trawa

Autor Wątek: Microsoft  (Przeczytany 3221 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

***

  • Gość
Microsoft
« dnia: Czerwiec 28, 2006, 07:45:24 pm »
Wszelkie komentarze odnośnie Microsoftu, jego polityki i działaności. Zaczniemy od tego:
Cytuj
Komisja Europejska może bardzo niedługo nałożyć na Microsoft karę, którą straszy amerykańską firmą od grudnia zeszłego roku. Jeżeli do tego dojdzie, gigant z Redmond będzie musiał płacić... 2 miliony euro dziennie za ignorowanie wyroku Komisji sprzed 2 lat.

Komisja Europejska w 2004 roku uznała, że Microsoft narusza antymonopolowe przepisy Unii Europejskiej, dołączając do systemu operacyjnego Windows dodatkowe oprogramowanie. Jej wyrok nałożył na amerykańską korporację grzywnę wysokości 497 milionów euro oraz nakazał jej rozpoczęcie sprzedaży OS-a pozbawionego odtwarzacza Media Player i udostępnienie konkurencyjnym firmom szczegółowych informacji na temat działania systemu Windows - tak, aby mogły one tworzyć oprogramowanie równie dobrze współpracujące i integrujące się z OS-em.

Microsoftowi najbardziej nie spodobała się ostatnia część wyroku i to ona jest powodem trwającego od dwóch lat sporu z Komisją. Przedstawiciele giganta z Redmond twierdzą bowiem, że spełnienie tego wymogu oznaczałoby dla nich konieczność ujawnienia ważnych sekretów handlowych. Komisja Europejska pozostaje jednak niewzruszona. Ostatnie ponaglenie, wraz z groźbą kary 2 milionów euro dziennie, Microsoft otrzymał w grudniu zeszłego roku.

Jednak nawet ono nie zrobiło na amerykańskiej korporacji wrażenia. Albo raczej zrobiło z dużym opóźnieniem. Microsoft poinformował, że rozpoczął przekazywanie wymaganych przez Komisję informacji... w miniony poniedziałek. Dla Brukseli to jednak zdecydowanie za późno i wygląda na to, że gigantowi z Redmond będzie trudno uciec od kary - już 12 lipca Komisja Europejska planuje wydanie nowego wyroku, zaznaczając w nim, że Microsoft od 2004 roku postępował niezgodnie z prawem.

Microsoft próbuje się jeszcze bronić - jego przedstawiciele twierdzą, że firma robiła wszystko, by zastosować się do wyroku Komisji i obiecują przedstawienie stosownych dokumentów w najbliższych dniach - 30 czerwca i 18 lipca. Ciekawe, czy uda im się przekonać Brukselę do rezygnacji z kary...

Co o tym sądzicie? Czy Komisja ma rację, czy może leży ona po stronie Microsoftu? Może po prostu UE chce pokazać, że trzeba się z nami liczyć? Może ktoś ma inne teorie spiskowe? ;)

Offline Girwan

Microsoft
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 29, 2006, 07:26:41 am »
Moim zdaniem to Microsoft ma racje. Jest coś takiego jak Prawo Autorskie i w rmach tego informacje o kodach źródłowych, mechanizmach wykorzystywanych w apliakcjach etc są własnością twórcy oprogramowania i to od niego zależy czy je rozpowszechni, czy będzie trzymał w sekrecie.

Co do sprzedaży Windowsa z Media Playerem ... A komu to przeszkadza?

Moim zdaniem EU chce utrzeć nosa amerykanom i wyciągnąć od njich kasę. Nie przepadam za Microsoftem, ale w tym przypadku staję po cih stronieOffline DARKMAN

Microsoft
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 29, 2006, 02:04:49 pm »
Zgadzam sie z przedmowca.

Windows przychodzi z "paroma" dodatkowymi programami, tylko... Komu to przeszkadza? Kto chce i tak korzysta z innego oprogramowania (a jak ktos chce to moze zawsze korzystac z Linux'a)...

IMHO chca po prostu wyciagnac troche kasy.

P.S. Ostatnio fundacja charytatywna Gates'ow dostala 31 mld dolarow od innego miliardera. Sam Bill do tej pory wydal 6 mld... Wynik - m.in. zaszczepienie wielu dzieci w Afryce przeciwko paru chorobom.