Autor Wątek: Czy komiks się czyta, czy ogląda...  (Przeczytany 6051 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline empro

Czy komiks się czyta, czy ogląda...
« dnia: Czerwiec 19, 2006, 07:22:15 pm »
Wydzielone z tematu: "Borgia" (Manara / Jodorowsky)
 graves


Cytat: "Veenan"
Chciałam jedynie zauważyć , że komiksy nie są do czytania, a do oglądania:P Ja np nie jestem w stanie czytac komiksu i nie będzie mi się podobał taki w którym kreska jest do niczego, ale ma świetną fabułę...Po prostu nie będzie to do mnie w ogóle przemawiało. Za to jeśli komiks ma świetną kreskę i dziwaczną fabułę to przynajmniej bedę mogła podziwiać kunszt rysownika-a o to własnie głównie w komiksie chodzi. Bo komiksy są pisane pod rysownika, a nie rysowane pod scenarzystę. Do czytania dla fabuły proponuje książki-takie grube bez obrazków;]


 :roll:  :oops:
dlatego właśnie dziennikarzyny zadają wszystkim swoje durne pytania "czy komiks się czyta czy ogląda"
już powoli myślałem, że powoli konieczność tłumaczenia naszemu zacofanemu narodowi czym jest komiks mija a tu ci nagle takowa niespodziewanka......

do "pooglądania" polecam albumy ze zdjęciami tudzież obrazami, takie grubsze bez literek.....
ech.....

Offline Veenan

Czy komiks się czyta, czy ogląda...
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 19, 2006, 07:58:38 pm »
A ja proponuje przeczytać komiks z zasłoniętymi obrazkami, a później obejrzeć z zasłoniętym tekstem...i później stwierdzić za którym razem się więcej zrozumiało z fabuły.

Sugeruje też, przejrzeć taki scenariusz do komiksu- ponad 70% tekstu to opis jak ma wyglądać obrazek. To chyba też o czymś świadczy.

Rysowałam serię komiksową dla amerykańskiego studia i znam trochę tą branżę także z drugiej strony, wiem w jaki sposób powstaje komiks i na czym to głównie polega. Ale naprawde już nie mam zamiaru się kłócić na ten bo tylko robimy offtop w tym temacie;P
CanSeeTheLightsInTheDistanceTrembli ngInTheDarkCloakOfNight

Offline empro

Czy komiks się czyta, czy ogląda...
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 19, 2006, 08:11:17 pm »
Cytat: "Veenan"
A ja proponuje przeczytać komiks z zasłoniętymi obrazkami, a później obejrzeć z zasłoniętym tekstem...i później stwierdzić za którym razem się więcej zrozumiało z fabuły.

Sugeruje też, przejrzeć taki scenariusz do komiksu- ponad 70% tekstu to opis jak ma wyglądać obrazek. To chyba też o czymś świadczy.

Rysowałam serię komiksową dla amerykańskiego studia i znam trochę tą branżę także z drugiej strony, wiem w jaki sposób powstaje komiks i na czym to głównie polega. Ale naprawde już nie mam zamiaru się kłócić na ten bo tylko robimy offtop w tym temacie;P


1. komiks TO text i rysunek, sugeruję obejrzeć film raz z zamkniętymi oczami a potem z zatkanymi uszami, czy odbiór filmu w każdym przypadku będzie pełny ? tak samo z komiksem, to mniej więcej tak jakby czytać książkę czytając tylko czasowniki,

2. scenariusz komiksu, jak i filmu to sam text i opisy a jednak w efekcie końcowym mamy troszkę więcej niż tylko literki więc chyba to strzał prosto w płot :)

3. ja rysuję komiksy od kilku lat również i też wiem jak powstaje komiks :)

N.N.

  • Gość
Czy komiks się czyta, czy ogląda...
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 19, 2006, 08:12:43 pm »
Cytat: "Veenan"

Rysowałam serię komiksową dla amerykańskiego studia i znam trochę tą branżę także z drugiej strony, wiem w jaki sposób powstaje komiks i na czym to głównie polega. ;P

Mogłabyś więcej o tym poopowiadać: co to za komiks - przede wszystkim; na czym ta praca polegała? To ciekawe bardzo..

Offline Kingpin

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 2 273
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Official Mroja Spokesman
Czy komiks się czyta, czy ogląda...
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 19, 2006, 08:15:17 pm »
Cytat: "Veenan"

Rysowałam serię komiksową dla amerykańskiego studia i znam trochę tą branżę także z drugiej strony, wiem w jaki sposób powstaje komiks i na czym to głównie polega.

 :lol:  :lol:  :lol:
Normalnie tutaj na tym forum to jesteś rodzynek.
Bo tutaj nikt nigdy niczego nie narysował ani nie napisał.
Fajny jesteś koleżka, już Cię lubię :!:  :D

KRL

  • Gość
Czy komiks się czyta, czy ogląda...
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 19, 2006, 08:20:32 pm »
Też jestem ciekaw tego amerykańskiego projektu... bez ironii zupełnej... zapodaj linka na wydawcę i okładkę Veenan.

Offline kingquest

Czy komiks się czyta, czy ogląda...
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 19, 2006, 09:03:08 pm »
Cytuj
Rysowałam serię komiksową dla amerykańskiego studia i znam trochę tą branżę także z drugiej strony, wiem w jaki sposób powstaje komiks i na czym to głównie polega. Ale naprawde już nie mam zamiaru się kłócić na ten bo tylko robimy offtop w tym temacie;P


Hihi  :lol:

Cytuj
Fajny jesteś koleżka


Chyba koleżanka  ;)

Offline Cyel

Czy komiks się czyta, czy ogląda...
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 19, 2006, 09:04:07 pm »
Cytat: "Kingpin"

Fajny jesteś koleżka, już Cię lubię :!:  :D


Jesli już to koleżanka, madralo :p  czytaj co veenan pisze....

KRL

  • Gość
Czy komiks się czyta, czy ogląda...
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 19, 2006, 09:07:29 pm »
ha ...ha.... ha.... no nie wiem kto z tych osób wyszedł...ła na madralę ... nie wiem....  chłopak sie rypnoł po prostu... spalmy go na stosie... madralę.

Offline Cyel

Czy komiks się czyta, czy ogląda...
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 20, 2006, 07:44:41 am »
Cytat: "KRL"
ha ...ha.... ha.... no nie wiem kto z tych osób wyszedł...ła na madralę ... nie wiem....  chłopak sie rypnoł po prostu... spalmy go na stosie... madralę.


Okreslenie "mądrala" nie miało na celu imputowanie nic kingpinowej inteligencji...było po prostu odpowiedzią na jego protekcjonalne "koleżko" uzyte w stosunku do Veenan...dobrze, że nie powiedział "synu" ...(czy "córko", mniejsza o płeć, liczy sie ton...)

Dalszy kawałeczek off topu - osobiście i zgadzam się i nie zgadzam z Veenan i empro. Dla mnie najlepszym komiksem jest taki, który ma i fabułę i rysunek na dobrym poziomie. I mówiąc fabuła mam na mysli nie tylko teksty w dymkach ale też włąsnie opis co się dzieje na rysunkach -akcja przecież może odbywac się całkiem bez słów a przy tym być mniej lub bardziej sensowna, mniej lub bardziej porywająca.

Z drugiej strony czuję podobnie jak Veenan w jednej kwestii. Oglądanie beznadziejnie nabazgranego komiksu z chocby najbardziej fantastyczną fabułą nie bawi mnie, zastanawiam się po co zrealizowano go w tej formie skoro część graficzna jest traktowana po macoszemu. A z kolei często z przyjemnością ogladam świetnie narysowany komiks chocby akcja była głupia jak kilo gwoździ...

No i back on topic... Dla mnie Borgia jest komiksem ciekawym, bo wiem ma dopracowaną stronę graficzną (nie tylko panny, ale też stroje, architektura, róznorodne postaci, świetne twarze o róznorodnych emocjach...nie mam nic do zarzucenia) ale i fabułe która mnie wciągnęła. Kiedy komiks się konczył chciałem dorwać się do dalszych części...nie po to by obejrzeć wiecej manarowych panien (choć ogladanie ich również cieszyło Veenan i moje oko;)) ale by po prostu zobaczyć co będzie dalej. Licze na to, ze intryga zarysowana w pierwszej części zagęści się w nastepnych....może nie będzie to "Ja Klaudiusz" ale przynajmniej "Gra o Tron";)

Offline empro

Czy komiks się czyta, czy ogląda...
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 20, 2006, 08:56:39 am »
ech,
oczywiście, że najlepszy byłby komiks doskonale narysowany z ciekawą fabułą i do tego bardzo dobrze opowiedziany, i czasem mocniejszą stroną są właśnie ilustracje a czasem treść ale nie można powiedzieć że komiks sie ogląda czy coś takiego bo świadczy to po prostu o braku znajomości tego medium,

enyłej z resztą Veenan przyszła, napisała kilka słów prawdy objawionej z rzeczywistością nie mającej nic wspólnego, do tego chwaląc się współpracą ze studiem amerykańskim i wielką wiedzą na temat tworzenia komiksów i gdy zaczęły padać pytania o szczegóły tej współpracy nagle zapadła się pod ziemię co w moim odczuciu samo w sobie jest juz odpowiedzią :)
 :roll:

Offline wilk

Czy komiks się czyta, czy ogląda...
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 20, 2006, 09:06:00 am »
Cytat: "empro"
Cytat: "Veenan"
Chciałam jedynie zauważyć , że komiksy nie są do czytania, a do oglądania:P Ja np nie jestem w stanie czytac komiksu i nie będzie mi się podobał taki w którym kreska jest do niczego, ale ma świetną fabułę...Po prostu nie będzie to do mnie w ogóle przemawiało. Za to jeśli komiks ma świetną kreskę i dziwaczną fabułę to przynajmniej bedę mogła podziwiać kunszt rysownika-a o to własnie głównie w komiksie chodzi. Bo komiksy są pisane pod rysownika, a nie rysowane pod scenarzystę. Do czytania dla fabuły proponuje książki-takie grube bez obrazków;]


 :roll:  :oops:
dlatego właśnie dziennikarzyny zadają wszystkim swoje durne pytania "czy komiks się czyta czy ogląda"
już powoli myślałem, że powoli konieczność tłumaczenia naszemu zacofanemu narodowi czym jest komiks mija a tu ci nagle takowa niespodziewanka......

do "pooglądania" polecam albumy ze zdjęciami tudzież obrazami, takie grubsze bez literek.....
ech.....

Veenan ma poniekad racje. Jednak komiks sie czyta, a nie oglada. Czyta sie obraz. Jezeli obraz w komiksie sluzy jedynie do obrazowania tego co masz opisane slowami to jest to dla mnie komiks ulomny. To slowa uzupelniaja obraz a nie obraz slowa. Moze pisze troche niejasno ale tak dla mnie wyglada idealna struktura komiksu.

Offline Kingpin

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 2 273
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Official Mroja Spokesman
Czy komiks się czyta, czy ogląda...
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 20, 2006, 09:15:58 am »
Cytat: "Cyel"
Cytat: "Kingpin"

Fajny jesteś koleżka, już Cię lubię :!:  :D


Jesli już to koleżanka, madralo :p  czytaj co veenan pisze....

Kajam się i pokornie błagam koleżankę o wybaczenie.
To moja nieuwaga...

Offline tyler_durden

Czy komiks się czyta, czy ogląda...
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 20, 2006, 01:48:26 pm »
empro napisał:
Cytuj
1. komiks TO text i rysunek


a co z Thomasem Ottem?

Cyel napisała:
Cytuj

Dla mnie najlepszym komiksem jest taki, który ma i fabułę i rysunek na dobrym poziomie. I mówiąc fabuła mam na mysli nie tylko teksty w dymkach ale też włąsnie opis co się dzieje na rysunkach -akcja przecież może odbywac się całkiem bez słów a przy tym być mniej lub bardziej sensowna, mniej lub bardziej porywająca.


nic nie rozumiem. opis tego, co się dzieje na rysunkach?
o not talk about fight club

Offline empro

Czy komiks się czyta, czy ogląda...
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 20, 2006, 01:56:59 pm »
Cytat: "tyler_durden"
empro napisał:
Cytuj
1. komiks TO text i rysunek


a co z Thomasem Ottem?


ok, może niefortunnie się wyraziłem,
 bo nie bardzo miałem pomysł jak ująć te dwa składniki,
fabuła ? no nie bardzo bo ilustracja ze swoją narracyjną formą też tutaj wchodzi,
treść ? to samo zo z fabułą,
a chciałem rozgraniczyć te dwie warstwy czyli literki i obrazki

ok, lepiej niech będzie możę:
scenariusz i ilustracje
:)

o :!:

 

anything