trawa

Autor Wątek: Persepolis  (Przeczytany 37967 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Anonymous

  • Gość
Persepolis
« dnia: Czerwiec 14, 2006, 12:29:17 pm »
postanowilem zalozyc temat

Persepolis pododbno sprzedaje sie neizle...
w swiecie komiks uznany
doceniany


dla recenzentow essensji cyt:

Artur Długosz
(...)Byłoby przesadą określanie tego komiksu, jako coś przełomowego, rewalacyjnego czy odkrywczego.(...) Forma jest tu sprawą drugorzędną i często pozostawia wiele do życzenia(...)

Daniel Gizicki
(...)Rysunki raczej przciętne.(...)

wiecej:
http://esensja.pl/komiks/komiksy/obiekt.html?rodzaj_obiektu=3&idobiektu=1137

ja sie generalnie nie znam
zatem posluze sie zaslyszanymi (przez telefon) opiniami na temat polskiego krytyka(komiskowego) takie cytaty moze nie do konca poprawne jak cos to sie autor moze zglosic i porpawic:)

a mianowicie Persepolis tak jak i Jimmi Corrigan to przyklad meta-komiksu
komiksu ktory wykorzystuje w 100% mozliwosci medium - nei ejstes w stanir tego przelozyc na inna formę - powiesci, filmu w sposob ktory dorownywalby orginalowi
rysunki- Persepolis w warstwie graficznej to ikon- plansza fukncjonuje tutaj jako calosc nei ma mowy o sztucznym upraszczaniu- widac ze forma wynika z kozliwosci i sprawnosci autorki

ot tyle
dodam jedynie ze zgdadzam sie w 100%

j

Offline graves

Persepolis
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 14, 2006, 12:36:13 pm »
Świetny komiks. Graficznie bardzo mi odpowiada i bardzo pasuje do treści, czyli opowiadania o dzieciństwie.
Bardzo dużo dowiedziałem się o Iranie, o którym jak się okazało do tej pory prawie nic nie wiedziałem, a może nie chciałem wiedzieć z ignorancją odrzucając to jako nie potrzebną mi wiedzę :roll:
W każdym razie ja wszystkich do przeczytania Persepolis zachęcam i mam bardzo wielką nadzieję, że Post wyda możliwie niedługo drugi tom... Naprawdę mam nadzieję...
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline 4-staczterdzieściicztery

Persepolis
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 14, 2006, 01:01:10 pm »
Komiks uważam za bardzo dobry, chociaż na kolana mnie nie powalił. Nie jest trudny w odbiorze i zupełnie nie rozumiem o co chodzi z tymi słabszymi rysunkami. Pasują do opowieści i nie wiem jakby to miało wyglądać, żeby recenzenci pisali "rewelacyjna kreska".

Czytając "Persepolis", podobnie jak graves, dowiedziałem się kilku nowych rzeczy o Iranie, a zawsze warto sobie poszerzyć zakres wiadomości. Przydałoby się to niektórym dziennikarzom i ludziom wypowiadającym się na temat tego kraju. Nie dalej jak wczoraj wyczytałem w relacji z meczu Meksyk-Iran, iż Irańczycy to Arabowie.
"Życie to banda włóczących się razem komórek, mających wspólny cel."

Offline DaryW

Persepolis
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 14, 2006, 01:02:58 pm »
Podpsiuję się dzisięcioma palcami pod słowami Gravesa,
dla mnie jeden z lepszych komiksów jakie czytałem,
ta historia kraju podana mimochodem, nie nuży a ciekawi

Offline tyler_durden

Persepolis
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 14, 2006, 01:16:08 pm »
o, dobrze, że temat został założony bo:

- przyznam, że nie specjalnie obchodzą mnie forumowe ankiety na najlepsze komiksy poszczególnych miesięcy. ale jak zobaczyłem, że najlepszym komiksem kwietnia został nasty tom "Kaznodziei" (od razu dodam, że bardzo lubię tę serię), a nie "Persepolis" to aż się zagotowałem. bo niestety świadczy to o - a co, pojadę po komiksowej braci - dość poważnie ograniczonych horyzontach. to trochę tak jakby powiedzieć, że Harry Potter to lepsza książka niż Imię Róży.  

Cytuj
dla recenzentow essensji cyt:

Artur Długosz
(...)Byłoby przesadą określanie tego komiksu, jako coś przełomowego, rewalacyjnego czy odkrywczego.(...) Forma jest tu sprawą drugorzędną i często pozostawia wiele do życzenia(...)

Daniel Gizicki
(...)Rysunki raczej przciętne.(...)


No i odzwierciedleniem mojej tezy są również opinie na Esensji.
o not talk about fight club

Offline 4-staczterdzieściicztery

Persepolis
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 14, 2006, 01:25:17 pm »
Cytat: "tyler_durden"
- przyznam, że nie specjalnie obchodzą mnie forumowe ankiety na najlepsze komiksy poszczególnych miesięcy. ale jak zobaczyłem, że najlepszym komiksem kwietnia został nasty tom "Kaznodziei" (od razu dodam, że bardzo lubię tę serię), a nie "Persepolis" to aż się zagotowałem. bo niestety świadczy to o - a co, pojadę po komiksowej braci - dość poważnie ograniczonych horyzontach. to trochę tak jakby powiedzieć, że Harry Potter to lepsza książka niż Imię Róży.


Przyznam, że wygrana "Kaznodzieji" z "Persepolis", zarówno na Gildii i Polterze bardzo mnie zdziwiła, tym bardziej, iż w kwietniu miały niewielką konkurencję ( mało komiksów wyszło ).
"Życie to banda włóczących się razem komórek, mających wspólny cel."

Offline Marius Magnus

Persepolis
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 14, 2006, 04:09:15 pm »
Przyznaję, że nie rozumiem poprzedniego posta /ale to może z powodu panujących upałów/, natomiast "Persepolis" uważam za komiks rewelacyjny.
Słabi i nieudani niech sczezną; pierwsza zasada naszej miłości dla ludzi. I pomóc należy im jeszcze do tego.

Coś mi pękło, robię ogląd/ A to pękł mi światopogląd

Offline tyler_durden

Persepolis
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 14, 2006, 05:25:26 pm »
4-staczterdzieściicztery napisał:
Cytuj
Przyznam, że wygrana "Kaznodzieji" z "Persepolis", zarówno na Gildii i Polterze bardzo mnie zdziwiła, tym bardziej, iż w kwietniu miały niewielką konkurencję ( mało komiksów wyszło ).


konkurencja nie ma tu absolutnie nic do rzeczy.
o not talk about fight club

Offline kingquest

Persepolis
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 14, 2006, 05:28:36 pm »
Persepolis. Świetny Komiks. Bardzo mnie poruszył i zaintrygował. Opowieść Satrapi zawiera w sobie zarówno elementy humorystycznye, jak i elementy dramatyczne. Przedstawia oczami młodziutkiej dziewczynki, skomplikowany świat wojen, niesprawiedliwości i całego zła świata.
Świetny, wzruszający komiks, pozostaje tylko czekać na kolejny tom.
Persepolis z pewnością znajdzie się w rankingach TOP10 na zakończenie roku...

Offline tyler_durden

Persepolis
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 14, 2006, 05:40:00 pm »
Dżisak k.... ja p.....!!!
Na polterze faktycznie też Kaznodzieja wygrał z Persepolis!

kingquest napisał:
Cytuj
Persepolis z pewnością znajdzie się w rankingach TOP10 na zakończenie roku...


Na polterze już nie. Ale można oddać głos na Kaznodzieję.

I jeszcze cytat z tekstu Przemysława Pawełka z Esensji:
Cytuj

Do komiksu Marjane Satrapi podchodziłem z rezerwą, mając na uwadze znane mi kino irańskie, zwykle ckliwie i nudziarsko opowiadające historyjki o chłopcach, którzy harują, by kupić siostrze buty, czy temu podobne. W końcu „Persepolis” jest autobiografią opisującą dzieciństwo spędzone w Teheranie.


Trzymajcie mnie...
o not talk about fight club

Offline kingquest

Persepolis
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 14, 2006, 07:21:49 pm »
Cytuj
I jeszcze cytat z tekstu Przemysława Pawełka z Esensji:

Cytat:   

Do komiksu Marjane Satrapi podchodziłem z rezerwą, mając na uwadze znane mi kino irańskie, zwykle ckliwie i nudziarsko opowiadające historyjki o chłopcach, którzy harują, by kupić siostrze buty, czy temu podobne. W końcu „Persepolis” jest autobiografią opisującą dzieciństwo spędzone w Teheranie.   


Trzymajcie mnie...


Cóż Esensja ostatnimi czasy bardzo obniżyła loty...  :roll:

Offline 4-staczterdzieściicztery

Persepolis
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 15, 2006, 12:04:53 am »
Cytat: "tyler_durden"
4-staczterdzieściicztery napisał:
Cytuj
Przyznam, że wygrana "Kaznodzieji" z "Persepolis", zarówno na Gildii i Polterze bardzo mnie zdziwiła, tym bardziej, iż w kwietniu miały niewielką konkurencję ( mało komiksów wyszło ).


konkurencja nie ma tu absolutnie nic do rzeczy.


Skoro tak mówisz.
O ile rozumiem, iż "Persepolis" może sobie poradzić w takim głosowaniu z niemal dowolną konkurencją, to chciałem zwrócić uwagę jak mało tytułów w kwietniu mogło w ogóle nawiązać walkę. Tym bardziej mnie zaskakują wyniki obu głosowań.
"Życie to banda włóczących się razem komórek, mających wspólny cel."

Offline Louise

  • Redakcja KZ
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 546
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
Persepolis
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 15, 2006, 11:56:12 am »
Długo czekałam, aż Persepolis zostanie wreszcie u nas wydane (zwłaszcza, że zapowiedzi na stronie Postu były mylące).
Satrapi doskonale łączy rysunki z opowiadaną historią. Dodatkowym atutem jest niebanalny humor, nie pozbawiony nutki sarkazmu. Dobrze nakreślone są też relacje Marji z rodziną i jej reakcje na wydarzenia w kraju. Komiks naprawdę intertesujący. Dla mnie jest to najlepsza pozycja wydana w tym półroczu na naszym rynku.
Nie dziwi mnie natomiast, że to Kaznodzieja okazał sie być komiksem miesiąca. Spotykałam się z zarzutami, że Perse jest nudne, że paskudnie narysowane itd. Poza tym to nie jest komiks, który trafi do każdego, bo raz - bohaterką jest dziewczynka, dwa - opowiada o kraju, który średnio przeciętnego Polaka interesuje.

Offline tyler_durden

Persepolis
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 15, 2006, 12:40:52 pm »
Louise napisała:
Cytuj
Nie dziwi mnie natomiast, że to Kaznodzieja okazał sie być komiksem miesiąca. Spotykałam się z zarzutami, że Perse jest nudne, że paskudnie narysowane itd. Poza tym to nie jest komiks, który trafi do każdego, bo raz - bohaterką jest dziewczynka, dwa - opowiada o kraju, który średnio przeciętnego Polaka interesuje.


właśnie z powyższych powodów pozwoliłem sobie napisać o poważnie ograniczonych horyzontach.
o not talk about fight club

Offline Ireneusz Pietryka

Persepolis
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 15, 2006, 10:19:44 pm »
Założenie: To co podoba się w komiksie jedemu, wcale nie musi zachwycać drugiej osoby.

Ale

jeżeli stwierdza się :

Artur Długosz
(...)Byłoby przesadą określanie tego komiksu, jako coś przełomowego, rewalacyjnego czy odkrywczego.(...) Forma jest tu sprawą drugorzędną i często pozostawia wiele do życzenia(...)

To dla samej przyjemności dyskusji i zwykłej wymiany poglądów byłoby dobrze, gdyby autor wypowiedzi napisał:

1. dlaczego forma w Persepolis jest sprawą drugorzedną (dla mnie jest wprost modelowo związana z treścią)  
2. dlaczego pozostawia wiele do życzenia (w mojej ocenie komiks graficznie jest wręcz do bólu "równy", bez zachwiań przyjętej koncepcji graficznej, a z zacytowanej wypowiedzi wynika, iż w komiksie takiej równości brak)

Jestem pod ogromnym, pierwszym wrażeniem "Presepolis", jednak muszę ten komiks przeczytać co najmniej jeszcze raz, zanim sam zdecyduję się o nim szczegółowo wypowiedzieć (z odwoałniem do konkretnych stron, kadrów i - w razie konieczności - poszczególnych zabiegłow formalnych).

Tymczasem pojutrze jadę na wakacje, zabierając "Presepolis" ze sobą.
pozdrawiam
Jeśli tracisz pieniądze - nic nie tracisz
Jeśli tracisz zdrowie - coś tracisz
Jeśli tracisz spokój - tracisz wszystko".