Autor Wątek: Czy Anime puszczone w TV traci na swojej "wyjatkowosci&  (Przeczytany 7737 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Louise

  • Redakcja KZ
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 546
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
Czy Anime puszczone w TV traci na swojej "wyjatkowosci&
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 11, 2006, 11:52:52 pm »
Cytat: "Dreadorus Maximus"
Najgorsze w emisji filmów w TV jest własnie tłumaczenie, lektor, dubbing itp, bo żadko w telewizji puszczą coś w wersji oryginalnej z napisami


Do tego dochodzi oczywiście cenzura. Czego najlepszym przykładem była Sailor Moon. Co prawda polska telewizja nie obeszła się z nią tak drastycznie jak hamerykańska, ale i tak pozbawiono nas kilku wątków zmieniając ich wymowę. Ja rozumiem, że niektóre rzeczy są kontrowersyjne (powiedzmy, że są, choć ja tak nie uważam) ale bez przesady. Wówczas nie byliśmy jeszcze tak purytańscy jak Hamerykanie.

Offline Hunter Killer

Czy Anime puszczone w TV traci na swojej "wyjatkowosci&
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 12, 2006, 12:33:11 am »
Cytat: "Louise"

Do tego dochodzi oczywiście cenzura.


A o czym ja ciągle trąbie i bąbie.  ;)  ;)
Przypomnij sobie jeszcze Dragon Balla (i parę innych tytułów).  :roll:
Walka to nie tylko siła ognia, to także, a może przede wszystkim, myślenie.
There is no 'overkill'. There is only 'open fire' and 'I need to reload' - motto Tau


Offline Louise

  • Redakcja KZ
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 546
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
Czy Anime puszczone w TV traci na swojej "wyjatkowosci&
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 12, 2006, 12:51:16 am »
Dragon Ball mnie niespecjalnie interesuje, za to jedna para z SM tak. Czym innym jest wycięcie scen "mordobicia" a czym innym zmiana relacji między postaciami. A potem sporo osób sugerując się tym co widzi, twierdzi "ale jak to, przecież tam nic nie ma".

Offline Hunter Killer

Czy Anime puszczone w TV traci na swojej "wyjatkowosci&
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 12, 2006, 09:57:26 am »
Cytuj
A potem sporo osób sugerując się tym co widzi, twierdzi "ale jak to, przecież tam nic nie ma".


Zgadzam się, niestety w TV często wycina się sceny tak, że nawet DB  stało się mało zrozumiałą "kreskówką".  :?  :roll:
Aż dziw człowieka bierze jak widzi, że wycięto scene w anime, jak dziewczyna stoi w pod prysznicem (przesłonięta kabiną), a chwilę później leci blok reklamowy, gdzie jest z 5 reklam, bielizny, szamponów, itp. i więcej nagości niż w całym anime.
Walka to nie tylko siła ognia, to także, a może przede wszystkim, myślenie.
There is no 'overkill'. There is only 'open fire' and 'I need to reload' - motto Tau


Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Czy Anime puszczone w TV traci na swojej "wyjatkowosci&
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 12, 2006, 01:42:14 pm »
Cytat: "Hunter Killer"
Zgadzam się, niestety w TV często wycina się sceny tak, że nawet DB stało się mało zrozumiałą "kreskówką".


Hmm.. oglądałem kilka serii anime w telewizji, szczególnie na Hyperze i nie zauważyłem wiekszych rozbierzności w tłumaczeniu, czy też jakiejś offensywnej cenzury. Cowboy Bebop pojawił się na Hyperze dość dawn temu i wtedy oglądałem go pierwszy raz. Później miałem go na kompie i muszę stwierdzić, że ani fabuła ani treść poszczególnych dialogów nie ucierpiała.
Oglądałem też Last Exile, Hellsinga i kilka innych tytułów, które pojawiły się swojego czasu w tv - we wszystkich przypadkach oglądało się tak samo, jak na komputerze, z tą jednak różnicą, że nie można zrobić pauzy.  ;)

Co do Evangeliona na Hyperze nie mam większych zastrzeżeń, chociaż polski dubbing do anime brzmi poniekąd dziwnie. Pojedyncze pomyłki w tłumaczeniu i tak nie wpłyną na odbiór anime, ponieważ jedno obejżenie EVY nie daje wystarczająco danych aby zagłębiać się w niuanse fabuły i zależności poszczególnych faktów. Zresztą... Czy NGE da się obejżeć tylko raz?  :D
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline Louise

  • Redakcja KZ
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 546
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
Czy Anime puszczone w TV traci na swojej "wyjatkowosci&
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 12, 2006, 04:25:04 pm »
Cytat: "Sajuuk'Khar"
Hmm.. oglądałem kilka serii anime w telewizji, szczególnie na Hyperze i nie zauważyłem wiekszych rozbierzności w tłumaczeniu, czy też jakiejś offensywnej cenzury.


Coż, jakims dziwnym trafem w Sailor Moon te rozbieżności w tłumaczeniu są i powycinane fragmenty z odcinków również. Powinieneś o tym wiedzieć, zwłaszcza że sporo się już na ten temat mówiło i pisało.
Poza tym nie widzę np. takiej Uteny w oryginalnej wersji u nas w purytrańskiej telewizji, skoro tam jest i kazirodztwo i homoseksualizm.

Offline Solitaire

Czy Anime puszczone w TV traci na swojej "wyjatkowosci&
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 12, 2006, 05:42:18 pm »
Cytat: "Louise"
Poza tym nie widzę np. takiej Uteny w oryginalnej wersji u nas w purytrańskiej telewizji, skoro tam jest i kazirodztwo i homoseksualizm.

Ach ta purytańska telewizja!
Przecież to tylko kazirodztwo.
Bigoci.
Już się gwiezdne poniszczyły zamiecie,
Cień się chwieje poróżniony z mogiłą,
Coś innego stać się pragnie na świecie,
Coś innego, niż to wszystko, co było.

Offline Louise

  • Redakcja KZ
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 546
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
Czy Anime puszczone w TV traci na swojej "wyjatkowosci&
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 12, 2006, 06:03:22 pm »
Cytat: "Solitaire"
Ach ta purytańska telewizja!
Przecież to tylko kazirodztwo.
Bigoci.


A może byś tak rozwinął tą swoją myśl?

Offline greah

Czy Anime puszczone w TV traci na swojej "wyjatkowosci&
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 12, 2006, 07:18:30 pm »
przecież się jasno wyraził

Offline Dreadorus Maximus

Czy Anime puszczone w TV traci na swojej "wyjatkowosci&
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 13, 2006, 08:46:09 am »
NGE na Hyperze jest wersją ocenzurowaną już przez japońską telewizję, nie ma scen Directors Cut, które nie przeszły.
A tłumaczenie WYRAŹNIE zmienia wydźwięk tego filmu i nnie wazne że jedno obejżenie nic nie daje, bo jeśli obejżysz 10 razy wersję z tym tłumaczeniem, to zrozumiesz zupelnie inaczej przekaz tegpo filmu, a wiele innych wątków nie zrozumiesz w ogóle.
Cytat: ryceros
Lubię wejśc na jakiś topik i zamiast rzeczowej dyskusji czytać kłótnie i durne docinki.

Offline greah

Czy Anime puszczone w TV traci na swojej "wyjatkowosci&
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 13, 2006, 11:12:56 am »
DM >>> a bierzesz pod uwagę to, że istnieją też osobniki, które oglądają żeby tylko poznać dany tytuł a nie po to aby pisać później Biblie NGE? mnie tam nie przeszkadza, że Asuka to Asuka a nie Aska; nie przeszkadzają mi jakieś tam niuanse językowe - dlaczego? bo oglądam to dla czystej rozrywki a jak chcę coś głębszego to sięgam po jakiś dobry film, bo - bądźmy szczerzy - NGE jest głęboki tylko w przeświadczeniu fanów tego tytułu. jak dla mnie jest aż za nadto przekombinowany a ta śmieszna filozofia i wizje zamiast ciekawić duszą - jak mi ktoś powie, że wyciągnął coś z 20 epizodu to mu pogratuluję....zdolności nadinterpretacji i bogatej wyobraźni


naraziłem się miłośnikom NGE? możliwe

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Czy Anime puszczone w TV traci na swojej "wyjatkowosci&
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 13, 2006, 07:47:38 pm »
Cytuj
bo jeśli obejżysz 10 razy wersję z tym tłumaczeniem, to zrozumiesz zupelnie inaczej przekaz tegpo filmu, a wiele innych wątków nie zrozumiesz w ogóle.


To raczej niemożliwe w wypadku tv, rzadko zdarza się, żeby puszczali serię w tak krótkim odcinku czasu żeby nie pozapominać niektórych subtelności i niuansów.

Cytuj
bo oglądam to dla czystej rozrywki a jak chcę coś głębszego to sięgam po jakiś dobry film, bo - bądźmy szczerzy - NGE jest głęboki tylko w przeświadczeniu fanów tego tytułu.


Cóż, z drugiej strony dla Ciebie jeden film może być niezwykle głęboki i złożony, a ktoś inny nie znajdzie tam nic wartego przemyślenia. Bądźmy szczerzy - NGE jest głęboki w przeświadczeniu tych, którzy zadali sobie tyle trudu, żeby zobaczyć coś poza walką dzieciaków w robotach o przetrwanie ludzkości.
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline Dreadorus Maximus

Czy Anime puszczone w TV traci na swojej "wyjatkowosci&
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 13, 2006, 07:57:00 pm »
Oczywiście, są luzie którzy oglądają dla rozrywki, a nie dla analizy danego tytułu, tez dla mnie Asuka to Asuka, ale jak oglądasz Borewicza na dwójce, to po to żeby obejżeć Borewicza, a nie jego parodię (która krąży od dawna na necie), do której mogę przyrównać tłumaczenie z Hypera, bo to tłumaczenie w istotny sposób wypacza ogólny wydźwięk filmu (nie tylko szczegóły; prosty przykład - z Hypera wynika że Shinji sypia z Misato).
A co do "głębokosci" NGE, to Twoje subiektywne przeświadczenie nie zmieni prawdy obiektywnej, Ty możesz mówić, że Ci się podoba albo nie, że jest świetne, albo do d*py, ale takie sprawy jak to czy film jest kolorowy czy czarnobiały, czy ma 26 czy 22 odcinki, czy fabuła jest "glęboka" czy nie nie zależą od Twego osądu. Można nie lubić danego tytułu, powiedziec że jest do bani, nikt nikogo do lubienia nie zmusi.

Cytat: "Greahtor"
jak mi ktoś powie, że wyciągnął coś z 20 epizodu to mu pogratuluję....zdolności nadinterpretacji i bogatej wyobraźni

To pogratuluj wyobrażni i zdolności Hidakiemu Anno, ze zrobił cos takiego. Jakby ktoś próbował wydobyć takie inforamcje z Love Hina to faktycznie byłby przegięty.


Mi się nie naraziłeś, de gustibus non disputantum est
Cytat: ryceros
Lubię wejśc na jakiś topik i zamiast rzeczowej dyskusji czytać kłótnie i durne docinki.

Offline Clayman_

Czy Anime puszczone w TV traci na swojej "wyjatkowosci&
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 13, 2006, 08:00:27 pm »
Cytuj
Bądźmy szczerzy - NGE jest głęboki w przeświadczeniu tych, którzy zadali sobie tyle trudu, żeby zobaczyć coś poza walką dzieciaków w robotach o przetrwanie ludzkości.
moze innymi slowami
nge jest glebokie dla pewnej grupy osob
a pozostali smieja sie ze zbyt powaznego traktowania tych banalow



Cytuj
naraziłem się miłośnikom NGE? możliwe

\m/
:<Życie bez rzadów Tuska jest dla mnie niczym...>:.

Offline Dreadorus Maximus

Czy Anime puszczone w TV traci na swojej "wyjatkowosci&
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 13, 2006, 08:25:29 pm »
Cytat: "Clayman"
\m/


?
Cytat: ryceros
Lubię wejśc na jakiś topik i zamiast rzeczowej dyskusji czytać kłótnie i durne docinki.