trawa

Autor Wątek: Samotny Wilk i Szczenię  (Przeczytany 99515 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Buttman

Odp: Samotny Wilk i Szczenię
« Odpowiedź #210 dnia: Lipiec 09, 2008, 02:02:18 pm »
ciekaw jestem tylko, czy ktoś zna obydwie wersje i zauważył jakieś rozbieżności?

Na pewno rozbieżności pomiędzy wydaniem amerykańskim i oryginałem zauważyli polscy tłumacze "Samotnego Wilka...".

Jest o tym w jednym z tomów w przypisach Witolda Nowakowskiego, nota bene uznanego tłumacza literatury anglojęzycznej (tłumaczył choćby "Wyznania gejszy" Goldena czy "Gai-jin" Clavella).
Kościół Logiki Rozmytej / Church of the Fuzzy Logic

Offline Jarek Obważanek

Odp: Samotny Wilk i Szczenię
« Odpowiedź #211 dnia: Lipiec 18, 2008, 09:23:09 pm »
Trudno ocenić pracę tłumacza nie znając oryginału, trzeba jednak przyznać, że Nowakowski solidnie opracował leksykon. No może pominąwszy ten drobiazg, że uznaje szkołę Suio-ryu za fikcyjną, czemu przeczy wikipedia.
Wiem, wiem, na informacje z wikipedii trzeba patrzeć z lekkim dystansem, więc dałem linka na japońską ;)
WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa

Offline Buttman

Odp: Samotny Wilk i Szczenię
« Odpowiedź #212 dnia: Lipiec 18, 2008, 09:47:27 pm »
Trudno ocenić pracę tłumacza nie znając oryginału, trzeba jednak przyznać, że Nowakowski solidnie opracował leksykon. No może pominąwszy ten drobiazg, że uznaje szkołę Suio-ryu za fikcyjną, czemu przeczy wikipedia.

Jarku, nie chcę tu wyjść za adwokata, ale Witold Nowakowski to gość z mocnymi rekomendacjami w tej dziedzinie (stopnie w kendo i iaido, tłumacz i wydawca literatury z kręgu budo, autor leksykonu budo, trener i wiceprezes Polskiego Związku Kendo, autor maaasy artykułów do pism branżowych, etc.). Jakoś bardziej mu ufam, niż wikipedii :) Nawet japońskiemu odpryskowi wikipedii.
Kościół Logiki Rozmytej / Church of the Fuzzy Logic

Offline Jarek Obważanek

Odp: Samotny Wilk i Szczenię
« Odpowiedź #213 dnia: Lipiec 26, 2008, 07:55:12 pm »
Link do japońskiej dałem dla śmiechu, ale anglojęzyczne artykuły też redagują ludzie, którzy sprawiają wrażenie mocno obeznanych w temacie. Zresztą nie ma się co spierać - i tak widać wyraźnie, że w serii historia miesza się z fikcją.
WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa

Offline Buttman

Odp: Samotny Wilk i Szczenię
« Odpowiedź #214 dnia: Wrzesień 22, 2008, 11:18:56 am »
To niestety jesienna wiadomość.

11 września br. zmarł niespodziewanie Witek Nowakowski.

Tłumacz i entuzjasta komiksu, m.in. pilotujący w Polsce serię "Samotny Wilk i Szczenię".

A prywatnie wspaniały człowiek, przyjaciel i nauczyciel.

Dziś za godzinę odbędzie się jego pożegnanie na Cmentarzu Bródnowskim.

Dove sta memora.
Kościół Logiki Rozmytej / Church of the Fuzzy Logic

Offline freshmaker

Odp: Samotny Wilk i Szczenię
« Odpowiedź #215 dnia: Marzec 28, 2010, 09:23:59 am »
hello,

pytanko - czy amerykanskie wydanie lone wolfa rozni sie znacznia od wydania mandragory? zastanawiam sie nad nadrobieniem tej serii w orginale. jedyne czego sie boje to zaciecie cenzorskie kolegow zza oceanu i format odstajacy od naszego - polka (tego sie boje mniej:).
bede wdzieczny za odpowiedz.
"...żyję jak król i łamię non-stop prawo..."
mój ulubiony aktor antysemita Mel Gibbons

Offline graves

Odp: Samotny Wilk i Szczenię
« Odpowiedź #216 dnia: Marzec 28, 2010, 11:10:35 am »
hello,

pytanko - czy amerykanskie wydanie lone wolfa rozni sie znacznia od wydania mandragory? zastanawiam sie nad nadrobieniem tej serii w orginale. jedyne czego sie boje to zaciecie cenzorskie kolegow zza oceanu i format odstajacy od naszego - polka (tego sie boje mniej:).
bede wdzieczny za odpowiedz.
Przede wszystkim masz "mirror" :) Czyli samych "mańkutów". Poza tym nie zauważyłem zbyt dużych różnic. Sutków nie pozasłaniali, a w tej mandze dużo odważniejszych scen erotycznych jest mało.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline tranway

Odp: Samotny Wilk i Szczenię
« Odpowiedź #217 dnia: Marzec 28, 2010, 12:15:44 pm »
Z tego co się orientuje to amerykańskie wydanie jest odrobinę większe.
Choć przyznam, że różnica formatu nie przeraża mnie tak bardzo jak leworęczni samurajowie....

Offline freshmaker

Odp: Samotny Wilk i Szczenię
« Odpowiedź #218 dnia: Styczeń 27, 2011, 10:49:37 am »
kupiłem sobie właśnie 8 tomik z darkhorsea. wymiarowo komiksy są prawie identyczne, wersja amerykanska jest troche grubsza. na pierwszy rzut oka - boobsów nie zasłonili a każdy samuraj jest leworęczny.
"...żyję jak król i łamię non-stop prawo..."
mój ulubiony aktor antysemita Mel Gibbons

Offline tranway

Odp: Samotny Wilk i Szczenię
« Odpowiedź #219 dnia: Styczeń 27, 2011, 02:59:13 pm »
No właśnie ta leworęczność "boli" mnie najbardziej w amerykańskim wydaniu.
W feudalnej Japonii mańkutom bardzo często uniemożliwiano (odmawiano) naukę szermierki, ponieważ byli oni dużym zagrożeniem dla wojowników nauczonych walczyć wyłącznie z praworęcznymi przeciwnikami.

No ale prędzej czy później też będę musiał przekonać się do "Samotnego Wilka...." z Dark Horse'a, bo trzeba skompletować ten rewelacyjny komiks.

P.S. Freshmaker - gdzie kupowałeś i za ile?

Offline freshmaker

Odp: Samotny Wilk i Szczenię
« Odpowiedź #220 dnia: Styczeń 30, 2011, 09:10:41 am »
na bookdepository za 7$
 
czy orientujecie sie do których tomów lwac robił okładki frank miller?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2011, 12:11:37 pm wysłana przez freshmaker »
"...żyję jak król i łamię non-stop prawo..."
mój ulubiony aktor antysemita Mel Gibbons

Offline Louise

  • Redakcja KZ
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 546
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Samotny Wilk i Szczenię
« Odpowiedź #221 dnia: Luty 03, 2011, 08:38:43 am »
W tomach #1-12

Offline freshmaker

Odp: Samotny Wilk i Szczenię
« Odpowiedź #222 dnia: Marzec 10, 2011, 07:26:44 am »
niestety dużo tomików publikowanych przez dark horse jest już niedostępnych.
 
jestem właśnie po 10 tomie. seria trzyma niezły poziom, ale wg mnie zaczyna po woli pożerac własny ogon. kolejna opowiastka otwierająca tomik w której kozure okami kasuje całą armię samurajów robi na prawdę małe wrażenie. na szczęście kolejne historie są na wyższym poziomie.
"...żyję jak król i łamię non-stop prawo..."
mój ulubiony aktor antysemita Mel Gibbons

Offline CD Jack

  • Moderator
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 427
  • Total likes: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie lekceważ potęgi wyobraźni!
    • Centrum Komiksu
Odp: Samotny Wilk i Szczenię
« Odpowiedź #223 dnia: Maj 28, 2011, 08:19:51 pm »
We wrześniu do sprzedaży ma trafić płyta DVD z filmem Kat Shoguna (Shogun Assassin) stworzonym na podstawie mangi Kazuo Koike (scen.) i Goseki Kojima (rys.) pt. Samotny Wilk i Szczenię, która zapoczątkuje serię "Kino Bushido" mającą prezentować najlepsze japońskie filmy samurajskie. Więcej...
Jacek "CD Jack" Gdaniec
- - -
Centrum Komiksu: www.facebook.com/CentrumKomiksuPL
- - -

Offline Dembol_

Odp: Samotny Wilk i Szczenię
« Odpowiedź #224 dnia: Maj 28, 2011, 11:16:28 pm »
Świetnie. Szkoda trochę, że "Shogun Assassin" to na nowo zmontowane fragmenty z kilku filmów z tej serii (jest ich w sumie 5) z angielskim dubbingiem, ale ogląda się całkiem nieźle. Intro wykorzystane np. przez rapera GZA na płycie "Liquid Swords" miażdży.

 

anything