trawa

Autor Wątek: Ci wspaniali "Kajko i Kokosz"  (Przeczytany 210384 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kokosz

Odp: Ci wspaniali "Kajko i Kokosz"
« Odpowiedź #285 dnia: Styczeń 28, 2015, 12:25:17 pm »
Myślę, że obaj macie rację. Skopiował gagi (i nie chodzi akurat o Asterixa), a Asterix dla KiK to tylko inspiracja.

Podobieństwa, które podlinkował Koalar - jeśli nie przekraczają granicę inspiracji, to co najmniej jadą po bandzie. Ale zarzucanie Chriście plagiatu w ogromnej większości przypadków nie dotyczy tej seri prof. Kosmosika, tylko właśnie Kajka i Kokosza. Dyskusja rozpoczęła się od nazwania plagiatem "Dnia Śmiechały" i przeciw temu zaprotestowałem.

Tak więc modyfikuję moje stwierdzenie na:

"Zresztą moja wypowiedź odnosiła się nie tylko do twojego wpisu, ale ogólnie do tego, że słowo "plagiat" pojawia się w kontekście "Kajka i Kokosza", a także komiksów innych autorów komiksów dość regularnie, a według mnie niesłusznie. Tym bardziej apeluję, żeby go sobie lekce nie ważyć."
« Ostatnia zmiana: Styczeń 28, 2015, 12:37:01 pm wysłana przez Kokosz »

Offline Koalar

Odp: Ci wspaniali "Kajko i Kokosz"
« Odpowiedź #286 dnia: Styczeń 28, 2015, 12:51:26 pm »
A według mnie kopiowanie gagów czy postaci z innych komiksów nie jest plagiatem, o ile z tych elementów - własnych i zapożyczonych - stworzy się coś nowego, coś własnego.

OK, a dla mnie każdy skopiowany gag to miniplagiat, mały, ale plagiat.

Co do Kajka i Kokosza, to jakieś zapożyczenia z Asteriksa może się znajdą. Choć to na szczęście raczej nie będą już takie oczywiste sprawy jak w przypadku gagów z Valliantów.
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Offline Spik

Odp: Ci wspaniali "Kajko i Kokosz"
« Odpowiedź #287 dnia: Luty 01, 2015, 12:12:36 pm »
Dla mnie osobiście inspiracja nie oznacza wziąść i skopiować, tylko inspiracja jest wtedy, gdy jakiś pomysł strzeli do głowy gdy oglądamy/czytamy coś innego. Można zrobić to wsposób gdzie podobieństwo będzie jasne, a można tak wtopić to w inne pomysły i inspiracje, że nawet nikt tego nie spostrzegnie jak się to wytkie. Dla mnie Asteriksowe inspiracje Christy to krople w morzu jego gigantycznego dorobku, ale nie zmienia faktu, że jak już się podobały to słabo je maskował. Jak już ktoś czytał Asteriksa to zwyczajnie da mu po oczach, że dany dowcip/motyw wygląda znajomo czego świetnym przykładem jest wzięty z pierwszego Asteriksa wątek który pojawia się w "Kajtku i Koku w Kosmosie".

Choć jeśli o samego "Kajka i Kokosza" idzie większość naprawdę mi nie wadzi plus nie ma ich tak wiele jakby się wydawać mogło, nawet nie jest to 1% wszystkich żartów w serii plus pojawiają się tylko na chwilkę... Jednym-jedynym wyjątkiem jest Trubadur w "Szrankach i Konkurach". To poprostu Kakofoniks bez wąsów. Wygląda podobnie (w pierwszych szkicach które w Łodzi pokazywali Panowie z "Na Plasterków" miał wąsy  pelerynę!!!!), zachowuje się jak ta postać i mamy te same gagi, łącznie z ikonową sceną w której zostaje związany. Naprawdę trochę przekręcam oczami na bronienie tej sceny na zasadzie "Oh, to miał być uklon". Taka argumentacja miała by tylko sens gdyby po pierwsze Asteriks był w tym okresie w Polsce znany, dwa scena by jakoś parodiowała znany motyw. Tu zwyczajnie bohater i towarzyszące mu motywy zostały skopiowane bez większej próby przerobienia go na coś własnego. Jeśli ktoś jest fanem Asteriksa to zwyczajnie nie jest zabawne, bo lektura zostaje spędzona na rozkminianiu co Christa sobie myślał.

Czy to w jakimś stopniu rzuca cień na twórczość Christy? Ani trochę bo każdemu się  to zdarzyć może, nie ździwię się nawet jeśli wiele z tych "inspiracji" była podświadoma, bo Asteriksa przeczytał, został mu w głowie na drugi czas, zapomniał i motyw powrócił jak miał akurat podobną sytuację... po prostu nie widzę sensu mówienia, że kopiowania Asteriksa nie było jeśli to tak ewidentne.

Offline Death

Odp: Ci wspaniali "Kajko i Kokosz"
« Odpowiedź #288 dnia: Luty 12, 2015, 12:10:20 pm »
My i ten nasz slang komiksowy... :smile:

Obejrzałem wczoraj film dokumentalny o Chriście i napisałem na Filmweb w tym krótkim komentarzu do swojej oceny tak:
"Mistrz nad mistrze. Twórca Kajki i Kokosza, którzy umilali mi pobyt w szpitalu 22 lata temu. Posiadacz niesamowitej wyobraźni i najmocniejszej łapy w Polsce".

I otrzymałem prywatną wiadomość od swojego znajomego:
"Co masz na myśli pisząc, że miał najmocniejszą łapę w Polsce? Siłowałeś się z nim na rękę? :smile: "

Offline Tina99

Odp: Ci wspaniali "Kajko i Kokosz"
« Odpowiedź #289 dnia: Marzec 24, 2015, 01:14:56 pm »
Uwielbiam ten komiks :smile:

Offline Death


Offline greg0

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 667
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • bardzo lubimy nasze tłumaczenie
Odp: Ci wspaniali "Kajko i Kokosz"
« Odpowiedź #291 dnia: Marzec 26, 2015, 10:33:07 pm »
Mój faworyt to - "Wyprawa do magicznej krainy"- K. Trystuła & M. Jasiński
Fajna "krecha"!!!
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2015, 10:38:39 pm wysłana przez greg0 »
"Jesteś podwójnym sobą."

Offline freshmaker

Odp: Ci wspaniali "Kajko i Kokosz"
« Odpowiedź #292 dnia: Kwiecień 04, 2015, 06:06:59 pm »
"...żyję jak król i łamię non-stop prawo..."
mój ulubiony aktor antysemita Mel Gibbons

Offline greg0

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 667
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • bardzo lubimy nasze tłumaczenie
Odp: Ci wspaniali "Kajko i Kokosz"
« Odpowiedź #293 dnia: Kwiecień 07, 2015, 07:35:49 pm »
czy ktoś z Was był może na wystawie Christy?



Chyba NIKT !


wszyscy siedzieli na allegro i kupowali komiksy od '' Goliata '' ,  " Guliwera "  czy " Giganta " .
"Jesteś podwójnym sobą."

Offline Komediant

Odp: Ci wspaniali "Kajko i Kokosz"
« Odpowiedź #294 dnia: Kwiecień 07, 2015, 07:38:14 pm »
Jak "Kokosze" były po 7 zł to czemu nie.

Offline greg0

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 667
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • bardzo lubimy nasze tłumaczenie
Odp: Ci wspaniali "Kajko i Kokosz"
« Odpowiedź #295 dnia: Kwiecień 07, 2015, 07:42:34 pm »
Jak "Kokosze" były po 7 zł to czemu nie.


Podrapane !
Ja dziękuję! :biggrin:
"Jesteś podwójnym sobą."

Offline Strefa Komiksu

Odp: Ci wspaniali "Kajko i Kokosz"
« Odpowiedź #296 dnia: Czerwiec 04, 2015, 01:19:21 pm »
Akcja, o której informowałem w zeszłym roku:


Cytuj
W hurtowniach papierniczych od kilku tygodni prowadzona jest akcja: jeśli kupisz dwa opakowania papieru ksero (czyli 10 ryz - czyli za około 100 zł) określonej firmy dostajesz jeden z albumów "Kajka i Kokosza" w prezencie


została wznowiona (przynajmniej w radomskich hurtowniach). Za 100 ryz można otrzymać pakiet 11 komiksów. Zainteresowanie akcją promocyjną mówiąc ostrożnie, umiarkowane, ale nakład sie wyczerpuje. Jak ktoś nie ma,musi się pospieszyć :)

Offline bosssu

Odp: Ci wspaniali "Kajko i Kokosz"
« Odpowiedź #297 dnia: Czerwiec 07, 2015, 02:08:09 pm »
Akcja, o której informowałem w zeszłym roku:



została wznowiona (przynajmniej w radomskich hurtowniach). Za 100 ryz można otrzymać pakiet 11 komiksów. Zainteresowanie akcją promocyjną mówiąc ostrożnie, umiarkowane, ale nakład sie wyczerpuje. Jak ktoś nie ma,musi się pospieszyć :smile:
Tak tylko Egmontowskie są na kredzie a te na makulaturze" i nawet nie komplet tylko część.

Offline silent.bob

Odp: Ci wspaniali "Kajko i Kokosz"
« Odpowiedź #298 dnia: Czerwiec 07, 2015, 08:28:39 pm »
Pytanie odnośnie wydania Egmontu.
Skakali pomiędzy drukarniami, jak to teraz wygląda?
Cały komplet jest już na kredzie?
Tak, cały komplet jest na kredzie.

Offline Strefa Komiksu

Odp: Ci wspaniali "Kajko i Kokosz"
« Odpowiedź #299 dnia: Czerwiec 11, 2015, 08:38:15 am »
Cytuj
Tak tylko Egmontowskie są na kredzie a te na makulaturze i nawet nie komplet tylko część.
Jasne, że jakością wydania ustępują wydaniu Egmontowskiemu, ale mają jedną zasadniczą zaletę, w pewnych okolicznościach są gratisowe. Na prezent dla początkującego komiksiarza, w sam raz :D

 

anything