Autor Wątek: władcy Siedmiogrodu {Transylwanii}  (Przeczytany 7495 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Gollum

władcy Siedmiogrodu {Transylwanii}
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 26, 2003, 05:56:55 pm »
W aktualnej Polityce jest materiał na temat, na który właśnie dyskutujemy. Jeszcze go nie czytałem, ale sądząc po tekście sprzed tygodnia o Arce Przymierza w Etiopii, niczego nowego nie wniesie, ale będzie poprawny.

Offline Ut Napisztim

Nadasy Batory
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 29, 2003, 01:39:36 pm »
Po pierwsze, Siedmiogród a Transylwania to dwie różne krainy geograficzne. Po drugie, Elżbieta Nadasdy Batory nie miała nic wspólnego z transylwanią, a sama skończyła życie w zamku na terenie "kraju górnego", obecnej Słowacji. Z listów Elżbiety Bathory zachowanych w Csesitzach można wywnioskować, iż posługiwała się "Żelazną damą", popularnym narzędziem tortur w średniowieczu, w ten sposób uzyskiwała krew z lokalnych dziewek. Ową "Żelazną damę" wywiózł w osiemnastym wieku żołnierz cesarstwa rosyjskiego. Jeżeli ktoś jest zainteresowany tym tematem, to polecam książki z serii "Historia kraju" - w tym wypadku Rumunia - rozdział z panowaniem ojca Vlada Tepesa, i z nim samym, który rządził niecałe 2 lata. Pozwoli to zdementować wszelkie bzurdne historie jakich mnóstwo na sieci, i przyjrzeć się historycznym faktom.

Offline Gollum

władcy Siedmiogrodu {Transylwanii}
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 30, 2003, 04:18:38 pm »
Cytat: "Merlin,Loża MenOuoR"
nocowalem kiedys w Cachticach gdzie mieszkala bohaterka i gdzie rowneiz byla wieziona i zginela.ladny zameczek.niestety Ela sie nie pokazala..:(
za to byla niezmiernie urokliwa pelnia,a na horyzoncie burza z piorunami:)

I w takiej scenerii się nie pokazała? To by potwierdzało, że była jedynie stuknięta, a nie opętana.

Offline Vallarr

władcy Siedmiogrodu {Transylwanii}
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 30, 2003, 06:56:56 pm »
faktycznie szkoda . a jak komus takie klimaty się podobają to moze poszukac filmu cradle of fear - dani filth czesto mowil , ze jest zafascynowany dzielami elizabeth batory
I was born of a scorpion's mind"
Tony Iommi - "Flame On"

Offline Gollum

Re: Nadasy Batory
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 07, 2003, 08:08:21 am »
Cytat: "Ut Napisztim"
Po pierwsze, Siedmiogród a Transylwania to dwie różne krainy geograficzne.

Ciakawe, ja do tej pory byłem absolutnie przekonany, że są to różne nazwy tej samej krainy. A uważam się za dobrego z geografii (doszedłem do drugiego etapu eliminacji do Wielkiej Gry z gaografii Europy). Zajrzałem też do encyklopedii, i tam również twierdzą, że Siedmiogród to Transylwania.
Gdzie można coś na ten temet poczytać i na czym polegają te różnice?

 

anything