trawa

Autor Wątek: Skrzypaczki i skrzypkowie.  (Przeczytany 6489 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Josef Knecht

Skrzypaczki i skrzypkowie.
« dnia: Luty 06, 2005, 11:14:48 am »
Można się zachwycać pięknymi melodiami, które gdzieś tam w muzyce pełnią rolę tła, ale nigdy nie dają z siebie maksimum możliwości.

By za antyprzykład dać choćby żywiołowe 'Strings of fire' (czy tez 'Duelling violins') z musicalu Lord of the dance. No więc właśnie, czy potrafi ktos podać wykonawców u których skrzypce(wiolonczęlę, tudzież inne) pełnią rolę dominującą ? (oprócz Apocalyptici). Mile oczywiście widziane są takie, które grają żywiołowo z dodatkiem instrumentów perkusyjnych i wogóle.

Przesłuc**je aktualnie Nigela Kennediego, ale jeszcze sam nie jestem pewien czy chodzi mi właśnie o coś takiego.

Pomocy !
Świeżo upieczony fan wilków :)

Offline Waltari

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 571
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • 27. MFKiG 1-2.10.2016
    • blog
Skrzypaczki i skrzypkowie.
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 06, 2005, 03:23:51 pm »
Na szybko na mysl przychodza mi czterej wykonawcy:
- Urbaniak, ktorego specjalnie chyba nie trzeba reklamowac.
- Billy Currie z Ultravox - w wielu kawalkach tego zespolu slychac bardzo wyraznei skrzypce, choc czesto przesterowane. Swietnie uzupelniaja brzmienie zespolu.
- Bozena Janerka - gra co prawda na wiolonczeli, ale brzmienie jej instrumentu dla muzyki Janerki ma ogromne znaczenie.
- Grupa Mocarta (chyba tak to sie pisze) - oczywiscie kwartet kojarzony przede wszystkim ze scena kabaretowa. Ale wystarczylo zobaczyc, jak graja na scenie z Bobbym McFerrinem - delicje! A i w dzialalnosci kabaretowej tez sa swietni.

Offline Musley

  • Steward
  • ******
  • Wiadomości: 6 346
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • (づ。◕‿‿◕。)づ
    • Soundcloud
Skrzypaczki i skrzypkowie.
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 06, 2005, 03:39:38 pm »
Ojjj, Urbaniak strasznie słodzi na swoich płytach. Do głowy przyszło mi:
- kawałek "Dobra częstotliwość" z albumu Praktika. Urbaniak ma tam delay nałożony na skrzypce i brzmi to fenomenalnie!
- muzyka klezmerska. Mam jakąś płytę, która jest bardzo klimatyczna. Niestety nie wiem co to, jak to, ale skrzypce i inne instrumenty smyczkowe tam są. Bardzo ciekawa muza.

Offline Kormak

Skrzypaczki i skrzypkowie.
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 06, 2005, 07:19:51 pm »
Matt Howden - rewelacyjny skrzypek, kiedyś grający w Sol Invictus, obecnie w duecie z Tony Wakefordem jako HaWthorn oraz solo jako Sieben.

Sieben to coś niesamowitego, ostatnia płyta w całości stworzona tylko z dźwięków skrzypiec. Ale nie tylko strun. Stukanie i uderzanie w różne części pudła, szorowanie po nim trzydniowym zarostem, gra palcami etc etc. I tak ze skrzypiec wychodzą linie basu, gitary, przeróżne perksuje, ambientowe tła itd. Szczególnie na żywo to daje piorunujący efekt, bo Howden zapętla dźwięki i ma masę nakładek - na Festiwalu Industrialnym we Wrocku publika padła na kolana.

Offline Solitaire

Re: Skrzypaczki i skrzypkowie.
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 06, 2005, 10:24:47 pm »
Cytat: "Josef Knecht"
By za antyprzykład dać choćby żywiołowe 'Strings of fire' (czy tez 'Duelling violins') z musicalu Lord of the dance.

Ale nogi aż same tańczyć zaczynają!
Flatley, Flatley... ;)
Już się gwiezdne poniszczyły zamiecie,
Cień się chwieje poróżniony z mogiłą,
Coś innego stać się pragnie na świecie,
Coś innego, niż to wszystko, co było.

Offline Kormak

Skrzypaczki i skrzypkowie.
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 06, 2005, 10:52:57 pm »
Zespół Dirty Three, australijskie trio, w którym gra m.in. jeden z członków The Bad Seeds - Warren Ellis. Instrumentalna, melancholijna muzyka na perkusję, gitarę i skrzypce. Te ostatnie, że tak się wyrażę "grają pierwsze skrzypce" :)
Bardzo polecam, szczególnie płytę "Horse Stories" oraz epkę "In The Fishtank", nagraną we współpracy z amerykańską grupą Low (wydawnictwo zainspirowane płytą nagraną wspólnie przez The Ex i Tortoise, również pt. "In The Fishtank")


Offline Josef Knecht

Skrzypaczki i skrzypkowie.
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 08, 2005, 08:55:14 am »
Cytat: "Sol"
Ale nogi aż same tańczyć zaczynają!
Flatley, Flatley...


No ale właśnie podawałem ich za antyprzykład tego, czego mi nie potrzeba ; ). Wszystko się zgadza, utwory z tego musicalu gdzie skrzypce wychodza na pierwszy plan są po prosty genialne.
Świeżo upieczony fan wilków :)

Offline Solitaire

Skrzypaczki i skrzypkowie.
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 08, 2005, 01:04:03 pm »
Cytat: "Josef Knecht"
Cytat: "Sol"
Ale nogi aż same tańczyć zaczynają!
Flatley, Flatley...


No ale właśnie podawałem ich za antyprzykład tego, czego mi nie potrzeba ; ). Wszystko się zgadza, utwory z tego musicalu gdzie skrzypce wychodza na pierwszy plan są po prosty genialne.

A to przepraszam. :)
Są genialne. A jak się jeszcze tańczy to potrójnie genialne. ;)
Już się gwiezdne poniszczyły zamiecie,
Cień się chwieje poróżniony z mogiłą,
Coś innego stać się pragnie na świecie,
Coś innego, niż to wszystko, co było.

Offline Nocturno_Culto

Skrzypaczki i skrzypkowie.
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 08, 2005, 02:12:18 pm »
cóż ja musze z pewnością zamieścić sir Jelonka...
Wg. mnie bez partii jego skrzypiec płyta Huntera Medeis wogóle mijałaby się z celem. przy pomocy jedych skrzypiec nie wiadomo jak ale jest w stanie zagrać kwintety,..., kwartety co tylko swtorzył Bóg. Ów wykonawca gra tez w innym znamienitym polskim zespole ale nazwa w tej chwili wypadła mi z głowy  :cry:... Także sam Drak ma wykształcenie muzyczne na instrumencie o nazwie skrzypce...

W ucho wpadły mi też partie skrzypiec z lat świetności My Dying Bride ale i tu personaliów nie jestem w stanie podać ... bodaj muzyk się nazywał Martin Powell ?

Pzdr.

Offline Solitaire

Skrzypaczki i skrzypkowie.
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 09, 2005, 09:00:15 pm »
Josef, jak podoba Ci się muzyka z LoTD, to poszukaj tej z Dancing on Dangerous Ground. Sam show o niebo lepszy od gejowskich popisów Flatleya a i muzyka bardzo ciekawa. ;) Bodajże zespół "Solas" wykonuje a napisał Seamus Egan.
I jak już będziesz miał, to daj znać. Chętnie skorzystam.  :)
No i koniecznie obejrzeć trzeba. Tańczą genialnie,
Już się gwiezdne poniszczyły zamiecie,
Cień się chwieje poróżniony z mogiłą,
Coś innego stać się pragnie na świecie,
Coś innego, niż to wszystko, co było.

Offline smiglowa

Skrzypaczki i skrzypkowie.
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 10, 2005, 07:03:41 pm »
Polecam Kronos Quartet (twórcy muzyki m.in do Requiem for a dream, 21grams, Heat) - dobre brzmienie, różnorodna muzyka (jazz, eksperymentalna, klasyka) i czasami zdarza się im wpaść do Polski.

Offline Musley

  • Steward
  • ******
  • Wiadomości: 6 346
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • (づ。◕‿‿◕。)づ
    • Soundcloud

Offline Rhobaak

Skrzypaczki i skrzypkowie.
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 02, 2006, 07:42:45 pm »
Ja polecam Hilary Hahn - praktycznie wszystko, szczególnie koncerty skrzypcowe Bacha i sonaty Mozarta (nagrane z Natalie Zhu). Niedawno w FN mozna było posłuchać na żywo. Moim zdaniem rewelacja. Kennedy nigdy mi nie zachwycał, a wytwory Vanessy Mea pominę milczeniem.
It is sometimes a mistake to climb; it is always a mistake never even to make the attempt.
If you do not climb, you will not fall. This is true. But is it that bad to fail, that hard to fall?

Offline syfon

Skrzypaczki i skrzypkowie.
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 27, 2006, 04:25:07 pm »
The String Quartet - nagrali ponad 100 albumów z coverami nawiększych okołorockowych artystów.

Eyvind Kang - świetny japoński wiolonczelista. Współpracował z Zornem, Pattonem, Estradospherą itp. Nagrał kilka wysmienitych albumów solowych.
 guess its time to pay the bill, but you know I never will. I'm hungry still...

 

anything