trawa

Autor Wątek: Co sie teraz czyta?  (Przeczytany 283510 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Nakago

Co sie teraz czyta?
« Odpowiedź #120 dnia: Czerwiec 30, 2007, 01:46:50 pm »
"Dramatic Irony" i "Worlds" idą do mnie morzem z Japonii - obejrzę sobie (bo przeczytać nie zdołam) i zobaczę, jak to z tą kreską jest. Mogę nawet porównać z "Waq Waq", bo idzie z nimi, choć AFAIR tylko 3 tomy... Z HE również mogę porównać, bo mam od 9 tomu do końca. Też po japońsku :-p. Muszę się wreszcie wziąć z buta za naukę języka, bo się do końca życia nie wyrobię z przeczytaniem tego wszystkiego, jak tak dalej pójdzie :-(.

Przejrzałam cały temat, ponieważ chciałam zobaczyć, czy ktoś już pisał o tytułach, o których sama chciałam wspomnieć. Wyhaczyłam dwie rzeczy: jedna poniżej, druga w osobnym temacie :-D.

Cytat: "nolifesking"
CHyba nabede DNA... uwielbiam to ;D ... btw. wie ktos jak stoi DNAngel zagranicą znaczy w USA i w japoni?
Jest jak mi sie zdaje jeszcze nie dokonczona, tak?

Może to nieaktualne pytanie, ale... Jest ukończona. Tak sądzę, bo skoro od prawie dwóch lat nie ma kolejnych tomów, to to chyba koniec jest. W Japonii i USA wyszło 11 tomików.


Ja zaś chciałam napisać o mandze "Seiyou Kottou Yougashiten" ("Antique Bakery"). Jest to sympatyczna historia dziwnej kawiarni, w której zastawę stanowią same antyki, a szefem kuchni (acz nie firmy) jest najlepszy cukiernik ever. Lokalik powstał przez kaprys (przynajmniej tak się na początku wydaje) młodego (w miarę ;-)) dziedzica jednej z bogatszych współczesnych rodzin, który, choć słodyczy nie cierpi, marzył o prowadzeniu podobnego przybytku. Rodzina, z pewnych względów, zgodziła się, ponieważ, z tych samych względów, od dawna mu we wszystkim ulegała. W kawiarni początkowo pracują tylko dwie osoby: bogaty paniczyk robi za kelnera (acz klienci raczej się go boją :-p), zaś wyszukany przez niego cudowny cukiernik rzadko opuszcza kuchnię. Cierpi bowiem na pewną fobię, której źródła dość często w kawiarni się pojawiają... Niebawem do dwóch panów dołączją kolejni dwaj - a co jeden, to dziwaczniejszy ;-). Ogólnie personel stanowi miłą zbieraninę, każdy z czwórki jest interesujący na swój sposób. I biorą udział w ciekawych wydarzeniach - manga bowiem pokazuje najzwyczajniejsze życie w intrygujących momentach, kiedy trzeba stanąć na wysokości zadania albo kiedy przeszłość miesza w teraźniejszości. Uważam, że fabuła bywa wyjątkowo wciągająca ;-).
Manga - tu małe ostrzeżenie - zawiera wątek yaoi. To znaczy: jeden z bohaterów jest gejem. I choć jego podboje nie stanowią głównego wątku, to jednak komiks nie kryje pewnych aspektów takiego życia. I pokazuje całkiem sporo, gdy już się na tym temacie skupi.
Zakończenie, przyznam, rozczarowało mnie trochę. Chociaż rozwiązanie znalazły właściwie wszystkie wątki, które się przez cały czas przewijały, to przykro mi było, że główny bohater nie odnalazł tego, czego szukał. A może znalazł?... Może to, co wydawało mu się poszukiwanym, koniecznym do szczęścia elementem, wcale nim nie było? Może wystarczyło to, że pomógł innej osobie, która znalazła się w podobnej - z pozoru - sytuacji, jak on kiedyś?... Przykro mi jednak, że nie pozbył się koszmarów, że, wychodzi na to, będą go one dręczyć do końca życia. Widać tak to bywa... No i niesprawiedliwym mi się wydało, że tak, jak przez całą historię widzieliśmy tylko to, czego świadkami byli główni bohaterowie (z naprawdę małymi i nieistotnymi wyjątkami), tak pod koniec dowiadujemy się więcej od nich. Bardzo nieładnie - jednemu z nich taka wiedza przydałaby się niesamowicie.
Amerykańskie wydanie mangi jest interesujące. Z japońskim nie miałam kontaktu, więc nie wiem, czy jest podobne. Otóż cztery sporej wielkości tomy, na których okładkach widnieją zresztą bohaterowie w towarzystwie deserów (zawsze innego), są... pachnące :-D. Można w wydzielonym fragmencie deseru podrapać okładkę i deser zaczyna pachnieć. Na przykład truskawkami - jeśli akurat jest truskawkowy ;-). Przyjemny dodatek.
"Bo przyjdzie Nakago i Ci odpisze" - Ainaelle

"[...] intelektualista jest to wysoce wykształcony facet, który nie radzi sobie z arytmetyką, jeśli nie zdejmie wpierw butów, i jest z tego upośledzenia dumny." - R.A. Heinlein, "Kot, który przenika ściany"

Offline Szyszka

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 517
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nyeco Większe Zuo
Co sie teraz czyta?
« Odpowiedź #121 dnia: Lipiec 03, 2007, 04:55:07 pm »
a szyszki teraz w ramach walki z miernotą anime postanowiły przeczytac Bokurano. I tak otrzymały soczystą, mocną, miejscami naiwnie-sentymentalną opowieść o dzieciach, które (tadaaam!) walczą wielkim robotem.

sęk w tym, że każde dziecko otrzymuje szansę sterowania robotem tylko raz... bo robot działa czerpiąc energię z siły życiowej. coś, co mialo byc zabawą i fajną grą szybko okazuje sie koszmarem i bezwzględną walką o życie najbliższych.

przepięknie rysowane, delikatne tla i rysy dzieci, dobrze rysowane walki... walki z coraz dziwniejszymi przeciwnikami, ni to zwierzętami, ni to robotami. Każda walka jest inna, tak samo każde dziecko jest inne. jedne szaleją i dostają histerii, inne spokojnie podchodzą do walki, stawiając ostrożnie łapki między domami, inne wykorzystują robota do wlasnych celów, niekoniecznie szlachetnych.

oczywiście dawka łez obowiązkowa :)
mam na avku pikacza
co się nie zatacza
z oponką lata
a w tle męska klata

Offline Nakago

Co sie teraz czyta?
« Odpowiedź #122 dnia: Lipiec 07, 2007, 10:45:05 pm »
Skończyłam przed chwilą "Fruits Basket". Jestem naprawdę wdzięczna autorce, że ostatecznie wyjaśniła, skąd się wzięła 'klątwa' - martwiłam się, iż pozostawi tę kwestię odłogiem. Wyjaśnienie do mnie trafiło, choć nadal nie rozumiem, dlaczego akurat rodzinę Souma to spotkało... Coś przegapiłam?


Szyszko (tudzież inna osobo, która doczytała Furubę do końca ;-)), czy ja dobrze rozumiem, że to dziecko na ostatnich stronach jest ich wnuczką?...
"Bo przyjdzie Nakago i Ci odpisze" - Ainaelle

"[...] intelektualista jest to wysoce wykształcony facet, który nie radzi sobie z arytmetyką, jeśli nie zdejmie wpierw butów, i jest z tego upośledzenia dumny." - R.A. Heinlein, "Kot, który przenika ściany"

Offline Louise

  • Redakcja KZ
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 546
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
Co sie teraz czyta?
« Odpowiedź #123 dnia: Lipiec 07, 2007, 11:14:28 pm »
Robiąc weekendowy porządek w komiksach znalazłam jeden, o posiadaniu którego nawet nie pamiętałam. :lol: Trzeba więc było przeczytać. They Were 11, bo o tym mowa, jest wydaną w czterech zeszytach przez Viz mangą Moto Hagio. Manga stara (lata 70-te) co widać i po kresce i po fabule. Mieszanka s-f i romansu. Ekspansja kosmosu trwa, ludzie odkrywają inne rasy zamieszkujące galaktykę. Po latach wojen, zapanował względny pokój. Utworzono także Akademię zbierającą i trenującą najlepszych studentów reprezentujących różne rasy. Mamy grupkę dziesięciu wybitnych uczniów, których ostatecznym egzaminem będzie przeżycie na opuszczonym statku kosmicznym, na którym zostali pozostawieni. Wkrótce okazuje się, że poza tą dziesiątką bohaterów jest ktoś jeszcze.
Fabuła maksymalnie ograna, ale lubię oldschoolową kreskę. Chyba sobie zostawię ten komiks, traktując go w ramach ciekawostki.

Offline Szyszka

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 517
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nyeco Większe Zuo
Co sie teraz czyta?
« Odpowiedź #124 dnia: Lipiec 08, 2007, 10:28:10 am »
Cytat: "Nakago"
Skończyłam przed chwilą "Fruits Basket". Jestem naprawdę wdzięczna autorce, że ostatecznie wyjaśniła, skąd się wzięła 'klątwa' - martwiłam się, iż pozostawi tę kwestię odłogiem. Wyjaśnienie do mnie trafiło, choć nadal nie rozumiem, dlaczego akurat rodzinę Souma to spotkało... Coś przegapiłam?


Szyszko (tudzież inna osobo, która doczytała Furubę do końca ;-)), czy ja dobrze rozumiem, że to dziecko na ostatnich stronach jest ich wnuczką?...


dobrze rozumiesz :)

a dramatic irony i worlds są koszmarną pomyłką, kreska straszna, ble!!! Waq jest i ładne i sympatyczne, choć dziuawe fabularnie :)
mam na avku pikacza
co się nie zatacza
z oponką lata
a w tle męska klata

Offline Nakago

Co sie teraz czyta?
« Odpowiedź #125 dnia: Lipiec 08, 2007, 01:02:16 pm »
Louise, mam "Juuichinin Iru!" w jednotomowym (bo to krótka manga) wydaniu japońskim - jak poznam język, to sobie przeczytam ;-). Być może dzisiejszym czytelnikom treść może się wydawać 'ograna', jednak należy zauważyć, że w 1976 roku (manga jest z 1975) autorka otrzymała za nią nagrodę Shogakukan - zapewne wówczas było to coś nowatorskiego, a co najmniej wyjątkowo interesującego. Nie jej wina, że przez przeszło 30 lat inni twórcy zdążyli powielić jej pomysły, a i sam temat, czy też jego ujęcie, również się postarzał.

Szkoda, że Moto Hagio i jej mangi są tak mało u nas znane... Narysowała tego naprawdę dużo. Przymierzam się tymczasem do zakupu "A, A'" po angielsku - powinnam coś z tego zrozumieć :-D.
"Bo przyjdzie Nakago i Ci odpisze" - Ainaelle

"[...] intelektualista jest to wysoce wykształcony facet, który nie radzi sobie z arytmetyką, jeśli nie zdejmie wpierw butów, i jest z tego upośledzenia dumny." - R.A. Heinlein, "Kot, który przenika ściany"

Offline Louise

  • Redakcja KZ
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 546
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
Co sie teraz czyta?
« Odpowiedź #126 dnia: Lipiec 08, 2007, 01:59:29 pm »
Cytat: "Nakago"
Nie jej wina, że przez przeszło 30 lat inni twórcy zdążyli powielić jej pomysły, a i sam temat, czy też jego ujęcie, również się postarzał.


Gdybym przeczytała "TW11" 15 czy 20 lat temu, to przypuszczam, że moje odczucia byłyby podobne do tych teraz. A dlaczego? Bo lata 70 i 80-te to okres rozwoju klimatów s-f (w literaturze, kinie, komiksach) więc było tego pod dostatkiem i w różnych wersjach. Dlatego scenariusza Hagio nie nazwałabym nowatorskim, a raczej nawiązującym do wymogów fabularnych tamtych lat.
Mimo to nie uważam czasu spędzonego na lekturze "TW11" za stracony. Zdarzyło mi się czytać dużo gorsze komiksy. Fabuła do mnie nie trafia, ale warstwa graficzna jak najbardziej.

Offline Szyszka

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 517
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nyeco Większe Zuo
Co sie teraz czyta?
« Odpowiedź #127 dnia: Lipiec 16, 2007, 08:17:22 am »
Nobuyuki Anzai i jego MAR, czyli Märchen Awakens Romance.

Pozycja wybitnie przeznaczona dla 12+, czyli dużo kopania wrogów, gagi w stylu ktoś się przewraca czy spada z wysokoci i potem wrzeszczy na kogoś, kłótnie w ciągu walki i fabuła w stylu: o, tam jest main bossu, idziemy go skopać po drodze kopiac tytłki jego podwładnym, którzy zrozumią swoje błędy i sie nawrócą.

ja się jednak dobrze bawię. raz, że kocham taką czystą, dynamiczną, wyraźną kreskę i uwielbiam rysowane tła. dwa, historyjka w sam raz na zakończenie meczącego dnia. trzy - kurcze, raz na jakiś czas mogę potęsknić do lat dziecięcych, nie?

Tak właściwie sama treść zupełnie sie nie wyróżnia spośród innych serii bitewnych, czytam głównie dla obrazków, które mnie powalają ilością detali przy zachowaniu przejrzystości kompozycji kadra. polcam jako miły przerywnik między poważniejszymi pozycjami
mam na avku pikacza
co się nie zatacza
z oponką lata
a w tle męska klata

Offline nolifesking

Co sie teraz czyta?
« Odpowiedź #128 dnia: Lipiec 16, 2007, 09:13:24 am »
Terry Prechet w oryginale..
Ostatnio brak mi czasu i możliwości na czytanie jakiś mang. Zmieni się to po ewentualnej przeprowadzki do Kraka.
A tak to Naruto... ktoś w ogóle jeszcze to czyta ?

Offline Konował

Co sie teraz czyta?
« Odpowiedź #129 dnia: Lipiec 16, 2007, 02:30:04 pm »
ja na bieżąco jestem z naruto. :P
Spoilery

ciekawi mnie jak zakończy się sprawa z samobójstwem Deidery i jak Tobi z Saskiem przeżyją, na pewno w bardzoo naciągany sposób...

koniec spoilera
btw anime N shippuuden ssie... :)


"...zeznając prawdę i tylko prawdę nie pamiętając nic z tego co jest mu wiadome"

Offline Nakago

Co sie teraz czyta?
« Odpowiedź #130 dnia: Lipiec 16, 2007, 03:18:27 pm »
Konowale, naucz się zaznaczać spoilery, do diabła, co?

Może to ktoś wymoderować?...
"Bo przyjdzie Nakago i Ci odpisze" - Ainaelle

"[...] intelektualista jest to wysoce wykształcony facet, który nie radzi sobie z arytmetyką, jeśli nie zdejmie wpierw butów, i jest z tego upośledzenia dumny." - R.A. Heinlein, "Kot, który przenika ściany"

Offline Szyszka

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 517
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nyeco Większe Zuo
Co sie teraz czyta?
« Odpowiedź #131 dnia: Lipiec 16, 2007, 03:23:18 pm »
kurcze, kurcze, kurcze! po co ja zaglądałam, głupia szyszka ><
mam na avku pikacza
co się nie zatacza
z oponką lata
a w tle męska klata

Offline Nakago

Co sie teraz czyta?
« Odpowiedź #132 dnia: Lipiec 16, 2007, 03:26:14 pm »
Ja, tym razem akurat, olewam: jestem sporo do tyłu i zanim dociągnę, już pewnie dawno zapomnę ten spoiler :-p.
"Bo przyjdzie Nakago i Ci odpisze" - Ainaelle

"[...] intelektualista jest to wysoce wykształcony facet, który nie radzi sobie z arytmetyką, jeśli nie zdejmie wpierw butów, i jest z tego upośledzenia dumny." - R.A. Heinlein, "Kot, który przenika ściany"

Offline Hamtaro666

Co sie teraz czyta?
« Odpowiedź #133 dnia: Lipiec 16, 2007, 03:33:52 pm »
Nie dygaj Nakago - ja Ci przypomnę ;)

Offline Szyszka

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 517
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nyeco Większe Zuo
Co sie teraz czyta?
« Odpowiedź #134 dnia: Lipiec 16, 2007, 03:36:04 pm »
a ja nigdy nie zapominam spojlerów. to moje przekleństwo, objawiające się między innymi po trzech stronach kryminału i po pierwszych trzech minutach Coloumbo :P
mam na avku pikacza
co się nie zatacza
z oponką lata
a w tle męska klata

 

anything