Autor Wątek: Temperatura powietrza  (Przeczytany 14385 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kort

Temperatura powietrza
« dnia: Czerwiec 22, 2006, 05:17:56 pm »
Ostatnio zawitały do Polski bardzo wysokie temperatury...
W związku z tym nasunęło mi się pytanie...

Spotkałem się z dwoma teoriami na studiach, a mianowicie:
1. Aktualnie klimat ziemi dąży do obniżenia temperatur, co za tym idzie ma nastać nowa epoka lodowa (dla tych co się czepiają, nie chodzi mi o to, że jutro, tylko za jakiś tam czas oczywiście).
2. Wręcz przeciwna do poprzedniej, czyli będzie się robiło coraz goręcej...

Tak poza sprawą... Podczas ostatniej zimy, można było spokojnie stwierdzić, że Ci pierwsi mają rację, a teraz z kolei, można myśleć, że Ci drudzy :shock:

Jakie są wasze opinie? Cóż teraz nastąpi?  Oczywiście chodzi mi o naukowe wyjaścnienia i argumenty, a nie jakieś bajania o końcu świata, bo kalendarz majów się kończy...

pzdr. ;)

Offline ghost666

Temperatura powietrza
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 22, 2006, 07:45:05 pm »
Ale średnia temperatura globu przecież spada. Zobacz jaką teraz mamy amplitude temperatur w Polsce - koło 60stopni może być nawet. W okresach ciepłych amplituda ta jest mała...
lory fot the Horned Rat!!!


Anonymous

  • Gość
Temperatura powietrza
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 22, 2006, 11:04:29 pm »
Cytat: "ghost666"
Ale średnia temperatura globu przecież spada.
A mierzona w jakim przedziale czasowym? Tygodnia? Miesiąca? Roku? Dekady? To niezbędne aby rozgraniczyć krótkotrwałą zmianę od długofalowego trendu.

Offline 8jakis

Temperatura powietrza
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 23, 2006, 05:42:36 am »
Z perspektywy miliona lat jesteśmy pod koniec interglacjału. Czyli nadchodzi nowa epoka lodocowa. poprzedni zdarzało się, ze oziebienie przychodziło w 50, a nawet w dwa lata.
 skąd wiadomo, że świat istnieje?

Offline ghost666

Temperatura powietrza
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 23, 2006, 08:16:34 am »
Cytat: "hallucyon"
Cytat: "ghost666"
Ale średnia temperatura globu przecież spada.
A mierzona w jakim przedziale czasowym? Tygodnia? Miesiąca? Roku? Dekady? To niezbędne aby rozgraniczyć krótkotrwałą zmianę od długofalowego trendu.


W czasie jednego cyklu, czyli jednego roku kalendarzowego. Ponadto - nie jest ważne w sumie w jakim okresie. Np. średnia temperatura dnia 23-06-2006 jest niższa niż średnia temperatura 23-06-1906. Chodzi o porównanie. Zazwyczaj albo jak wspominałem - rocznie, albo miesiącami zazwyczaj ciepłymi bądź wybitnie zimnymi, odpowiednio lipiec sierpien - luty marzec.
lory fot the Horned Rat!!!


Offline pretorianstalker

Temperatura powietrza
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 23, 2006, 05:25:27 pm »
Z roku na rok średnia temp. wzrasta o jakieś tam ułamki podobno, co wcale nie przeszkadza temu aby za jakieś 100 lat nastąpiła epoka lodowcowa :)

Średnia temp roczna i jej wachania, a zlodowacenia to zupełnie cos innego - z tego co wiem, to na obydwa procesy wpływają zupełne różne rzeczy.
ww.doomtrooper.pl

Offline Zox

Temperatura powietrza
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 28, 2006, 08:26:31 pm »
A efekt cieplarniany? ;) Coś w tym musi być :)
quote="Bartez"]był bardzo wulgarny, pisał w podpisie moje zdanie "A ja mam na vavku Mangekyou Sharingana" który miał Itachi"; pawłow także powinien dostac choćby ostrzeżenie za tego "penisa" na avku[/quote]

Offline Jaskier

Temperatura powietrza
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 28, 2006, 08:40:48 pm »
Ja tam bym z obu teorii wyciągnął średnią ;)

Offline 8jakis

Temperatura powietrza
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 29, 2006, 06:34:58 am »
Cytat: "Zox"
A efekt cieplarniany? ;) Coś w tym musi być :)

Czy on wogóle zachodzi?  1000 lat temu było cieplej. Wikingowie uprawiali zboża w Grenlandii.
 skąd wiadomo, że świat istnieje?

Offline Radan

Temperatura powietrza
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 30, 2006, 02:18:19 pm »
Będzie cieplej i cieplej, aż roztopią się się lodowce, Golfsztorm przestanie ocieplać północną półkulę i tak zacznie się kolejna epoka lodowcowa.

Offline kort

Temperatura powietrza
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 30, 2006, 06:03:21 pm »
No właśnie, ja też jestem za tą opcją z kolejną ep. lodowcową (co wynika, choćby z historii, w końcu teraz jest kolejny interglacjał, a jak sama nazwa wskazuje... ;) ) Tylko, że chciałbym aby ktoś wrzucił, coś, co można by określić mianem materiału naukowego :badgrin:

Offline Radan

Temperatura powietrza
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 01, 2006, 01:05:27 pm »
Może będę trochę złośliwy, ale co mi tam:
http://www.google.pl/

Offline Radan

Temperatura powietrza
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 04, 2006, 01:09:57 pm »
A teraz na poważnie:
Cytat: "Nautilus"
Proces topnienia lodów wokół biegunów ziemskich przybiera na sile. Do czego doprowadzą zmiany klimatyczne na naszej planecie?  
 
 

 
Mapa Arktyki  
Co dzień dochodzą do nas wieści o niebezpiecznym topnieniu lodowców. Czas przyszedł także na lody Bieguna Północnego. Kiedyś Biegun Północny nigdy kompletnie nie topniał w okresie lata. Obecnie, w roku 2005 lód stopił się do postaci ciemnej wody widocznej na zdjęciach satelitarnych. I to stopił się z 7 milionów kilometrów kwadratowych do 5.3 mln km kw. co daje nam około 20 procentową redukcję!!! Ten rezultat nigdy tak nie zaskoczył naukowców, a co więcej w wyniku takiego stopienia się lodu jak możemy zobaczyć na zdjęciu otwarły się nowe trasy dla statków, które mogły wykorzystywać przesmyki między lodami do podróży.


 
 
Nowe trasy dla statków  
Jest to wynikiem postępującego się globalnego ocieplenia klimatu. Pomimo istnienia Konwencji Ramowej ONZ w sprawie zmian klimatu, Protokołów (w tym z Kioto), istnienia stałego Sekretariatu ds. zmian klimatu, wielu konferencji i spotkań międzynarodowych (np. w Villach w Austrii), wciąż nie udaje się zastopować tych postępujących zmian, tak przecież wyraźnie sygnalizowanych nam przez Naturę. Konsekwencją zmian klimatycznych nie jest tylko topnienie się lodowców, ale i wzrost poziomu oceanów i mórz, natężenie się nawałnic i sztormów, tajfunów przejawiających się w silniejszej skali niż do tej pory. W obecnym roku NASA i National Snow and Ice Data Center (Centrum Krajowe ds. Lodu i Śniegu) z Uniwersytetu Kolorado podały, iż lód z Arktyki, który otacza Biegun Polarny Północny stopniały do najniższego w historii i kiedykolwiek notowanego poziomu!
 
 
graf spadku pokrywy lodowej  
Są to dane alarmujące i nie pozostawiają wątpliwości, iż proces niekorzystnych zmian klimatycznych zachodzi i przejawia się w bardzo dla nas niebezpieczny sposób. Jak podaje dr Mark Serreze z uniwersyteckiego centrum trendy zniżkowe w rejonie Arktyki pogłębiały się w roku 2002, 2003, 2004 a w 2005 r. zauważono olbrzymie straty masy lodowej w Arktyce. Rok 2005 to swoisty rekord w tej dziedzinie. Niestety bardzo smutny rekord. Należy sobie uświadomić, iż różnica w pokrywie lodowej otaczającej Biegun Północny w 2002 a w 2005 r. to powierzchnia stanu Kolorado! A zmiany mogą sięgać nawet powierzchni Alaski! Obok tych naukowych wyliczeń czas musi nadejść aby tymi faktami na poważnie zajęły się rządy wszystkich państw a szczególnie UE i NAFTA.




 
 
 
 
Tekst: Jakub Jasiński  
Źródło:
Informacje i zdjęcia: www.earthfiles.com  
30.9.2005  

Offline 8jakis

Temperatura powietrza
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 04, 2006, 01:18:17 pm »
Bla, bla, bla.
to, ze terez jest cieplej niż 10 lat temu ( o ile jest) nie znaczy, ze jest cieplej niz 1000 lat temu, albo 100 000 lat temu.
I jesli sie ociepla, to wcale nie wiadomo, ze to skutek działania człowieka. były gwałtowne zmiany klimatu zanim człowiek zaczął zmieniać planete. Wulkany emituja wiecej gazów cieplarnianych niz człowiek. Ziemia jest tez wystawiona na wpływy z kosmosu.
I na koniec może jesli faktycznie jest ocieplenie i jest to za przyczyna człowieka. to moze to dobrze. powstrzymujemy nadejscie kolejnej epoki lodowcowej.
 skąd wiadomo, że świat istnieje?

Offline pretorianstalker

Temperatura powietrza
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 04, 2006, 07:16:12 pm »
Cytuj
Wulkany emituja wiecej gazów cieplarnianych niz człowiek.

Hmm... chyba nie, ale mogę się mylić :) Jeżeli już mamy przyjąć jakąś teorię, że to nie człowiek jest odpowiedzialny za efekt szklarniowy, to wolę taką, że to para wodna jest najważniejszym gazem cieplarnianym. Ponieważ temp rośnie, to mamy więcej pary wodnej i znowu temp. rośnie. Ponadto spada też rozpuszczalność CO2 w wodzie i mamy więcej CO2 w powietrzu :P I tak w kółko.



Cytuj
Ziemia jest tez wystawiona na wpływy z kosmosu.


 :? A kiedyś nie była?
ww.doomtrooper.pl

 

anything