Autor Wątek: O Rei  (Przeczytany 128759 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ijon Tichy

  • Słynny gwiazdokrążca.
  • Moderator
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 730
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
O Rei
« Odpowiedź #375 dnia: Listopad 13, 2007, 08:42:53 pm »
W greckiej to Gaja była matką wszyskiego.
Uśmiechaj się, zawsze! ;)

Offline Stormcrow

O Rei
« Odpowiedź #376 dnia: Listopad 14, 2007, 10:24:28 am »
Cytat: "obik"
Wpadłem ostatnio na ciekawe informacje  ;)

W mitologi Greckiej Rei była nazywana wielką matką  ;)
kojarzy sie coś wam z tym??

Chyba Rhea?

Offline obik

O Rei
« Odpowiedź #377 dnia: Listopad 14, 2007, 02:42:24 pm »
Cytat: "Stormcrow"
Cytat: "obik"
Wpadłem ostatnio na ciekawe informacje  ;)

W mitologi Greckiej Rei była nazywana wielką matką  ;)
kojarzy sie coś wam z tym??

Chyba Rhea?

sorki ale i tak i nie ^^
patrzyłem w mitologi Parandowskiego i na Wiki pedii
i takie coś było napisane... w każdym razie takie coś znalazłem  ;)
Gaje bardziej uważali za stwórczynie świata jak jej sama nazwa mówi ;]
Rei [Rhea ] była uważana za matke Bogów i ludzi.

Offline Stormcrow

O Rei
« Odpowiedź #378 dnia: Listopad 14, 2007, 09:36:59 pm »
Parandowski pisze o Tytanii Rei . Odmiana jej imienia w 1 os. lp. to Reia.

Fajnie, że przez Evangeliona zaglądasz do mitologii greckiej.

Offline obik

O Rei
« Odpowiedź #379 dnia: Listopad 15, 2007, 03:30:52 pm »
Cytat: "Stormcrow"
Parandowski pisze o Tytanii Rei . Odmiana jej imienia w 1 os. lp. to Reia.

Fajnie, że przez Evangeliona zaglądasz do mitologii greckiej.


czego to nie uczą w szkole  ;)  zawsze lubiałem mitologie ale na Rei to sie całkiem przypadkiem natknełem  8)

chciałem pokazać tylko że istnieje związek ale czy to na pewno to , to ja nie wiem

Offline Fillo

O Rei
« Odpowiedź #380 dnia: Luty 01, 2008, 06:23:47 pm »
Witam : Mój pierwszy post na forum o NGE. Widzę, że temat trochę zamarł, ale mam świeżą teorię. Ustalmy najpierw fakty :
- Rei jest aniołem na takiej samej zasadzie co Kaworu
- Każdy anioł ma swoją "specjalizację" np. Kaworu - anioł wolnej woli.
Z tym nikt chyba kłócić się nie będzie  :). Teraz teoria : Rei ukazuje się ludziom przed śmiercią ( Ritsuko/ Misato ) czy rozpuszczeniem się do LCL ( w zasadzie na jedno wychodzi ).  W endzie zaś GNR ma 12 skrzydeł, Korzystając z kilku źródeł spotkałem się z informacjami, że dwunastoskrzydły anioł to Lucyfer, albo Samael - anioł śmierci. Teza brzmi : Rei jest aniołem śmierci ( jeżeli 12 skrzydeł ma Samael )
PS : Wiem, ze w książce Jakuba ćwieka 12 skrzydeł ma właśnie Samael ( to akurat z neta ) czy wie ktoś może czy byłą to tylko wizja twórcy, czy może poparta jakoś wierzeniami żydowskimi ?

Offline Revan

O Rei
« Odpowiedź #381 dnia: Luty 01, 2008, 07:13:37 pm »
Cytat: "Fillo"
Witam : Mój pierwszy post na forum o NGE. Widzę, że temat trochę zamarł, ale mam świeżą teorię. Ustalmy najpierw fakty :
- Rei jest aniołem na takiej samej zasadzie co Kaworu


Masz na myśli, że pod względem funkcyjnym?

Cytuj
Teraz teoria : Rei ukazuje się ludziom przed śmiercią ( Ritsuko/ Misato ) czy rozpuszczeniem się do LCL ( w zasadzie na jedno wychodzi ).  W endzie zaś GNR ma 12 skrzydeł, Korzystając z kilku źródeł spotkałem się z informacjami, że dwunastoskrzydły anioł to Lucyfer, albo Samael - anioł śmierci.


Z tego co wiem Samael to jedno z określeń szatana (Lucyfera). Pytanie o podkreśloną część: masz na myśli jedną z tych osób czy po prostu rożne warianty imienia dla jednej osoby?

Cytuj
Teza brzmi : Rei jest aniołem śmierci ( jeżeli 12 skrzydeł ma Samael )
PS : Wiem, ze w książce Jakuba ćwieka 12 skrzydeł ma właśnie Samael ( to akurat z neta ) czy wie ktoś może czy byłą to tylko wizja twórcy, czy może poparta jakoś wierzeniami żydowskimi ?


Nie mam pojęcia gdzieś kiedyś czytałem, że w żydowskich wierzeniach szatan miał 12 skrzydeł, ale nie pamiętam gdzie i jak pewne było źródło. Co do samej Rei (po połączeniu z Lilith) to nie tylko ona Eva 01 również ma 12 skrzydeł. Pamiętam jak czytałem, że obecność tych skrzydeł u Rei/Lilith i Evy symbolizuje jedność szatana i "boga" (obie istoty mają obydwa owoce, wiec są nie jako "bogami"). Dodam, że obecność 12 skrzydeł jak u Samaela tutaj pasuje, gdyż w hebrajskich wierzeniach Lilith po opuszczeniu raju związała się z szatanem (poza tym jest chyba też pierwszym demonem) zaś Eva pochodzi od Lilith.

Offline Fillo

O Rei
« Odpowiedź #382 dnia: Luty 01, 2008, 08:32:23 pm »
Przez Samaela rozumiem jednego z upadłych aniołów, anioła śmierci, byt odrębny od Lucyfera. Również słyszałem teorię o wspomnianej przez ciebie interpretacji dwunastoskrzydłej Rei jako szatana ( nomen omen w Biblii to samael jest wymieniany jako szatan właśnie ). Chodzi mi o to, iż skoro w NGE aniołom przyporządkowane są "funkcje" związane z tradycją hebrajską ( anioł łona, anioł wolnej woli, anioł burzy ) , to 12 skrzydeł + podane przeze mnie fakty pozwalają odgadnąć iż Rei była właśnie aniołem śmierci.
Cytuj
Masz na myśli, że pod względem funkcyjnym?

Nie
Możemy założyć, że Anno czerpiąc w wypadku aniołów raczej z hebraizmu nie bawił się w rozdzielanie diabłów i postawił na wersję szatan ->Samael ( a więc i anioł śmierci) a Lucyfera z nim identyfikował.

Offline Revan

O Rei
« Odpowiedź #383 dnia: Luty 01, 2008, 10:49:37 pm »
Cytat: "Fillo"
Przez Samaela rozumiem jednego z upadłych aniołów, anioła śmierci, byt odrębny od Lucyfera. Również słyszałem teorię o wspomnianej przez ciebie interpretacji dwunastoskrzydłej Rei jako szatana ( nomen omen w Biblii to samael jest wymieniany jako szatan właśnie ). Chodzi mi o to, iż skoro w NGE aniołom przyporządkowane są "funkcje" związane z tradycją hebrajską ( anioł łona, anioł wolnej woli, anioł burzy ) , to 12 skrzydeł + podane przeze mnie fakty pozwalają odgadnąć iż Rei była właśnie aniołem śmierci.


Wiesz co jak tak sobie myślę to niby to racja, ale Lilith jest tu matką ludzi, an nie demonów, więc w sumie Rei po połączeniu z Lilith (bo dopiero mając wtedy rozwija skrzydła niby mogłaby wcześniej, ale Eva 01 też tego nie zrobiła w obu wypadkach obydwoje mieli już oba owoce) można też interpretować jako szatana wedle wersji w Biblii, poza tym samego szatana też można uznać za anioła śmierci, w końcu doprowadził do tego, że ludzie zgrzeszyli i zostali pozbawieni nieśmiertelności, tak więc w sumie sprowadził śmierć.

Cytuj
Cytuj
Masz na myśli, że pod względem funkcyjnym?

Nie
Możemy założyć, że Anno czerpiąc w wypadku aniołów raczej z hebraizmu nie bawił się w rozdzielanie diabłów i postawił na wersję szatan ->Samael ( a więc i anioł śmierci) a Lucyfera z nim identyfikował.


W pytaniu chodziło mi o to czy chodzi Ci o to ,że Rei jest aniołem tak jak Kaworu funkcyjnie czyli, że wpasowała sie w to co było w Zwojach, ale ontycznie była człowiekiem nie ma S2 (Anioły ontycznie to istoty z S2-Owoc Życia, ludzie to istoty z owocem Wiedzy). Myślę, że można tak założyć, aczkolwiek chciałbym poznać opinie kogoś innego kto moze lepiej się rozeznaje w tej kwestii.

Offline Fillo

O Rei
« Odpowiedź #384 dnia: Luty 01, 2008, 11:25:28 pm »
Myślę, że zwoje nie przewidywały wogóle istnieia Rei, tak samo jak plan Seele. ( chyba ), więc Rei nie mogła by aniołem funkcyjnie ( chyba, że założymy, że Rei to tylko Lilith w opakowaniu zastępczym, w dodatku uśpiona na swój sposób, czy raczej przytłumiona,przez jak to wyłożyły epizody 25 i 26 kontakty Rei  z ludźmi i brak świadomości swej prawdziwej natury ). Ontycznie była chyba jednak bradziej aniołem.
Samael w Biblii nie robi tylko za tego złego  (chociaż i tu są również różne wersje ). Moja teza nie ma nic do tego czy Rei stała się zjednoczonym Bogiem i Szatanem ( co popieram )  a po prostu przypisuje Rei jeszcze jeden aspekt. swoją drogą Lilith - matka ludzkości i bezpłodna Rei - anioł śmierci. Mi to się ładnie układa

Offline Ijon Tichy

  • Słynny gwiazdokrążca.
  • Moderator
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 730
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
O Rei
« Odpowiedź #385 dnia: Luty 01, 2008, 11:36:54 pm »
Cytat: "Fillo"
( chyba, że założymy, że Rei to tylko Lilith w opakowaniu zastępczym, w dodatku uśpiona na swój sposób, czy raczej przytłumiona,przez jak to wyłożyły epizody 25 i 26 kontakty Rei  z ludźmi i brak świadomości swej prawdziwej natury )

Właściwie to tak jest. ^^
Uśmiechaj się, zawsze! ;)

Offline Fillo

O Rei
« Odpowiedź #386 dnia: Luty 02, 2008, 12:22:05 am »
Czyli defacto rozważając kwestię "anielskości" tak narawdę zastanawamy się, czy to, że nie była świadoma tego , że jest Lilith  zmienia cokolwiek?

Właściwe, to trochę intryguje mnie po co akurat dusze Lilith Gendo umieścił w Rei - czy już wtedy planował swoja wersję 3I ?  Nie wiem , czy to przez późną godzinę coś mi umyka, ale co mi tu nie gra z tą lilith - skąd się wogóle wizięła w Geofrocie (cały czas przebywała w czarnym księżycu ?) i czy pozbawienie jej duszy było planowne od początku czy było tylko porywem twórczej inwencji Ikariego seniora i Fuyutsukiegio? A moze już wtedy gdy ją znaleiono jej nie miała?

w zasadzie nie do końca wiem o co wam chodzi z tą funkcyjnością. Nie wiemy co do końca zapisano w DSS, poza  tym że są tam imiona aniołów i pewne dane o 3I. Lilith się raczej nie przedstawiła ( czyli w zwojach jest), a że Rei jako anioł to Lilith to jest przewidziana w zwojach. (  no chyba, że weźmiemy poprawkę na anielsko-ludzką* wykształconą przez życie i 2 śmierci osobowość i uznamy, że stanowi odrębny chociaż nie odizolowany od Lilith byt i to ona robi za anioła śmierci. Wtedy wracając do ciała Lilith obie się jednoczyły ( ta teoria jest ju po części sponsorowana przez późną porę  ;) )
*Rei miała dwojaka naturę ( przez ciało i duszę) i to ona byłą formą w którą musiały się wcisnąć wszytkie jej doświadczenia, więc nawet separując  osobowość Rei od lilith nie mozemy chyba uznać Rei za w pełni ludzką

Offline obik

O Rei
« Odpowiedź #387 dnia: Luty 02, 2008, 08:20:32 am »
Cytat: "Fillo"

Właściwe, to trochę intryguje mnie po co akurat dusze Lilith Gendo umieścił w Rei - czy już wtedy planował swoja wersję 3I ?  

Pierwotny plan Selee był inny. Po wypadku Yui gdy Selee zmieniło plan wtedy Gendo sam zaczął planować i widzieliśmy owoce jego pracy :badgrin:  ale mu niestety też nie wyszło gdyż Shinji został kreatorem.
Gendo sporo rzeczy przewidział i zaplanował.

Offline Revan

O Rei
« Odpowiedź #388 dnia: Luty 02, 2008, 12:29:40 pm »
Cytat: "Fillo"
Myślę, że zwoje nie przewidywały wogóle istnieia Rei, tak samo jak plan Seele. ( chyba ), więc Rei nie mogła by aniołem funkcyjnie ( chyba, że założymy, że Rei to tylko Lilith w opakowaniu zastępczym, w dodatku uśpiona na swój sposób, czy raczej przytłumiona,przez jak to wyłożyły epizody 25 i 26 kontakty Rei  z ludźmi i brak świadomości swej prawdziwej natury )


Racja nie było czegoś takiego w zwojach chyba,że założymy tak jak mówisz wtedy Rei funkcyjnie robi za drugiego anioła Lilith, a kiedyś była aniołem ontycznie.

Cytuj
Ontycznie była chyba jednak bradziej aniołem.


Zależy o której Rei mówimy czy o nastolatce z niebieskimi włosami czy o GNR (Giant Naked Rei) lub za czasów kiedy jeszcze jej dusza była w Lilith i można było powiedzieć, że mówimy o Lilith, a nie o Rei*. Ta pierwsza ontycznie jest człowiekiem, drugą można by nazwać aniołem w sensie ontycznym chociaż ma oba owoce, trzecia rzeczywiście była aniołem ontycznie oraz funkcyjnie.

Cytuj
Samael w Biblii nie robi tylko za tego złego  (chociaż i tu są również różne wersje ). Moja teza nie ma nic do tego czy Rei stała się zjednoczonym Bogiem i Szatanem ( co popieram )  a po prostu przypisuje Rei jeszcze jeden aspekt. swoją drogą Lilith - matka ludzkości i bezpłodna Rei - anioł śmierci. Mi to się ładnie układa


No właśnie rożne wersje. W NGE przeplata się całkiem sporo chrześcijaństwa i judaizmu. Ostatnie zdanie jest bardzo ciekawe.

Cytat: "Fillo"
Czyli defacto rozważając kwestię "anielskości" tak narawdę zastanawamy się, czy to, że nie była świadoma tego , że jest Lilith  zmienia cokolwiek?


Powiedziałbym, że raczej nie była w pełni świadoma siebie jako Lilith, ale coś tam rozpoznaje (odc. 6).

Cytuj
Nie wiem , czy to przez późną godzinę coś mi umyka, ale co mi tu nie gra z tą lilith - skąd się wogóle wizięła w Geofrocie (cały czas przebywała w czarnym księżycu ?) i czy pozbawienie jej duszy było planowne od początku czy było tylko porywem twórczej inwencji Ikariego seniora i Fuyutsukiegio?


Cały czas grzecznie siedziała w Geofroncie. Nie planowali jej pozbawić duszy od początku, ale zdarzyło się to i owo i tak wyszło przyczyn udało im sie przenieść jej dusze do ludzkiego ciała bez fajerwerków jak na Antarktydzie.

Cytuj
A moze już wtedy gdy ją znaleiono jej nie miała?


Wątpliwe. Swoją droga czytałem na jakiejś stronie gdzie wiele info to niby tajne informacje ukryte w grze, że Adama znaleźli z Włócznią w jej plerach (tak jej, Kaworu mówi, że Adam jest macierzą aniołów czy coś w ten deseń, ale wole określać go jako on), a jego dusza się ulotniła i później ją gdzieś złapali i wsadzili do Kaworu (aha czyli bezduszne ciało samo zrobiło bum)

Cytuj
w zasadzie nie do końca wiem o co wam chodzi z tą funkcyjnością.


To jest tak. Ontycznie aniołem jest istota posiadająca Owoc Życia (organ S2), Kaworu go nie posiada, posiada natomiast Owoc Wiedzy, więc ontycznie jest człowiekiem. Kaworu ma wykonać pewne zadanie, które sprawiają, że wpasowuję się w zawartą w zwojach przepowiednie o nadejściu 17 Anioła Tabrisa, więc aniołem jest tylko na zasadzie funkcji jaką pełni (przykład jak nagiąć proroctwo dla swoich celów). Podobnie ludzkość funkcyjnie jest 18 Aniołem, natomiast co do Rei to zależy czy uznamy, czy będąc poza swoim oryginalnym ciałem pełni jakąś rolę przypisaną Lilith by funkcyjnie była Lilith.

*Kiedy dusza Lilith znajdowała sie w swoim ciele mieliśmy Lilith, ale po przeniesieniu się do ludzkiego ciała jej osobowość uległa zmianie pod wpływem kontaktów z ludźmi itp.. Nie nazywa siebie już Lilith, a Rei chociaż jest świadoma w większym lub mniejszym stopniu swego pochodzenia i natury.

Offline Fillo

O Rei
« Odpowiedź #389 dnia: Luty 02, 2008, 01:09:05 pm »
Po mojemu Rei i Kaworu mają jakby 3 aspekty:
- Dusze Adama i Lilith
- Ludzkie ciała ( czyli wychodzi, ontycznie faktycznie są ludźmi)
- Nabytą w czasie życia i "wciśniętą" w ludzko-anielską formę osobowość człowieka i przy okazji funkcję anioła  ( Kaworu - Tabris, Rei albo pełni funkcję Samaela/Szatana/Lucyfera, albo Lilith, albo jedno i drugie ) Dowodem na  prawdziwość ostatniego punktu jest fakt, iż Kaworu jest naraz Adamem i Tabrisem