Gildia Nauki Popularnej (www.nauka.gildia.pl) > Forum Nauki Popularnej

Problem z zadaniem szkolnym? - Tu możesz uzyskać odpowiedź

(1/14) > >>

Dagusia889:
pewien austronauta w dniu narodzin corki miał 30 lat. Jak długo musi on lecieć z predkoscią równa 0,8c, aby po powrocie był rówieśnikiem swojej córki?


wzór to


Wzór: T = t*sqrt( 1 - V2/c2 ), gdzie T - czas jaki zmierzy uczestnik wycieczki, V - prędkość podróżowania, c - prędkość światła

Rhobaak:
Po podstawieniu do wzoru v = 0.8c otrzymujemy:

T = 0.6 * t

t to czas jaki upływa dla obserwatora na Ziemi, T dla astronauty. Ponieważ astronauta w chwili startu miał 30 lat, a córka 0, to gdy podstawimy T = t + 30 i wyliczymy t, otrzymamy wynik: lot potrwa 75 lat w układzie związanym z Ziemią lub 45 lat w układzie astronauty. Oboje będą emerytami;)

P.S. To proste zadanie, na przyszłość polecam spróbować własnych sił.

qbarutkowski:
Witam. :)
Poszukuje materiałów do prezentacji na temat: "Powieść science fiction kreacją technologii przyszłości". Interesują mnie przede wszystkim: Opisy technologii w literaturze tego typu, wypowiedzi znanych naukowców i wynalazców na tematy sci-fi. Nie pogardze również innymi materiałami, które mogą być pomocne w realizacji tego tematu :).
Z góry dziękuje i Pozdrawiam.
Qba Rutkowski.

Neratin:

--- Cytat: "qbarutkowski" ---Witam. :)
Poszukuje materiałów do prezentacji na temat: "Powieść science fiction kreacją technologii przyszłości". Interesują mnie przede wszystkim: Opisy technologii w literaturze tego typu,
--- Koniec cytatu ---

To strasznie szeroka działka - przecież w prawie każdej sf, w szczególności hard-sf, masz opisy technologii.


--- Cytuj ---wypowiedzi znanych naukowców i wynalazców na tematy sci-fi.
--- Koniec cytatu ---

Na razie przychodzi mi do głowy tylko The Physics of Star Trek Kraussa (w Polsce wydana pod mylącym tytułem Fizyka podróży międzygwiezdnych). A jedynym znanym mi przypadkiem może nie tyle 'kreacji technologii', co pewnej inspiracji, jest tunel czasoprzestrzenny Morrisa i Thorne'a. Tutaj jednak to nie autor (Carl Sagan) wymyślił technologię, bo zrobili to poproszeni o konsultację naukową fizycy.

Yax:
Dwie metalowe kule o promieniu R znajdują się w odleglosci 10R od siebie. Obydwie są oświetlanie równomiernie światłem o długości 'lambda'.
Granica długofalowa dla metalu z którego sa wykonane wynosci 1,5*'lambda'. Oblicz siłę z jaką oddziaływują na siebie kulki.

Zadanie z fizyki, treść z głowy[w sensie taka jaka zapamiętałem]. Na klasówce było na 6. Ktos wie jak policzyc?

jedyna sila ktora mi przychodzi do glowy to elektrostatyczna, ale ona przeciez bedzie sie zwiekszac bo bedzie sie zmienial ladunek kul.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej