Autor Wątek: O Rei  (Przeczytany 128766 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Fillo

Odp: O Rei
« Odpowiedź #405 dnia: Czerwiec 19, 2011, 12:13:46 pm »
Cały odcinek 25 i 26 opiera się na takiej zasadzie, że poszczególne sceny rozgrywają się tylko w umysłach poszczególnych bohaterów. Wszystkie dialogi odbywają się  z  wyobrażeniami danego bohatera o innych. W wypadku scenki z Rei to jest nieco bardziej rozbudowana projekcja - cały wyobrażony życzeniowy świat. Chyba każdy tworzy sobie czasem w głowie takie scenariusze...

Offline TC

  • Moderatorzy
  • Steward
  • *
  • Wiadomości: 6 015
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wylogowany
Odp: O Rei
« Odpowiedź #406 dnia: Czerwiec 19, 2011, 12:23:44 pm »
Taką, a nie inną formę 2 ostatnich epów  kupuje bez zarzutu, tym   bardziej, że ta forma doskonale pasuje do wątków   psychologicznych, filozoficznych, które są esencją całego NGE i   przewijają się w nim non stop, mam za to lekki problem z tą alternatywną   rzeczywistością, która mi do tej układanki nie pasuje, bo przecież to nie Matrix...
RIP Gildio...

Offline Fillo

Odp: O Rei
« Odpowiedź #407 dnia: Czerwiec 19, 2011, 12:47:07 pm »
Alternatywna rzeczywistość to bardzo ważna sekwencja - umieszczona zaraz przed końcem, no i zrobiona normalnie a nie kreatywnie bezbudżetowo. Nie jest żadnym kwiatkiem do kożucha - Jest  ukazaniem myśli Shinjego o świecie gdzie wszystkie przerastające go problemy nie istnieją, gdzie nie musi być pilotem EVY i doświadczać związanych z tym atrakcji by zostać zaakceptowanym.  Ta projekcja została mu podpowiedziana w wyniku dialogu z jego wyobrażeniami o reszcie bohaterów, więc jest jego samodzielną myślą - dowodem na to, że zrozumiał to, iż jego życie ma jakąś wartość poza spełnianiem oczekiwań jako pilot evangeliona. Ładnie komponuje się to  z teorią Ruth Benedict o kulturze japońskiej jako kulturze wstydu, gdzie do oceny moralnej czynu wymagana jest choćby wyimaginowana publika. NGE chyba pokazuje tu jak działa ten mechanizm: scenka z Rei  nie trzyma się kupy, jest odrębna od reszty - wydaje się być szczerym zapisem marzenia, takiego co by było gdyby ,  impulsywnej ucieczki od przytłaczającego Shinjego problemu - i  przez umieszczenie go w innym kontekście,  przed inną publiką -  pozwala mu spojrzeć na świat z innej perspektywy.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2011, 01:19:55 pm wysłana przez Fillo »

Offline TC

  • Moderatorzy
  • Steward
  • *
  • Wiadomości: 6 015
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wylogowany
Odp: O Rei
« Odpowiedź #408 dnia: Czerwiec 19, 2011, 12:58:48 pm »
To co piszesz, wiele wyjaśnia, ba, nawet wyjaśnia to decyzje Shinjiego w EoE.  :smile:
RIP Gildio...

Offline Fillo

Odp: O Rei
« Odpowiedź #409 dnia: Czerwiec 19, 2011, 01:21:41 pm »
Mógłbyś rozwinąć skoro już ruszyliśmy wątek ?

Offline Shirosama

Odp: O Rei
« Odpowiedź #410 dnia: Czerwiec 19, 2011, 03:10:00 pm »
Na ciebie taż zabrakło pieniędzy?
Co ty bredzisz ? Napisałem jak było. Na dwa ostatnie odcinki serii TV zabrakło pieniędzy.
Anfan - kolega napisał jeszcze, że obejrzał EoE więc po co mówisz, by to obejrzał jeszcze raz...
Bo jeszcze raz nie zaszkodzi. A właśnie EoE to prawidłowe przedstawienie dwóch ostatnich odcinków serii TV.

Czyli końcówka 26 odcinka to jakaś alternatywna rzeczywistość, gdzie nie ma aniołów, Misato jest nauczycielką, Rei jest normalna itd?
Przecież już ci napisałem jak było. To na zasadzie tego co by mogło być. W rzeczywistości to się nie wydarzyło.
Cały odcinek 25 i 26 opiera się na takiej zasadzie, że poszczególne sceny rozgrywają się tylko w umysłach poszczególnych bohaterów. Wszystkie dialogi odbywają się  z  wyobrażeniami danego bohatera o innych. W wypadku scenki z Rei to jest nieco bardziej rozbudowana projekcja - cały wyobrażony życzeniowy świat. Chyba każdy tworzy sobie czasem w głowie takie scenariusze...
Właśnie tak.
Alternatywna rzeczywistość to bardzo ważna sekwencja - umieszczona zaraz przed końcem, no i zrobiona normalnie a nie kreatywnie bezbudżetowo.
Pisałem ogólnie o odcinku 25 i 26.

Jak powstawały ostatnie odcinki serii TV nikt nawet nie myślał o EoE.

Ten film powstał dopiero wtedy jak seria TV okazała się sukcesem. Prawdą jest, że 2 ostatnie odcinki anime były takie z powodów budżetowych.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2011, 03:14:00 pm wysłana przez anfan »

Offline Fillo

Odp: O Rei
« Odpowiedź #411 dnia: Czerwiec 19, 2011, 04:40:59 pm »
Cytuj
Pisałem ogólnie o odcinku 25 i 26.

Jak powstawały ostatnie odcinki serii TV nikt nawet nie myślał o EoE.

Ten film powstał dopiero wtedy jak seria TV okazała się sukcesem. Prawdą jest, że 2 ostatnie odcinki anime były takie z powodów budżetowych.
Nigdy nie sądziłem inaczej, pisząc o kwiatku do kożucha miałem na myśli  to, ze TC zgrzytała scenka z Rei.

Offline obik

Odp: O Rei
« Odpowiedź #412 dnia: Czerwiec 19, 2011, 09:34:44 pm »
Najlepsze jest to, że tutaj na tym pod forum wszystko jest. Ale teraz tak jest porozrzucane, że chyba przypadkiem można coś poznajdywać ciekawego xD
Cytuj
Bo jeszcze raz nie zaszkodzi. A właśnie EoE to prawidłowe przedstawienie dwóch ostatnich odcinków serii TV.
No już nie przesadzaj. Raz wystarczy obejrzeć i przemyśleć. Później się dopiero zastanawiać czy obejrzeć drugi raz itd.

To co się dzieje w EoE nie jest nie wiadomo jak dziwne w przypadku Shinjiego. On już się przełamał potrzebował tylko impulsu by uciec z pułapki, którą sam zastawił.

Offline Ijon Tichy

  • Słynny gwiazdokrążca.
  • Moderator
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 730
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: O Rei
« Odpowiedź #413 dnia: Czerwiec 22, 2011, 09:55:04 am »
(Akurat jak człowiek zrobi przerwę na kucie to bump subforum...)
Ale miło zobaczyć że jednak nie tylko ja tu zaglądam. :)

Ładnie komponuje się to  z teorią Ruth Benedict o kulturze japońskiej jako kulturze wstydu, gdzie do oceny moralnej czynu wymagana jest choćby wyimaginowana publika.
Hmmm... a z tej strony na to nie patrzyłem. Ale fakt - ma sens.
Uśmiechaj się, zawsze! ;)