trawa

Autor Wątek: Podział broni  (Przeczytany 4469 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ruthra

Podział broni
« dnia: Październik 28, 2002, 02:45:29 pm »
Mam pewien problem. Potrzebuje zrobic podzial broni sredniowiecznej. Czy moze mi ktos w tym pomoc... co nazywamy bronia biala, co zaliczamy do miotanej itp.
Ja wymyslilem sobie taki podzial:
- bron biala
- drzewcowa
- strzelecka
- miotana
- machiny
Potrzebuje rowniez ten podzial odniesc do konkretnych umiejetnosci. Jaka bron mozemy podciagnac pod taka sama umiejetnosc?
-
Ruthra
http://palmtop.pl :: Wortal Technologii Mobilnych
------------[Mio 528 --> Tungsten C ]------------

Offline Michał Adam Kuc

Podział broni
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 29, 2002, 12:07:53 pm »
Broń biała: to jest taka broń, która posiada metalowe ostrze dłuższe od rękojeści - jest nią zarówno sztylet, jak i miecz dwuręczny
Broń drzewcowa: to taka broń, której żeleźce osadzone jest na stylisku, czyli drzewcu. np. topór, ale również i włócznia
Broń strzelecka: to broń, która działa na odległość, a więc łuk, kusza, ale również i proca.

W ramach tego podstawowego podziału są również podziały szczegółowe, ale jest ich tyle, ile jest szkół archeologicznych.

Pozdrowionka

Offline Ruthra

Podział broni
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 29, 2002, 12:39:48 pm »
Cytat: "Michał Adam Kuc"
Broń biała: to jest taka broń, która posiada metalowe ostrze dłuższe od rękojeści - jest nią zarówno sztylet, jak i miecz dwuręczny
Broń drzewcowa: to taka broń, której żeleźce osadzone jest na stylisku, czyli drzewcu. np. topór, ale również i włócznia
Broń strzelecka: to broń, która działa na odległość, a więc łuk, kusza, ale również i proca.

W ramach tego podstawowego podziału są również podziały szczegółowe, ale jest ich tyle, ile jest szkół archeologicznych.

Pozdrowionka


a czy jest jakis inny podzial na kategorie glowne? I jesli mozesz daj jakis najprostszy z podzialow z tymi na szczegulowe... PROSZE:)
-
Ruthra
http://palmtop.pl :: Wortal Technologii Mobilnych
------------[Mio 528 --> Tungsten C ]------------

Offline Michał Adam Kuc

Podział broni
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 30, 2002, 11:26:21 am »
Jest taka książęczka:
Uzbrojenie w Polsce średniowiecznej do 1450 r., pod redakcją A. Nadolskiego.
Tam znajdziesz wszystkie możliwe podziały i systematyki. Książkę znajdziesz z pewnością w Bibliotece Uniwersyteckiej w Szczecinie.
Pozdrawiam
MAK

Offline Biały Jeździec

Podział broni
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 24, 2003, 08:31:01 pm »
Witam,

ja bym to podzielił tak:

-broń sieczna (sztylety, miecze, szable itp.), można podzielić na krótką i długą
-broń obuchowa
-topory (to także broń obuchowa, ale o nieco innym działaniu)
-drzewcowa, również krótka i długa
-miotana (np. oszczepy)
-miotająca (kusze, łuki, proce itd.)

Pozdrawiam
ww.pajacyk.pl