trawa

Autor Wątek: Marek Górnisiewicz nie żyje  (Przeczytany 2847 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Memling

Marek Górnisiewicz nie żyje
« dnia: Czerwiec 24, 2006, 10:07:37 pm »
Marek Górnisiewicz (ur. 1959 w Gdańsku), polski grafik i rysownik komiksowy, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie.

Styl jego rysunków łączył elementy realizmu i groteski.

Zadebiutował w pierwszej połowie lat 80. czarno-białym komiksem "Fantazja na fujarkę" (do scenariusza Jerzego Szyłaka), drukowanym w formie pasków w tygodniku "Wiadomości Elbląskie".

Potem Szyłak i Górnisiewicz zaczęli pracę nad barwnym komiksem "Kula ludu Xizz", będącym prequelem Fantazji. Pierwsze plansze wysłali do harcersko-młodzieżowej gazety "Świat Młodych". Oficjalna odpowiedź redakcji brzmiała, iż "komiks jest odrażający" (formuła groteski) i "nie spełnia celów społeczno-wychowawczych" (satyryczna fabuła). Nie udało się też zainteresować wspólnymi projektami gdańskiego oddziału KAW; głównym kontrargumentem było stwierdzenie redaktora, iż "rysunki są ciekawe, ale nikt tak dotąd nie rysował, zaś on ryzykować nie będzie".

Dopiero 64-planszowy barwny komiks według "Odysei" (także scenariusz Szyłaka) został przyjęty do druku przez Wydawnictwo Morskie; niestety - jego bankructwo zniweczyło wydanie tego albumu. Górnisiewicz opublikował w jednym z numerów komiksowego magazynu "Fan" komiks "Dom przy Canterville Street" (będący parafrazą utworu Oscara Wilde'a dokonaną przez Jana Platę-Przechlewskiego).

Potem, zniechęcony do współpracy ze środowiskiem komiksowym, nawiązał kontakt z anarchistycznym periodykiem "Mat' Pariadka", gdzie zamieszczał satyryczne rysunki i krótkie komiksy.

Był też autorem okładek książkowych do "Zewu krabów" Guya N. Smitha (wyd. Fantom Press International) i "Króla Bezmiarów" Feliksa W. Kresa (I wydanie tej powieści, wyd. Aurora) - z początku lat 90.

Od połowy lat 90. nie zajmował się już twórczością artystyczną.

Zmarł na początku lata 2006.

/wg: wikipedia.pl/
http://polskikomiks.info/ - informacje o polskim komiksie

N.N.

  • Gość
Marek Górnisiewicz nie żyje
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 24, 2006, 10:17:58 pm »

Offline incunabulum

Marek Górnisiewicz nie żyje
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 24, 2006, 10:48:15 pm »
Wielka szkoda. Choć osobiście nie miałem okazji Marka spotkać to co poniektórzy moi "starsi" znajomi i członkowie rodziny mieli okazję go spotkać lub nawet zamienić kilka słów. Ja mieszkam w bliskim sąsiedztwie Liceum Sztuk Plastycznych w Orłowie i to miejsce zawsze mi się miło kojarzy.

N.N.

  • Gość
Marek Górnisiewicz nie żyje
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 25, 2006, 12:15:31 pm »
Najbardziej wk****ące jest to, że włożyliśmy masę wysiłku w robienie rzeczy, które zostały przez innych zostały spuszczone w niebyt niczym woda w kiblu. Zrobiliśmy razem pełnometrażowy komiks,  ktorego nigdzie nie opublikowano i po ktorym nie ma już żadnego śladu. Zaplanowaliśmy inny, który odrzucono z marszu, z absurdalnych przczyn. "Fantazję na fujarkę" opublikowaliśmy w gazecie, której nikt nie czytał i nikt nie pamięta, i której redaktorzy wy****yli oryginalne plansze do kosza.
Właściwie jedynym komiksem Marka, który ktokolwiek może pamiętać, jest kilkuobrazkowa historyjka o Wałęsie, ktory przeskakuje płot Stoczni i nadziewa się na pal wbity tam przemyślnie przez podróżnika w czasie.
Strasznie mało...

Offline Memling

Marek Górnisiewicz nie żyje
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 25, 2006, 12:28:42 pm »
kojarzę rysunki z tego komiksu we "Fanie" no i te, które mi kiedyś pokazywałeś (chyba ta opowieść o Dovalu)
http://polskikomiks.info/ - informacje o polskim komiksie

 

anything