Autor Wątek: Feliks W. Kres  (Przeczytany 17756 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Spajder

Feliks W. Kres
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 22, 2003, 05:34:50 pm »
Ze względu na nadchodzące święta, w empiku można znaleźć wszystkie książki Kresa. Wreszcie mogłem zakupić Króla Bezmiarów, którego szukałem przez ostatnie pół roku bez efektu, i teraz na spokojnie ruszę z serią "Księgi całości".
ruga Mutująca Teczka ruszyła - www.nstm.w8w.pl

http://www.nowaps.za.pl

Offline dagobert

Feliks W. Kres
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 23, 2004, 07:03:06 pm »
Po przeczytaniu pięciu części Ksiegi Całości ( "Piekło i szpada" oraz "Klejnot i wachlarz" czekają na lepsze czasy na półce ) jedyne, co mogę powiedzieć o Kresie, że jest to mój ulubiony pisarz z kręgu literatury fantastycznej. Nie neguje tutaj żadnego innego autora, gdyż poza oczywistymi miernotami każdy ma swój styl i wizję ( np. Sapkowskiego lubię i cenię, ale z innych powodów niż Kresa i głównie za "Narrenturm" ). Na Kresa można narzekać, że jego styl jest surowy, rozczula sie nad bohaterami, wprowadza za dużo batalistyki ( ale skoro należy ona do kręgów jego zainteresowań to czemu sie dziwić ), głównie zajmuje sie uśmiercaniem swoich postaci ( co stało sie pewną cechą charakterystyczną) ect. Fakt, ze mroczny klimat poniektórych odstrasza, ale czy nasza rzeczywistość nie maluje sie głownie w szarej tonacji ? Każdy bohater u Kresa co najmniej ( ale raczej więcej ) raz złamał dziesięć przykazań, ale co osadza to charakter postaci jeszcze głebiej w prawdziwej naturze człowieka. Co do indetyfikowania sie z postaciami nie zgodziłbym sie z tym, że jest to niemożliwe np. Raladan. Trudno mi wskazać tą najlepszą książkę ze wzglądu na ich indywidualną nazwijmy to "specyfikę" oraz tematykę, ale "Pani dobrego znaku" podobała mi sie najbardziej, a zaraz potem jest "Gromberlandzka legenda" i "Król Bezmiarów".
Jednym słowem czytajcie , a nie pożałujecie, albo przynajmniej zobaczycie, że można żyć w rzeczywistości, gdzie jeszcze trudniej rozróżnić czerń od bieli !

Offline Musley

  • Steward
  • ******
  • Wiadomości: 6 346
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • (づ。◕‿‿◕。)づ
    • Soundcloud
Feliks W. Kres
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 01, 2005, 08:52:48 pm »
Zibi - przeglądałem tematy przed napisaniem topicu i jakoś ten umknął mojej uwadze. Może to przez "syndrom dnia wczorajszego".
Ja bardzo lubię Kresa. Właśnie ta "szarość" jego świata mnie najbardziej urzekła. Czyta się to ciężej niż Sapkowskiego i brakuje dowcipu, no ale to w końcu dark fantsy. Patent z kotami i sępami jest świetny. Trudno mi ocenić, która książka jest najlepsza (czytałem tylko "Króla Bezmiarów", "Grombelardzką legendę" i "Panią Dobrego Znaku"). Bardzo spodobał mi się "Król..." - czuć świerzy powiew morza  :) . W "Grombelardzkiej legendzie" trochę brakowało mi Rbita, bo to bardzo ciekawa postać, można było go więcej upchnąć  ;) . I te niesamowite postacie kobiet...

Offline dziki

Feliks W. Kres
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 04, 2005, 01:52:44 pm »
Kres to bardzo dobry pisarz, toteż żałuję, że nie przeczytalem wszystkich jego książek. nie moge ich za bardzo znaleźć w bibliotekach u siebie, więc korzystam z pomocy siostry, która pożycza mi je z Katowic. Skutek jest taki, że ksiegę Całości czytam w dość dowolnym porządku. Jednak jedna jego powieść mnie niemal dobiła. Już dawno nie czytałem takiego dna jak "Strażniczka istnień"! Normalnie nie mogłem dwudziestu stron dziennie przeczytać, rzecz u mnie nie spotykana. Nie chodzi mi o krew, przemoc czy amoralność. Wkórzała mnie maniera pisania, która kazała Kresowi na każdej stronie stawiać zdanie złożone z myślnikiem w środku. Treść zdania po myślniku albo przeczyła, albo potwierdzała, albo podkreślała treść części zdania przed myślnikiem. Nie do strawienia. Zwarzywszy jednak, że Kres lubi poprawiać swą twórczość przy kolejnych wydaniach, zapytuję, czy ponownie wydawszy "Srażniczkę..." coś w niej zmienił na lepsze (ja czytałem wydanie z 1993 roku)

Offline andp84

Feliks W. Kres
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 02, 2005, 07:42:52 pm »
Jak słyszałem w księgarniach pojawiła się nowa książka Kresa, a właściwie zbiór jego felietonów z "Fenixa" i "S-F", w których zawarte są porady dla początkujących pisarzy. Myśle, że spokojnie można ją polecić komuś nie kupującego Science-Fiction i/lub nie mającego dostępu do starych numerów Fenixa.

Offline Nyala

Feliks W. Kres
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 02, 2005, 07:55:57 pm »
Na dniach pojawią się także "Tarcze Szerni", więc jest na co czekać i sobie ząbki ostrzyć  :D  Nie wiem kiedy dokładnie jest planowana premiera - podobno już w marcu, ale to jak zwykle może się trochę przesunąć.
ien, vien, chez moi
Voyageur...

Offline Shadowmage

Feliks W. Kres
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 03, 2005, 07:03:34 pm »
Cytat: "Nyala"
Na dniach pojawią się także "Tarcze Szerni", więc jest na co czekać i sobie ząbki ostrzyć  :D  Nie wiem kiedy dokładnie jest planowana premiera - podobno już w marcu, ale to jak zwykle może się trochę przesunąć.


11 marca. (Ksiązka jest naprawdę dobra, bo miałem przyjemność już ją przeczytać :P . W stylu i tresci bardzo podobna do opowiadania "Gówno". ma tylko jedną wadę - strasnzie krótka, bez zakończenia - bo 1 tom).
url=http://www.katedra.nast.pl]Katedra[/url] - Twoje źródło informacji o literaturze fantastycznej :)

Offline Nyala

Feliks W. Kres
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 04, 2005, 12:31:55 pm »
Oj, to będzie mi się podobać, skoro podobna do opowiadania  :D  Shadowmage, może jesteś doinformowany: na kiedy jest planowany tom 2? Bo zdaje się, że Kres jeszcze go nie napisał?
ien, vien, chez moi
Voyageur...

Offline dagobert

Feliks W. Kres
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 04, 2005, 02:55:08 pm »
Nowa pozycja od Kresa - nic tylko zacierać rączki pozostaje :D

btw: Pewnie nie jestem  na czasie, ale czy "Jeźdzcy równin" kiedyś ujrzą światło dzienne  ?

Offline Shadowmage

Feliks W. Kres
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 04, 2005, 04:09:15 pm »
Cytat: "Nyala"
Oj, to będzie mi się podobać, skoro podobna do opowiadania  :D  Shadowmage, może jesteś doinformowany: na kiedy jest planowany tom 2? Bo zdaje się, że Kres jeszcze go nie napisał?


Faktycznie jeszcze nie napisał. Aż tak dobrze nie jestem doinformowany niestety. Jakis czas temu była mowa o lipcu, ale nie wiem czy to nadal aktualne. Jedno jest pewne - nie prędzej niż autor skończy pisać :P
url=http://www.katedra.nast.pl]Katedra[/url] - Twoje źródło informacji o literaturze fantastycznej :)

Offline Achmed

Feliks W. Kres
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 04, 2005, 05:09:16 pm »
Cytat: "dagobert"
btw: Pewnie nie jestem  na czasie, ale czy "Jeźdzcy równin" kiedyś ujrzą światło dzienne  ?

Kres ma to w planach, ale to ma być rzecz, która wprawdzie dzieje się w świecie Szereru, lecz jest poza "Księgą Całości", więc jeszcze przyjdzie zapewne trochę na to poczekać.
size=9]Na pajęczynie wyrazów - barwy, zapachy i dotyk,
Łąki, pałace i ludzie - drżący Rzym mojej duszy -
Geometria pamięci przodków wyzbyta brzydoty,
Zwierciadło żywej harmonii diamentowych okruszyn.

- J.K.[/size]

Offline ASX76

Feliks W. Kres
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 04, 2005, 05:13:17 pm »
Cytat: "dagobert"
Nowa pozycja od Kresa - nic tylko zacierać rączki pozostaje :D

btw: Pewnie nie jestem  na czasie, ale czy "Jeźdzcy równin" kiedyś ujrzą światło dzienne  ?


Kiedyś na pewno... ;)  A tak na poważnie , to jeśli spojrzeć na plan wydawniczy MAG-a na rok 2005 tego tytułu nie ma.
Są za to dwa tomy "Tarczy Szerni" i niestety tylko pierwszy tom trylogii "Wieczne Cesarstwo". :)

Ze słów pana Kresa wynika , że najpierw ukończy Księgę Całości , a dopiero wtedy weźmie się za "Jeźdźców Równin". Mały cytacik z grudnia 2004 r. : "...taką książką będą np. zapowiadani od lat Jeźdźcy Równin - powieść do której nie mogę się zabrać , bo wciąż kończę Księgę Całości , kończę ją , kończę...i kończę. I jakoś nie mogę skończyć..." ( koniec cytatu ).
Może przypomnę , że trylogia "Wieczne Cesarstwo" wchodzi w skład Księgi Całości...

Offline dagobert

Feliks W. Kres
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 06, 2005, 07:09:12 am »
Dzięki za informacje :)

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że po lekkim aczkolwiek odczuwalnym spadku formy w "Porzuconym Królestwie" i "Klejnocie i Wachlarzu" ( odczucia oczywiście subiektywne ;) ) wyjdą perełki jak dawniej .
Niepokojące jest tylko dzielenie nowych pozycji na tomy ...  :?

Offline ASX76

Feliks W. Kres
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 06, 2005, 01:19:35 pm »
Cytat: "dagobert"
Dzięki za informacje :)

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że po lekkim aczkolwiek odczuwalnym spadku formy w "Porzuconym Królestwie" i "Klejnocie i Wachlarzu" ( odczucia oczywiście subiektywne ;) ) wyjdą perełki jak dawniej .
Niepokojące jest tylko dzielenie nowych pozycji na tomy ...  :?


Stało się tak dlatego , że Kres jeszcze pisze II tom.

Offline tymon

kres
« Odpowiedź #44 dnia: Wrzesień 04, 2005, 04:40:22 pm »
Cóż czytałem 2 powieści kresa- "król Bezmiarów" niezła powieść marynistyczna ale bez rewelacji - po prostu momentami wychodziły takie dosyc naiwne zagrania autora mające pogłebić treśc książki ( o iole sie nie myle to pilot Węża Morskiego okazuje sie synem jakiegoś tam boga....:P)drugie dzieło było tak beznadziejne ze nie dotarłem nawet do konca - przyznam sie szczerze ze nie pamietam jego tytułu nawet dobrze (może prawo  sepów ale nie recze) chodziło tam o jakiegos dawnego herosa z ktory odszedł chwilow na emeryture a potem z przyjacielem kotem znów wyrusza na wyprawe ...komus tam odcinaja reke kogos zabijaja  krwawo , bez polotu i logiki .....no po prostu żenada bardzo sie zawiodłęm po królu bezmiarów....intryguje mnie Piekło i Szpada - siedze osobiscie w klimatach Monastyru i Warhammera wiec może ktoś powie czy jest to coś w tym stylu??