Autor Wątek: Jak długo można przedłużać życie?  (Przeczytany 12523 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jimmy

Jak długo można przedłużać życie?
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 12, 2006, 11:52:33 am »
Cytat: "pretorianstalker"
A ja słyszałem, że kiedyś ludzie żyli baaaardzo krótko i było to związane nie z promieniowaniem kosmicznym, ale  z warunkami sanitarnymi. Średnia wieku wciąż się wydłuża, i chyba nigdy nie była dłuższa niż jest obecnie. Jeżeli się mylę, to proszę aby mnie ktoś poprawił. 8)

Nie do końca.
Długość życia a średnia wieku to dwie różne sprawy.
Kiedyś nie żyli dużo krócej tylko była większa śmiertelność wśród niemowląt i dzieci (właśnie zwiazana z warunkami sanitarnymi) - przeżywali tylko najsilniejsi.
Stąd wychodziła bzdurna średnia np: 40 lat.

Offline pretorianstalker

Jak długo można przedłużać życie?
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 12, 2006, 12:46:26 pm »
Cytuj
Długość życia a średnia wieku to dwie różne sprawy.
Kiedyś nie żyli dużo krócej tylko była większa śmiertelność wśród niemowląt i dzieci (właśnie zwiazana z warunkami sanitarnymi) - przeżywali tylko najsilniejsi.
Stąd wychodziła bzdurna średnia np: 40 lat.


Tak, to dwie rózne sprawy, ale nawet najsilniejsi, którzy przezywali okres niemowlęctwa nie żyli po 70 lat, tylko dociągali do 50, max 60 lat. Dane z tamtych czasów raczej nie zawierają informacji na temat średniej wieku bo i nie ma napewno żadnych ewidencji śmierci noworodków itp :D Pomijając już fakt śmiertelności ludzi w okresie niemowlęctwa, średnia i tak był dużo niższa iż w czasach dzisiejszych.
ww.doomtrooper.pl

Offline Dziex

Jak długo można przedłużać życie?
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 17, 2006, 04:59:34 pm »
Cytat: "Norsefir"

pimpek: Bilbii nie należy czytać w sposób dosłowny.

Poprawka - nauka udowodniła, że Biblia odczytywana dosłownie to stek bzdur nie mających nic wspólnego ani z nauką, ani z historią.
Co nie zmienia faktu, że jeszcze sto lat temu Watykan twierdził, że rozdziały Starego Testamentu są zapisem historycznym i należy je traktować jako rzeczywiste dzieje, a nie alegoryczną opowiastkę. Reszta świata chrześcijańskiego prezentowała zresztą podobne stanowisko.

Offline Vlodarius

Jak długo można przedłużać życie?
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 21, 2006, 09:28:05 pm »
Cytuj
Nie do końca.
Długość życia a średnia wieku to dwie różne sprawy.
Kiedyś nie żyli dużo krócej tylko była większa śmiertelność wśród niemowląt i dzieci (właśnie zwiazana z warunkami sanitarnymi) - przeżywali tylko najsilniejsi.
Stąd wychodziła bzdurna średnia np: 40 lat.


Niezupełnie - średnia życia jest wyznaczana nna podstawie znalezisk grobowych (no bo na podstawie czego by innego). A w wiekszości kultur na cmantarzyskach nie chowano niemoląt, chyba ze jakiś "specjalnych". Ale faktem jest ze śmiertelnośc dzieci znacznie zaniża średnią. Ale choroby wieku starczego , hmm, niewielu miało okazję do nich dotrwać. A już nba pewno wiek 78 lat to naprawde w dawnych czasach wiek iście matuzalemowy :)
Nie mam teraz pod ręką książki, ale oglądalem wykresy wieku w populacjach pradziejowych. Nie podam z pamięci, ale 50-tke przekraczało kilka procent, więc 40-stka to srednia zawyżona, jak sądze.

Nie wiem, na ile byli najsilniejsi, a na ile decydowalo szczescie :)

A ludzie prowadzący zdrowy tryb życia rzadko żyją bardzo dlugo  -nie pamiętam autora, ale pewien Niemiec napisal książeczkę "Starzy grzesznicy żyja dlużej" gdzie opisywał przypadki ludzi dozywających w pełnym zdrowiu późnej starości. W ogromnej większości prowadzili oni życie bujne i zróżnicowane, czerpiąc z życia wszystko co najlepsze. Acha, i byli optymistami.
Polecam, warto przeczytać   8)

Offline 8jakis

Jak długo można przedłużać życie?
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 17, 2006, 09:47:09 am »
Pomijając dużao wiekszą smiertelność niemowląt to długość zycia była krótsza, bo wiele chorób była smiertelnych: byla zapalenie wyrostka i grób. Bez penicylyny wiele zranień konczyło sie zakażeniem. ITD. Dlatego mało kto przekraczał 60.
 skąd wiadomo, że świat istnieje?

Offline Vlodarius

Jak długo można przedłużać życie?
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 17, 2006, 07:31:43 pm »
60-tka to starzec, rzadkość. Niemowlęta niemowlętami, ale mam syna i wiem jak dzieci często chorują, następnie organizm jest osłabiony w okresie przyspieszonego wzrostu, następnie okres dojrzewania, znów osłabiony organizm, a opotem zwykłe trudy życia ;/ Bez lekarstw, często niedożywieni... Gośc pod 60 musiał być niezłym szczęściażem, zeby dożyć.

Offline Faith

Jak długo można przedłużać życie?
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 06, 2006, 07:37:51 pm »
fanie tak życ wiecznie  ... prawie wiecznie
img]http://img171.imageshack.us/img171/3261/bannerstopthemadnessgn4pe2.jpg[/img]

Offline pretorianstalker

Jak długo można przedłużać życie?
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 06, 2006, 07:43:05 pm »
Wow... ale dałeś nam do myślenia Cholek... :?
Z ciekawości sprawdziłem długość innych Twoich postów - ciekawe czemu mnie nie zdziwilo to co zobaczyłęm :)
Mam dziwne wrażenie, ze pisze tylko dla rang na forum...

Litości!!!
ww.doomtrooper.pl

Offline holek

Jak długo można przedłużać życie?
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 08, 2006, 03:50:49 pm »
A ja mam wrażenie, że Cholek ma coś wspólnego ze mną ^^

Co do długiego życia to i tak żyjemy długo, szkoda tylko, że w pewnej chwili jako starcy.
url=http://godslife.freeblogsite.com/]God's Life[/url]

Offline Jaskier

Jak długo można przedłużać życie?
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 16, 2006, 09:05:18 pm »
Cytat: "Dziex"
Cytat: "Norsefir"

pimpek: Bilbii nie należy czytać w sposób dosłowny.

Poprawka - nauka udowodniła, że Biblia odczytywana dosłownie to stek bzdur nie mających nic wspólnego ani z nauką, ani z historią.
Co nie zmienia faktu, że jeszcze sto lat temu Watykan twierdził, że rozdziały Starego Testamentu są zapisem historycznym i należy je traktować jako rzeczywiste dzieje, a nie alegoryczną opowiastkę. Reszta świata chrześcijańskiego prezentowała zresztą podobne stanowisko.
to co Watykan twierdzi to programowo nalerzy między bajki włorzyć. nie zmienia to jednak faktu, ze biblia to ważne źródło historyczne i np. księgi królewskie, jeśli wyrzucić z nich ten bełkot o złych królach izraela okazują się naprawdę zadziwiająco dokładną relacją.
nie zmienia to oczywiście faktu, ze tyczy sie to tylko ii wyłącznie do fragmentów starego testament. z nowym jest już lepiej, choć tutaj praca nad źródłem jest zdecydowanie trudniejsza ze względu na mnogość czynników mogacych wpływac na tekst - zarówno forme jak i treść.

Offline po prostu ja

Jak długo można przedłużać życie?
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 22, 2006, 02:09:39 pm »
kobiety z mojej rodziny zyja okolo 100 lat:) Nie wiem czy ja tylu dozyje;p, ale napewno bym nie chciala... ;/ Po co zyc, a jednoczesnie byc umarlym...;/ W wieku stu lat to juz prawie nie ma ,,zycia"... Chociaz prababcia sie dobrze trzyma:PP
artwy człowieku, powiedz
Jak to jest, gdy przychodzi koniec?
Czuje się ból
Czu przyjemność
Odchodzi się
Czy powraca
Jak z długiej podróży po latach
Martwy człwieku, powiedz
Dlaczego tak się boję