trawa

Autor Wątek: Witajcie w Świecie Dysku !  (Przeczytany 168950 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Hollow

Odp: Pytanie o Pratchett'a
« Odpowiedź #330 dnia: Maj 20, 2008, 09:34:12 am »
Właśnie skończyłem czytać "Potworny Regiment" Pratchett'a. Książka opowiada o wojnie między dwoma pańsewkami. Główną bohaterką jest dziewczyna, która aby się zaciągnąć przebiea się za chłopaka (z powodu pewnych ubytków w urodzie nawet za bardzo nie musi się starać). Razem z nią służy wampir Igor, Troll i psychopatyczny sierżant. Co jakiś czas pojawia się też Vimes. Polecam. Dobry humor gwarantowany.

Offline Lu Tzy

Odp: Pytanie o Pratchett'a
« Odpowiedź #331 dnia: Maj 24, 2008, 05:50:12 pm »
Nie miewacie wrazenia, ze Pratchett sie powtarza? Ze bywa wtorny wobec samego siebie?
Zeby nie bylo watpliwosci: lubie Swiat dysku dostatecznie, by byc posiadaczem i czytaczem prawie calosci. Uderzalo mnie jednak wielokrotnie, ze autor powtarza dowcipy, frazy, schematy.
No i nieewoluujace postaci. Furda Rincewind, on tylko pretekstem dla rozpetujacego sie wokol niego chaosu, ale Granny Weatherwax, a jeszcze bardziej Vimes czy Carrot - wygladaja mi na bohaterow opowiadanka, ktore jakos sie rozciagnelo w kilka powiesci.

P.S. Mam za zle ukatrupienie lance-constable Cuddly (o ile pamietam pisownie; kumpel Detritusa), oraz brak kontynuacji watku myslackiego helmu dla trolli. ;-)
« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2008, 05:52:52 pm wysłana przez Lu Tzy »
While shepherds watched their flocks by night
    All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
    And mutton rained around.

Offline Hollow

Odp: Pytanie o Pratchett'a
« Odpowiedź #332 dnia: Maj 24, 2008, 07:59:30 pm »
Postacie zmieniają się, ale nie za szybko. Na przykład Vimes. Na początku był samotnym alkoholikiem, któremu wisiała jego robota, potem przestał pić (zaczął palić) i został porządnym policjantem. Następnie szlachcicem i (bardzo wrednym) dobrym policjantem, który wszystkich denerwuje. Z "Straży nocnej" było też pokazane jaki był jak wstąpił do straży.
Tak samo Marchewa. Początkowo chciał, przestrzegać prawa, potem ograniczył się do pilnowania porządku, a na końcu nawet znalazł sobie dziewczynę.
Rincewind zawsze przed czymś ucieka więc nie ma czasu na zmiany, a babcia Weatherwax jest za stara na zmiany  ;-)

Offline Adria

Odp: Pytanie o Pratchett'a
« Odpowiedź #333 dnia: Maj 24, 2008, 08:48:12 pm »
Ach, ach! Ja w końcu przeczytałam Złodzieja czasu! Powalające, na mojej osobistej liście the best of... przebił Ciekawe Czasy! Te cudowne wywody metafizyczne... Aż się sama zdziwiłam, jak strasznie rozemocjonował mnie moment tuż przed wybiciem godziny pierwszej! Tylko szkoda, ze po pierwszej akcja tak przystopowała... Ale i tak niebywałe.
Przy okazji... Czy nie uważacie, ze Susan to taka trochę inwersja dziewczyny Bonda? Nie Bond w wydaniu kobiecym, tylko dokładnie inwersja doskonałej dziewczyny Bonda (no, może poza fryzurą XD )
ach... Poezja.

Zaś co do ww Nauki Świata Dysku 3... Jedynka byłą ścisła, dwójka humanistyczna... O czym ma mówic trójka? Wszak sztuka wyszła osobnym tomem?
Kiedy człowiek spogląda w otchłań, otchłań nie powinna do niego machać.

Offline Konował

Odp: Pytanie o Pratchett'a
« Odpowiedź #334 dnia: Maj 25, 2008, 09:54:11 am »
Fakt, Złodziej Czasu to świetna książka.

Mnie cieszy publikacja w "normalne" okładki ilustrowane przez Kidby'ego a nie Kirby'a. Tylko szkoda że w nich z przodu i z tyłu jest ten sam rysunek, ale to w zasadzie i tak nie jest ważne.

Wiecie w jakiej książce kobieta-wampir dołączy do straży ?


"...zeznając prawdę i tylko prawdę nie pamiętając nic z tego co jest mu wiadome"

Offline Beryl

Odp: Pytanie o Pratchett'a
« Odpowiedź #335 dnia: Maj 25, 2008, 10:46:47 am »
Cytuj
Wiecie w jakiej książce kobieta-wampir dołączy do straży ?

Spoiler: pokaż
W "Thud", spojlerzysto.
awsze mierz wysoko. Być może nie trafisz w cel, ale też nie odstrzelisz sobie stóp.

Offline Hollow

Odp: Pytanie o Pratchett'a
« Odpowiedź #336 dnia: Maj 25, 2008, 05:41:26 pm »
Wie ktoś czy Rinncewind jeszcze się pojawi w jakiejś części?

Offline 4-staczterdzieściicztery

Odp: Pytanie o Pratchett'a
« Odpowiedź #337 dnia: Maj 25, 2008, 10:26:16 pm »
Wie ktoś czy Rinncewind jeszcze się pojawi w jakiejś części?

Osobiście mam nadzieję, że się nie pojawi, im więcej czytam z nim książek, tym mniej mi się podobają, a "Ostatni Kontynent" uważam za jedną z najgorszych książek w cyklu.

Cytat: Konował
Mnie cieszy publikacja w "normalne" okładki ilustrowane przez Kidby'ego a nie Kirby'a. Tylko szkoda że w nich z przodu i z tyłu jest ten sam rysunek, ale to w zasadzie i tak nie jest ważne.

Nie mieli wyboru, nowsze książki mają okładki tylko Kidby' ego ( osobiście też wolę jego wyobrażenie Świata Dysku ), "Złodziej Czasu" ( świetna książka, a pan Socha rewelacyjny ) to była ostatnia okładka Kirby' ego.
"Życie to banda włóczących się razem komórek, mających wspólny cel."

Offline Konował

Odp: Pytanie o Pratchett'a
« Odpowiedź #338 dnia: Maj 27, 2008, 10:40:59 pm »
Beryl: dzięki ;)
4-staczterdzieściicztery: mam nadzieję że pan Socha jeszcze wystąpi w jakimś show z resztą ekipy :) Kidby świetnie rysuje ŚD, tylko Angua i młoda Esme "gryzą się" z moim wyobrażeniem tych postaci.


"...zeznając prawdę i tylko prawdę nie pamiętając nic z tego co jest mu wiadome"

Offline królowa_liberty

Odp: Witajcie w Świecie Dysku !
« Odpowiedź #339 dnia: Czerwiec 12, 2008, 02:06:22 pm »
W ŚD piękne jest to (sorry za mikrofeministyczny wątek) że Śmierć jest męczyzną... zawsze co złe to my kobiety... pan Pratchett w końcu obarczył winą umierania płeć męską...
ni połowy spośród was nie znam nawet do połowy tak dobrze, jak bym pragnął; a mniej niż połowę z was lubię o połowę mniej, niż zasługujecie. (J. R. R.  Tolkien)

Offline Hollow

Odp: Witajcie w Świecie Dysku !
« Odpowiedź #340 dnia: Czerwiec 12, 2008, 02:40:24 pm »
W moim teście wyszło:
Vimes 88%
Esmerelda (Granny) Weatherwax 63%
Rincewind 63%

Offline 4-staczterdzieściicztery

Odp: Witajcie w Świecie Dysku !
« Odpowiedź #341 dnia: Czerwiec 12, 2008, 11:44:04 pm »
W ŚD piękne jest to (sorry za mikrofeministyczny wątek) że Śmierć jest męczyzną... zawsze co złe to my kobiety... pan Pratchett w końcu obarczył winą umierania płeć męską...

Proszę mnie poprawić, jeśli się mylę, ale wydaję mi się, iż w kulturze anglosaskiej Śmierć jest tradycyjnie personifikowana jako mężczyzna.
"Życie to banda włóczących się razem komórek, mających wspólny cel."

Offline królowa_liberty

Odp: Witajcie w Świecie Dysku !
« Odpowiedź #342 dnia: Czerwiec 13, 2008, 12:18:00 pm »
Owszem... ale po raz pierwszy z takim uosobieniem Śmierci spotkałam się właśnie w ŚD... chwała pratechttowi!
ni połowy spośród was nie znam nawet do połowy tak dobrze, jak bym pragnął; a mniej niż połowę z was lubię o połowę mniej, niż zasługujecie. (J. R. R.  Tolkien)

Offline Hollow

Odp: Witajcie w Świecie Dysku !
« Odpowiedź #343 dnia: Czerwiec 13, 2008, 02:47:50 pm »
Jakiś czas temu oglądałem dwuodcinkowy serial na podstawie książki "Kolor magii" i "Blask fantastyczny". Ogólnie wyszło tak sobie. Za to na pochwałę zasługują Jerimy Irons jako patrycjusz i Śmierć mówiąca głosem Christophera Lee (Saruman z Władcy pierścieni). Ogólnie wyszło tak sobie. Wiele wątków i postaci zostało pominiętych a za to rozbudowano wątek zabijanie przez Trymona ludzi, którzy zabija wszystkich w drodze na stołek nadrektora. Mimo wszystko serial świetnie się ogląda choć bardziej polecam ekranizację "Wiedżmikołaja"

Zainteresowanych zachęcam do obejrzenia zwiastuna

Ktoś wie jaka i kiedy wyjdzie następna książka Pratchetta?

Offline Konował

Odp: Witajcie w Świecie Dysku !
« Odpowiedź #344 dnia: Czerwiec 13, 2008, 10:39:46 pm »
Hollow: z drugiego wątku o Pratchett'cie:

Co w 2008?

Straż nocna - luty 2008
Monstrous Regiment - maj 2008
Nauka Świata Dysku 3 - sierpień 2008
Blask fantastyczny komiks - październik 2008
Going Postal - listopad 2008



W ekranizacjach zwykle nie mieszczą wszystkiego co w pierwowzorze, dlatego połączenie KM i BF wydaje się złym posunięciem. A Wiedźmikołaj był świetny ;)


"...zeznając prawdę i tylko prawdę nie pamiętając nic z tego co jest mu wiadome"