Autor Wątek: wkładanie kija w mrowisko czyli Composition Score  (Przeczytany 17325 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Glorfindel

wkładanie kija w mrowisko czyli Composition Score
« dnia: Maj 03, 2006, 12:38:34 am »
Witam,

Chciałbym uzyskać Waszą opinię na temat wprowadzenia do (niektórych) Lotrowych turniejów systemu Composition Score. Pytanie - z przyczyn oczywistych - kieruję głównie do Warszawiaków, ale interesują mnie wszelkie sensowne argumenty.

Punktem wyjścia jest straszliwa monotematyczność lotrowych rozpisek, pewne jednostki znajdują się w 90% rozpisek, a pewnych jeszcze nigdy nie widziałem na oczy.

Podstawowym założeniem CS-a jest tępienie przypakowanych rozpisek, a promowanie rozpisek w powszechnym mniemaniu plewnych.

Gracze otrzymywaliby dodatkowe punkty za wystawienie jednostek średnio użytecznych, natomiast za wystawienie esencji powergamingu byli by karani punktami ujemnymi, bądź też zakazywało by się tych jednostek wystawiać

Jak by to wyglądało w praktyce?

a) zakaz wystawiania danej jednostki w ilości większej niż X
   np. na 500p można wystawić jedynie 8 berserkerów

b) oznaczenie jednostek na liście armii jako "Elita" - elita mogłaby stanowić jedynie X procent wartości armii / X procent ilości modeli

c) w liście armii każda jednostka została by opatrzona magicznymi znakami +,-,0, 2+, 2- itp

i tak w przypadku elfów gracz dostaje ujemne punkty za każdego HE z tarcza i włócznią, a dodatnie za uzbrojonego w elven blade, w ilości równej kosztowi jednostki.
Ujemne za Bliźniaków, ale już za Gildora dodatnie razy 2 itp

założmy, że gramy na 500p

każdy ma na starcie 250p CSa

gracz A wykupuje w zasadzie same plewy i w sumie ma ponad 500p CSa
Gracz B kupuję jednostki przypakowane i ma 50p z CSa

co dalej:

wersja lekka - ilość małych puktów ma przełożenie na ilość VP np. za każde pełne 25 CS otrzymujemy +1 VP

wersja hardkorowa - punkty z bitew mnożymy przez CS/punkty na które jest turniej
i tak gracz A otrzymuje 100% punktów z bitew
a gracz B tylko 10% :badgrin:

problemy jakie widzę to przy sposobie c)

użyteczność tego systemu jedynie na małe punkty (max 500) - gracze nie mają tylu plew, żeby wyciągnąć dobry wynik np. na 700p

dużo roboty przy sprawdzaniu rozpisek

kontrowersje przy  ustaleniu kto jest +, a kto -

d) CS uznaniowy

zależny od widzimisię sędziego, który kwalifikuje armie jako:

a) plewa do kwadratu + 10VP
b) warzywo                +5VP
c) średnia
d) wypasiona                -5VP
e) PG                           -10VP

gracz po nadesłaniu rozpiski otrzymuje info jak została zakwalifikowana jego armia i jeśli nie jest zadowolony z oceny może dokonać (tylko raz) korekty w rozpisce

oczywiście podstawę jest tu zaufanie do sędziego :badgrin:

czekam na komentarze

Michał
color=red]Aktualny ranking Ligi Ogólnopolskiej - już dostępny na [/color][size=13]Mitril.pl[/size]

Offline Herudaio

wkładanie kija w mrowisko czyli Composition Score
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 03, 2006, 12:52:58 am »
Wydaje mi się, że ostatni system jest najlepszy ale na innej zasadzie:
+5/+10 za wystawianie nietypowych oddziałów etc.

Niektóre armie naprawdę nie mają przy czym kombinować.... Krasnoludy (no tu jeszcze powiedzmy) Elfy (jak Ci zostaje 7 pkt to nie dam włóczni bo strace na CS... żenada) etc. zwłaszcza że niektóre armie prawie nie miałyby czym wyciągnąć/stracić tego CSa....
I ask only for an enemy worth fighting and a cause worth fighting for". - Spartan Prayer
Liczy się gracz, rozpiska to rzecz wtórna.

Offline LECHU

wkładanie kija w mrowisko czyli Composition Score
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 03, 2006, 07:06:10 am »
Jak dla mnie fajny pomysł. Nareszcie ludzie zaczeli by grać typowymi jednostkami dla danych armii (np. minasi w gondorze. Na turnieju widziałem ich tylko jeden jedyny raz w armii Kubbka a tak to wszędzie tylko DA)Myślę że przy ocenianiu trzeba by zdać się na sedziów, lecz sędziowie mimo wszystko powinni mieć jakiś regulamin oceniania rozpisek i powinni się nim kierować w pewnym stopniu. Dobre jest to oznaczenie jednostek jako elita i zakaz wprowadzania jej ponad ileś tam %, do armii na 700 możesz dać  poprostu  dodatkowe 25%.


Pozdro
ordor is the best!!!!

Offline Haldir z Lothlorien

wkładanie kija w mrowisko czyli Composition Score
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 03, 2006, 07:23:50 am »
Pyatnie za 1000 pkt Michale...
Które jednostki to Elita , a które Plewy w Armii Lorien :D
b]Mitril [/b] się zbliża

Offline potworek

wkładanie kija w mrowisko czyli Composition Score
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 03, 2006, 08:08:39 am »
Cytuj
Które jednostki to Elita , a które Plewy w Armii Lorien [/list]

Wiesz co, byłem w 100% pewien że wyskoczysz z takim tekstem, jesteś zbyt przewidywalny. I skończ wreszcie z tym narzekaniem. Masz przecież Galadriele, sentineli, dla mnie to jest przegięte :P
o Ty wiesz o Mitrilu?

Offline Kubbek1

wkładanie kija w mrowisko czyli Composition Score
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 03, 2006, 08:44:01 am »
Moim zdaniem ograniczenie elit do, powiedzmy 33%, jest bardzo dobrym pomysłem. Zwrócić należy jednak uwagę na fakt, iż idea wystawinia jednostek "niestandardowych" (m.in. jednostkki z WD) kłóci się jawnie z ograniczeniem wystawiania jednostek z WD, w skutek czego, jeśli ten system miałbyby być wprowadzony to wspomniane graniczenie musiałoby zostać zniesione.  

Pozostają jednak takie kwestie jak tworzenie elit dla armii o małej różnorodności jednostek (np. Moria, Rivendell). Odnośnie bohaterów to wydaje mi się, iż sam ich koszt rozwiązuje kwestię ich wystawiania. Naturalnie mogą być bohaterowie specjalnie promowani (np. Gildior), ale odejmowanie pkt za wystawienie jaiegoś bohatera to zły pomysł.
b]Padłeś? Powstań! Mitril[/b]

Offline Haldir z Lothlorien

wkładanie kija w mrowisko czyli Composition Score
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 03, 2006, 09:10:38 am »
Potworek musiałem wyskoczyć z takim pytaniem bo mając w Armii 1 typ jednostek troche trudno rozgraniczyc je na plewy i elite nie sadzisz :>

Chyba, że wolisz wybierać które są elitarne a które nie ;)

NIkt tu nie narzeka tylko kulturalnie pyta.

Co do samego CS to jestem za, juz dawno jak MIchał myślał co zrobić zeby ograniczyć powtarzalnoś rozpisek , popierałem go. Więc porsze Cie nie mów mi tu że ciągle narzekam.
b]Mitril [/b] się zbliża

Offline potworek

wkładanie kija w mrowisko czyli Composition Score
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 03, 2006, 10:19:13 am »
Jaki jeden typ jednostek? Masz elfy, orły, enty
A z bohaterów - Galadriele, Celeborna, Legolasa, Haldira, Gwaihira, Radagasta, Drzewca, Kapitana
Oczywiście jeszcze trzeba dodać jednostki z FoTN (w czym sentineli), więc nie narzekaj na brak jednostek, to że nie wykorzystujesz innych dostępnych (mówię to o orłach, entach) to Twoja decyzja. Już Rohan, Krasie i Harad mają mniej do zaoferowania. Oczywiście doceniam Twoje przywiązanie do klimatu.
o Ty wiesz o Mitrilu?

Offline Glorfindel

wkładanie kija w mrowisko czyli Composition Score
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 03, 2006, 10:25:45 am »
nawet w przypadku HE (poza elnaith zaledwie jedna jednostka) da się jakoś wyodrębnić elitę np.

łuk+ włócznia
tarcza+ włocznia
color=red]Aktualny ranking Ligi Ogólnopolskiej - już dostępny na [/color][size=13]Mitril.pl[/size]

Offline Tar-Minastir

wkładanie kija w mrowisko czyli Composition Score
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 03, 2006, 11:06:40 am »
Tak, ale jak będzie sytuacja kiedy będzie rozpiska klimatyczna, ale okaże się, że jest również PG!?!??
az na Arwenie, a raz pod Arweną.

Offline Glorfindel

wkładanie kija w mrowisko czyli Composition Score
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 03, 2006, 11:13:30 am »
nie przewiduję takiej sytuacji ;)

fajny masz podpis :D
color=red]Aktualny ranking Ligi Ogólnopolskiej - już dostępny na [/color][size=13]Mitril.pl[/size]

Offline Manve87

wkładanie kija w mrowisko czyli Composition Score
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 03, 2006, 11:19:38 am »
mnie sie to nie podoba.
Pierwsze primo wiem jak jest i mlodym graczom to się napewno nie spodoba bedzie mnustwo pytań a czemu dlaczego i.t.d.

Drugie primo: niewątpliwie wiąrze się to z zakupem nowych figórek na co nie karzdy może mieć fundusze

Trzecie primo ja w tej kwesti bardziel bym liczył na inicjatywe graczy. mnie samemu juz znudzila sie armia na berkach i z checią bym poeksperymętował
naprzyklad z wargami ale z powodów wymienionych w 2 punkcie nie robie tego

Czwarte primo system ułorzone przez Glorfindel'a z całym szacunkiem wydaje mi sie przekombinowany poniewarz równe szanse powini miec gracze grający PG jak i ci plewami a to by było bardzo tródne do wywarzenia dla kardzej armi

Offline Ezekiel-san

wkładanie kija w mrowisko czyli Composition Score
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 03, 2006, 11:24:34 am »
Ja popieram ten pomysł całym sercem. Ale faktycznie jest to problem, którą opcję CS wybrać, ponieważ armie są bardzo niewyważone pod względem liczebnośco/jakości.

Pomysł, aby za pewne jednostki dostawać punkty a za pewne tracić nie jest zły, ale jeśli ma być wykonany to wspólnymi siłami, najlepiej w tym temacie, ponieważ potem może się okazać, że bardzo wielu osobom nie przypadnie to do gustu i zacznie się ferment robić. Pozostaje problem jak przyciąć i premiować pewne armie (nie bijcie - luźne propozycje) z założeniem, że tniemy pewne jednostki szeregowe od pewnej ilości:
1. Rohan - premiować sztandary, kilku bohaterów, których nikt nie wystawia (choćby Eowine czy kapitana), przyciąć RRG z oszczepami (od pewnej ilości)?
2. Kraśki - premiujemy królów, kapitanów, piechotę z tarczami, sztandary, a tniemy dajmy na to Daina i Khazadów
3. Elfy - premia za kapitana, Elronda, elven blade a tniemy bliźniaków i włócznie z tarczami
4. Moria - premia za bębny, trole, kapitana a minusy za Durbuza, dużo włóczni z tarczami
5. Leśniaki - premia za Radagasta, Galadrielę, Legolasa a minusy za orły (od 2) i może Celeborna (ale jego też nie widać)
itd...

Ale jest to system wadliwy i sądzę, że jakbyśmy to punktowo rozłożyli to i tak się dziury znajdą, ale spróbować zawsze można. Choć nie wiem jak przyciąć Arnor i Man of Numenor. A co z sojuszami?

Myśl druga  czyli ograniczenie elity jest też niezła, ale tu musimy ustalić czy chcemy plewnych i różnorodnych rozpisek, czy też klimatycznych. Bo jeżeli ograniczymy elitę to pewne armie tego nie odczują w takim samym stopniu jak inne. Ja tu patrzę na Gondor - tutaj jednostek elity można wybrać by i kilka. Czy robimy ogólny limit dla wszystkich, czy ograniczenie, że jak wystawiasz jedną to drugiej już nie (chyba prawie wszystkim by zależało aby zlikwidować schemat pomadsowy).

Dlatego na obecną chwilę najlepszym rozwiązaniem wydaje się uznaniowy CS, który mimo, że będzie zapewne kontrowersyjny, ale jednolity (robi to jedna osoba). Oczywiście jasno muszą być określone pewne zasady a jeżeli będzie odesłanie do poprawienia to nakreślenie co się nie mpodoba a co tak. I oczywiście podstawą jest dla mnie zdjęcie limitu na jednostki z WD, co jak wspomniał Kubbek hamuje ewidentnie powstawanie ciekawych rozpisek.

Dlatego myślę teraz, że powinniśmy poważnie podejść do tematu, wybrać jeden sposób (może ankieta?), a potem go opracować na forum (tak jak to robią na WFB - naprawdę ciekawa inicjatywa). Co Wy na to?

Offline Glorfindel

wkładanie kija w mrowisko czyli Composition Score
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 03, 2006, 11:30:39 am »
Cytuj
Drugie primo: niewątpliwie wiąrze się to z zakupem nowych figórek na co nie karzdy może mieć fundusze


box plastików kosztuje Cię tyle co dwa blisterki a figurek masz 3,3-4 razy więcej :D
a w sieci chodzą za grosze

Cytuj
Trzecie primo ja w tej kwesti bardziel bym liczył na inicjatywe graczy.


żebyś się nie przeliczył :p , ja obserwuje odwrotna tendencję

Cytuj
wydaje mi sie przekombinowany poniewarz równe szanse powini miec gracze grający PG jak i ci plewami a to by było bardzo tródne do wywarzenia dla kardzej armi


nie rozumiem twojego wywodu :? , o co Ci chodzi?
color=red]Aktualny ranking Ligi Ogólnopolskiej - już dostępny na [/color][size=13]Mitril.pl[/size]

Offline LECHU

wkładanie kija w mrowisko czyli Composition Score
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 03, 2006, 11:37:25 am »
Cytuj
Drugie primo: niewątpliwie wiąrze się to z zakupem nowych figórek na co nie karzdy może mieć fundusze


Skoro stać cie na kupno kilkudziesięciu metali(czyt. elitarne jednostki) to napewno cie stać na kupno jakiegoś boxu z plastikowymi figsami. O ile dobrze pamiętam box z 6 plastikowymi wargami kosztuje coś około 90zł za 2 blistery płacisz ok. 84zł .A figurki z blisterów na pewno były by tańsze punktowo od wargów co wiązało by się z zakupem kolejnych blisterów co by kosztowało dużo dużo więcej niż zakup wargów, a armia z wargami na pewno by była o wiele fajniejsza i orginalniejsza od typowych armii PG. Poza tym skoro się zbiera lotra trzeba się liczyć z tym że czasem trzeba będzie coś dokupić a figurki są drogie.


Pozdro
ordor is the best!!!!