dobrej oferty cenowej,
wiele magazynów nie sprzedaje się rewelacyjnie a reklamy w nich są i to całkiem sporo :)
po prostu jest to kwestia wyważenia cen reklam
a w przypadku dobrej promocji, może uda się z czasem dojść do większej liczby czytelników :) i odbiorców reklam zarazem :)

 

anything