Autor Wątek: Witajcie w Świecie Dysku !  (Przeczytany 167045 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Hollow

Odp: Witajcie w Świecie Dysku !
« Odpowiedź #390 dnia: Lipiec 23, 2009, 09:35:44 pm »
To prawda, że jest świetna, ale Pratchett nawiązuje do wielu książek i filmów więc niektóre żarty są zrozumiałe dopiero po przeczytaniu czegoś innego.

Offline Konował

Odp: Witajcie w Świecie Dysku !
« Odpowiedź #391 dnia: Lipiec 23, 2009, 10:59:54 pm »
Ja bym polecał Straż! Straż! na początek. Dla mnie cykl o strażnikach jest ciekawszy od tego z Rincewindem, ewentualnie zawsze można przeczytać coś ze Śmiercią w roli głównej.
Sam przygodę z Pratchettem zacząłem od Kosiarza ;)


"...zeznając prawdę i tylko prawdę nie pamiętając nic z tego co jest mu wiadome"

Offline Meg

Odp: Witajcie w Świecie Dysku !
« Odpowiedź #392 dnia: Lipiec 24, 2009, 09:26:53 pm »
To tak jak ja :)   I chyba części ze śmiercią do teraz najbardziej mi się podobają. No... z wiedźmami i Rincewindem też :)

Offline Hollow

Odp: Witajcie w Świecie Dysku !
« Odpowiedź #393 dnia: Lipiec 24, 2009, 11:06:36 pm »
A mi najbardziej podobały się książki za strażą miejską w roli głównej. Vimes to doskonała parodia Humphreya Bogarta ( na którego tez wołano kamienna gęba), a książki z jej udziałem często nawiązują do kryminałów Chandlera.
Szkoda, że nie powstała książka z Patrycjuszem w roli głównej. To chyba jedna z najlepszych postaci.

Offline Konował

Odp: Witajcie w Świecie Dysku !
« Odpowiedź #394 dnia: Lipiec 25, 2009, 09:36:33 pm »
Pratchett stwierdził że Patrycjusza, Bibliotekarz i Śmierć wykorzystuje oszczędnie żeby nie podporządkowali sobie każdej fabuły.
Nawet w książkach o Śmierci, Śmierć dostaje mniej "czasu antenowego" niż Susan i/lub inni bohaterowie.


"...zeznając prawdę i tylko prawdę nie pamiętając nic z tego co jest mu wiadome"

Offline CD Jack

  • VIP
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 427
  • Total likes: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie lekceważ potęgi wyobraźni!
    • Centrum Komiksu
Odp: Witajcie w Świecie Dysku !
« Odpowiedź #395 dnia: Sierpień 19, 2009, 03:51:19 pm »
Wydawnictwo Biblioteka Akustyczna - wydawca pierwszego audiobooka Terry'ego Pratchetta - Kolor magii - w Polsce ogłasza konkurs dla miłośników prozy tego autora. Więcej...
Jacek "CD Jack" Gdaniec
- - -
Centrum Komiksu: www.facebook.com/CentrumKomiksuPL
- - -

Offline Hollow

Odp: Witajcie w Świecie Dysku !
« Odpowiedź #396 dnia: Sierpień 29, 2009, 06:52:33 pm »
Skończyłem czytać Świat Finansjery i naprawdę świetnie się ubawiłem. Tym razem Moist Van Lipwic walczy z bankowością świata dysku (i golemem Gladys, który odkrył swoją kobiecą naturę dzięki książkom dla dobrze wychowanych dam).

Offline Konował

Odp: Witajcie w Świecie Dysku !
« Odpowiedź #397 dnia: Sierpień 29, 2009, 09:01:14 pm »
Po Łups! odwlekam zakup Świata Finansjery, za bardzo mnie rozczarowała.


"...zeznając prawdę i tylko prawdę nie pamiętając nic z tego co jest mu wiadome"

Offline Meg

Odp: Witajcie w Świecie Dysku !
« Odpowiedź #398 dnia: Sierpień 30, 2009, 08:59:34 pm »
Dlaczego Cię rozczarowała ta książka? Sama nie czytałam jeszcze.

Ja polecam "Naukę Świata Dysku" tym, którzy jeszcze nie czytali. Jakoś odkładałam kilka lat przeczytanie jej a szkoda bo książka naprawdę dobra. Teraz czekają na półce dwie następne "Nauki..." na swoja kolej :)


Offline Hollow

Odp: Witajcie w Świecie Dysku !
« Odpowiedź #399 dnia: Sierpień 31, 2009, 09:38:44 am »
Szkoda, że już nie wydają "Terminarzy Świata Dysku". Dla tych którzy nie wiedzą były to kalendarze stylizowane na wydawane przez różne gildie ( na przykład gildię złodziei skrytobójców straż miejską albo zreformowanych wampirów). Dodatkowo taki kalendarz były szkice różnych postaci związanych z daną gildią rysowane przez Paula Kidbyego. Udało mi się kupić tylko ten z gildii skrytobójców.

Offline Konował

Odp: Witajcie w Świecie Dysku !
« Odpowiedź #400 dnia: Wrzesień 02, 2009, 09:37:11 am »
Dlaczego Cię rozczarowała ta książka? Sama nie czytałam jeszcze.

postaram się nie spolierować za bardzo,
Porównując ją do innych o straży wypada słabo, fabuła wyjątkowo przewidywalna i nieciekawa. Pratchettowi akurat wybaczyć nie mogę że zakończenia można się domyślić bardzo szybko. Kiedyś spotkałem się z opinią o książkach ze swiata dysku: "Na początku nic nie wiemy i jest śmiesznie, później też nic nie wiemy ale dalej jest śmiesznie, w zakończeniu wszystko się wyjaśnia i też jest śmiesznie". A ta część nawet śmieszna nie jest.  Jedyny jej plus, chociaż i tak nie wielki to wampir w straży. Jak dla mnie to ta książka jest jedną z najsłabszych ze ŚD.

Ja polecam "Naukę Świata Dysku" tym, którzy jeszcze nie czytali. Jakoś odkładałam kilka lat przeczytanie jej a szkoda bo książka naprawdę dobra. Teraz czekają na półce dwie następne "Nauki..." na swoja kolej :)

Nigdy nie czytałem NŚD, po tytule uznałem że za mało w niej fabuły a za dużo rozważań/przemyśleń etc

Szkoda, że już nie wydają "Terminarzy Świata Dysku". Dla tych którzy nie wiedzą były to kalendarze stylizowane na wydawane przez różne gildie ( na przykład gildię złodziei skrytobójców straż miejską albo zreformowanych wampirów). Dodatkowo taki kalendarz były szkice różnych postaci związanych z daną gildią rysowane przez Paula Kidbyego. Udało mi się kupić tylko ten z gildii skrytobójców.

Pamiętam że zetknąłem się z terminarzami na początku przygody z pratchettem, jednak wtedy priorytetem były książki, później o nich zapomniałem a kiedy przypadkiem natrafiłem na wzmiankę o nich już nie były sprzedawane, szkoda. (pomijam np allegro http://www.allegro.pl/search.php?string=terminarz+gildii+z%C5%82odziei&sourceid=Mozilla-search 60zł za 150stronicową książkę to jednak za dużo jak dla mnie).


"...zeznając prawdę i tylko prawdę nie pamiętając nic z tego co jest mu wiadome"

Offline Hollow

Odp: Witajcie w Świecie Dysku !
« Odpowiedź #401 dnia: Wrzesień 02, 2009, 10:01:55 am »
Jest też terminarz (zreformowanych) wampirów, ale cena też nie zachęca do kupna.

http://www.allegro.pl/item728789550_terminarz_zreformowanych_wampirow_pratchett.html

Offline Meg

Odp: Witajcie w Świecie Dysku !
« Odpowiedź #402 dnia: Wrzesień 17, 2009, 11:56:05 am »
Dzięki za wyjaśnienie :)  a co do NŚD to faktycznie, fabuły dość mało, ale za to można się dowiedzieć paru ciekawych rzeczy. Chyba, że już się wie z innych źródeł ;)

Terminarze mam dwa. Do kompletu Mappę. Kupiłam je dawno dość przypadkowo i w normalnych cenach. Obecne ceny na Allegro to IMO przesada. Ale wiadomo, że prawdziwi kolekcjonerzy na ceny patrzą nieco inaczej. Ja do tej grupy raczej się nie zaliczam bo terminarze niespecjalnie przypadły mi do gustu a obecne ceny tym bardziej ;). Co innego Mappa :)

Offline Konował

Odp: Witajcie w Świecie Dysku !
« Odpowiedź #403 dnia: Wrzesień 17, 2009, 12:08:54 pm »
Mój "kolekcjoneryzm" objawił się w kupnie "Sztuki Świata Dysku", którego cena była w okolicach 30zł  i uważam to za bardzo dobry zakup.

Szkoda ze tylko ostatni bohater jest ilustrowany przez Kidbyego


"...zeznając prawdę i tylko prawdę nie pamiętając nic z tego co jest mu wiadome"

Offline DektiV

Odp: Witajcie w Świecie Dysku !
« Odpowiedź #404 dnia: Wrzesień 17, 2009, 01:48:13 pm »
 Wczoraj skończyłem Łups! i muszę się zgodzić, niby ten sam świat, ale jednak brakuje tu klimatu innych dzieł Pratchettam sztywne, liniowe i najlepszą częścią było kilka stron z babskim wieczorkiem, reszta wiała nudą.