Autor Wątek: Problem z odpadami radioaktywnymi? Do pieca je!  (Przeczytany 3349 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline td2003

Problem z odpadami radioaktywnymi? Do pieca je!
« dnia: Lipiec 27, 2006, 08:20:44 pm »
Witam!
Od pewnego czasu chodzi mi po głowie taka myśl, czy jest możliwe (a jeśli nie to dlaczego) żeby odpady radioaktywne wystrzeliwać rakietami w Słońce.
Wydaje mi się po prostu (może naiwnie), że byłby to dobry sposób na ich specyficznie pojmowaną "utylizację". Po dotarciu rakiety w okolice Słońca ulegałaby ona spaleniu (wraz z ładunkiem oczywiście) i po kłopocie.
Chyba największy problem stanowiłby koszty takiej operacji, ale wyobrażam sobie to tak, że wszystkie państwa wykorzystujące (w dowolnych celach) energię atomową utworzyłyby fundusz, na który składałyby się proporcjonalnie do ilości produkowanych odpadów radioaktywnych. I z tego funduszu pokrywane by były koszty tej operacji, pewnie dorzuciłby się jeszcze do tego ONZ, może Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Oczywiście państwa, które odmówiłyby udziału w takim przedsięwzięciu same sprowadziłyby na siebie kłopot związany z przechowywaniem swoich odpadów.
Taką akcję trzeba było by powtarzać co jakiś czas, w miarę potrzeb.
Taaak, koszty byłyby ogromne, ale czy nie warto byłoby je ponieść aby dzięki nim zyskać Ziemię wolną od odpadów radioaktywnych.

Może to co napisałem jest naiwne i głupie (no, znawcą tematu energetyki jądrowej nie jestem), ale niech ktoś mnie, laika przekona, że nie da się tego zrobić.
A może ktoś, kto dobrze zna się na rzeczy, uzna, że to ma sens?

Co o tym myślicie?
Tylko rzeczowo poproszę (jeśli można). :)

Anonymous

  • Gość
Problem z odpadami radioaktywnymi? Do pieca je!
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 27, 2006, 08:47:11 pm »
Cytuj
Tylko rzeczowo poproszę
Zapomniałeś o kosztach operacji. Nawet jeśli technicznie możliwe, to raczej nieopłacalne...

Offline Tweenk

Problem z odpadami radioaktywnymi? Do pieca je!
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 28, 2006, 12:07:41 am »
Problem odpadów radioaktywnych praktycznie przestałby istnieć po wprowadzeniu reaktorów z prędkimi neutronami, np. ALMR, które oprócz uranu-235 spalają też uran-238. Technologia jest już dostępna, ale nie ma inicjatywy ich budowy (poza zdaje się Indiami i Chinami). Reaktory takie mogłyby pracować na wypalonym paliwie z reaktorów lekkowodnych (najczęściej obecnie stosowanych), co wyeliminowałoby konieczność wzbogacania uranu, a początkowo nawet jego wydobycia. Reaktory lekkowodne zużywają tylko 5-6% potencjału energetycznego rudy uranowej, zaś ALMR i inne reaktory z prędkimi neutronami ponad 99%. Po zautomatyzowanym procesie oczyszczania pozostaje niewielka ilość odpadów, które mogą być składowane np. w pokładach soli. Do tego takie reaktory uniemożliwiają czerpanie z nich plutonu do produkcji bomby atomowej.
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni"

Offline kujin

Problem z odpadami radioaktywnymi? Do pieca je!
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 29, 2006, 03:33:06 pm »
Też kiedyś myślałem nad tym, żeby odpady wysłać w kosmos (bo przecież tam "nikomu" nie przeszkadzają 8) ), ale chyba faktycznie koszty takiej misji byłyby zbyt duże. Dużo łatwiej jest coś zakopać w ziemi, albo utopić w oceanie. Niebezpieczeństwo wynikające z obecności odpadów na Ziemi jest nieproporcjonalnie mniejsze niż koszty, więc nie ma szans. Nikt nie przekona państ korzystających z energii atomowej by dobrowolnie wzięły udział w takim projekcie, bo znowu płacenie za produkowane odpady nie leży w ich interesie. Taka postawa, że ktoś nie zważając na koszty determinuje się do działania mającego jeden cel - ochronę zrowia i życia ludzi na Ziemi, to zwykła utopia.  ;)

Specjalistą od energii atomowej również nie jestem, ale ciekawe jest to co pisze Tweenk. Zastanawia mnie tylko czemu jedynie Indie i Chiny są zainteresowane tą technologią.
i]The limits of my language mean the limits of my world.[/i]

Offline Rhobaak

Problem z odpadami radioaktywnymi? Do pieca je!
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 29, 2006, 04:32:23 pm »
Nawet, jeśli pominiemy koszty - wystarczy wyobrazić sobie rakietę napchaną odpadami radioaktywnymi eksplodującą w atmosferze lub spadającą na powierzchnię po nieudanym starcie. A przyszłością energetyki są reaktory termonuklearne - korzystanie z materiałów rozszczepialnych to tylko krótki etap przejściowy.
It is sometimes a mistake to climb; it is always a mistake never even to make the attempt.
If you do not climb, you will not fall. This is true. But is it that bad to fail, that hard to fall?

Offline Siny

Problem z odpadami radioaktywnymi? Do pieca je!
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 01, 2006, 08:04:38 pm »
Na ngc lecial kiedyś program o elektrowniach plazmowych. Fakt faktem ze ta technologia dopiero szykuje sie do raczkowania ale jest bardzo ciekawa czysta i bardziej wydajna a przedewszystkim tansza
Te Quiero Puta!

 

anything