trawa

Autor Wątek: Staś i Nel / Pierwsza Brygada  (Przeczytany 35299 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tranway

Staś i Nel / Pierwsza Brygada
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 19, 2007, 06:05:52 pm »
Cytat: "anakin"
Cytat: "tranway"
Choć cena trochę wygórowana za de facto 44 strony komiksu.


Czy rzeczywiście? Od jakiegoś czasu można kupić Borgię z Taurusa w podobnej objętości za 35 zł. I jakoś nie pamiętam narzekań, że cena wygórowana...

Zapomniałem chyba dodać, że to moja, jak najbardziej subiektywna, opinia. Dla mnie 33 złote za 44 strony komiksu to dużo.
A Borgii nie kupiłem - stąd brak narzekań na cenę ;)

Offline Anonimowy Grzybiarz

Staś i Nel / Pierwsza Brygada
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 24, 2007, 08:40:01 pm »
Brygada miażdży jak dla mnie. Strasznie podobają mi się rysunki. Scenariusz jest świetny, czekam na więcej. Szkoda, że tak mało tego...

Offline tranway

Staś i Nel / Pierwsza Brygada
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 26, 2007, 01:15:22 am »
Cóż powiedzieć.... naprawdę zacnie się czyta i ogląda "Warszwskiego pacjenta".
Choć krótki komiks to jest, poziom kondensacji wydarzeń sprawia, iż odnosi się wrażenie, że ogląda się jakiś doskonale skonstruowany film sensacyjny - krótko i treściwie.
Pozostaję mi pogratulować twórcom i wyczekiwać ciągu dalszego....

Offline Titos2k

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 493
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie umiem rysować.
    • Titos2k.pl
Staś i Nel / Pierwsza Brygada
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 02, 2008, 09:31:50 pm »
10 minut czytania.

troszkę za mało jak na komiks z twardą oprawą  ;)

wg mnie można było poczekać z wydaniem jeszcze i wydać to większą porcją. nie było presji rynku, bo presja była jak był komiks w necie a dziś to taka miła ciekawostka na koniec roku była.

a mogła być bomba zamiast ciekawostki.
www.titos2k.pl - blog + portfolio.

Offline andruth

Staś i Nel / Pierwsza Brygada
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 03, 2008, 06:49:34 am »
Cytuj
10 minut czytania.

troszkę za mało jak na komiks z twardą oprawą  

wg mnie można było poczekać z wydaniem jeszcze i wydać to większą porcją. nie było presji rynku, bo presja była jak był komiks w necie a dziś to taka miła ciekawostka na koniec roku była.

a mogła być bomba zamiast ciekawostki.


Oj, komuś się poprzestawiało do reszty pod kopułą...Co to za brednie?
Presja rynku, brak presji rynku, za mało jak na komiks z twardą oprawą?
A ile stron ma taki np. Thorgal w twardej oprawie?XIII?Esencja?Romantyzm?
Kolega zdaje pojęcia nie ma o tzw. objetościach albumowych - to właśnie jest 44-46 stron.
A co do bomby - zawsze można skonstruować własną, jak ta się nie podoba...
Nawiasem mówiąc, z każdą tego typu przeczytaną bzdurą utwierdzam się w przekonaniu, że nie warto w tym kraju bawić sie w jakąkolwiek formę komiksu, bo tzw. "czytelnicy" maja kompletnie z czapy oczekiwania :roll:

.zent

  • Gość
Staś i Nel / Pierwsza Brygada
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 03, 2008, 07:56:30 am »
Cytat: "andruth"
A ile stron ma taki np. Thorgal w twardej oprawie?XIII?Esencja?Romantyzm?
Kolega zdaje pojęcia nie ma o tzw. objetościach albumowych - to właśnie jest 44-46 stron.


10 minut czytania to nie jest objętość.

Offline Raf Fariszta

Staś i Nel / Pierwsza Brygada
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 03, 2008, 08:18:40 am »
Cytat: "andruth"
Nawiasem mówiąc, z każdą tego typu przeczytaną bzdurą utwierdzam się w przekonaniu, że nie warto w tym kraju bawić sie w jakąkolwiek formę komiksu, bo tzw. "czytelnicy" maja kompletnie z czapy oczekiwania :roll:

To nie jest tylko przypadłość czytelników polskich....a oczekiwania, wymagania i gusty mają jakie mają.....czasem je werbalizują, nie do końca trafnie i szczęśliwie, bądź w sposób trudny do zaakceptowania dla twórców..... ale wciąż są to czytelnicy - pisani bez cudzysłowia i skrótu "tzw."...
Nocy Matko Dnia

Offline Titos2k

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 493
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie umiem rysować.
    • Titos2k.pl
Staś i Nel / Pierwsza Brygada
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 03, 2008, 08:34:19 am »
Cytat: "andruth"
Cytuj
10 minut czytania.

troszkę za mało jak na komiks z twardą oprawą  

wg mnie można było poczekać z wydaniem jeszcze i wydać to większą porcją. nie było presji rynku, bo presja była jak był komiks w necie a dziś to taka miła ciekawostka na koniec roku była.

a mogła być bomba zamiast ciekawostki.


Oj, komuś się poprzestawiało do reszty pod kopułą...Co to za brednie?
Presja rynku, brak presji rynku, za mało jak na komiks z twardą oprawą?
A ile stron ma taki np. Thorgal w twardej oprawie?XIII?Esencja?Romantyzm?
Kolega zdaje pojęcia nie ma o tzw. objetościach albumowych - to właśnie jest 44-46 stron.
A co do bomby - zawsze można skonstruować własną, jak ta się nie podoba...
Nawiasem mówiąc, z każdą tego typu przeczytaną bzdurą utwierdzam się w przekonaniu, że nie warto w tym kraju bawić sie w jakąkolwiek formę komiksu, bo tzw. "czytelnicy" maja kompletnie z czapy oczekiwania :roll:



skąd ten pult man?

10 minut czytania. jak byk, bez pośpiechu, z herbatką u boku. Nawet jej nie dopiłem.

jak zent pedział - objętość liczy się w centymetrach a czas w sekundach.
komiks pełny jest bardzo fajnych, dużych rysunków Janusza [będących 80% tego komiksu], ale treści jest za mało.
Sam rysunek komiksu przygodowego nie uczyni.

thorgal esencja i inne przykłady jakie podałeś tworzą zamkniętą całość. przy jednoczesnym zachowaniu możliwości ciągu dalszego. a tu sie urwało.

całości nie było. miałem przed napisaniem posta i mam nadal to samo wrażenie, że komiks został wydany za szybko, jakby 'mamy już 48, dajemy okładkę i wio'.

Fajnie, kolejny album na półce.

PS.
Szczerze wolałbym album Janusza Wyrzykowskiego z concept artami steampunkowych sprzętów. Chłopak nieźle kosi. A ja ten komiks i tak dla jego rysunków kupię.
www.titos2k.pl - blog + portfolio.

Offline andruth

Staś i Nel / Pierwsza Brygada
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 03, 2008, 08:40:54 am »
Cytuj
10 minut czytania


Jak się uprzesz, to kazdy możesz tak przeczytać.Mnie przeczytanie takiego np. "Jolana" zajęło jeszcze mniej, bez herbatki, za to z obrzydzeniem.I co z tego?Będę sie oburzał na Egmont że to wydał w twardej okładce?Albo że ma za mało stron i trzeba było poczekać aż Rosiński dorysuje więcej?Chodzi mi o o podejście - ze za mało, że brzydkie, że za ładne, że twarde okładki, że miękkie...Takie pier...
Nie chcesz, nie kupuj, wydaj kasę na piwo lub inne miłe sercu używki, jeśli lubisz.
I nie odmawiam nikomu prawa do krytyki, natomiast narzekanie że album o standartowej objętości 46 stron jest za krótki bo ... ma 46 stron to już jest, par exelance, idiotyzm.

.zent

  • Gość
Staś i Nel / Pierwsza Brygada
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 03, 2008, 12:39:20 pm »
Cytat: "andruth"

Jak się uprzesz, to kazdy możesz tak przeczytać.Mnie przeczytanie takiego np. "Jolana" zajęło jeszcze mniej, bez herbatki, za to z obrzydzeniem.I co z tego?Będę sie oburzał na Egmont że to wydał w twardej okładce?Albo że ma za mało stron i trzeba było poczekać aż Rosiński dorysuje więcej?Chodzi mi o o podejście - ze za mało, że brzydkie, że za ładne, że twarde okładki, że miękkie...Takie pier...
Nie chcesz, nie kupuj, wydaj kasę na piwo lub inne miłe sercu używki, jeśli lubisz.
I nie odmawiam nikomu prawa do krytyki, natomiast narzekanie że album o standartowej objętości 46 stron jest za krótki bo ... ma 46 stron to już jest, par exelance, idiotyzm.


Ja mam wrażenie, że Ty czytasz, a nie rozumiesz...

Offline tranway

Staś i Nel / Pierwsza Brygada
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 03, 2008, 12:52:29 pm »
Cytat: "andruth"
A co do bomby - zawsze można skonstruować własną, jak ta się nie podoba...

Ja tylko pozwolę sobie wtrącić, że w momencie, kiedy pojawiają się argumenty pokroju "nie podoba się, to zrób SE sam" to dyskusja zahacza już o absurd....

Offline andruth

Staś i Nel / Pierwsza Brygada
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 03, 2008, 03:30:26 pm »
Cytuj
Ja mam wrażenie, że Ty czytasz, a nie rozumiesz...


Wrażenie całkiem mylne.Mnie, delikatnie mówiąc, nie obchodzi krytyka samego materiału - czy jest poprawnie napisany i narysowany.Mnie drażni ciągle powtarzające się narzekanie, ba, marudzenie,  ) i to nie tylko w kontekście tego konkretnego komiksu)że 46 stron to przecież za mało, za krótko, najlepiej żeby było 146 stron i najlepiej za 5 zetów.Na innym forum to nawet poszło już w taki absurd, ze chłopaki robią wyliczenia ile drożej ( w groszach i złotówkach) kosztowała twarda okładka "Brygady" i jak to się ma do zawrtości.Litości!
A Titos się to wpasował.Nie napisał przecież, przynajmniej nigdzie nie zauważyłem, ze komiks jest zły, źle narysowany czy coś w podobie.Nie, on napisał, że czytał 10 minut, jest za krótko, za mało i powinno być więcej.No chyba, ze jest to komplement, ale tej ukrytej wartości dodanej jakoś nie zauważyłem.

I jeszcze to:


Cytuj
"nie podoba się, to zrób SE sam" to dyskusja zahacza już o absurd....


Użyłem tego argumentu świadomie w stosunku do faceta, który sam rysuje, więc jest w stanie taka bombę skonstruować.Przynajmniej potencjalnie.W stosunku do czytelników tego argumentu nie używam.

.zent

  • Gość
Staś i Nel / Pierwsza Brygada
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 03, 2008, 03:49:24 pm »
Cytat: "andruth"

A Titos się to wpasował.Nie napisał przecież, przynajmniej nigdzie nie zauważyłem, ze komiks jest zły, źle narysowany czy coś w podobie.Nie, on napisał, że czytał 10 minut, jest za krótko, za mało i powinno być więcej.No chyba, ze jest to komplement, ale tej ukrytej wartości dodanej jakoś nie zauważyłem.


Niektórzy piszą, że mieli niedosyt. Inni - jak Titos - że dla nich to tylko 10 minut. I to pierwsze (delikatna krytyka pod płaszczykiem pochwały), i to drugie (jakaś tam oznaka rozczarowania, więc również krytyka) w moim mniemaniu dotyczy tego samego.

A zarzut, że "za krótko" jest takim samy zarzutem, jak "źle narysowany". I to nie jest żadne malkontenctwo, tylko jakaś tam subiektywna opinia. Poza tym Titos nie narzekał i nie mendził na stosunek cena-twardość-czas-jakość, stąd moje zdziwienie Twoim postem i idącym wraz z nim oburzeniem.

Mnie też irytują absurdy, o których wspomniałeś ale - powtarzam - w poście Titosa, a i chyba w całym tym wątku do takiego bełkotu nikt się nie posunął.

Offline andruth

Staś i Nel / Pierwsza Brygada
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 03, 2008, 04:35:00 pm »
Cytuj
Poza tym Titos nie narzekał i nie mendził na stosunek cena-twardość-czas-jakość,


Niezupełnie się zgodzę, bo Titos napisał:

Cytuj
10 minut czytania.

troszkę za mało jak na komiks z twardą oprawą

wg mnie można było poczekać z wydaniem jeszcze i wydać to większą porcją.


Ja to rozumiem tak, że ze komiks 10 minutowy na twardą okładkę nie zasługuje, tę przyznaje się powyżej minut np. 20 :D

Jest wiele komiksów ( w twardych i miękkich okładkach) które przeczytałem w 10 minut.Są takie które czytałem krócej i dłużej.
"Za krótko" nie jest, według mnie, żadnym krytycznym zarzutem.Wiele razy obejrzałem, przeczytałem, posłuchałem czegoś i stwierdzałem - za krótko, za mało, ale raczej z żalu że nie ma więcej.Nie ogłaszałem, ze oto komiks, który przeczytałem w 10 minut ( z herbatą!!!!) nie zasługuje na HC, conajwyźej powinien być na gazetówce sitem wydrukowany :)
I tego tyczyło moje "oburzenie", a raczej zdziwienie takim niefrasobliwym stwierdzeniem faceta, który sam rysuje więc materii opowieści komiksowej nie powinien traktować jak zawodów w biegu na czas, w których przyznaje się złote medale ( twarde okładki).Takie traktowanie tejże materii przez kogoś, kto sam się tym para uważam za głupotę.

Offline kultura gniewu

Staś i Nel / Pierwsza Brygada
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 03, 2008, 05:53:25 pm »
Taaaaak...
Nie ma to, jak konstruktywna dyskusja w mroźny dzień. Dziękujemy.

A tak poważnie - na braci Lumiere też potwornie utyskiwano, że te ich pierwsze "filmy" to tylko tak z minutę mają. "Nic z tego waszego kina nie będzie" mówili. Jak zwykle mieli rację...

A tak jeszcze poważniej - niektórym to się nawet podoba, że "Pierwsza brygada" tylko na 10 minut jest. Więcej czasu zostaje na filmy Żamojdy.

A już zupełnie poważnie - czytelnicy Poltera uznali pierwszy tom "Pierwszej brygady" najlepszym komiksem listopada:
http://komiks.polter.pl/Pierwsza-Brygada-i-FMA-8-komiksami-listopada-w22510

No tak, ale oni z Poltera są...

I jeszcze tak dla informacji, odnosząc się do tego fragmentu z posta titosa:
Cytuj
Szczerze wolałbym album Janusza Wyrzykowskiego z concept artami steampunkowych sprzętów. Chłopak nieźle kosi.


Fakt, Janusz kosi nieźle. Jesteśmy wielkimi fanami jego rysunku. Ale "Pierwsza brygada" to gra wybitnie zespołowa i za "concept arty steampunkowych sprzętów" odpowiada współscenarzysta Tobiasz Piątkowski. Tutaj galeria poglądowa: http://steampunk.republika.pl/piechur/machina.html
Janusz z kolei stworzył np. wizerunki bohaterów. Nie wspominając, że rzecz całą wspaniale narysował.

I jeszcze nie możemy sobie darować komentarza do tego fragmentu z titosa:
Cytuj
komiks pełny jest bardzo fajnych, dużych rysunków Janusza [będących 80% tego komiksu], ale treści jest za mało.


Wszak nie od dziś wiadomo, że w komiksach treść przekazywana jest za pomocą słów.

To już nie przeszkadzamy tylko idziemy batożyć twórców ""Pierwszej brygady" żeby następny album miał ze 300 stron. Czasu niewiele im zostało, ale będą przepisywać żywcem opisy przyrody z Sienkiewicza i Orzeszkowej to album trochę spuchnie. To także uczyni ten komiks bardziej treściwym.

pozdrawiamy
kg
ww.kultura.com.pl