Autor Wątek: Skąd się wzięły języki?  (Przeczytany 19357 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pimpek

  • Gość
Skąd się wzięły języki?
« dnia: Lipiec 14, 2006, 08:04:22 pm »
Skąd się ich tyle wzięło.Osobiście niewierzę by się wzięły(wyewoluowały) tak same od siebie.Nawet gdyby na świecie był tylko jeden język to jakaś istota rozumna musiała go chyba ułożyć.
Czy ludkzi mózg mógłby sam tworzyć języki?Oczywiscie co innego jest towrzenie ,dodawanie nowych słów a co innego języka.
Czy są jakieś naukowe dowody na prawdziwość biblijnej opowieści o wieży Babel i pomieszaniu ludziom języków?

Offline 8jakis

Skąd się wzięły języki?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 15, 2006, 08:28:59 am »
Cytuj
Czy są jakieś naukowe dowody na prawdziwość biblijnej opowieści o wieży Babel i pomieszaniu ludziom języków?

Nie ma.
zas na ewoluowanie języka i owszem. Przez 300 lat Burowie i Holendrzy nie mając bliskich kontaktów stworzyli z jednego dwa jezyki. To co dopiero po milionie lat, stąd ta różnorodność. Nie poroumiałbyś się z Polakiem sprzed 1000 lat. Francuzi tez juz nie zrozumieja Piesni o Rolandzie w oryginale.
 skąd wiadomo, że świat istnieje?

Offline @

Skąd się wzięły języki?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 15, 2006, 09:54:35 am »
Język ewolułuje razem z człowiekiem przez tysiące lat. Jak coś nie ma kontaktu z innymi rzeczami to się zmnienia znacznie względem innych, np wszystkie zwierzęta na australi - odosobnienie od wieków - tylko tam są np kangóry. Tak samo z językami.

pimpek

  • Gość
Skąd się wzięły języki?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 15, 2006, 02:00:50 pm »
No tak ale początek danego języka jakiś musiał być.
Pierwsi tłumacze musieli mieć trudny orzech do zgryzienia. :D Przetłumaczyć jeden język na drugi od zera to chyba niemożliwe dla cżłowieka.Chyba że z pomocą Ducha świetego........

Offline 8jakis

Skąd się wzięły języki?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 15, 2006, 02:26:56 pm »
Wystarczy tylko trosze czasu na kowersację i da się.
 skąd wiadomo, że świat istnieje?

Offline @

Skąd się wzięły języki?
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 15, 2006, 02:33:37 pm »
trzeba pamietac ze jezyk to nie tylko słowa- gesty, mimika, wszystko pomaga w zrozumieniu się. Czy jakby ktoś językiem migowym próbował coś powiedzieć, to wkońcu coś byś może zrozumiał.
Zawsze mozna rysować  :roll:

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Skąd się wzięły języki?
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 15, 2006, 11:13:34 pm »
Zdolność porozumiewania werbalnego wyrosła prawdopodobnie z jakichś umownych nieartykułowanych warczeń i pochrząkiwań.  ;)  Początek, jeśli w ogóle o takim mówimy, trwał z pewnością setki tysięcy lat i odbywał się nie w jednej zamkniętej grupie osobników, ale w różnych środowiskach, które mogły mieć kontakt ze sobą, lub nie.

Nikt nie projektował języków na początku, podejżewam, że wszystko zaczęło się od form nieskomplikowanych aż do pewnego progu ilości słów odpowiednich do jasnej komunikacji i łatwego zapamiętania. Ten kompromis występuje we wszystkich współczesnych językach.

Ewolucja języka to odpowiedź na zmieniające się środowisko jego użytkowników, gdyby nie to, język zachował by się w pierwotnym stanie.
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline 8jakis

Skąd się wzięły języki?
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 16, 2006, 07:32:35 am »
Cytuj
Ewolucja języka to odpowiedź na zmieniające się środowisko jego użytkowników, gdyby nie to, język zachował by się w pierwotnym stanie.

Nie sądzę. Sam upływ czasu jest tu wystarczającym powodem zmian.
 skąd wiadomo, że świat istnieje?

Offline po prostu ja

Skąd się wzięły języki?
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 27, 2006, 03:25:13 pm »
Jestem wierząca i powinnam myśleć, że ta całą historia o wieży Babel jest prawdziwa, ale jakoś nie bardzo w nią wierzę. Tzn. nie mam innego wytłumaczenia na taka róznorodność jeżyków, ale możliwe, żę konflikty, rozbicia, wojny, bitwy, wysiedlenia, ogólnie cała sytuacja związana ze zmianą miejsca zamieszkania, a  w końcu czas, przyczyniły się do takiej wielorodności wśród języków.
artwy człowieku, powiedz
Jak to jest, gdy przychodzi koniec?
Czuje się ból
Czu przyjemność
Odchodzi się
Czy powraca
Jak z długiej podróży po latach
Martwy człwieku, powiedz
Dlaczego tak się boję

Offline Rhobaak

Skąd się wzięły języki?
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 27, 2006, 06:57:34 pm »
Cytat: "po prostu ja"
Jestem wierząca i powinnam myśleć, że ta całą historia o wieży Babel jest prawdziwa

Wiara nie ma tu nic do rzeczy - przecież nikt nie każe interpretować Biblii dosłownie.
It is sometimes a mistake to climb; it is always a mistake never even to make the attempt.
If you do not climb, you will not fall. This is true. But is it that bad to fail, that hard to fall?

Offline po prostu ja

Skąd się wzięły języki?
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 28, 2006, 04:15:06 pm »
Wiara ma dużo do znaczenia. Biblia tak interpretuje powstanie wszystkich języków na świecie i jako wierząca ipraktykują ca katoliczna powinnam wierzyć w to, że przez świadomy sprzeciw ludzi wynikający z przeświadczenia, żę to człowiek może więcej od Boga i chęć doruwnania Bogu i udowodnienia, ze człowik potrafi więcej--> powstały wszyskie języki.
artwy człowieku, powiedz
Jak to jest, gdy przychodzi koniec?
Czuje się ból
Czu przyjemność
Odchodzi się
Czy powraca
Jak z długiej podróży po latach
Martwy człwieku, powiedz
Dlaczego tak się boję

Offline R3615

Skąd się wzięły języki?
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 29, 2006, 05:40:24 pm »
Przyjmując optykę biblijną natrafiamy na pewien problem natury formalnej. Mianowicie, musimy przekonać cywilizacje z Chin i Indii, wywodzące swe korzenie z odległej - w tysiącach lat liczonej - przeszłości, do porzucenia swych bajek i przyjęcia jedynie słusznej koncepcji - absolutnej prawdy. Gdybyśmy dzieła tego chcieli dokonać metodami demokratycznymi, to nie mamy szans. Wierzących inaczej, czyli w bajki, jest o miliard więcej. Oczywiście możemy rozważyć czasowe zawieszenie tej kompletnie niewygodnej demokracji i jednocześnie rozpocząć działania znacznie mniej taktowne i raczej nie kulturalne. Mogłoby się jednak okazać, że zrobi sie bardzo niesympatycznie.  :lol:

Drugą kłodą na prostej drodze babilońskiej lingwistyki, są wykopywane w różnych miejscach na świecie ślady mniej cywilizowanych przodków ze śladami świadczącymi o daleko posuniętej umiejętności komunikowania się w grupie (zwłoki były zakopywane wraz z elementami dobytku, a nie zjadane - pragmatyzm). Oczywiście, można przyjąć też tezę, że to pozostałości owych niedorozwojów, którzy nie potrafili nauczyć się pierwszego idealnego języka, i którzy ze wstydu zaszyli się na końcu świata.

Na koniec temat do dyskusji. Języki azjatów uważa się za krańcowo trudne i nie do pomyślenia jest wręcz wywodzenie ich od zgłoskowych konstrukcji powstałych w Azji i basenie Morza Śródziemnego. To nie przewidzenie, lecz fakt. Konstrukcja np. języka chińskiego została tak pomyślana, aby kolejno podbijane przez cesarza ludy, mówiąc dalej swoim językiem, mogły dokonywać zapisu najważniejszych faktów w jednym, zrozumiałym dla wszystkich formacie. Słynne i budzące nasz uśmiech znaczki kanji są po prostu agregacją wielu prostszych symboli, oznaczających przedmioty, cechy i inne abstrakcje (ruch, emocje, stany). [Zainteresowanych wysyłam na poszukiwanie w Internecie pojęcia radykału symbolu kanji]. Jęśli zatem konstrukcje okolic Babilonu wywodziły się od tak już idealnego języka bogów (choćby jednego), to skąd sie wzięły te, powielone w tysiącach, wieloznaczkowe herezje?

---------------------------Dodano-------------------------------------
Czytając dyskusje na forum i następujące po nich serie kontrowersji, postanowiłem nie pozostawiać bez śladu mojej dygresji o językach azjatyckich. Dobrym linkiem startowym jest:

http://japanese.about.com/library/weekly/aa070101a.htm

Dobrej zabawy.  :lol:
lteri vivas oportet, si vis tibi vivere.
Docendo discimus.

Offline Radan

Skąd się wzięły języki?
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 20, 2006, 08:12:42 pm »
Cytat: "po prostu ja"
Wiara ma dużo do znaczenia. Biblia tak interpretuje powstanie wszystkich języków na świecie i jako wierząca ipraktykują ca katoliczna powinnam wierzyć w to, że przez świadomy sprzeciw ludzi wynikający z przeświadczenia, żę to człowiek może więcej od Boga i chęć doruwnania Bogu i udowodnienia, ze człowik potrafi więcej--> powstały wszyskie języki.


Ja też jestem wierzący (z praktykowaniem różnie bywa :D ), ale nie biorę dosłownie historii o wieży Babel, stworzeniu świata, itp. Nawet według "nowoczesnego" ( :roll: ) Kościoła, dosłowne interpretowanie Biblii jest błędem.

Offline po prostu ja

Skąd się wzięły języki?
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 28, 2006, 08:22:48 am »
No oczywiście, ze nie trzeba brac tego dosłownie. Prawda jest, ze Bóg stworzył człowieka, ale, że byli to Adam i Ewa --> to już fikcja ;) Wiele jest postaci, zdarzen z Biblii, ktore sa fikcja, wiec moze ta cala wierza babel rowniez...
artwy człowieku, powiedz
Jak to jest, gdy przychodzi koniec?
Czuje się ból
Czu przyjemność
Odchodzi się
Czy powraca
Jak z długiej podróży po latach
Martwy człwieku, powiedz
Dlaczego tak się boję

Offline balum

Skąd się wzięły języki?
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 28, 2006, 11:34:37 am »
Cytat: "po prostu ja"
Prawda jest, ze Bóg stworzył człowieka.

Masz na to jakieś dowody?