Autor Wątek: Najlepsze źródła wiedzy historycznej  (Przeczytany 9521 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jaskier

Najlepsze źródła wiedzy historycznej
« dnia: Wrzesień 22, 2006, 08:41:52 pm »
Zastanawiałem się dzisiaj mocno nad wydaniem 80zł na "Wojne Żydowską" i "Przeciw Apionowi" Józefa Flawiusza i postanowiłem przed zalicytowaniem sprawdzic jeszcze czy nie mozna ich przypadkiem dostać w jakiejś internetowej księgarnii. Owocem tych poszukiwań było znalezienie tej oto strony

TO-OTO-STRONA

Mamy tutaj całą masę tekstów źródłowych po polsku i w formie przygotowanej do wydruku.
Przydatne to jest zwłaszcza, dla pasjonatów historii starozytnej (:D), ze względu na ograniczoną liczbę takowych.

Enjoy!


ps. mógłbyś Baldwin to przykleić?

Offline Vlodarius

Źródła!
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 22, 2006, 10:51:32 pm »
Fajnie, ale tak potężną pozycję jak "Wojna Żydowska" wolę czytać na papierze, nei na kompie. Dostępna jest w bibliotekach publicznych.
Niedoceniane źrodło, a tam znalazłem :Sagę o Njalu Spalonym" i kilka innych perełek  ;)

Offline Jaskier

Źródła!
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 22, 2006, 11:57:13 pm »
wystarczy podłączone do komputera ksero i już mam papierową wersję za pół-darmo :D

Offline Andrzej I Wielki

cenny temat
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 31, 2007, 01:09:57 pm »
Podnoszę,bo naprawdę wydaje mi się cenny.Warto nad jego zawartością pracować.

Offline Sirius

Najlepsze źródła wiedzy historycznej
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 24, 2008, 04:24:35 pm »
Jak już zauważyliśmy forum historyczne umiera i warto zrobić coś żeby temu zapobiec ;) Sprawdzałem już i nie znalazłem jeszcze takiego tematu, więc uznałem, że warto o tym porozmawiać.

Mam nadzieję, że na forum znajdują się nie tylko osoby studiujące historię ale też amatorzy(tacy jak ja ;) ). Chciałbym więc usłyszeć jakie książki, źródła materiały polecacie osobom, które chcą poszerzyć swoją wiedzę historyczną? Chodzi mi o lektury, które dosyć poważnie ogarniają dane zagadnienie ale są poziomie "zwykłego śmiertelnika".

Nie wiem czy dokładnie wytłumaczyłem co mam na myśli ale sam podam przykłady, które być może pomogą następnym.

Paweł Jasienica,Polska Piastów, Polska Jagiellonów i Rzeczpospolita Obojga Narodów- nie traktuję tej serii jako naukowej ale raczej popularnonaukowej. Wiem, że w poważnych dyskusjach nie ma sensu powoływać się na dane zawarte w tych książkach. Sam autor przyznawał, że nie są to dzieła naukowe ale jedynie lektura, która ma przybliżyć czytelnikom losy ich kraju. Ja właśnie tak to potraktowałem. Dzięki tym trzem tytułom mam już jakieś ogólne pojęcie o przeszłości Polski. Nie wierzę ślepo we wszystko co jest tam napisane a osądy autora nie są dla mnie najważniejsze. Mam już jednak jakąś wyjściową wiedzę o wydarzeniach historycznych a potwierdzenia często szukam w innych źródłach. Co by nie mówić na gimnazjum i początek liceum Jasienica wystarczył ;)

Norman Davies, Boże Igrzysko, Historia Polski. Przeł. E. Tabakowska. Kraków 2006.- nie przeczytałem jeszcze w całości, ale książka przydawała się wielokrotnie. Nie zachwyca szczegółowością ale jest sporo cytatów i odnośników. No i zagraniczny autor podchodzi do wielu spraw z o wiele większym dystansem niż Polak.

Wojciech Roszkowski, Najnowsza historia Polski 1914-1945. Warszawa 2003.-  niedawno zacząłem czytać. Wydaje mi się wiarygodna i godna polecenia osobom, które interesują sie historią najnowszą i chcą zacząć od zdobywania podstawowej wiedzy. Wszystko jest tam dokładnie wytłumaczone i nikt nie powinien mieć problemu ze zrozumieniem.

To na razie na tyle. Książka Roszkowskiego jest chyba najlepszym przykładem, o co mi chodziło. Wiem, że temat nie jest wybitny ale mam nadzieję, że zachęci do dyskusji.

edit: zmieniłem już tytuły, jak będą miał jeszcze trochę czasu dodam wydawcę
I don't care for this world anymore
I just want to live my own fantasy

Offline kort

Najlepsze źródła wiedzy historycznej
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 24, 2008, 04:37:20 pm »
Pomysł nie jest zły. Proponuję jednak dane podawać, tak jak są one podawane w bibliografiach... Nazwisko - rok - tytuł - wydawca ;)
Potem posegregujemy ;)

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Najlepsze źródła wiedzy historycznej
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 24, 2008, 09:53:58 pm »
To ja też się przyłączę, na początek dwa źródła do mojego ukochanego wieku XIX. :p

Polecam Historię Powszechną 1789-1870 Mieczysława Żywczyńskiego, moje wydanie jest jedenaste, Warszawa 2002. Oczywiście to autor, trochę zionie komunizmem nieraz używając terminów ze swojej epoki, ale nadal to świetny, jeśli nie najlepszy podręcznik do historii powszechnej XIX wieku.

A jeśli chodzi o źródła sensu stricto to zachęcam do zanurzenia się oceanie zbiorów Cornell University's MoA Journal Collection, w których można niemalże utonąć.

To genialny projekt gromadzący w formie elektronicznej (graficznej i tekstowej, ba z wyszukiwaniem słów) anglojęzyczne czasopisma: naukowe, popularno-naukowe i inne od lat 40-tych do końca XIX wieku. Jak dla mnie, to święty graal studiów nad tą epoką, można samodzielnie poznać mentalność ludzi tamtego okresu.  :)
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline Sirius

Najlepsze źródła wiedzy historycznej
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 25, 2008, 10:01:53 am »
Świetna strona, szkoda, że (z tego co widziałem) same amerykańskie źródła. Ja najbardziej interesuję się początkami XX wieku w Europie, ale XIX w. też bardzo lubię. Odpowiada mi klimat tamtych czasów ;)
I don't care for this world anymore
I just want to live my own fantasy

Offline Lu Tzy

Najlepsze źródła wiedzy historycznej
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 25, 2008, 07:55:02 pm »
Wlasnie sobie czytam cos wielce smakowitego.
Daniel Beauvois, Szlachta, carat i lud na Wolyniu, Podolu i Kijowszczyznie 1793-1914.
Rzecz piekna i ozywcza, bo niepodlegla kanonom polskiej historiografi. Omawia, pobieznie co prawda, takze wczesniejsze dzieje.
Polecam!
While shepherds watched their flocks by night
    All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
    And mutton rained around.

Offline Llew

Najlepsze źródła wiedzy historycznej
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 03, 2008, 12:09:03 pm »
Kaczanowski P., Kozłowski J. K. 1998. Najdawniejsze dzieje ziem polskich (do VII w.) [w:] Wielka Historia Polski, t. I, Kraków.

Tzw. "Czerwona książeczka". Bardzo dobre źródło dla kogoś chcącego poznać zarys archeologii ziem polskich i nie tylko. Przydatna (niezbędna?) przy egzaminie wstępnym na krakowską archeologię. Jako dodatkowe źródło pomocna też czasami podczas samych studiów np. do egzaminu z relacji kulturowych Cesarstwa z Barbaricum.
ae hen wlad fy nhadau yn annwyl i mi...

Offline kort

Najlepsze źródła wiedzy historycznej
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 03, 2008, 01:49:00 pm »
Cytat: "Llew"
Kaczanowski P., Kozłowski J. K. 1998. Najdawniejsze dzieje ziem polskich (do VII w.) [w:] Wielka Historia Polski, t. I, Kraków.

Tzw. "Czerwona książeczka". Bardzo dobre źródło dla kogoś chcącego poznać zarys archeologii ziem polskich i nie tylko. Przydatna (niezbędna?) przy egzaminie wstępnym na krakowską archeologię. Jako dodatkowe źródło pomocna też czasami podczas samych studiów np. do egzaminu z relacji kulturowych Cesarstwa z Barbaricum.


Format rewela ;) Ja już nie mogę z tymi książkami do archeologii.... :roll: :doubt:


:)

Offline Llew

Najlepsze źródła wiedzy historycznej
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 03, 2008, 04:01:35 pm »
Cytat: "koortshack"
Ja już nie mogę z tymi książkami do archeologii....


??
ae hen wlad fy nhadau yn annwyl i mi...

Offline kort

Najlepsze źródła wiedzy historycznej
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 03, 2008, 08:39:17 pm »
Hmmm... Egzaminy... ;) Wiesz pewnie jak to jest ;)

Offline Llew

Najlepsze źródła wiedzy historycznej
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 04, 2008, 10:49:17 am »
To kolega z Gedigowa?
ae hen wlad fy nhadau yn annwyl i mi...

Offline kort

Najlepsze źródła wiedzy historycznej
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 04, 2008, 01:42:47 pm »
Tak jest :) Z Gedigowa :) Tak to można nazwać ;)