trawa

Autor Wątek: Evangeliony  (Przeczytany 66255 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Amarant

Evangeliony
« Odpowiedź #315 dnia: Wrzesień 01, 2007, 02:30:34 pm »
Amarant podziela to zdanie, lecz myśli intuicyjnie i jak mu tylko pasuje, żeby złożyć wszystko w całość...
 Dlatego właśnie byłoby dobrze, gdyby wszyscy umarli... "
http://going-nowhere.blog.onet.pl/

Offline Pelios

Evangeliony
« Odpowiedź #316 dnia: Wrzesień 01, 2007, 02:41:21 pm »
Cytuj
Chłopie gdzieś to już pisałeś i to mnie nie przekonuje!! Bad Grin 5 argument może być ale małpa go stepiła Wink


Wiem bo Ciebie nie da się przekonać ;]. Skoro jednak nie jesteś w stanie zaprzeczyć argumentom, a podajesz jedynie, że Cię nie przekonują (a są mocne, bo podają wypowiedzi z serii, które było nie było są najsilniejszymi dowodami poza osobistymi słowami Anno), to teoria nie zostaje odrzucona.
No i jakie @ stępiła, proooszę...
Cytuj


Przebij to:
Ciało - dusza -> zgon ciała [albo jak było w przypadku Yui, zkisielowacenie]
...
W przypadku mamy Asuki, ciało nie rozpuściło się, a matka straciła tylko zmysły.
...
Dusza jest niepodzielna

...wniosek:
W 02 nie ma duszy mamy Asuki.


Ależ proszę bardzo. Po pierwsze teksty z serii mają znacznie większą potęgę argumentową niż prawdy religijne, gdyż NGE wcale się tych prawd trzymać nie musi. Dowodem na to jest chociażby Lilith jako matka ludzi, czy Anioły jako niszczące ludzkość potwory.
Jednak tak czy siak jestem w stanie odeprzeć te argumenty.

Rozdzielenie duszy z ciałem śmierć ? Klony Rei i Serieski jakoś bez duszy żyją. A Lilith to nawet się rozdzieliła z własną duszą i nadal jakoś żyje.
Poza tym nie twierdzę, że Kyoko nie miała duszy już w szpitalu. Jeśli nie przyjmiemy, że dusza jest niepodzielna (co zrobić mamy prawo) to możemy zgodzić się z "drugim kanonem" czyli tej garści informacji zebranych i wyciągniętych z wywiadów z Anno (punkt 2) i przyjąć, że jedynie część duszy Kyoko została podczas eksperymentu kontaktowego wrzucona do Evy, część odpowiedzialna za macierzyństwo.
Jeśli jednak uprzemy się, że dusza jest niepodzielna, to mogli też zgarnąć duszę Kyoko już po jej śmierci. Duszę Lilith jakoś bowiem zgarniają po śmierci Rei. Nie wiemy jak, zatem nie ma co zastanawiać się czy jest to możliwe czy nie z duszą ludzką.

Tak czy siak proponuję skupić się na argumentach wyciągniętych prosto z serii, bo przedstawianie "prawd religijnych" jako argumentów przeciw jest stanowczo za słabe. W końcu NGE to nie nasz świat, tylko fikcja i nie muszą obowiązywać go prawdy, które na dodatek narzucone są jedynie przez religię. (To, że przez większość religii, także nic nie zmienia).

Cytuj

Zasłyszane i od osób trzecich niepewne teorie zostawmy na boku, bo nie są dowodami w żadnym stopniu Wink


Dlatego napisałem, że nie przedstawiam teo jako ważny argument, a jedynie by pokazać, że ta teoria jest także uznawana przez inne źródła. Dodatkowo jak napisałem przed chwilą, to źródło ponoć jest sporządzene na podstawie licznych wywiadów z Anno. Wiadomo jednak, że dowodów 100%-owych na prawdziwość zawartych w nim informacji nie uzyskamy, dlatego nie traktujętego jako jakiś ważny argument.
Te, bez których obalenia nie zaprzeczycie tej teorii to dwa ostatnie argumenty.
n order to gain anything one must sacrifice something of the same value - Rule of Aquivalent Trade(Fullmetal Alchemist)

Offline Revan

Evangeliony
« Odpowiedź #317 dnia: Wrzesień 01, 2007, 03:27:44 pm »
Cytat: "Pelios"

1. Red Cross Book. Wyraźnie jest w nim napisane, że Eva 02 ma duszę. Wiem, że nie została napisana przez Anno jednak nie można przeoczyć faktu, że ją zaaprobował. Gdyby dusza była błędem od razu by to zauważył, byłby to bowiem bardzo wyraźny błąd.

Wiesz jakie mam na ten temat zdanie.

Cytuj
2. http://www.evacommentary.org/misc-files/nge2ci_temp.txt czyli ukryte wiadomości na temat SERII, nie gry, w grze Evangelion 2. Ponoć zostały one zaaprobowane/napisane/napisane przez Anno lub pisane z jego udziałem. Nie mam ku temu dowodów niestety, tak tylko słyszałem. Dlatego też jest to jedynie kolejny malutki argument, nie zaś przeważający o teorii.
W każdym razie tam także piszą, że 02 ma duszę.

A także, że Evy mają dusze matki pilota co jest moim zdaniem błędem: problemem jest tu Rei oraz cała klasa Shinjiego jako kandydaci na pilota Evy 03

Cytuj
4. Słowa Kaworu o jednostce 02 w 24 odcinku:

"Jeśli Eva nie ma duszy mogę się z nią zjednoczyć. A dusza tej jednostki odgrodziła się od świata."

Tak wiem, że zdania w sensie czysto logicznym są sprzeczne. Chociaż nie do końca. Kaworu bowiem nie mówi "Jeśli Eva ma duszę nie mogę się z nią zjednoczyć" mówi "Jeśli NIE ma duszy to MOGĘ.." co dopuszcza inne ewentualności. Taką ewentualnością jest właśnie odgrodzenie się zamieszkującej Evę duszy od świata.

Problem w tym, ze nie wiemy o co mu biega to może być metafora jak z światłem duszy (Kaworu nie mógł nie wiedzieć, ze są obiekty bez duszy generujące pole AT)

Cytuj
Dla wprawnych lingwistów wyjaśnienie sprzeczności, która mimo jakaś lekka jest mogę wytłumaczyć następująco:
a ) Twórcy lingwistami nie są i mogli błąd logiczny popełnić
b ) Błąd logiczny wynikł z tłumaczenia, co wcale nie jest taie trudne. To co dla Japończyków może brzmieć logicznie poprawnie, po przetłumaczeniu wcale nie musi tak brzmieć w innym języku.

W "a" masz na myśli podczas pisania kwestii Kaworu?

Cytuj
5. No i na deser tekst Ritsuko z 23 odcinka


"
Ritsuko:
- Z Adama człowiek stworzył istotę na wzór i podobieństwo Boga
- To była Eva
(...)
- Eva która pierwotnie nie posiadała duszy, teraz ma ludzką duszę
- Dusze ludzi, którzy odeszli
"

Mówiąc o Evie mówi tutaj o istocie Evy w ogóle, nie o jakimś konkretnym modelu. Na potwierdzenie tego, że słowa te dotyczą ogółu, dalej mamy wyraźnie użytą liczbę mnogą. LUDZIE, nie jedna Yui. Innymi słowy nie tylko Eva 01 posiada w sobie ludzką duszę. Dziękuję za uwagę i dobranoc.


Co do tego fragmentu z Ritsuko zastanawiam się jak to wygląda w najlepszym tłumaczeniu angielskim, ale naszła mnie inna myśl. O ile w moich napisach, jest to bardziej tłumaczenie istoty dumny plug to tu (Basaka) mam wrażenie, że Akagi mówi o pierwotnym celu w jakim powstały Evy czyli Projekcie E. Jak wiadomo chodziło o to, że człowiek wsiądzie do Evy rozpuści się i uzyska nieśmiertelność (jeśli Eva ma S2). Z punktu widzenia zwykłych ludzi taka osoba nie żyje (np. Misato i Shinji nie znali wszystkich założeń Projektu E, a na pewno Shinji), odeszła z tego świata. I chodzi właśnie o tych ludzi, którzy mieli do tych Evangelionów wsiąść, a jak wiadomo po śmierci Yui projekt został zarzucony. Wracając do samego faktu znalezienia się duszy Kyoko w Evie to sama udać sie do Evy nie mogła (jej dusza nie wędruje tak u Rei i Kaworu), więc ktoś musiał jej pomóc. Matka Asuki zabiła się już po zarzuceniu Projektu E w 2005r. na rzecz HCP, poza tym ona nie była członkiem SEELE, więc umieszczenie jej duszy w Evie i tak nie wchodziło w rachubę, więc nikomu też nie zależało na tym, aby umieścić ją w Evie (zresztą tu wciąż jest problem w teorii o duszy Kyoko w Evie 02, bo nie rozpuściła sie, o innych sposobach nie wiemy, więc nie gadamy, więc nie można stwierdzić, że sie tam znalazła jak i zaprzeczyć)

Offline Pelios

Evangeliony
« Odpowiedź #318 dnia: Wrzesień 01, 2007, 07:37:13 pm »
Cytuj
Problem w tym, ze nie wiemy o co mu biega to może być metafora jak z światłem duszy (Kaworu nie mógł nie wiedzieć, ze są obiekty bez duszy generujące pole AT)


Metafora ? A co mógł mieć na myśli mówiąc wyraźnie DUSZA TEJ JEDNOSTKI. Jeśli nie chodziłoby mu o duszę, to w poprzednim zdaniu także by mu o duszę nie chodziło, czyli jego słowa zupełnie nie mają sensu.
Światło duszy jest poetyckim określeniem, które jak najbardziej sprawdza się dla człowieka i aniołów. To, że wymyślono sztuczne sposoby wytwarzania pola AT, nie znaczy, że dla ludzi i aniołów jest właśnie światłem duszy.
No i nie ma to nic wspólnego z teorią o duszy Evy 02

Cytuj
W "a" masz na myśli podczas pisania kwestii Kaworu?


Tak

Cytuj
Co do tego fragmentu z Ritsuko zastanawiam się jak to wygląda w najlepszym tłumaczeniu angielskim, ale naszła mnie inna myśl. O ile w moich napisach, jest to bardziej tłumaczenie istoty dumny plug to tu (Basaka) mam wrażenie, że Akagi mówi o pierwotnym celu w jakim powstały Evy czyli Projekcie E. Jak wiadomo chodziło o to, że człowiek wsiądzie do Evy rozpuści się i uzyska nieśmiertelność (jeśli Eva ma S2). Z punktu widzenia zwykłych ludzi taka osoba nie żyje (np. Misato i Shinji nie znali wszystkich założeń Projektu E, a na pewno Shinji), odeszła z tego świata. I chodzi właśnie o tych ludzi, którzy mieli do tych Evangelionów wsiąść, a jak wiadomo po śmierci Yui projekt został zarzucony. Wracając do samego faktu znalezienia się duszy Kyoko w Evie to sama udać sie do Evy nie mogła (jej dusza nie wędruje tak u Rei i Kaworu), więc ktoś musiał jej pomóc. Matka Asuki zabiła się już po zarzuceniu Projektu E w 2005r. na rzecz HCP, poza tym ona nie była członkiem SEELE, więc umieszczenie jej duszy w Evie i tak nie wchodziło w rachubę, więc nikomu też nie zależało na tym, aby umieścić ją w Evie (zresztą tu wciąż jest problem w teorii o duszy Kyoko w Evie 02, bo nie rozpuściła sie, o innych sposobach nie wiemy, więc nie gadamy, więc nie można stwierdzić, że sie tam znalazła jak i zaprzeczyć)


Uh, teoria mocno naciągana. Poza tym nie da sięjej podciągnąć pod słowa Ritsuko, gdyż mówi ona, ze Eva "TERAZ" ma duszę, na dodatek mówi o Evie ogólnie, nie o jednostce 01, czego potwierdzeniem są słowa: "Dusze ludzi którzy odeszli". Poza tym słowa te wyraźnie stawiają nas przed faktem już dokonanym, nie przed tym co miało się wydarzyć.
Według Twojej teorii powinna powiedzieć:
"Eva, która pierwotnie nie posiadała ludzkiej duszy miała ją uzyskać. Dusze ludzi, którzy odejdą."
Co do Kyoko, owszem wprowadzenie jej duszy po śmierci budzi pewne kontrowersje. Pytania "Po co ? ", "Jak ?" itp itd.
Chyba jednak trzeba już wrzucić teorię o cząstce duszy pochłoniętej przez Evę podczas eksperymentu kontaktowego.
Jak już pisałem:
Nie wiemy czy w NGE dusza jest niepodzielna, nie możemy zatem używać tego jako kontrargumentu.


Poza tym:

Gdyby jedynymi argumentami przemawiającymi za tą teorią była scena z Enda, czy domysły na temat umieszczenia duszy w Evie to Twoje stwierdzenie wystarczyłoby by ją obalić.
Jednak Ty wysuwasz argumenty w stylu "Po co mieliby to robić" i "Jak to zrobili skoro tego w serii nie pokazano" przeciwko słowom użytym podczas dialogów w serii, powiedzianych na dodatek przez osoby, które doskonale wiedzą o czym mówią. To, że dusza jest w Evie to fakt wyciągnięty z dwóch wypowiedzi, nie można go podważyć stwierdzeniami "Jak oni to zrobili ?"...
Jedynym dowodem będącym w stanie to podważyć, byłyby słowa Kaworu "Jeśli jednostka nie posiada duszy mogę się z nią zjednoczyć" użyte osobno, bez następczego stwierdzenia pokazującego wyjątek "A dusza tej jednostki odgrodziła się od świata".
n order to gain anything one must sacrifice something of the same value - Rule of Aquivalent Trade(Fullmetal Alchemist)

Offline Revan

Evangeliony
« Odpowiedź #319 dnia: Wrzesień 01, 2007, 09:18:40 pm »
Cytat: "Pelios"
Rozdzielenie duszy z ciałem śmierć ? Klony Rei i Serieski jakoś bez duszy żyją. A Lilith to nawet się rozdzieliła z własną duszą i nadal jakoś żyje.

Klony i Serieski z bazy duszy nie mają no chyba, że twierdzisz, ze Pen Pen nie żyje (no chyba, ze ma dusze). Lilith przeniosła swoja dusze do jednego z klonów, nie umarła, ciało Lilith stało się takim samym jak u seriesek i klonów.

Cytuj
Metafora ? A co mógł mieć na myśli mówiąc wyraźnie DUSZA TEJ JEDNOSTKI. Jeśli nie chodziłoby mu o duszę, to w poprzednim zdaniu także by mu o duszę nie chodziło, czyli jego słowa zupełnie nie mają sensu.
Światło duszy jest poetyckim określeniem, które jak najbardziej sprawdza się dla człowieka i aniołów. To, że wymyślono sztuczne sposoby wytwarzania pola AT, nie znaczy, że dla ludzi i aniołów jest właśnie światłem duszy.
No i nie ma to nic wspólnego z teorią o duszy Evy 02

Nie mówiłem, że metafora dotyczy słowa dusza, dotyczy tego odgrodzenia sie od świata lub wręcz całego stwierdzenia. Ja wciąż nie mam pojęcia o co mu tam chodziło.

Mógłbym prosić o cały fragment tych napisów.

Cytuj
Uh, teoria mocno naciągana. Poza tym nie da sięjej podciągnąć pod słowa Ritsuko, gdyż mówi ona, ze Eva "TERAZ" ma duszę, na dodatek mówi o Evie ogólnie, nie o jednostce 01, czego potwierdzeniem są słowa: "Dusze ludzi którzy odeszli". Poza tym słowa te wyraźnie stawiają nas przed faktem już dokonanym, nie przed tym co miało się wydarzyć.
Według Twojej teorii powinna powiedzieć:
"Eva, która pierwotnie nie posiadała ludzkiej duszy miała ją uzyskać. Dusze ludzi, którzy odejdą."

1. Nie mówiłem nic o Evie 01, ale nie wykluczone, że coś powiem
2. Ja odnoszę wrażenie, że ona im referuje/opowiada, że ludzie znaleźli boga itp. i dalej założenia Projektu E: zdanie "Eva która pierwotnie nie posiadała duszy, teraz ma ludzką duszę" jest wynikiem założenia projektu, że człowiek wejdzie do Evy, a następnie rozpuści się i pierwotnie bezduszna Eva, teraz posiada ludzką dusze. A potem mamy stwierdzenie, że są to ludzie którzy odeszli (z punktu widzenia tych co nie wiedzą o projekcie).

Cytuj
Gdyby jedynymi argumentami przemawiającymi za tą teorią była scena z Enda, czy domysły na temat umieszczenia duszy w Evie to Twoje stwierdzenie wystarczyłoby by ją obalić.

Chodzi Ci o to czemu nie mogli umieścić jej duszy w Evie?
Cytuj
Co do Kyoko, owszem wprowadzenie jej duszy po śmierci budzi pewne kontrowersje

Bo nie było potrzeby umieszczać dusz w Evach bo Projekt E został zarzucony, a Evie, żeby funkcjonowała nie jest potrzebna (serieski) zaś sama sie do Evy udać nie mogła bo jak sam stwierdzasz w temacie o Kaworu tylko dusze Lilith/Rei i Adama/Kaworu mogą wędrować. Tak więc nie ma możliwości na znalezienie sie jej duszy w Evie.

Offline @

Evangeliony
« Odpowiedź #320 dnia: Wrzesień 01, 2007, 09:28:15 pm »
Cytat: "Dread"
Teraz zastanów się - jeżeli dusza Kyoko jest w unicie, to czemu straciła tylko instynkt macieżyński, a nie życie? Przeciez dalej żyła, a rozdzielenie duszy i ciała to śmierć. No i czermu Kaworu i Ritsuko mówią, że unity dusz nie mają?


Cytat: "Dread"
Kyoko miała zostać zeskanowana na wzór osobowy do Evy 02, podobnie jak Yui do unitów 00 i 01. Yui sama chciała zostać w Evie, co było częścią jej planu. Poza tym wypadek Kyoko był przy skanowaniu patternu, a Yui w testach aktywacyjnych.

Po sieci krążą jeszcze opinie, że w 00 siedzi Naoko - mama Ritsuko.

Wszystko zaś jest bzdurą, gdyż tylko Eva 01 ma duszę.


od siebie dodam, że w języku japońskim nie ma liczby mnogiej  ;)
Dlatego równie dobrze może być: Dusze ludzi którzy odeszli -> Dusza człowieka, który odszedł. Musiałbym obczaić orginał :?

Co do tego txt:
The Fruit of Life. This is the one thing that an Eva requires in order to gain
an existence equal to that of Adam.

lolson wielki, bo serieski nie były bogami a miały s2.
A tak sobie tylko zerknolem, a juz tekst nie dziala



Cytuj
Ależ proszę bardzo. Po pierwsze teksty z serii mają znacznie większą potęgę argumentową niż prawdy religijne, gdyż NGE wcale się tych prawd trzymać nie musi.

Ale fakt, że po rozdzieleniu duszy od ciała następuje śmierć jest chyba faktem objawionym w NGE. Chociażby Lilith nie biega po geofroncie, bo nie ma duszy i żyje tylko w sensie bilogicznym. W przypadku mamy asuki, widzimy, a nie, że jest podtrzymywana przy życiu.

Cytuj
Rozdzielenie duszy z ciałem śmierć ? Klony Rei i Serieski jakoś bez duszy żyją. A Lilith to nawet się rozdzieliła z własną duszą i nadal jakoś żyje.

A jak kogos się podtrzymuje przy życiu za pomocą maszyny, to też żyje nie? klony są podtrzymywane przy życiu na tej samej zasadzie, to zdrowe ciało bez mózgu, też żyje nie?

Offline Pelios

Evangeliony
« Odpowiedź #321 dnia: Wrzesień 01, 2007, 09:59:55 pm »
Cytat: "Dread"
Teraz zastanów się - jeżeli dusza Kyoko jest w unicie, to czemu straciła tylko instynkt macieżyński, a nie życie? Przeciez dalej żyła, a rozdzielenie duszy i ciała to śmierć. No i czermu Kaworu i Ritsuko mówią, że unity dusz nie mają?


Tekst Kaworu przytoczyłem i świadczy on wręcz o czymś przeciwniym. Chętnie też zobaczę ten tekst Ritsuko, który mówi, że Evy dusz nie mają, bo w przytoczonym przeze mnie, mówi, że owszem mają.


Cytuj
od siebie dodam, że w języku japońskim nie ma liczby mnogiej  ;)
Dlatego równie dobrze może być: Dusze ludzi którzy odeszli -> Dusza człowieka, który odszedł. Musiałbym obczaić orginał :?


Nie wiem jak to jest z liczbą mnogą ale jakieś sposoby na jej wypowiedzenie mieć muszą. Sądzę jednak, że subberzy lepiej wiedzą jak coś powinno być przetłumaczone od nas.


Cytuj
Ale fakt, że po rozdzieleniu duszy od ciała następuje śmierć jest chyba faktem objawionym w NGE.
Chociażby Lilith nie biega po geofroncie, bo nie ma duszy i żyje tylko w sensie bilogicznym. W przypadku mamy asuki, widzimy, a nie, że jest podtrzymywana przy życiu.


Cytuj
A jak kogos się podtrzymuje przy życiu za pomocą maszyny, to też żyje nie? klony są podtrzymywane przy życiu na tej samej zasadzie, to zdrowe ciało bez mózgu, też żyje nie?


Tak i śmieje się na głos pływając po LCLu. Natomiast Serieski to poruszały całkowicie organicznymi gębami jedynie dzięki chytrze zamontowanym drucikom i trybikom, gdy tak na prawdę są sflaczałymi bezmózgimi śledziami. Jest "drobna" różnica między ciałem bez duszy, a ciałem bez umysłu.

Poza tym przecież wyraźnie pisałem, że nie twierdzę, iż dusza Kyoko (jeśli w całości) została wyrwana przed postradaniem przez nią zmysłów. Pisałem, że duszę pojmali po jej śmierci.
Jednak teraz trzymam się innej teori, a mianowicie tej o kawałku duszy, który trafił do Evy.


Byłbym wdzięczny jakby ktoś przytoczył fragment z Ritsuko mówiącą, że Evy nie mają duszy, bo póki co Kaworu wyraźnie mówi, że Eva duszę ma, Ritsuko zaś wyraźnie mówi, że duszę mają Evy ogółem, a przynajmniej kilka z nich.[/quote]
n order to gain anything one must sacrifice something of the same value - Rule of Aquivalent Trade(Fullmetal Alchemist)

Offline Revan

Evangeliony
« Odpowiedź #322 dnia: Wrzesień 01, 2007, 10:37:06 pm »
Cytat: "Pelios"
Tak i śmieje się na głos pływając po LCLu. Natomiast Serieski to poruszały całkowicie organicznymi gębami jedynie dzięki chytrze zamontowanym drucikom i trybikom, gdy tak na prawdę są sflaczałymi bezmózgimi śledziami. Jest "drobna" różnica między ciałem bez duszy, a ciałem bez umysłu.

Nie jest są poruszane przez dumny plug, tak jak cała reszta ich ciała (dumny każe iść, Eva idzie).

Offline @

Evangeliony
« Odpowiedź #323 dnia: Wrzesień 01, 2007, 11:02:34 pm »
Cytuj
Pisałem, że duszę pojmali po jej śmierci.

Kolejna spiskowa teoria dziejów? :lol: Po co mieliby to robić, jeżeli jest łatwiejsze rozwiązanie - nie robić nic. Zresztą mama straciła już świadomość podczas ekperymentu, a nie potem.

sprawdziłem, mówi "魂多", czyli dusze  :o Punkt dla ciebie :p


Eva sama w sobie nie potrzebuje duszy matki, czasem jak widać na przykładzie bersekow, ma to swoje minusy, zresztą, po co dawać komus za darmo nieśmiertelność? Jaki to by miało cel? Jak wciągneło Yui do evy,m to ją ratowali, więc po co wrzucać po raz kolejny, bez powodu, czyjąś duszę, do tak drogiej zabawki, jeżeli potem mogą być z tym problemy? Seele chciał mieć puste evy dla siebie, nie rozdawałby ich jakimś doktorkom w okolicy.

A co do rozczepiania duszy - dlaczego dusza miałaby zachowywać się inaczej w NGE, skoro tamten swiat jest kontynuacja naszego? Może inaczej, udowodnij, że dusza jest podzielna! Bo puki co, była niepodzielna

Offline Pelios

Evangeliony
« Odpowiedź #324 dnia: Wrzesień 01, 2007, 11:25:06 pm »
Toteż porzuciłem już teorię przetransportowania duszy po śmierci Kyoko, na rzecz rozszczepienia duszy.

Co do udowodnienia, że dusza się rozszczepia.
Słowa Kaworu + słowa Ritsuko => Eva 02 ma duszę Kyoko = skoro nie rozpściłą sięw Evie to część jej duszy musiała przejść do Evy podczas eksperymentów = Dusza jest podzielna.

Wiem, ze dowód jednej teorii wynika z innej teorii ale jest to zwyczajnie łączone ze sobą. Chyba, że olać póki co w jaki sposób ta dusza sięw Evie znalazła i skupić tylko na tym czy w niej jest. Bo to jak na razie jest dla mnie niepodważalne.
Nawet gdybyśmy mieli solidny dowód na niepodzielność duszy to nie możemy zaprzeczyć temu co powiedzieli w serii na temat samej duszy. Zatem spór o to czy dusza jest w NGE niepodzielna czy nie i tak nie ma większego sensu w tym kontekście.
n order to gain anything one must sacrifice something of the same value - Rule of Aquivalent Trade(Fullmetal Alchemist)

Offline @

Evangeliony
« Odpowiedź #325 dnia: Wrzesień 02, 2007, 09:21:40 am »
Cytuj
Słowa Kaworu + słowa Ritsuko => Eva 02 ma duszę Kyoko

Jak już, to "Słowa Kaworu + słowa Ritsuko => Eva 02 ma duszę" Czyją, nie jest powiedziane.
I wtedy nie możesz użyć tych słów do określenia czy dusza jest czy nie jest podzielna.
Co do słów kaworu, mogł on mieć na myśli "ducha" jednlostki, to echo, co zostawiła po sobie asuka po tym jak przegrała kilka razy, w końcu to Asuka była tą zamkniętą w sobie osobą, nie jej mama.
No i chyba eksperyment Yui był w ramach innego projektu niż Kyoko, poza tym mama Shina chciała zjednoczenia z EVA, Kyoko nie, bo to był wypadek przy pracy, a eva sama w sobie nie może wymusić wchłonięcia duszy.

Offline Revan

Evangeliony
« Odpowiedź #326 dnia: Wrzesień 02, 2007, 01:48:50 pm »
Cytat: "Pelios"
Tekst Kaworu przytoczyłem i świadczy on wręcz o czymś przeciwniym. Chętnie też zobaczę ten tekst Ritsuko, który mówi, że Evy dusz nie mają, bo w przytoczonym przeze mnie, mówi, że owszem mają.

Co do tekstu Ritsuko pisałem, że jest on wynikiem założenia
projektu E, że człowiek wsiądzie do Evy i się rozpuści i w ten sposób "Eva która pierwotnie nie posiadała duszy, teraz ma ludzką duszę" no i są to ludzie, którzy z punktu widzenia tych co nie wiedza o projekcie odeszli.

Cytat: "@"
Jak już, to "Słowa Kaworu + słowa Ritsuko => Eva 02 ma duszę" Czyją, nie jest powiedziane.
I wtedy nie możesz użyć tych słów do określenia czy dusza jest czy nie jest podzielna.

Racja.

Cytuj
Co do słów kaworu, mogł on mieć na myśli "ducha" jednlostki, to echo, co zostawiła po sobie asuka po tym jak przegrała kilka razy, w końcu to Asuka była tą zamkniętą w sobie osobą, nie jej mama.


Myślimy podobnie. Zastanawiałem sie o co mu chodzi z odgrodzenie się duszy i stwierdziłem, że nie dotyczy to duszy która zasiadałaby w Evie, tylko jest to przenośnia do pilota, który jest duszą Unitu. Posunę sie tylko trochę dalej. Asuka nie odgradza sie tylko sercem od Evy i innych ludzi, ale teraz także umysłem i duszą. W końcu leży w szpitalu i nie kontaktuje z otoczeniem, odgrodziła sie od świata.

Cytuj
No i chyba eksperyment Yui był w ramach innego projektu niż Kyoko, poza tym mama Shina chciała zjednoczenia z EVA, Kyoko nie, bo to był wypadek przy pracy, a eva sama w sobie nie może wymusić wchłonięcia duszy.

Dokładniej projekt mógł być ten sam, ale cel eksperymentu był inny: u Yui było to uruchomienie Evy, u Kyoko tworzenie wzorca,  poza tym zgadzam sie, że Eva nie może sama z siebie wchłonąć duszy (lub fragmentu jak kto woli)

Offline Pelios

Evangeliony
« Odpowiedź #327 dnia: Wrzesień 02, 2007, 02:11:07 pm »
Cytuj
Jak już, to "Słowa Kaworu + słowa Ritsuko => Eva 02 ma duszę" Czyją, nie jest powiedziane.


A czyją niby miałaby mieć ? Skoro Asuka ją pilotuje to czyj dusza ma być w Evie ? Jakiegoś nieznanego nam członka SEELE ?
Jeśli zaś przyjmiemy, że jest tam dusza, to podczas EoE ujawniła się Asuce (bo skoro jest dusza to nie potrzebna jest zastępcza teoria echa).

Cytuj

Co do słów kaworu, mogł on mieć na myśli "ducha" jednlostki, to echo, co zostawiła po sobie asuka po tym jak przegrała kilka razy, w końcu to Asuka była tą zamkniętą w sobie osobą, nie jej mama.
No i chyba eksperyment Yui był w ramach innego projektu niż Kyoko, poza tym mama Shina chciała zjednoczenia z EVA, Kyoko nie, bo to był wypadek przy pracy, a eva sama w sobie nie może wymusić wchłonięcia duszy.


Kolejna dziwna, naciągana alternatywa.

Eh..., a ja mówiąc jabłko mogłem mieć na myśli czerwoną okrągłą gruszkę tak ? Dusza jest czymś często występującym w NGE. Skoro Kaworu użył słowa Dusza, to nie mógł mieć na myśli Echa. Zresztą gdyby miał, to albo nie zjednoczyłby się z Evą 02 albo echo byłoby odgrodzone od świata (?). Nie wiem czemu aż tak usilnie staracie się wymyślić jakieś dziwaczne alternatywy alternatywy, skoro jedyne co może podważyć słowa użyte w serii to inne słowa użyte w serii bądź słowa samego Anno.

Cytuj

Co do tekstu Ritsuko pisałem, że jest on wynikiem założenia
projektu E, że człowiek wsiądzie do Evy i się rozpuści i w ten sposób "Eva która pierwotnie nie posiadała duszy, teraz ma ludzką duszę" no i są to ludzie, którzy z punktu widzenia tych co nie wiedza o projekcie odeszli.


Ci co nie wiedzą o projekcie nawet tych ludzi nie znają. Yui jest jedną z SEELE, która rozpuściła się w Evie.
Natomiast gdy mówi się o założeniach dawnego projektu z pewnością nie mói się tego w ten sposób. Tak użyta forma czasu, na dodatek użyta osobno bez jakiegoś wprowadzenia mówi o zdarzeniach które się wydarzyły. I chyba nie powiesz, że członkowie SEELE są ludźmi, którzy odeszli....

Cytuj

Myślimy podobnie. Zastanawiałem sie o co mu chodzi z odgrodzenie się duszy i stwierdziłem, że nie dotyczy to duszy która zasiadałaby w Evie, tylko jest to przenośnia do pilota, który jest duszą Unitu. Posunę sie tylko trochę dalej. Asuka nie odgradza sie tylko sercem od Evy i innych ludzi, ale teraz także umysłem i duszą. W końcu leży w szpitalu i nie kontaktuje z otoczeniem, odgrodziła sie od świata.


Zatem sugerujecie, że dusza o której mówi Kaworu to Asuka, która obecnie przeżywa małe załamanie. Te słowa miałyby sens, gdyby Asuka siedziała akurat w Evie, jednak jej tam nie było. Zatem to czy się odgrodziła od świata czy nie nie ma w tym wypadku najmniejszego znaczenia.


Cytuj
Cytat:
Cytuj
No i chyba eksperyment Yui był w ramach innego projektu niż Kyoko, poza tym mama Shina chciała zjednoczenia z EVA, Kyoko nie, bo to był wypadek przy pracy, a eva sama w sobie nie może wymusić wchłonięcia duszy.


Dokładniej projekt mógł być ten sam, ale cel eksperymentu był inny: u Yui było to uruchomienie Evy, u Kyoko tworzenie wzorca, poza tym zgadzam sie, że Eva nie może sama z siebie wchłonąć duszy (lub fragmentu jak kto woli)


1. Owszem eksperyment był inny niż u Yui, możliwe, że dlatego właśnie jedynie fragment duszy przeniósł się do Evy.
2. Znacie się na systemie budowy Ev, metafizycznej biotechnologii i sposobie oraz dokładnym podłożu eksperymentów tak dobrze jak dajmy na to Yui by stwierdzać coś takiego ? Poza tym znowu wchodzimy w strefę argumentów typu : "Jak to się mogło stać ? Jak to zrobili i po co ?" które to nie mają żadnej mocy przeciwko słowom użytym w serii.
n order to gain anything one must sacrifice something of the same value - Rule of Aquivalent Trade(Fullmetal Alchemist)

Offline @

Evangeliony
« Odpowiedź #328 dnia: Wrzesień 02, 2007, 02:34:23 pm »
Słowom, które jak widzisz, użyto w taki sposób, że są dwojako interpretowane  :)

Cytuj
A czyją niby miałaby mieć ? Skoro Asuka ją pilotuje to czyj dusza ma być w Evie ? Jakiegoś nieznanego nam członka SEELE ?


A czemu miała by być tam dusza...

Cytuj
Jeśli zaś przyjmiemy, że jest tam dusza, to podczas EoE ujawniła się Asuce (bo skoro jest dusza to nie potrzebna jest zastępcza teoria echa).

Tyle że teoria echa działa, i jest najprostszym rozwiązaniem, znajdującym potwierdzenie w kilku innych przypadkach.

Cytuj
bądź słowa samego Anno

c'mon , to fake jest, chyba że anno robi takie byki w tekście  :roll:

Cytuj
Zatem sugerujecie, że dusza o której mówi Kaworu to Asuka, która obecnie przeżywa małe załamanie. Te słowa miałyby sens, gdyby Asuka siedziała akurat w Evie, jednak jej tam nie było. Zatem to czy się odgrodziła od świata czy nie nie ma w tym wypadku najmniejszego znaczenia.

Koworu może mieć na myśli ducha, duszę, to coś w evie, co zostawia po sobie pilot, echo

Cytuj
1. Owszem eksperyment był inny niż u Yui, możliwe, że dlatego właśnie jedynie fragment duszy przeniósł się do Evy.

Najpierw udowodnij, że dusza jest podzielna...

//W końcu coś ruszyło, może Frey się by dołączył czy ktoś? Bo nudnawo w 2  :lol:

Offline Revan

Evangeliony
« Odpowiedź #329 dnia: Wrzesień 02, 2007, 05:03:22 pm »
Cytat: "Pelios"
Cytuj
Jak już, to "Słowa Kaworu + słowa Ritsuko => Eva 02 ma duszę" Czyją, nie jest powiedziane.


A czyją niby miałaby mieć ? Skoro Asuka ją pilotuje to czyj dusza ma być w Evie ? Jakiegoś nieznanego nam członka SEELE ?
Jeśli zaś przyjmiemy, że jest tam dusza, to podczas EoE ujawniła się Asuce (bo skoro jest dusza to nie potrzebna jest zastępcza teoria echa).

A jaki Asuka ma związek z tym czyja dusza jest w jej Evie, chyba nie, że w Evie jest dusza matki pilota, bo równie dobrze w Evie 03 byłaby dusza matki Toujiego (albo nawet matek wszystkich osób z klasy Shinjiego), a Evie 00 mogłaby być dusza Yui (Rei ma jej ciało, więc Yui jest najbliżej do określenia matki).

Cytuj
Ci co nie wiedzą o projekcie nawet tych ludzi nie znają. Yui jest jedną z SEELE, która rozpuściła się w Evie.


Dziwne, w 16 odc. mamy w jednej z faz Shinjiego oskarżenia innych ludzi, że to z powodu Genda zginęła Yui (w tle leczą wycinki z gazet), po czym Shinji broni ojca. Czyli ludzie jakos wiedzieli o śmierci Yui. Mogli nie wiedzieć, ze ją rozpuściło, ale to nie zmienia faktu, że dla nich odeszła.

Cytuj
Natomiast gdy mówi się o założeniach dawnego projektu z pewnością nie mói się tego w ten sposób. Tak użyta forma czasu, na dodatek użyta osobno bez jakiegoś wprowadzenia mówi o zdarzeniach które się wydarzyły. I chyba nie powiesz, że członkowie SEELE są ludźmi, którzy odeszli....


Jak sie nad tym zastanowię to stwierdzam, że źle sie wysłowiłem. Użyje fragmentu moich subów ponieważ nie mam całego fragmentu z wersji Basaki:
-Ludzie odnaleźli Boga, więc próbowali go pozyskać.
-Rezultatem było ukaranie ludzkości. Tak właśnie było 15 lat temu.
-Jednak ludzie próbowali wskrzesić go samemu. I tak właśnie powstał Adam (dalej jest już fragment hardsubów Basaki)
- Z Adama człowiek stworzył istotę na wzór i podobieństwo Boga
- To była Eva
(...)
- Eva która pierwotnie nie posiadała duszy, teraz ma ludzką duszę
- Dusze ludzi, którzy odeszli

Więc Ritsuko mówi, ze ludzi znaleźli boga i próbowali go pozyskać (oczywiste jest po co), zostali ukarani, z Adama stworzyli istotę przypominającą boga, Eve (logiczne w jakim celu).
Celem stworzenia Evy było uzyskanie przez ludzi życia wiecznego (Project E), którego założeniem było rozpuszczenie ludzi w Evie, a zdanie "Eva która pierwotnie nie posiadała duszy, teraz ma ludzką duszę" jest wynikiem spełnionego założenia. Ritsuko nie mówi o założeniu tylko o wyniku, ponieważ logiczne jest po co stworzono Eve (Eva przypomina boga, a po co człowiekowi bóg lub istota go przypominająca, jak nie w celu osiągnięcia życia wiecznego), w jaki sposób ludzie mieli dzięki Evie je uzyskać widać w zdaniu będącym wynikiem założenia (stajać sie duszą Evy). Te zdarzenia sie wydarzyły (Impact, Eva, Projekt E). Ostatnie zdanie jest zaś stwierdzenie faktu, że Ci ludzie, którzy wsiedliby do Evy, odeszli dla tych co nie maja pojęcia o Projekcie E.

Cytuj
Zatem sugerujecie, że dusza o której mówi Kaworu to Asuka, która obecnie przeżywa małe załamanie. Te słowa miałyby sens, gdyby Asuka siedziała akurat w Evie, jednak jej tam nie było. Zatem to czy się odgrodziła od świata czy nie nie ma w tym wypadku najmniejszego znaczenia.

To ma znaczenie czy jest odgrodzona czy nie od świata i od Evy, gdyby nie była to mogłaby wciąż pilotować i nakopać aniołom, a Kaworu nawet nie zostałaby pilotem, i jedyny sposób, aby użyć Evy to wkraść sie do hangaru i ukraść Unit. Nie ma znaczenia natomiast czy siedziałaby w Evie czy nie, jeśli jest odcięta od świata (od Evy także), a nie ma sensu wsadzać takiego pilota do Evy. Pilot (będący duszą dla Unitu) nie kontaktuje, jest od niej odcięty, więc, po jakiego grzyba go do niej wsadzać, skoro Eva i tak nie będzie mieć duszy bo ta jest odcięta od świata i Evy nie zależnie gdzie sie znajduje.

Cytuj
2. Znacie się na systemie budowy Ev, metafizycznej biotechnologii i sposobie oraz dokładnym podłożu eksperymentów tak dobrze jak dajmy na to Yui by stwierdzać coś takiego ? Poza tym znowu wchodzimy w strefę argumentów typu : "Jak to się mogło stać ? Jak to zrobili i po co ?" które to nie mają żadnej mocy przeciwko słowom użytym w serii.


Jeśli sie nie mylę to jest teza negatywna: Eva sama z siebie nie wciąga duszy. Ani Shinji, ani Yui, nie zjednoczyli się z Evą bo ona na nich to wymusiła: Shinji chciał pokonać Zeruela i w wyniku tego zjednoczył sie z Eva, a Yui załatwiła Anioła, w Endzie otworzył sie pod wpływem Kaworu, a Yui wiedziała o co w tym biega