Autor Wątek: Evangeliony  (Przeczytany 64949 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ijon Tichy

  • Słynny gwiazdokrążca.
  • Moderator
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 730
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Evangeliony
« Odpowiedź #360 dnia: Październik 19, 2007, 11:39:03 am »
Walnę duble posta a co- ja mogę. :P

Cytat: "Dread wyjaśniają mi sprawę na GG"
w Evie nie ma duszy, bo takowa jest tylko w 01. W 02 podczas eksperymentu skanowania osobowości (stworzenie systemu sterującego Evangelionem w oparciu o skanowanie osobowości - tak jak w MAGI jest osobowość Starej Akagi, tak w 02 jest osobowość Kyoko. W 01 i 00 jest osobowość Yui). Przebywanie w Evie powoduje występowanie echa, widać to w 14 odcinku, Rei czuje obecność oraz emocje Shinjiego, a Shinji czyje obecność Rei. W windzie Rei mówi Asuce, że Eva ma "osobowość" (own mind ), na którą trzeba się otworzyć. Właśnie to robi Asu w Endzie - otwiera się na umysł Evy.

Do tego warto zaznaczyć, że dusza jest niepodzielna, a człowiek bez duszy nie jest w stanie podejmować decyzji. Kyoko podjęła decyzję o samobójstwie, więc faktem jest, że duszę miała. Z tego wynika, że w 02 duszy nie ma.


Coś jeszcze? :)
Uśmiechaj się, zawsze! ;)

Offline Revan

Evangeliony
« Odpowiedź #361 dnia: Październik 19, 2007, 01:26:37 pm »
Cytat: "Pelios"
Nigdy nie twierdziłem, że Kyoko rozpuściła się w Evie, a potem ją z niej wyciągnęli. Jej eksperyment jak sami stwierdziliście różnił się od eksperymentu Yui. Owszem nie wiemy w jaki sposób kawałek jej duszy mógłby trafić do Evy, tak jak nie wiemy w jaki sposób działa np S2 czy gdzie się tak na prawdę znajduje i jak wygląda.


Ja też tak nie twierdze, ale nie ma w Evie jej duszy (przy niepodzielności) bo po wypadku widzimy ja żywą, nie ma tam też fragmentu duszy bo pomijając fakt, że najpierw musiałaby się w ogóle rozpuścić w Evie po czym wyciągneliby część jej duszy to koliduje to z 20 odc.


Cytuj
Przecież nie przeczę, że Asuka pasuje do stwierdzenia "odgrodzona od świata", twierdzę, że gdyby stwierdzenie Kaworu odnosiło się do niej, nie miałoby najmniejszego sensu.


Mógłbyś mi wyjaśnić czemu twoim zdaniem Asuka nie pasuje do stwierdzenia, że dusza Evy 02 zamknęła się na świat. Myślę, że na PW żeby nie zaśmiecać forum bo zdaję się, że tylko ja tego nie rozumiem, a reszta tak albo zupełnie to ignoruje.

Cytuj
Cytuj

Acha i co do tej okrężnej i pokićkanej interpretacji to jest mojego autorstwa (Trade Mark) i poza Tobą nikt jej nie komentował.


Owszem :], a to coś zmienia ?


Owszem bo wygląda na to, ze inni ja rozumieją lub olewają - w tym wypadku przypisywanie im teorii, którą olewają i pytanie czemu tak myślą  oraz wytykanie błędów w ich domniemanej teorii jest chyba trochę nie na miejscu.

Ijon Tichy podałeś Dredowi tylko ten cytat czy wszystkie argumenty Peliosa?

Offline Ijon Tichy

  • Słynny gwiazdokrążca.
  • Moderator
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 730
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Evangeliony
« Odpowiedź #362 dnia: Październik 19, 2007, 01:58:09 pm »
Cytat: "Revan"
Ijon Tichy podałeś Dredowi tylko ten cytat czy wszystkie argumenty Peliosa?

(Wołacza nie było?)
Nie pisałem Dreadowi jakichkolwiek argumentów z forum. Poprostu poprosiłem o wyjaśnienie sprawy. Co uczynił.
Tu nie ma co dodawać czy zmieniać- dusza jaest nie podzielna, więc skoro Kyoko miała ją* (w sobie) zastępując żarówkę, to tej duszy nie ma w Evie02.

Czekłem cytat:
Cytuj
Kiedy Jednostka nie posiada duszy, mogę się z nią zjednoczyć. A dusza tej Jednostki odgrodziła się od świata.

Kaworu/Tabris

Podejrzewm, że jak nie ma pilota (z duszą) w Evie (ale osobowość jest, jak zawsze, a w Evie02 Kyoko), to Aniołek "widzi" Evę jak by jej dusza się odgrodziła.
Ta osobowość Evy jest tam cały czas, ale jak nie ma pilota to i duszy. Poprostu podejrzewam, że Tabris i tak jakoś wyczuwa, że coś w Evie jest, ale wyglada na to, że źle te odczucia interpretuje. Teoretyczie miał do wyboru jeszcze 00, ale tam jak i w 01 jest osobowosc Yui i wygląda mi na to, że Tabris "widzi" to na tyle podobnie, że uznaje, iż tylko 02 jest "pusta".


*- No skoro się ruszała, żeby się powiesić, to miała duszę.
Uśmiechaj się, zawsze! ;)

Offline Pelios

Evangeliony
« Odpowiedź #363 dnia: Październik 19, 2007, 09:13:58 pm »
Ijon, no właśnie mi nie chodzi o to, żeby przeczytać po raz n-ty zaprzeczenie teorii wynikające z niepodzielności duszy czsy teorię Echa, tylko o to, by Dred wytłumaczył jak interpretuje owe nieścisłości (słowa Kaworu i Ritsuko).

Cytuj
Owszem bo wygląda na to, ze inni ja rozumieją lub olewają


Ależ ja to rozumiem, co nie zmienia faktu, że interpretacja wypowiedzi jest bardzo okrężna.

Cytuj
dusza jaest nie podzielna

Właśnie to stwierdzenie jest dośc ciekawe. Wszyscy traktują je bowiem jako aksjomat, a przecież już nie w jednym anime spotkaliśmy się z podzielnością duszy (przykładowo Fullmetal Alchemist kinówka).
Jak pisałem, fakt niepodzielności duszy wynika z teologii z religii, z której NGE czerpie wątki jednak wcale się sztywno nie trzyma. Podałem już przykład: Lilith jako matka ludzi, nie demonów.
Po prostu nie mamy żadnego niezaprzeczalnego dowodu na to, by twierdzić, że w świecie NGE dusza jest niepodzielna.



Cytuj
Kaworu/Tabris

Podejrzewm, że jak nie ma pilota (z duszą) w Evie (ale osobowość jest, jak zawsze, a w Evie02 Kyoko), to Aniołek "widzi" Evę jak by jej dusza się odgrodziła.
Ta osobowość Evy jest tam cały czas, ale jak nie ma pilota to i duszy. Poprostu podejrzewam, że Tabris i tak jakoś wyczuwa, że coś w Evie jest, ale wyglada na to, że źle te odczucia interpretuje. Teoretyczie miał do wyboru jeszcze 00, ale tam jak i w 01 jest osobowosc Yui i wygląda mi na to, że Tabris "widzi" to na tyle podobnie, że uznaje, iż tylko 02 jest "pusta".


O ta teoria jest bardzo ciekawa i całkiem mi się podoba.
Całkiem przyjemnie tłumaczy nieścisłość błędną interpretacją zaistniałych faktów przez Kaworu. Sęk w tym, że jeśli już ktoś w serii coś źle interpretuje powinno być to później wytłumaczone, naprostowane (jak np fakt, że na krzyżu wisi Lilith, a nie Adam). W przypadku Kaworu, nikt jego słów nie prostuje zatem trudno jest przyjąć, że po prostu gadał bzdury.
Zawsze jest to jednak jakieś rozwiązanie.
n order to gain anything one must sacrifice something of the same value - Rule of Aquivalent Trade(Fullmetal Alchemist)

Offline @

Evangeliony
« Odpowiedź #364 dnia: Październik 19, 2007, 10:47:04 pm »
Cytuj
Właśnie to stwierdzenie jest dośc ciekawe. Wszyscy traktują je bowiem jako aksjomat, a przecież już nie w jednym anime spotkaliśmy się z podzielnością duszy (przykładowo Fullmetal Alchemist kinówka).
Jak pisałem, fakt niepodzielności duszy wynika z teologii z religii, z której NGE czerpie wątki jednak wcale się sztywno nie trzyma.

Trzyma motyw akurat w przypadku duszy. Jeżeli nie, to udowodnij podzielność duszy na innym przykładzie niż tym, do którego potrzeba jest ci ta podzielna dusza.

Offline Ijon Tichy

  • Słynny gwiazdokrążca.
  • Moderator
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 730
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Evangeliony
« Odpowiedź #365 dnia: Październik 19, 2007, 10:50:10 pm »
Cytat: "Pelios"
Ijon, no właśnie mi nie chodzi o to, żeby przeczytać po raz n-ty zaprzeczenie teorii wynikające z niepodzielności duszy czsy teorię Echa, tylko o to, by Dred wytłumaczył jak interpretuje owe nieścisłości (słowa Kaworu i Ritsuko).

Jesli komuś b. zalezy, to proszę znaleźć posty Dreada tam macie jego GG. Ale proszę go nie męczyć za bardzo, bo jest b. zajęty- walczy o mgr. i powiedział, że nie wróci na forum zanim nie wywalczy.

Motywy religijne w NGE mają swój temat- 3 str, więc do przejrzenia- obadam.

Cytat: "Pelios"
W przypadku Kaworu, nikt jego słów nie prostuje zatem trudno jest przyjąć, że po prostu gadał bzdury.
Zawsze jest to jednak jakieś rozwiązanie.

Różnicę dla Tabrisa może robic też różnica charakterów osobowosci w Evach.
Im dłuzej myślę nad moim pomysłem, tym bardziej mi się on podoba- to by poprostu miało sens. A co do minusów: nikt Kaworu nie sprostowuje- fakt, to ofc, nieprzemawia za tą teorią, ale nie na tyle by ją odrzucać. No i jeszcze jest to, że tego nie ma jak sprawdzić, bo nie mam pojęcia jak aniłki wyczuwają dusze czy osobowość.
Uśmiechaj się, zawsze! ;)

Offline Revan

Evangeliony
« Odpowiedź #366 dnia: Październik 20, 2007, 05:37:30 pm »
Cytat: "Pelios"
Właśnie to stwierdzenie jest dośc ciekawe. Wszyscy traktują je bowiem jako aksjomat, a przecież już nie w jednym anime spotkaliśmy się z podzielnością duszy (przykładowo Fullmetal Alchemist kinówka).


Pytanie mam bo nie oglądałem w ogóle. Czy są tam liczne odniesienia do jakiejś religii lub w ogóle czy są?

Ijon Tichy pomysł jest naprawdę ciekawy.

Cytat: "Ijon Tichy"
Podejrzewm, że jak nie ma pilota (z duszą) w Evie (ale osobowość jest, jak zawsze, a w Evie02 Kyoko), to Aniołek "widzi" Evę jak by jej dusza się odgrodziła.Ta osobowość Evy jest tam cały czas, ale jak nie ma pilota to i duszy. Poprostu podejrzewam, że Tabris i tak jakoś wyczuwa, że coś w Evie jest, ale wyglada na to, że źle te odczucia interpretuje. Teoretyczie miał do wyboru jeszcze 00, ale tam jak i w 01 jest osobowosc Yui i wygląda mi na to, że Tabris "widzi" to na tyle podobnie, że uznaje, iż tylko 02 jest "pusta".


Czyli odgrodzeniem duszy jest w Evie jest brak pilota. Przy założeniu, ze Unit 00 jeszcze istnieje i tym, że wsadzą go do Evy 01 (Tabris wyczuje Yui, zarówno wzorzec jak i dusze) to może odebrać że w Evie 00 jest dusza chociaż powinien sie skapnąć, że nie może być w dwóch miejscach na raz. Jeśli, rzeczywiście tak to widzi to Unit 02 jest wolny i może go sobie pożyczyć, a jego słowa nie są błędne, gdyż z jego punktu widzenia Eva jest pusta bo dusza jest odgrodzona (brak pilota-Asuki*). Zgadzam się, ze brak sprostowania nie przekreśla tego pomysłu.

*Wychodziło by, że Asuka (jako pilot czyli dusza Evy) jest ogrodzona bo:
-nie ma jej w Evie
-zamknęła się na Eve i innych ludzi
-z powodu swojego stanu jest całkowicie odcięta od świata

Offline Pelios

Evangeliony
« Odpowiedź #367 dnia: Październik 21, 2007, 12:34:09 am »
Cytuj
Pytanie mam bo nie oglądałem w ogóle. Czy są tam liczne odniesienia do jakiejś religii lub w ogóle czy są?


Raczej nie ma. Jednak jak już pisałem i podawałem w przykładzie, Evangelion nie trzyma się sztywno prawd religijnych.
Mówię to jednak, by uzmysłowić Wam, że coś takiego jak podzielność duszy, nie jest jakąś prawdą uniwersalną, której należy się kurczowo trzymać.

Niech już pozostanie ta teoria z dziwnym postrzeganiem Kaworu. Trochę mnie ona niepokoi i pozostawia spory niedosyt jednak lepszego wyjaśnienia póki co nie ma.
Chyba, że przyjmiemy błąd merytoryczny twórców. Powiedział "mogę zjednoczyć bowiem dusza tej jednostki odgrodziła się od świata". Bardzo pasuje to do Asuki i może napisali ten tekst nie wnikając głęboko w jego sens ^^".
Hmm, a może Evangelion jest w jakiś sposób mentalnie związany ze swoim pilotem. Przez to nawet na odległość, jeśli pilot jest sprawny umysłowo, uniemożliwia komuś takiemu jak Kaworu połączenie się z Evą.
No ale to tylko taka luźna myśl, choć bardziej by mi pasowała do słów Tabrisa.
n order to gain anything one must sacrifice something of the same value - Rule of Aquivalent Trade(Fullmetal Alchemist)

Offline obik

Evangeliony
« Odpowiedź #368 dnia: Październik 21, 2007, 09:18:45 am »
Cytat: "Pelios"

Hmm, a może Evangelion jest w jakiś sposób mentalnie związany ze swoim pilotem

I tak i nie. Gdyby Pilot był na stałe związany z jedną evą to inny pilot by nie mógł nią kierować.
Gdy był test w którym Rei i Shinji zamienili sie evami padło takie określenie jak:"Pachnie tu Shinjim" "Pachnie tu Rei"
 Czyli moim zdaniem poprotu pilot coś z siebie zostawia w evie. Ale to nie przeszkadza innej osobie w kierowaniu [nie tyczy evy 00 ]
FMA nie odnosi sie do rzadnej religi ta podzielność duszy Ala wynika jeszcze z innego faktu ale to w innym dziale  ;) Po za tym w fma działa alchemia przez co przeniesienie duszy lub jej podzielność jest możliwa

Offline Pelios

Evangeliony
« Odpowiedź #369 dnia: Grudzień 07, 2007, 09:28:52 pm »
Wracając do dyskusji z tematu o Polu AT.


Jak wytłumaczymy berserk Evy 00 ? Nie posiadała duszy, zatem nie mogła sama z siebie robić czegokolwiek (o ile duszy nie posiadała czego ja pewien absolutnie nie jestem :P).
Nie może być to spowodowane Echem duszy Rei (nawet jeśli przyjmiemy, że pilot może takie echo zostawić w obcym ciele), gdyż zachowanie Rei nijak nie pasuje do zachowania Evy. Szczególnie do atakowania Gendou.


Druga kwestia, to śmierci Ev oraz ich wskrzeszanie lub odnawianie.
Nie wydaje mi się, by nową Evę 00 zrobili od podstaw. Zarodek, wyhodowanie itp. Zregenerowali starą, która nie przeżyła.
Eva bynajmniej nie jest maszyną. Jest to żywy organizm z wszczepami cybernetycznymi. Miała w sobie mniej żelastwa niż Keel z SEELE. Po prostu była kontrolowana. To tak jakby Tobie nagle wszczepili coś w kręgosłup, dzięki czemu mogliby sterować Tobą za pomocą kontrolki.
n order to gain anything one must sacrifice something of the same value - Rule of Aquivalent Trade(Fullmetal Alchemist)

Offline Ijon Tichy

  • Słynny gwiazdokrążca.
  • Moderator
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 730
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Evangeliony
« Odpowiedź #370 dnia: Grudzień 07, 2007, 11:04:04 pm »
Cytat: "Pelios"
Druga kwestia, to śmierci Ev oraz ich wskrzeszanie lub odnawianie.
Nie wydaje mi się, by nową Evę 00 zrobili od podstaw. Zarodek, wyhodowanie itp. Zregenerowali starą, która nie przeżyła.

No jak by była nowa, to by miała następny numerek. Ta niebieska 00 to "odrestaurowana" pomarańczowa.
Uśmiechaj się, zawsze! ;)

Offline obik

Evangeliony
« Odpowiedź #371 dnia: Grudzień 08, 2007, 08:00:56 am »
Cytat: "Pelios"

Eva bynajmniej nie jest maszyną. Jest to żywy organizm z wszczepami cybernetycznymi. Miała w sobie mniej żelastwa niż Keel z SEELE. Po prostu była kontrolowana. To tak jakby Tobie nagle wszczepili coś w kręgosłup, dzięki czemu mogliby sterować Tobą za pomocą kontrolki.

ta jakbyś miał wszczepiony komputer zamiast mózgu też byś był maszyną ><

Offline Revan

Evangeliony
« Odpowiedź #372 dnia: Grudzień 08, 2007, 11:44:36 am »
Cytat: "Pelios"
Wracając do dyskusji z tematu o Polu AT.


Jak wytłumaczymy berserk Evy 00 ? Nie posiadała duszy, zatem nie mogła sama z siebie robić czegokolwiek (o ile duszy nie posiadała czego ja pewien absolutnie nie jestem :P).
Nie może być to spowodowane Echem duszy Rei (nawet jeśli przyjmiemy, że pilot może takie echo zostawić w obcym ciele), gdyż zachowanie Rei nijak nie pasuje do zachowania Evy. Szczególnie do atakowania Gendou.


Ja jestem bardziej pewien, że nie posiadała duszy, ale to może później. W pierwszym berserku prawdopodobnie przyczyną była niestabilność umysłu Rei (poprawić mnie jeśli się mylę), natomiast w drugim mamy echo (bo co o może być to co zobaczył Shinji jak nie echo), które doprowadziło do niestabilności umysłu Shinjiego. Możliwe, że w pierwszym wypadku Rei odebrała echo pozostawione przez Yui (w końcu to ona chyba tworzyła tą jednostkę) lub kto tam tworzył Unit 00. Schemacik wyglądał by tak:
-pilot odbiera echo
-odebrane echo powoduje niestabilność umysłu pilota
-Eva wpada w berserk
Zachowanie Evy IMO nie ma związku z Echem, gdyż zachowuje sie jak zwierzę. Rei mówi, ze Eva ma własny "umysł" i pewnie ten "umysł" w czasie berserku przejmuje kontrolę nad Evą 00.

Co do drugiej kwestii jak mówiłem wskrzeszanie pasuje bardziej do istot z duszą, jeśli już nie pasuje komuś naprawić to proponował bym termin "ożywić" jak robią to nekromanci z zwłokami.

Offline Pelios

Evangeliony
« Odpowiedź #373 dnia: Grudzień 08, 2007, 04:31:55 pm »
Cytuj
Co do drugiej kwestii jak mówiłem wskrzeszanie pasuje bardziej do istot z duszą, jeśli już nie pasuje komuś naprawić to proponował bym termin "ożywić" jak robią to nekromanci z zwłokami.


A niech i będzie to ożywić :P. Byle nie "naprawić".


Cytuj
Zachowanie Evy IMO nie ma związku z Echem, gdyż zachowuje sie jak zwierzę.


O to stwierdzenie mi się całkiem podoba. W końcu zwierzęta nie posiadają duszy, a jakoś normalnie funkcjonują. Eva jest jak zwierzę, wykreowana z początku bez duszy, bez kontroli zachowuje się właśnie w ten sposób.
Jest tylko jeden problem. Klony Rei także był wytworzone bez duszy. Umysł swój mają ale zachowują się jak lalki, nie jak zwierzęta.

Cytuj

ta jakbyś miał wszczepiony komputer zamiast mózgu też byś był maszyną ><


Gdyby zatem Tobie wszczepić ograniczniki i cybernetyczne wszczepy do kontroli ciała, można by Cię uznać maszyną tak ? Zatem gdy ograniczniki działać przestają nagle z maszyny przeobrażasz się w organizm, tak ?
n order to gain anything one must sacrifice something of the same value - Rule of Aquivalent Trade(Fullmetal Alchemist)

Offline Revan

Evangeliony
« Odpowiedź #374 dnia: Grudzień 08, 2007, 05:29:51 pm »
Cytat: "Pelios"
Cytuj
Zachowanie Evy IMO nie ma związku z Echem, gdyż zachowuje sie jak zwierzę.


O to stwierdzenie mi się całkiem podoba. W końcu zwierzęta nie posiadają duszy, a jakoś normalnie funkcjonują. Eva jest jak zwierzę, wykreowana z początku bez duszy, bez kontroli zachowuje się właśnie w ten sposób.
Jest tylko jeden problem. Klony Rei także był wytworzone bez duszy. Umysł swój mają ale zachowują się jak lalki, nie jak zwierzęta.


Normalnie człowiek powinien mieć dusze, a że klon nie ma jej to jest lalkowaty, Eva w większości wypadków prawdopodobnie zachowywałaby się podobnie, dopiero gdy pojawi sie jakiś impuls to coś się w niej ruszy.

 

anything