trawa

Autor Wątek: Ci wspaniali "Kajko i Kokosz"  (Przeczytany 211764 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rzezbiarz.wg

Ci wspaniali "Kajko i Kokosz"
« Odpowiedź #105 dnia: Listopad 23, 2005, 11:35:41 am »
Cytat: "freshmaker"
jeszcze jedno - latwo mi jest sobie przypomniec 3 ulubione albumy kik, natomiast 30 asterixow zlewa mi sie w jedna calosc, moge jedynie stwierdzic ze albumy uderzo maja mniej sensu.


Otóż to.
Niemalże wszystkie Asterixy powielają schemat: francuskie stereotypy innych narodów czyli "jacy glupi ci ..."  I tak w kółko Macieju po calej Europie i nie tylko.
Francuska megalomania (choć to też stereotyp ;-) w wydestylowanej postaci.

Mnie osobiście Asterixy nudzą, kolejne tomy nie zaskakują, czytając je mam seryjne deja vu.


Ciekaw jestem czy Egmont zacznie teraz wydawać KiK w twardej oprawie...

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Ci wspaniali "Kajko i Kokosz"
« Odpowiedź #106 dnia: Listopad 23, 2005, 09:04:05 pm »
Generalnie i z punktu widzenia dorosłego czytelnika uważam,   że "Asteriksy" są bardziej atrakcyjne niż "Kokosze". Przy całym szacunku dla Janusza Christy, Goscinny był geniuszem scenariusza i poczucia humoru. Mistrzowsko potrafił skonstruować opowieść tak, żeby była interesująca dla dzieci i dorosłych, a to co najwspanialsze działo się na styku tych dwóch poziomów percepcji (tzn. im bardziej uświadomione dziecko albo bardziej infantylny dorosły, tym większa frajda podczas lektury). Christa wykazywał mniej finezji pod tym względem. "Asteriksy" są też bardziej uniwersalne.
Niemniej Janusz Christa zawsze będzie dla mnie mistrzem polskiego komiksu.

Offline pitupit

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 484
  • Total likes: 0
  • watchmen's time
Ci wspaniali "Kajko i Kokosz"
« Odpowiedź #107 dnia: Grudzień 08, 2005, 01:47:02 pm »
to co laczy asterixa i KiK to wysmianie nie tylko obcyh nacji ale przede wszyskim rodakuw te swary w kazdym tomie, stoliczniacy z gury patrzacy na zasciankowyh, biurokracja i przede wszyskim nabijanie sie wlasnie z meGALOmanii (he,he) tak typowej dla franuzuf i polaKUf.........  popatrzcie na rzymian w astrixie....w kazdym tomie pojawia sie tam jakas karykaturalna postac : cfaniaczek, karierowicz, pijaczek, sluzbista, supersportowwiec ktorego obelix wpedza w komplexy i podobnie jes w KiK - wezcie je do reki i zobaczcie ile tu najrozniejszych przypadkow ludzkich i zdarzen conieco podobnyh do tego co codziennie sie zdarza i tu i  tam nie tylko nad wisla.......

to tylk czesc z powoduf dla ktoryh zanioslem wszystkie KiK i 24 pierszyh astrixow do introligatora. a tera egmnt wpat na genialn pomys wydawania KiK w regionalnyh jezykah.

muj top tfri:

1. woje mirmila (mecz futbolowy i kokosz u kata.... to najpotezniejsze humormotywy w dziejah komxu)

2. na wczasah ( wizyta goscia ze stolicy, piraci, cala wyprawa do kurortu .........obled)

3. szranki i konkury ( piekny komiks nie tylk drogi ale potezn obyczajowa rzecz takze)
nauczyciel angielskiego szuka pracy miedzy gdynia i wejherowem

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Kajko i Kokosz
« Odpowiedź #108 dnia: Grudzień 11, 2005, 10:55:51 am »
Najlepsze albumy z serii "Kajko i Kokosz" według Oli Hallmann, lat 7:

1. "Zamach na Milusia" (bo Miluś pojawia się tutaj po raz pierwszy);
2. "Szranki i konkury" (bo Wit fajnie rymuje);
3. "Dzień Śmiechały" (bo jest dużo żartów).

Offline xiters

Ci wspaniali "Kajko i Kokosz"
« Odpowiedź #109 dnia: Styczeń 03, 2006, 01:49:10 am »
"Szranki i Konkury" ten komiks przypomina mi dzieciństwo :) Zresztą pierwsze wydanie mam do dziś (co prawda w stani "mocno" zużytym ale mam :))

Offline Łamignat

Kajko i Kokosz !!! hmmmmm..........
« Odpowiedź #110 dnia: Styczeń 03, 2006, 10:48:36 pm »
Na początku chciałbym Wszystkich serdecznie przywitać !!!!
Jestem wielbicielem komiksów od jakiegoś czasu i fascynuję się tą tematyką.
W szczególności interesują mnie komiksy polskich klasyków.
Christa jest bezsprzecznie moim idolem jako rysownik.
Mam albumy Kajka i Kokosza w 1 wydaniu w stanach idealnych, wszystkie albumy Kajtka i Koka wraz ze zbiorczymi Egmontu, kalendarze, kilka programów teatralnych, sporo puzzle itp.
Ostatnio usiadłem ze swoją kolekcją i zagłębiłem się w lekturę.
Wspaniały humor, cudownie dopracowana NIEPOWTARZALNA  kreska, świetne przygody - tylko utwierdziły mnie w przekonaniu, że Janusz Christa jest najlepszym polskim rysownikiem!!!
Jego pomysłów, umiejetności i wspaniałego humoru nie da się skopiować. Wśród tak wspaniałego dorobku artystycznego ciężko jest wybrać coś najlepszego.
Moim zdaniem dzieła "mistrza" nie powinien nikt powielać poza nim samym.
Wspaniałym natomiast wydaje mi się pomysł  by stworzyć komiks (bądź serię komiksów) o przygodach bohaterów "około Kajko - Kokoszowych", a tych w albumach jest naprawdę sporo!!
Ktoś wymyśliłby scenariusz, pełen humoru, nawiązujący do naszych narodowych przypadłości , ktoś by go narysował (koniecznie kreską Christy), ktoś wybrałby bohatera do którego on by sie odnosił !!!!
I mamy świetny komiks, niekoniecznie będący kontynuacją Kajka i Kokosza , ale świetnie nadający się na rozszerzenie serii o wątki poboczne.
Co do prorównywania KiK  z Asterixem , zdecydowanie uważam to za wielki błąd. Jak juz pisali moi przedmówcy są to dwa zupełnie różne komiksy !!!
Ja sam osobiście zdecydowanie wolę  Twórczość CHristy a sam Asterix jest dla mnie zbyt monotonny (przy 1 przeczytaniu jest świetny , ale po kolejnym powrocie do lektury staje się nudny - zupełnie inaczej z KiK).
Mam kilkanaście różnych albumów z Asterixem i są one naprawdę interesujące lecz w porównaniu z KiK i jego humorem nie maja szans
pozdrawiam

Offline SIWY

kik
« Odpowiedź #111 dnia: Lipiec 29, 2006, 01:23:46 pm »
witam wszystkich miłośników KiK
po przeczytaniu tej dyskusji na temat kontynuacji, taka myśl mi zaświtała a gdyby w nowej już przez kogoś innego rysowanej serii przenieść akcję do grodu Wojmiła i głównymi bohaterami uczynić jakiś jego rycerzy, bądź rycerza, byłoby nawiązanie i jednocześnie Ki K mogłaby pozostać serią zamkniętą, kultową, świętą itp. tylko żeby kreska była podobna bo tą mistrz Christa doprowadził do perfekcji szczególnie w serii ze smokiem dniu śmiechały czy festiwalu czarownic, późniejsze borostwory i Mirmił w opałach już są trochę inaczej rysowane jakieś streasznie duże głowy maja bohaterowie.
uważam ze niewypałem okazał się pomysł z kolorowaniem Szranków i złotego pucharu w tych komiksach była trochę inna kreska niż w kolorowych.

Offline krytyk

Ci wspaniali "Kajko i Kokosz"
« Odpowiedź #112 dnia: Październik 15, 2006, 09:33:14 am »
http://www.egmont.pl/ksk/
KONKURS NA KOMIKS
W sobotę 7 października o godz. 18.00 w sali kinowej Łódzkiego Domu Kultury zostanie ogłoszony ogólnopolski konkurs na komiks będący kontynuacją kultowej i klasycznej już serii Kajko i Kokosz. Do tej pory wydawnictwo Egmont Polska wydało 20 tomów serii Janusza Christy; na rynku ukazały się także Kajki i Kokosze w wersjach regionalnych - w językach kaszubskim, śląskim i góralskim.
Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu, jego regulamin i informacje o przewidzianych nagrodach zostaną zaprezentowane podczas festiwalu.

I co wy na to? Ja sie ciesze i trzymam kciuki by na konkurs przyszło coś fajnego!.

Offline empro

Ci wspaniali "Kajko i Kokosz"
« Odpowiedź #113 dnia: Październik 15, 2006, 12:01:50 pm »
Cytat: "krytyk"

I co wy na to? Ja sie ciesze i trzymam kciuki by na konkurs przyszło coś fajnego!.


jeżeli Andruth będzie słał cokolwiek to reszta chyba już nie musi.....
 :evil:

Offline Jaszcząb

Ci wspaniali "Kajko i Kokosz"
« Odpowiedź #114 dnia: Październik 15, 2006, 12:11:12 pm »
Andruth ok, ale lukinij na stronę Kiełbusa. Moim zdaniem facet czuje klimat jak nikt inny. Zresztą w jakimś wywiadzie z Christą czytałem, że uważa podobnie.

Offline empro

Ci wspaniali "Kajko i Kokosz"
« Odpowiedź #115 dnia: Październik 15, 2006, 12:14:01 pm »
Cytat: "Jaszcząb"
Andruth ok, ale lukinij na stronę Kiełbusa. Moim zdaniem facet czuje klimat jak nikt inny. Zresztą w jakimś wywiadzie z Christą czytałem, że uważa podobnie.


fakt, o Kiełbusie nie pomyslałem,

w sumie jest to konkurs TYLKO dla nich
szkoda :(

Offline Qbiak

Ci wspaniali "Kajko i Kokosz"
« Odpowiedź #116 dnia: Październik 15, 2006, 01:16:05 pm »
nie no Jezierski też bu mógł dać radę

Offline empro

Ci wspaniali "Kajko i Kokosz"
« Odpowiedź #117 dnia: Październik 15, 2006, 01:22:38 pm »
Cytat: "Qbiak"
nie no Jezierski też bu mógł dać radę


też o nim pomyślałem, ale z całym szacunkiem niestety Andruth i Kiełbus to chyba najwyższa liga, jeśli chodzi o ten rodzaj ilustracji,
i chyba Jezierski jest jednak ciut niżej,
choć mylić się mogę

pozostaje ino kwestia scenariusza,
wszak w KiKu scenariusz też jest szalenie ważny :)

Offline Rybb

Ci wspaniali "Kajko i Kokosz"
« Odpowiedź #118 dnia: Październik 15, 2006, 01:35:15 pm »
I na tym właśnie trzeba się skupić, wiem, że szanse mam niewielkie, ale w konkursie udział wezmę. Zacząłem już pisać scenariusz, wtapiam się w klimat itp. Nie zaszkodzi sprobować, chocby zeby miec swiadomosc, że się spróbowało i tyle.

Offline Qbiak

Ci wspaniali "Kajko i Kokosz"
« Odpowiedź #119 dnia: Październik 15, 2006, 01:40:39 pm »
Cytat: "empro"
Cytat: "Qbiak"
nie no Jezierski też bu mógł dać radę


też o nim pomyślałem, ale z całym szacunkiem niestety Andruth i Kiełbus to chyba najwyższa liga, jeśli chodzi o ten rodzaj ilustracji,
i chyba Jezierski jest jednak ciut niżej,
choć mylić się mogę

pozostaje ino kwestia scenariusza,
wszak w KiKu scenariusz też jest szalenie ważny :)


no niższa liga, ale kto wie, ma szanse
jednak najwazniejszy to chyba scenar jednak bedzie,ale powiedziec za duzo w tym temacie nie moge, bo przeczytałem tylko 1 tom KiKa

 

anything