trawa

Autor Wątek: Neon Genesis Haeresis  (Przeczytany 40422 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ryba

Neon Genesis Haeresis
« Odpowiedź #135 dnia: Lipiec 12, 2006, 09:54:43 am »
No i właśnie ja to kiedyś czytałem. I stąd ta teoria o S2.

Offline Tweenk

Neon Genesis Haeresis
« Odpowiedź #136 dnia: Lipiec 27, 2006, 11:09:05 pm »
W 23 odcinku przed zniszczeniem klonów Rei Ritsuko mówi "Inside an empty shell of each Eva is a human soul", to jakby zaprzecza temu co powiedziałeś na początku Dread... Chyba że uznajesz to za błąd w tłumaczeniu...
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni"

Offline Dreadorus Maximus

Neon Genesis Haeresis
« Odpowiedź #137 dnia: Lipiec 28, 2006, 12:25:36 am »
Nie zrozumiałes wywodu Ritsuki - Eva nie ma duszy, lecz gdy jest w niej pilot Eva i pilot są jakby "jednym". Pilot jest duszą dla unitu. Wyjątkowa jest tylko Eva 01, bo ma dusze Yui, Ritsuko mówi o tym w 20 odcinku, że ten unit posiada wolną wolę. Podobnie Yui mówi, że w momencie zjednoczenia duszy z Evą człowiek staje się nieśmiertelny - ona miała tak zrobić i zrobiła. Dlatego też Kaworu wybrał 02, bo nie był "zajęty" przez nikogo.
Cytat: ryceros
Lubię wejśc na jakiś topik i zamiast rzeczowej dyskusji czytać kłótnie i durne docinki.

Offline Tweenk

Neon Genesis Haeresis
« Odpowiedź #138 dnia: Lipiec 28, 2006, 01:12:00 am »
Nie kupuję tego. W 24 Kaworu mówi, że "Unit 02's soul is now hiding itself". Jest to dość jednoznaczne (Eva 02 też ma duszę, ale nie dominuje ona nad duszą Kaworu). Wątpię żeby Ritsuko mówiła o pilotach. Zastanawiam się też dlaczego Jednostka 00 wpadła w szał przy próbie aktywacji (Rei raczej nią nie sterowała). Jeśli chodzi o rozmowę w 20 odcinku (zdaje się po tym że Eva została stworzona przez człowieka na obraz człowieka), to ciężko z niej wyciągnąć jakiekolwiek wnioski (nie jest powiedziane ani że 01 jest wyjątkowa, ani że inne Jednostki mają dusze). Moim zdaniem Kaworu wziął Jednostkę 02, bo była ona stworzona z Adama, natomiast 01 z Lilith i nie mógłby się z nią zsynchronizować.
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni"

Offline Dreadorus Maximus

Neon Genesis Haeresis
« Odpowiedź #139 dnia: Lipiec 28, 2006, 02:28:48 am »
Tyle, że posiadanie duszy jako stałego elementu Evangeliona kłóci się z pierwotnym zamiarem SEELE i projektem E jako takim.
Nie mogę teraz sprawdzić, ale wypowiedź Kaworu zawsze rozumiałem jako "umysł" (analogicznie do tego co powiedziała Rei w windzie Asuce, że Eva ma własną świadomość). Jest powiedziane, że Eva jest wyjątkowa (20 albo 16 odcinek, nie mam pewności, bo mówię z pamięci, wtedy, gdy Ritsuko mówi, że to decyzja Evy, a Misato daje jej z liścia). Co do Kaworu, to z testów wynika, że może swobodnie sterować każdą Evą, więc raczej odpada, że nie mógł synchronizować się z 01. Możliwą teorią jest preferencja na rzecz Adama, ale także fakt, że miał on żyć w Evie, tak jak Yui w 01.
Sposobem pozyskania duszy przez unit jest rozpuszczenie się w lcl, porzucenie ciała i decyzja o pozostaniu w unicie. W takim razie spytam, czyja dusza jest w 02 (przy założeniu, że ją posiada), skoro Kyoko nadal posiadała ciało, które nawet zdołała powiesić? Że nie miała duszy to nie przejdzie, Rei w akwarium nie mają duszy i nie potrafią się zachowywać analogicznie do Kyoko. Że straciła część duszy też nie kupię, bo nie ma przypadku, by dusza uległa podziałowi (mogliby wtedy np. podzielić duszę Lilith, czy Adama i zrobić więcej Reiek, albo Kaworów).
Co do berserka Evy00, to nie jest on spowodowany duszą, odeślę Cię do teorii Echa. Poza tym nie zapominaj, że Evy mają wzór osobowy, skanowaną osobowość, analogicznie jak Rei z dummy plugiem. Evy 00 i 01 mają ten sam wzorzec (Ikari Yui), zaś 02 ma wzorzec Shoryu Kyoko Zeppelin i dlatego też Asuka nie bierze udziału w testach krzyżowych "bo jej Eva nie jest kompatybilna". Echem i wzorcem można też z łatwością wytłumaczyć wizję Asuki w Endzie, gdy widzi swoją matkę - Kyoko przepisywała personal pattern na Evę i w wyniku błędu skasowało jej instynkt, który został przepisany na unit 02. Asuka odebrała te uczucia, bo się otworzyła na Evę, jak jej radziła Rei.
Zastanów sie też, czemu Rei przyrównuje serce, Tron Duszy (tamashi no za) do Entry Plugu? Czemu przypadek Yui jest tak wyjątkowy, przy założeniu, że koniecznym jest "zabicie" człowieka wchodzącego do Evy? Jak rozumieć stworzenie Ev Series w kontekście słów SEELE "nie zamierzamy posunąć się tak daleko, aż do odrzucenia naszej ludzkiej formy, by wsiąść na arkę zwaną Eva" (END)? Jak rozumieć wydźwięk rozmowy (całej, 21tv.ep.+END) Yui z Fuyutsukim pod drzewkiem? Do tego zauważ, że Eva 01 nigdy nie umarła, zaś unit 00 zginął raz w 19 odcinku, a 02 w 19 i 24. Co wtedy? W martwym ciele dusza nie przebywa, trzeba by było na nowo wkładać tam jakiegoś człowieka.
Co do wywodu z 23 odcinka, zobacz go raz jeszcze w takim kontekście, że Ritsuko mówi wtedy bardziej o zasadzie działania dummy plugu, a nie stricte Evangeliona - "Eva, która normalnie nie ma duszy, teraz ja ma". Potem następuje wywód, że to tylko "dummy", kukiełka, podpucha i że jedyną, która naprawdę ma duszę jest Rei, a to tylko puste pojemniki. To jednak wystarczy, by "oszukać" Evę.
Cytat: ryceros
Lubię wejśc na jakiś topik i zamiast rzeczowej dyskusji czytać kłótnie i durne docinki.

Offline haael

  • Asesor
  • ******
  • Wiadomości: 9 996
  • Total likes: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Polska polska nie ciapolska.
Neon Genesis Haeresis
« Odpowiedź #140 dnia: Lipiec 28, 2006, 12:45:36 pm »
Kaworu też mówi, że może kontrolować Evę, jeżeli ta nie ma duszy. Moim zdaniem to co innego niż synchronizacja. Synchronizacja to by była, gdyby założył A10, wsiadł do pluga i kontrolował Evę, czy to 01, czy 02. A on z Evą 02 tego nie zrobił, raczej przetransferował swoją duszę (?) do dwójki i się z nią "zjednoczył". I taki właśnie numer przechodzi tylko z dwójką, bo ona nie ma duszy.

Co do Kyoko - twierdzę raczej uparcie, że w komputerze Evy (w umyśle Evy, nie w ciele) znajduje się kawałek duszy albo osobowości Kyoko. Dlaczego niby kopiowanie miałoby wpływać na umysł kopiowanej osoby? W Evangelionie jest sporo nawiązań do psychoanalizy Junga, a u Junga osobowość (dusza?) ma strukturę wewnętrzną. Fragment tej struktury, zwany kompleksem, czyli instynkt macierzyński, został przetransferowany z mózgu Kyoko do komputera pokładowego Evy. To nie działo się tak, jak twierdzi Dread. Skanowanie osobowości można porównać do robienia zdjęcia. Czy fotografowana osoba znika? Moim zdaniem jakiś prawdziwy fragment Kyoko został przeniesiony do Evy.
Osobną kwestią jest, czy Kyoko tego chciała. Wysuwam nieśmiałą hipotezę, że było w tym trochę jej woli. Chciała chronić Asukę podczas walk. Byłaby to wtedy sytuacja analogiczna do Yui, która chciała chronić Shinjiego, chociaż ona osiągnęła to innym sposobem. Być może jest to kolejny "motyw" Evangeliona: matka poświęcająca samą siebie, żeby chronić dziecko.
Prepara tu palo en mano, que hay vienen los hombres malos.
Prepara tu palo hermano, que hay vienen los hombres malos.

Offline Dreadorus Maximus

Neon Genesis Haeresis
« Odpowiedź #141 dnia: Lipiec 29, 2006, 12:10:18 pm »
Dusza na biokompie Evy? Gdy Gendo i Ritsuko gadają sobie przy DP, padają słowa, że dusza nie moze zostać przeniesiona na program. A skanowanie umysłu bardziej bym przyrównał do "kopiuj/wklej". Chciałem skopiować temat_którego_nie_ma, a usunąłem. Normalnie powinno się udać, ale się nie udało. Według mnie tak to zadziałało.

Cytuj
w Evangelionie jest sporo nawiązań do psychoanalizy Junga

W Evangelionie jest też wiele nawiązań do tradycyjnej struktury człowieka, jako jedności cielesno-duchowej (syntetycznie opisanej przez Tomasza z Akwinu). Według tego dusza (dusza ludzka, a nie osobowość!) jest bytem prostym, niepodzielnym.
Też uważam, że prawdziwa część osobowości Kyoko została przepisana na Evę, ale uparcie twierdzę, że to nie była dusza. Rei mówi, że Eva ma własny umysł i właśnie ten "umysł" mam na myśli. Ja nie uważam, że osobowość to to samo, co dusza.
Cytat: ryceros
Lubię wejśc na jakiś topik i zamiast rzeczowej dyskusji czytać kłótnie i durne docinki.

Offline Dreadorus Maximus

Neon Genesis Haeresis
« Odpowiedź #142 dnia: Sierpień 01, 2006, 12:07:42 pm »
Napiszę dla porządku.

Nieprawdziwym jest twierdzenie, jakoby Asuka po 3I była mieszanką trzech kobiet Asuki, Rei i Misato. Kolor oka wynika z konwencji kolorystycznej, bandaże wynikają z układu kompozycyjnego serii.

Wymysł ten był obalany wielokrotnie, nie ma żadnych podstaw (poza tym okiem), żeby miało tak być.

Dla porzadku, ostrzegam, jeszcze raz ktoś mi wyskoczy z tym twierdzeniem i to jeszcze podpisujać "moja teoria" zostanie moderatorsko ukarany. Za pisanie bzdur, a także za lenistwo (bo nie chciało mu sie przeczytać tematu zanim napisał posta).

Powiedziałem!
Cytat: ryceros
Lubię wejśc na jakiś topik i zamiast rzeczowej dyskusji czytać kłótnie i durne docinki.

Offline obik

Neon Genesis Haeresis
« Odpowiedź #143 dnia: Luty 13, 2007, 03:35:32 pm »
mam do was jedno pytanie 8) może wiecie dlaczego włócznia longinusa nazywa sie tak jak sie nazywa?? bo ja ostatnio przez przypadek znalazlem fajna informacje [mialem zadanie domowe z polskiego roflt] ale chcial bym sie zapytac najpierw jak wy sadzicie z kat ma taką nazwe??  :)
mam jeszcze jedno pytanie  8) może grał ktoś w girfriend of steel 2nd iron maiden?? bo mnie to ciekawi XD co do tego że shinji jest homo, grając w girfrienda 2 mialem przez chwile takie wrazenie :[ bo w tej grze jest pare zakonczen  8) ale ta gra to jest całkiem inna historia nawiązująca tylko do bohaterów i miejsca akcji wiec sie nie przejełem :] a o mojej teori o nazwie dla włoczni longinusa powiem jak sie troche napiszecie o swoich teoriach  :)

Offline @

Neon Genesis Haeresis
« Odpowiedź #144 dnia: Luty 13, 2007, 03:51:40 pm »
Longinus to ten szeregowiec, który swoją włucznią przebił bok Chrystusa na krzyżu ;)

Offline obik

Neon Genesis Haeresis
« Odpowiedź #145 dnia: Luty 13, 2007, 04:24:20 pm »
dobre ale to nie to  8) to coś innego XD

Offline Niuniek

Neon Genesis Haeresis
« Odpowiedź #146 dnia: Luty 13, 2007, 08:26:26 pm »
Włócznia Longinusa to włócznia, kórą ten szeregowiec (Longinus) przebił bok Chrystusa. A strzelam, że włócznia tak się nazywa, bo została stworzona aby przebijać ciała aniołów, a w EoE przebija ciało boga. Stąd zapewne nazwa. (ale to tylko strzał)

Offline obik

Neon Genesis Haeresis
« Odpowiedź #147 dnia: Luty 14, 2007, 01:37:04 pm »
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gaius_Cassius_Longinus myślałem że to dotyczy włóczni longinusa i to była moja teoria o tym z kąt wzieła sie nazwa tej włóczni...dzisiaj znalazłem to http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82%C3%B3cznia_Longinusa
przynajmniej wiem że sie myliłem i że wy mieliście racje  :)

Offline Ijon Tichy

  • Słynny gwiazdokrążca.
  • Moderator
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 730
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Neon Genesis Haeresis
« Odpowiedź #148 dnia: Luty 14, 2007, 03:58:58 pm »
No bo są dwie opcje:
1. Dread ma rację.
2. Anno się pomylił, a Dread miał rację.
:P
(Przynajmniej póki co, bo są i inni, co by sławę Dreada dzielić chcieli.)
Uśmiechaj się, zawsze! ;)

Offline Dreadorus Maximus

Neon Genesis Haeresis
« Odpowiedź #149 dnia: Luty 15, 2007, 09:55:30 am »
Mogli po prostu nazwać ten artefakt Włócznią Longinusa ze względu na podobieństwo do tej prawdziwej. Nikt się mylić nie musiał. ;)
Cytat: ryceros
Lubię wejśc na jakiś topik i zamiast rzeczowej dyskusji czytać kłótnie i durne docinki.