trawa

Autor Wątek: Nagroda im. Janusza A. Zajdla  (Przeczytany 8743 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Abignale

Nagroda im. Janusza A. Zajdla
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 09, 2003, 10:26:08 pm »
Narrenturm nie czytałam i w najbliższej przyszłości chyba tego nie uczynię (nie żebym nie chciała - powody niezależne całkowicie ot jak np nawał lektur na głowie), ale mam wrażenie, że Sapek dostał Zajdla za nazwisko. Kuzynki też się moim oczom nie dostały, ale wiem, czego się można po Pilipiuku spodziewać, więc chyba TEN wybór nie był taki zły...

Moim zdaniem Zajdel schodzi na psy, i choć fakt, że głosują czytelnicy, czyli osoby bezpośrednio zainteresowane rynkiem i nowościami, czytelnicy, których zdanie powinno stanowić dość wymierna ocenę, nie dodaje mu na znaczeniu. Słusznie mój Tellurek stwierdził (to było a propos konwentu, ale na razie cicho sza  :wink: ), że nagrodę przyznawaną przez publiczność dostaje ten, kto jest popularny (a popularny jest ten, kto się pokazuje, bywa i aktywnie pisze, jeździ na zjazdy itp, ale mniejsza z tym), no bo jakże by można zagłosować na kogoś innego, skoro na liście kandydatów znajduje sie sam mistrz Sapek... Ciekawi mnie, czy ci ludzie przeczytali te wszystkie pozycje, między którymi mieli wybór. Bo przeciez tego chyba nikt nie sprawdza...

Oramus ma Zajdelki głęboko gdzieś i dla mnie ciężko nie przyznać mu po części racji, choć co nagroda, to jednak nagroda.
ie jestem nikim, tylko sobą. Gdziekolwiek trafiam, staję się kimś innym i nic nie możesz na to poradzić.

Ray Bradbury, "Kroniki Marsjańskie"

Offline Mcolin

Nagroda im. Janusza A. Zajdla
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 10, 2003, 08:15:46 am »
Wiem że młodzi na niego głosowali gdyz moja znajoma byla na konwecie i pytala sie ludzi na kogo zaglosowali i wiekszej czesci byli to jak mowilem 16,17 latk. niezgadzam sie że Zajdel schodzi na psy, on juz dawno tego dokonał, według mnie nie powino sie plamic nazwisaka tego swietnego autora

Offline Abignale

Nagroda im. Janusza A. Zajdla
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 10, 2003, 11:01:28 pm »
Cytat: "Mcolin"
on juz dawno tego dokonał, według mnie nie powino sie plamic nazwisaka tego swietnego autora


W sumei co racja, to racja...
ie jestem nikim, tylko sobą. Gdziekolwiek trafiam, staję się kimś innym i nic nie możesz na to poradzić.

Ray Bradbury, "Kroniki Marsjańskie"

Offline Mcolin

Nagroda im. Janusza A. Zajdla
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 11, 2003, 11:24:21 am »
Mam mała propozycje proponuje zebysmy sobie ( tak dla samych siebie) zaglosowali  jak bysmy mieli przyznac Zajdla w tym roku. Co wy na to.

Offline Marcin

Nagroda im. Janusza A. Zajdla
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 11, 2003, 02:47:33 pm »
No to czekamy wszyscy na ANKIETE:) pozdrawiam

Offline Ivo

Nagroda im. Janusza A. Zajdla
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 11, 2003, 02:47:50 pm »
Cytat: "Mcolin"

Mam mała propozycje proponuje zebysmy sobie ( tak dla samych siebie) zaglosowali  jak bysmy mieli przyznac Zajdla w tym roku. Co wy na to


Jestem za. Niech no który wrzuci ankietę na forum, co? :)

Pozdrawiam, Ivo
ylko w milczeniu słowo
Tylko w ciemności światło
Tylko w umieraniu życie
Na pustym niebie jasny jest lot sokoła

Offline Mcolin

Nagroda im. Janusza A. Zajdla
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 11, 2003, 03:11:12 pm »
Ok juz to robie

Offline Shadowmage

"Zajdle 2003"
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 22, 2004, 12:58:20 am »
Nagrodę im. Janusza A. Zajdla za rok 2003 otrzymali:
W kategorii "Powieść" JACEK DUKAJ za "INNE PIEŚNI" (Wydawnictwo Literackie)
W kategorii opowiadanie ANDRZEJ ZIEMNIAŃSKI za "ZAPACH SZKŁA" (Nowa Fantastyka 10-12′2003).

Hurra! Odzyskuję dobrą wiarę w gusta polskiego czytelnika. Nie spodziewałem sie, by Dukaj zdobył Zajdla, choć "Inne pieśni" biły konkurencje na głowę. Znakomita wiadomość. Opowiadanie zgodnie z przewidywaniami, nie mam zbytnich obiekcji.
url=http://www.katedra.nast.pl]Katedra[/url] - Twoje źródło informacji o literaturze fantastycznej :)

Offline Neratin

Re: "Zajdle 2003"
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 22, 2004, 09:45:20 am »
Cytat: "Shadowmage"
Hurra! Odzyskuję dobrą wiarę w gusta polskiego czytelnika. Nie spodziewałem sie, by Dukaj zdobył Zajdla, choć "Inne pieśni" biły konkurencje na głowę.

Dlaczego nie? To trzeci Zajdel dla Dukaja. Ja o gusta tej części czytelników, która wybiera Zajdle, jestem spokojny ;P

Offline Shadowmage

Nagroda im. Janusza A. Zajdla
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 22, 2004, 10:00:57 am »
Po ubiegłorocznym głosowaniu, gdzie moim zdaniem znacznie lepsza Extensa przegrała z Narrenturm, a do tego Pilipiuk w kategorii opowiadania za Kuzynki moja wiara mocno się zachwiała. Tym bardziej, że konkurowały w tym roku z Dukajem własnie Kuzynki juz w formie długiej oraz Achaja - obie powieści osiagneły wielokrotnie wyższą sprzedaż niż Inne pieśni. No i nie należy zapominać o wynikach Nautiliusa, może nagrody nieco populistycznej, ale oddajace preferencje czytelnicze społeczeństwa.
url=http://www.katedra.nast.pl]Katedra[/url] - Twoje źródło informacji o literaturze fantastycznej :)

Offline Neratin

Nagroda im. Janusza A. Zajdla
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 22, 2004, 11:35:20 am »
Cytat: "Shadowmage"
Po ubiegłorocznym głosowaniu, gdzie moim zdaniem znacznie lepsza Extensa przegrała z Narrenturm,

Tutaj oczywiście rozbijamy się o gusta osobiste - bo ja mam zdanie dokładnie przeciwne (i IMHO 'Extensa' to najsłabszy od kilku lat tekst Dukaja).

Offline maksym_kammerer

Nagroda im. Janusza A. Zajdla
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 22, 2004, 04:39:43 pm »
Mam przyjemność dołączyć się do ogólnego zadowolenia, które zapanowało na forum po ogłoszeniu wyników Zajdla w kategorii powieść. Wyniki te bowiem na nowo oddają palmę pierwszeństwa człowiekowi, który obecnie jest (wśród polskich autorów fantastyki) niezaprzeczalnym numerem JEDEN!!! Oddają palmę pierwszeństwa, bowiem we wspomnianym już przez Shadowmage'a Nautiliusie (nic nie ujmując tej nagrodzie) zwyciężyły niestety głosy ludzi przyzwyczajonych do sięgania po tzw. "łatwejszą strawę duchową".
Nic nie ujmując również panu Ziemkiewiczowi, czy Pilipiukowi, trzeba obiektywnie stwierdzić, że "Inne pieśni" są arcydziełem na miarę całej współczesnej literatury fantasy. Próba Dukaja nie ogranicza się bowiem do wykreowania alternatywnej historii. On niczym "demiurg literacki" tworzy od podstaw całą strukturę świata (alternatywna fizyka, chemia, biologia zdeterminowane są Formą).
Śmiem twierdzić, że gdyby książka Dukaja została przetłumaczona na jezyk angielski, to miałaby szansę zawalczyć o najwazniejsze trofea światowej fantastyki!!!  :)
#1050;то не с нами, тот против нас!

Offline Shadowmage

Nagroda im. Janusza A. Zajdla
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 22, 2004, 08:13:11 pm »
Neratin-->Extensa zmieniła całe moje spojrzenie na prozę Dukaja, wcześniej raczej mnie nie zachwycała, za dużo w tym byłonowomowy. Widać ptrzebowałem takiego włąsnie lżejszego wprowadzenia w jego styl. Ksiązka naprawde mi sie podobała.

maksym_krammer-->Dukaj na jednym ze spotkań mówił, ze moze podejmie próby tłumaczenia na angielski, ale raczej wiąże się to z zaangażowaniem własnych środków, gdyż pewnie zaden z wydawców nie zaryzykuje wydania powieści z tak egzotycznego źródła jak Polska. Niemniej moja ocena jest podobna do Twojej, uważam że Inne Pieśni miałyby duża szansę stać się hitem na zachodzie.
url=http://www.katedra.nast.pl]Katedra[/url] - Twoje źródło informacji o literaturze fantastycznej :)

Offline mr.maras

Nagroda im. Janusza A. Zajdla
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 09, 2004, 11:59:00 am »
Kolejny topic połączony. Wkrótce ten temat powinien ożyć na nowo.
Spalić po przeczytaniu.

Offline mr.maras

Nagroda im. Janusza A. Zajdla
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 23, 2005, 09:47:01 am »
A oto nominacje do tegorocznej Nagrody im. Janusza A. Zajdla.
Spalić po przeczytaniu.