Autor Wątek: Kwestia kanoniczności  (Przeczytany 24119 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline misio141

Kwestia kanoniczności
« dnia: Sierpień 24, 2006, 02:13:51 pm »
Temat został wydzielony. Poruszać będziemy tu kwestię, na którą ja mówię "kanoniczność".
Kilka osób na tym forum jako argumenty dla swoich tez opdają mangę i inne dzieła nie należące do NGE, bedące jedynie "produkcjami ze świata NGE".
Moje stanowisko jest jasne - ze względu na sprzeczności pomiędzy mangą a anime przy analizie anime nie posiłkujemy się mangą (i odwrotnie, ale jakoś dyskusji o mandze nie ma). Jest to zasada na której to forum zostało zbudowane.

Dread


Cytat: "Kaworu Nagisa"
Mylisz się najpierw powstała manga potem serial nge. A po drugie podczas walki z Arialem, jak asuka przeżywa od nowa wspomnienia, to przecież jak ona za szyba patrzy na matke to jest powiedziane, ze chciała dziecko męszczyzny kturego kochała. Jesli ogląda sie na hyper jakies anime to potem nic niewiesz bo na hyper wycinają sceny z odcinków. Dlatego ja mam orginalne.

o ile mi wiadomo manga powstała po anime, a na poparcie tej tezy cytuje z okładki mangi
Cytuj

scenariusz i rysunki - Yoshiyuki Sadamoto
oryginalny pomysł -GAINAX
Ass, gass and grass - nobody rides for free

Offline Nikolas

Kwestia kanoniczności
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 24, 2006, 03:19:38 pm »
Wikipedia:

Cytuj
Evangelion składa się z 26 odcinków, które po raz pierwszy zostały wyemitowane przez TV Tokyo w okresie od 4 października 1995 do 27 marca 1996 roku.



"gildia komiksu":

Cytuj
W lutym 1995 roku na łamach miesięcznika "Shonen Ace" rozpoczął publikację mangi Shin Seiki Evangelion (polskie wydanie Neon Genesis Evangelion; J.P.Fantastica).


opublikowana nieco wcześniej została manga, ale stworzona, to nie wiem :/
ogi nie ma nogi : (

Offline @

Kwestia kanoniczności
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 24, 2006, 03:24:46 pm »
Manga nie zostałą jeszcze dokończona, więc film był szybciej...

Offline Nikolas

Kwestia kanoniczności
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 24, 2006, 03:28:25 pm »
Pewno.
ogi nie ma nogi : (

Offline @

Kwestia kanoniczności
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 24, 2006, 03:30:15 pm »
I może wikipedia nie jest pewnym źródłęm ale:

Cytuj
A manga based on the series, by series character designer Yoshiyuki Sadamoto, has been serialized since February 1995.

 ;)

Offline Dreadorus Maximus

Kwestia kanoniczności
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 24, 2006, 03:31:35 pm »
Nie chodzi o to, co się ukazało pierwsze, tylko co na podstawie czego powstało. A manga jest na podstawie anime.
I tyle.
Cytat: ryceros
Lubię wejśc na jakiś topik i zamiast rzeczowej dyskusji czytać kłótnie i durne docinki.

Offline Nikolas

0001
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 24, 2006, 03:35:27 pm »
Cytuj
A manga based on the series, by series character designer Yoshiyuki Sadamoto, has been serialized since February 1995.


pffff....  :lol:  - moje, to było wyszukanie na szybko  :lol:

dobra, ale to nie o tym temat....można założyć " teorie powstania: Manga-anime, anime-Manga" - ale tak naprawde nie ma o czym rozmawiać.
ogi nie ma nogi : (

Offline Kaworu Nagisa

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 545
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mistrz Rozpierduchy
Kwestia kanoniczności
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 24, 2006, 06:00:57 pm »
Cytuj
Monkey10_PL napisał(a)
 Manga powsała po anime?? TO CZEMU JESZCZE CAŁA NIE ZOSTAŁA WYDANA?

To dziwne wersja mangi 2005 niewyszła jeswzcze w polsce cała, a stara wersja ta cienka ja mam evangelion z roku 99 i 2000. A na stronie jap. coś jak allegro jest wersja z 95. A serial jest z jakiego roku.

Więc niemów mi, że anime jest nge jest pierwsze Yoshiki Sadamato napisał evangelion zanim jeszcze powstał serial.

A pierwsza seria mangi wyszła w polsce w 1997r.
Zło do triumfu potrzebuje tylko tego by dobrzy ludzie nic nie robili.

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Kwestia kanoniczności
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 24, 2006, 06:10:38 pm »
Serial jest z 95. I jak mówisz, że coś jest na jakiejś stronie to wrzucaj odrazu link, bo na słowo nie wierzę takim rewelacjom.

Offline Dreadorus Maximus

Kwestia kanoniczności
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 24, 2006, 06:19:07 pm »
Kaworu Nagisa, zanim zaczniesz gadać bzdury, to powiedz mi o czym jest 11 tom? Jak się kończy manga? W końcu ponoć "Yoshiki Sadamato napisał evangelion zanim jeszcze powstał serial".
I dlaczego na okładce amerykańskiego wydania stoi jak byk:

Cytuj
The manga version of Studio Gainax's NEON GENESIS EVANGELION, the most controversial anime TV show of the 1990s. Writen and drawn by series co-creator and character designer Yoshiyuki Sadamoto, and represents his personal interpretation of the story.
Cytat: ryceros
Lubię wejśc na jakiś topik i zamiast rzeczowej dyskusji czytać kłótnie i durne docinki.

Offline @

Kwestia kanoniczności
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 24, 2006, 07:16:52 pm »
I koniec kwesti... :lol:

Offline Wilk Stepowy

  • Starszy Gildii
  • *******
  • Wiadomości: 13 885
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • wilk bez zębów
Kwestia kanoniczności
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 24, 2006, 07:33:09 pm »
To jeszcze logiczny wniosek wyciągnięty z podanych dat.

Manga zazwyczaj jest tworzona na bieżąco, tzn. rysujemy odcinek, wydajemy, bierzemy się za następny, wydajemy; i często nie ma wcale pełnego scenariusza, zazwyczaj jest tworzona na luźnych ramach.  Trudno byłoby zrobić tak z anime. Dlatego nie chce mi się wierzyć, że na wzór mangi, która zaczęła wychodzić w lutym zrobili pełne anime do października... Chyba że, Gainax już wtedy miał tak niesamowity zespół i sprzęt, że był w stanie na bieżąco robić z 3 odcinki na miesiąc :roll:

Offline misio141

Kwestia kanoniczności
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 24, 2006, 09:05:49 pm »
Cytat: "Kaworu Nagisa"

To dziwne wersja mangi 2005 niewyszła jeswzcze w polsce cała, a stara wersja ta cienka ja mam evangelion z roku 99 i 2000. A na stronie jap. coś jak allegro jest wersja z 95. .

mógłby mi ktoś wyjaśnić o jakich wersjach (:?:) wspomina Kaworu Nagisa. Gdyż o ile mi wiadomo JPF wydawało mange NGE na dwa różne sposoby, a mianowicie w wydaniu zeszytowym (co miesiąc, bodajże po około 25stron, wybaczcie jeśli się pomylę ale tego wydania nie miałem w rękach), i wydaniu albumikowym lub inaczej zwanym tomikowym, które ma po około 180stron.
A swoją drogą to o ile mi wiadomo 10tom mangi NGE w Japonii wydali stosunkowo niedawno
Ass, gass and grass - nobody rides for free

Offline @

Kwestia kanoniczności
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 24, 2006, 09:37:34 pm »
Dobrze wiesz, niedawno, a w polsce jeszcze chyba nie...

Offline Frey Ikari

Kwestia kanoniczności
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 24, 2006, 09:53:49 pm »
Dziwne a ja myslałem że jest to temat o kanoniczności... :?