trawa

Autor Wątek: Co sie teraz czyta?  (Przeczytany 280051 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Louise

  • Redakcja KZ
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 546
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
Co sie teraz czyta?
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 14, 2006, 12:02:29 am »
Cytat: "raseku"
komiks, ale nie po to istnieje nazwa "manga" by całkowicie wrzucac ją do komiksowego wora.


manga (z jap.) - komiks
stripverhaal (z hol.) - komiks

Czy to, że słowo komiks brzmi inaczej w różnych językach znaczy, że całe medium należy rozgraniczać i używać w celu jego określania wyłącznie nazw rodzimych?
Jakoś nie zauważyłam, żeby "stripverhaal" było powszechnie w użyciu w stosunku do komiksu holenderskiego. Komiks to komiks, niezależnie czy jest z Polski, Japonii czy Indii.
Grzybek proponował mi poprowadenie panelu dlaczego manga to komiks, ale odmówiłam. Może jednak powinnam była się zgodzić...?

Offline raseku

Co sie teraz czyta?
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 14, 2006, 07:52:47 am »
Cytat: "Louise"

Czy to, że słowo komiks brzmi inaczej w różnych językach znaczy, że całe medium należy rozgraniczać i używać w celu jego określania wyłącznie nazw rodzimych?


Ja całe medium "rozgraniczyłam", bo jak już pisałam, chciałam podkreślić że moj brak orientacji w dziedzinie mangi (czyli japońskiej odmiany komiksu*) jest śladowo mniejszy niz w dziedzinie komiksu szeroko pojętego.

Jak miałam to inaczej ująć?

Nigdy nie napisałam ze manga to nie komiks!!
 
Podejrzewam ze nikt nie używa holenderskiej nazwy "komisu" bo tak sie po prostu nie przyjeło.

* nie wiem czy mam omama czy gdzies już na tym,czy innym forum przeczytałam ze japonski komiks to nie tylko manga... bo istnieja tez inne style.

Offline Jezus

Co sie teraz czyta?
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 14, 2006, 10:24:04 am »
Ale czepianie sie slowek. Co za roznica jak to sie zwie, zreszta najpierw trza sie bylo zastanowic dlaczego sie mowi na komiks "komiks" a nie "historyjka obrazkowa z przypisami".

A co do mangi, ktora sami japonczycy nie nazywaja manga <bo chyba op to RAseku chodzilo <tak, to chyba bylo na tym forum ^_=>>, to nie wiem za bardzo jak to jest, ale mam teorie, ze
a) monga moze byc synonimem pop-czegos-tam <a tu wiadomo o co chodzi, zwlaszcza w nowych tytulach "z fabula">  - teoria wyssana z palca ^^.
b) to moze byc tak jak ze slowkiem "yaoi" - wszyscy fani wiedza co to jest, ale jak sie pojdzie do sklepu w Tokio to na taka etykietke zrobia oczy wielkosci pieciozlotowek, i trzeba kulturalnie powiedziec "boys-love" ->reakcja : "Aaaaa... *tu wstaw jakies krzaczki* ".

EDIT: W sumie, jak ktos chce drazyc dalej ten temat, to mozna by sie pana Miodka spytac o zdanie ^_^.
e is undead. He has long hair. No, he isn't a vampire. He is Jezus

Offline Aviona

Co sie teraz czyta?
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 15, 2006, 02:59:36 pm »
zdaje sie ,ze ktoś tu odszedł od tematu
chciałabym sie dowiedzieć co teraz jest na topie :)
Ostatnio czytam hiroshime :) cieżki komiks ale warto ..

Offline yumi_san

Co sie teraz czyta?
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 16, 2006, 12:38:06 am »
Mnie polecano wspomniane już "Kozure Okami". Jako, ze jestem wielką fanką "starej" kreski i słyszałam, ze historia jest niebanalna chyba się skuszę. Widziałam kilka stron i robią bardzo pozytywne wrazenie.
HI GA FUTARI WO WAKATSU MADE

Offline Aviona

Co sie teraz czyta?
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 18, 2006, 11:14:09 am »
hmm brzmi interesująco :) poszukam .. może też sie skusze
dziekuje ci bardzo  Yumi

Offline Louise

  • Redakcja KZ
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 546
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
Co sie teraz czyta?
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 18, 2006, 09:41:40 pm »
Po sporych zakupach na MFK przyszedł czas na lekturę nabytych komiksów.
Tak myślałam, że na giełdzie z mang mnie interesujących może trafić się Golgo13. I wcale się nie myliłam :) Przywiozłam trzy tomy, z czego dwa to początek historii więc i sam Togo to jeszcze nie ten typ co w późniejszych tomach. I blizn mu brakuje ;) Historia warta uwagi i mimo krótkich epizodów bardzo wciąga.
Czekam też na 11 tom Claymore'a.

Offline Szyszka

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 517
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nyeco Większe Zuo
Co sie teraz czyta?
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 09, 2006, 04:16:50 pm »
Szyszki namiętnie czytują shounen. Od shojo robi mi się próchnica :) , choć Fruits Basket zasługuje na bogowanie.

Niedawno pożarłam wszystkie dostępne tomy Berserka (no, kochani, kto poprzestał na animcu, niech żałuje :P), czekam na następne. Ponadto poluję na Alchemika, choć sie robi wodolejski. Naturalnie Flame of Recca, klasyka mordobić no i Ranma 1/2 (tylko z dala od polskiego tłumaczenia, bleee! Czytałam po niemiecku od mojego ukochania).

Z pozycji nietypowych - Living Game. Prosta historia faceta, który kupuje sobie mieszkanie i zbiegiem okoliczności wprowadza mu się tam całe biuro, uboga kuzynka szefowej była dziewczyna i jej mąż :) Wrew pozorom nie jest to głupie harem anime (fruwających majtek nie ma, wielbicielom współczujemy)., ale życiowa historia o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie - szczególnie w drogim Tokio, które nie ułatwia życia młodym ludziom :). Sześć tomików przedniej zabawy :)
mam na avku pikacza
co się nie zatacza
z oponką lata
a w tle męska klata

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Co sie teraz czyta?
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 09, 2006, 04:28:09 pm »
Cytat: "Szyszka"

Niedawno pożarłam wszystkie dostępne tomy Berserka (no, kochani, kto poprzestał na animcu, niech żałuje :P),


Hahaha, właśnie dziś rano skończyłem czytać 31 tomik ;) Eh, teraz sobie poczekam na kolejny trochę, a potem na następny pół roku :) No i połknąłem Island, ale żadna rewelacja.

Offline Szyszka

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 517
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nyeco Większe Zuo
Co sie teraz czyta?
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 09, 2006, 04:38:16 pm »
czytałam, ble. do tego stopnia ble, że nawet nie pamiętam o co chodzi :) Generalnie wyznaję zasadę, że jak coś jest głupie, to niech przynajmniej bedzie ładne (kurde, dalej nie umiem uwierzyć, że przeczytałam Fushigi Yuugi...)
Na płytką fabułę mam sposób-  czytać tomiki jak los dał. Tak przeczytałam Xa (2, 5, 6, 3, 1, 8 tom i tak dalej, jak było dostępne) - matko, ale to fascynujące było :)
mam na avku pikacza
co się nie zatacza
z oponką lata
a w tle męska klata

Offline nolifesking

Co sie teraz czyta?
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 09, 2006, 04:39:23 pm »
Nom za to ukryci nieumarli królowie :P (okok wiem wiem)

Czytali ostatnio Ichigo100% mangę...!! polecam
przymierzają się do Love Hiny... (ech ta zapominalska koleżanka nie chce przynieść) a prócz tego jest na bierząco z naruto;]
Gatunki ulubione to (agrr tylko ja jestem zdolny zeby zapominac podstawy) historie miłosne (chyba shojo tak?)

Offline Szyszka

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 517
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nyeco Większe Zuo
Co sie teraz czyta?
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 09, 2006, 04:45:19 pm »
shojo, shojo. Coś czego Szyszki nie trawią :P Może dlatego, żę większość tych problemów dało by się rozwiązać, jakby ludzie ze sobą rozmawiali - o, jak na przykład w KareKano.
Nolifesking - polecam Imadoki. Rysowała ta sama pani od Fushigi Yuugi, więc jest ładne, a poza tym ma naprawdę urocza fabułę i jak nie trawię shojo, to niebo i ziemię przetrząsnęłam w poszukiwaniu reszty tomów (są bodaj 4). Główna bohaterka ma mózg :)
Z tych lepszych shojo to wspomniany Fruits Basket i KareKano. Warto.
mam na avku pikacza
co się nie zatacza
z oponką lata
a w tle męska klata

Offline Louise

  • Redakcja KZ
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 546
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
Co sie teraz czyta?
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 09, 2006, 06:16:19 pm »
Jestem po lekturze kilku doujinów do Claymore. I śmieszne i romantyczne. Jak ja uwielbiam te Claymore'ki :p
Przeczytałam też najnowszy rozdział z życia bohaterek Rica tte Kanji. Interesujący, bo jeszcze bardziej przybliża postać Miho.

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Co sie teraz czyta?
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 09, 2006, 09:58:00 pm »
Znowu Blame! Totalnie tego nie rozumiem, ale mogę czytać tą mangę nieskończoną ilość razy. Niesamowicie na mnie działa jej klimat.

Offline Kriss

Co sie teraz czyta?
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 10, 2006, 02:22:34 pm »
"The Little Mermaid" i "Octopus's Garden" dwa fenomenalne doujiny Mario Yamady. Niesamowite ile ta autorka potrafi pokazać w tak krótkich historiach.
What you call "faith" is nothing more than a child crying out for love."


 

anything