Autor Wątek: Kultura Gniewu  (Przeczytany 600670 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline turucorp

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1245 dnia: Październik 16, 2011, 08:17:14 pm »
Komercyjne projekty powinny tam się sprzedawać nawet lepiej :-) Ale album nikomu nie znanych debiutantów z jakiejś polski to i 10 000 wystarczy. W tej chwili bariera tej dyszki to już jest bardzo w porządku.

Uwzgledniajac spore wsparcie PR-owo reklamowe i slaba sprzedaz przy drugim tomie (wiem, wiem, zadzialala "polska hermetycznosc tematu")  to juz nie wyglada rozowo (niestety, bo rzecz jest conajmniej zacna).
Inna sprawa, ze warto, przy takich rozwazaniach, spojrzec na specyfike rynkow, przykladowo "Marzi" jest dla zachodniego rynku bardzo OK, bo pokazuje Polske taka jaka tam po prostu chca widziec i w sposob jaki im odpowiada.
Proponuje obiektywne porownanie "Stanu" Frąsia, "Osiedla" Śledzia z "Marzi", przeciez u nas nikt normalny nie powie, ze te dwa pierwsze sa slabsze, ale to "Marzi" odnosi tam sukcesy (co jest o tyle dziwne i niepokojace, ze chociazby "Persepolis" blizej do Śledzia czy Frąsia i jakos zalapalo). Jestesmy za malo "egzotyczni" a jednoczesnie za bardzo "specyficzni"?

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1246 dnia: Październik 16, 2011, 08:56:38 pm »
Oo, sorry za to Biocosmosis, a nawet dwie recenzje napisalem do KZ. :)

Co do Marzi, to obiektywnie Osiedle i Stan sa lepsze. Ale rzecz w tym, ze Marzi jest bardzo... frankofonska w swoim stylu. Francuzi sa bardziej wyluzowani od Polakow, i takie spojrzenie z przymruzeniem oka jest u nich po prostu wpisane w kulture, juz kiedys pisalem na forum, ze Marzi we Francji czyta sie zupelnie inaczej niz w Polsce.

Co do scenarzystow na eksport - nie do konca sie zgodze, amerykanskie wydawnictwa mainstreamowe np. chetnie siagaja po sprawdzonych scenarzystow z UK (duzo przykladow). Powiecie, ze nie ma bariery jezykowej, ale moim zdaniem tu chodzi bardziej o dojrzalosc rynku i obecnosc takiego mainstreamu jak 2000AD, ktorego w Polsce po prostu nie ma.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline eduardo

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1247 dnia: Październik 17, 2011, 09:11:14 am »
Jeżeli mógłbym wtrącić słówko do tej dyskusji. Wiadomo nie od dziś, że z gustami trudno jest dyskutować, dlatego według jednej osoby Grzegorz Janusz jest najlepszym scenarzystą w Polsce, dla innej będzie nią niewymieniony tutaj (o dziwo!) Bartosz Sztybor, a dla kogoś jeszcze Śledziu (co, jakby nie patrzeć, nie jest dalekie od prawdy).

Osobiście nie uznawałbym Janusza za najlepszego scenarzystę. Zdecydowanie jest jednym z NAJCIEKAWSZYCH, o rozpoznawalnym i jedynym w swoim rodzaju stylu, ale jeśli wzięlibyśmy pod uwagę kryteria nazwijmy je umownie komercyjne Janusz pozostaje scenarzystą niszowym (wystarczy porównać jego umiejętności scenopisarskie z dokonaniami Tobiasza Piątkowskiego, a powinno stać się jasne, co mam na myśli). Janusz nie trafi do szerszej publiczności i nie sądzę, żeby dobrze się czuł w roli scenarzysty mainstreamu w USA. Ale może się mylę. Teraz oczywiście zacznie się atak, że najlepszy scenarzysta nie znaczy pisania komercyjnych komiksów. Skoro jednak rozważamy potencjalność zaistnienia polskich scenarzystów na arenie światowej musimy skupić się na mainstreamie jako takim. I na tym polu na razie nie mamy żadnych sukcesów. Który z polskich scenarzystów zaistniał jako tako we Francji? W USA? Mamy rysowników, którzy prowadzą regularne serie (Szymon Kudrański, Piotr Kowalski), ale ze scenarzystami posucha na całego (poza oczywiście Marzeną Sową; chyba że kogoś przeoczyłem).
Co wcale nie oznacza, że nic nie można zrobić. Z tego co się orientuję strzał na oślep i wysyłanie gdzie popadnie scenariuszy raczej w niczym nie pomoże, ale zgodnie z zaleceniami chociażby Jasona Aarona ("Where the hell I am?") podstawa to wysłanie do wydawnictwa projektu z gotową stroną graficzną. O jej jakość w Polsce akurat nie musimy się martwić (ciekawy fakt, że podobne kryteria od lat lansuje Egmont, a i KG z pewnością raczej nie byłaby zainteresowana zapoznaniem się z samym scenariuszem i robienie później za swatkę).

Więc jak wielu polskich twórców regularnie zasypuje swoimi projektami siedziby francuskich wydawnictw czy dręczy Amerykanów? Jeżeli liczba jest odpowiednio wysoka, cała ta dyskusja ma sens, bo wyraźnie daje nam do zrozumienia, że mamy spore problemy. Jeśli jednak jest zgoła inaczej i rozbija się to wszystko o wylewaniu smutków, że nie mamy szans, że nic się nie dzieje, etc. - łatwo będziemy mogli znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy.

Skoro Marzi Marzeny Sowy pojawia się w imprincie Vertigo, skoro razem z tym komiksem pojawia się bardzo ciekawy wywód dotyczący pojmowania polskości (z nieodłączną w tym miejscu historią, a jakże!) na blogu V., skoro Marzenie udało się w sprytny sposób zrobić reklamę Krzysztofowi Gawronkiewiczowi - tylko się cieszyć z tego faktu i trzymać kciuki za powodzenie i liczyć na to, że Marzena nie pozostanie jedyną polską scenarzystką na arenie światowej.

Pozdrawiam, a za Marzenę trzymam mocno kciuki!

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1248 dnia: Październik 17, 2011, 06:56:54 pm »
A ja mysle, ze jakby Moore/Gaiman/Azzarello wyslali scenariusz do Egmontu/Kultury Gniewu, to te wydawnictwa by chetnie nawet robily za swatke i nawet sadze, ze dosc latwo by sie rysownicy znalezli. :)
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline YohnJossarian

  • Redaktor Gildii Filmu
  • Starszy Mistrz
  • *
  • Wiadomości: 385
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1249 dnia: Październik 17, 2011, 09:30:58 pm »
  Jeśli jednak jest zgoła inaczej i rozbija się to wszystko o wylewaniu   smutków, że nie mamy szans, że nic się nie dzieje, etc. - łatwo będziemy   mogli znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy.
 

Dokładnie tak, powylewajmy trochę.
Ze scenarzystami (nie tylko w komiksie) często jest tak, że znaczą najmniej. W polskim komiksie jest to jednak szczególnie widoczne.
Tak to już jest, że jak się jest anonimowym, nierysującym scenarzystą, nawet ze świetnymi pomysłami i warsztatem, to można sobie co najwyżej dać ogłoszenie na gildii, w dziale szukam rysownika/scenarzysty, żeby po 3 miesiącach przeczytać: "a ile płacisz?"
Ja chętnie skrobnąłbym sobie jakąś serię "mainstreamową", nawet za darmo, tylko kto mi narysuje przynajmniej te 10 stron (w mniej niż 2 lata i nie po 100 błagalno-ponaglających mailach/telefonach), żeby w ogóle móc gdzieś to komuś wysłać? Nie wspominając już o tym, że wziąłbym każdego, kto by się tylko zgłosił, nieważne, że scenariusz to horror, a kreska to świnka peppa. Cieszę się jak dziecko i czuję się, jakbym wygrał 6 w totka, kiedy tylko ktoś skrobnie mi parę plansz.
Dlatego coraz częściej myślę o zrobieniu czegoś takiego, jak ojciec Rene i samemu kreślić krzywe kreski, żeby dać choć odrobinę ujścia swoim grafomańskim zapędom. Szkoda jednak dobrych tekstów na takie bazgranie.
Trudno jest mówić o tym, kto jest najlepszym polskim scenarzystą, bo ludzi, którym udało się coś wydać jest zaledwie garstka, jednak nie dziwi mnie, że Grzegorza Janusza wymienia się często, mówiąc o najlepszych spośród nich.

http://polygamia.pl/polygamia_forum/w,3050,129473306,,Mam_scenariusz_na_gre_co_dalej.html?v=2&bo=1

To niby trochę z innej beczki, ale nie do końca. "W branży jest takie powiedzienie, że ideas are a dime a dozen, czyli można ich mieć tuzin za miedziaka.
« Ostatnia zmiana: Październik 17, 2011, 09:45:41 pm wysłana przez YohnJossarian »

Offline adro

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1250 dnia: Styczeń 04, 2012, 04:32:38 pm »
Kultura zapowiedziala wydanie kilku komiksow na przelomie stycznia i lutego. Czy wiadomo dlaczego nie ma wsrod nich bosniackiego psa i kiedy w koncu ukaze sie ten komiks. Czy KG ma zamiar wydac nowy komiks Delisle'a Chronicles of Jerusalem?
dzieki za odp
pzdr

tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline CD Jack

  • Moderator
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 427
  • Total likes: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie lekceważ potęgi wyobraźni!
    • Centrum Komiksu
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1251 dnia: Styczeń 18, 2012, 03:43:56 pm »
Przedstawiamy zaktualizowane zapowiedzi Kultury Gniewu. Więcej...
Jacek "CD Jack" Gdaniec
- - -
Centrum Komiksu: www.facebook.com/CentrumKomiksuPL
- - -

Offline adro

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1252 dnia: Styczeń 26, 2012, 01:16:30 am »
Czy wiadomo cos na temat konkretnej daty ukazania sie tych rarytasow?
dzieki za odp
pzdr
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline Quithe

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1253 dnia: Styczeń 26, 2012, 05:51:46 am »
Yorgi, Bezdomne wampiry i Bez końca mają być 1 lutego. Wystarczyło zerknąć do zapowiedzi w sklepie Gildii :wink: Reszta nie ma jeszcze ustalonych dat.

Offline kultura gniewu

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1254 dnia: Styczeń 30, 2012, 02:04:14 pm »
Dużo się dzieje na naszym blogu:

http://kg.blog.pl/

Ostatnie notki m.in. o plakacie Ostrowskiego do filmu Wojcieszka, o zwycięzcach Angouleme, o naszych nowościach, które właśnie przyjechały z drukarni i można je zamawiać :-)

Oprócz obecności na Facebooku jesteśmy od wczoraj również na twitterze - @kulturagniewu

Pozdrawiamy
kg
ww.kultura.com.pl

Offline yurek1

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1255 dnia: Styczeń 31, 2012, 07:55:44 am »
chciałbym zapytać, czy KG ma w planach - powiedzmy: na rok ten i następny - wydać coś Crumba? np. wybór rzeczy z Zap i in., jakiś zbiór krótszych form itp.? będę wdzięczny za info z pierwszej ręki.
Oh no, what a time to get diarrhoea!

Offline kultura gniewu

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1256 dnia: Styczeń 31, 2012, 08:32:43 am »
chciałbym zapytać, czy KG ma w planach - powiedzmy: na rok ten i następny - wydać coś Crumba? np. wybór rzeczy z Zap i in., jakiś zbiór krótszych form itp.? będę wdzięczny za info z pierwszej ręki.

Tak. Pracujemy nad pewnym tematycznym zbiorem.
ww.kultura.com.pl

Offline yurek1

Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1257 dnia: Styczeń 31, 2012, 01:33:43 pm »
to bardzo miła wiadomość. dziękuję za odpowiedź.

przyznam, że czuję pewien niedosyt Crumba, ale jak pomyślę, że miałbym się przebijać przez kilkanaście wydanych przez Fantagraphics tomów pełnych zarówno rzeczy arcyciekawych, jak i zwyczajnych śmieci, to... wolę, żeby ktoś to zrobił za mnie i ładnie opakował w zbiorek np. rozmiarów Pana Naturalnego. :)
Oh no, what a time to get diarrhoea!

Offline CD Jack

  • Moderator
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 427
  • Total likes: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie lekceważ potęgi wyobraźni!
    • Centrum Komiksu
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1258 dnia: Kwiecień 13, 2012, 12:24:08 am »
   
Na Komiksową Warszawę KG szykuje "Prosiacek X" i "Ratboy" Prosiaka. Możliwe, że uda się coś jeszcze.
   
Jacek "CD Jack" Gdaniec
- - -
Centrum Komiksu: www.facebook.com/CentrumKomiksuPL
- - -

ramirez82

  • Gość
Odp: Kultura Gniewu
« Odpowiedź #1259 dnia: Lipiec 17, 2012, 04:20:36 am »
http://www.kultura.com.pl/index.php?s=zapowiedzi

To już naprawde coraz bliżej, już nie mogę się doczekać! Już się rozmarzyłem jak te dwa komiksy wpadają w moję łapska...

 

anything