Autor Wątek: Zasady przyznawania Ostrzeżeń i Banów.  (Przeczytany 4839 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline graves

Zasady przyznawania Ostrzeżeń i Banów.
« dnia: Luty 23, 2007, 09:01:38 pm »
System reguł i kar na Forum Nowej Gildii – do stosowania i przestrzegania.

Nowy system Ostrzeżeń został wprowadzony już ponad rok temu i jest doskonale znany stałym użytkownikom tego Forum. Biorąc pod uwagę ciągle zwiększające się nasze szeregi o nowych użytkowników oraz trafiające nieraz do Administracji informacje o niezrozumieniu wszystkich jego zasad, pozwalam sobie dokładnie i szczegółowo ten system omówić.

Na forum NG moderatorzy opiekujący się poszczególnymi forami gildiowymi mają możliwość udzielania użytkownikom wpisanego upomnienia nazywanego dalej Ostrzeżeniem.

Ostrzeżenia zostają nałożone za:
1.   nieprzestrzeganie zasad Regulaminu głównego forum,
2.   nieprzestrzeganie zasad przyjętych na danym forum,
3.    za zachowanie użytkownika uznane za naganne (jak pisanie postów bez żadnej wartości merytorycznej oraz odbiegające znacznie od założonego tematu, zamieszczanie wielokrotnie tej samej informacji w różnych tematach, wrzucanie informacji czysto reklamujących (i pozostałych uznany powszechnie za "spam") oraz za wywoływanie kłótni i wulgaryzmy).

 Wyróżniamy  3 stopnie Ostrzeżeń.

Pierwsze Ostrzeżenie jest nakładane na okres 3 miesięcy od momentu przyznania. Jeśli w tym czasie użytkownik zachowuje się poprawnie i nie zasłuży na przyznanie kolejnego - Pierwsze Ostrzeżenie zostaje po 3 miesiącach zdjęte, (jeśli po tym okresie użytkownik nadal ma je wpisane powinien zwrócić się w tej sprawie do moderatora, który nałożył to Ostrzeżenie lub bezpośrednio do administracji, aby przypomnieć o jego zdjęciu).
W przypadku, gdy w którymkolwiek momencie przed upływem 3 miesięcy, użytkownik posiadający Pierwsze Ostrzeżenie, w jakikolwiek sposób ponownie zasłuży na kolejne Ostrzeżenie - otrzymuje Drugie Ostrzeżenie.

W momencie otrzymania Drugiego Ostrzeżenia zostaje zresetowany czas trwania Pierwszego Ostrzeżenia i od tego momentu zaczyna ponownie być odliczany okres 3 miesięcy. Jeśli w ciągu tych nowych 3 miesięcy użytkownik w żaden sposób nie przekroczy zasad forum - zostaje mu zdjęte Drugie Ostrzeżenie i pozostaje na kolejne 3 miesiące tylko z jednym - Pierwszym Ostrzeżeniem. Jeśli w tym wypadku również nic się nie wydarzy to po 3 miesiącach (6 miesiącach od momentu przyznania Drugiego Ostrzeżenia), Pierwsze Ostrzeżenie zostaje zdjęte i użytkownik pozostaje z czystym kontem, tak jakby nie miał żadnych Ostrzeżeń.
W przypadku jednak, gdy posiadając Drugie Ostrzeżenie w którymkolwiek momencie trwających 3 miesięcy przekroczy obowiązujące zasady forum - otrzymuje Trzecie ostatnie Ostrzeżenie, które jest równoznaczne z Pierwszym Banem.

Pierwszy Ban przyznawany jest na okres trzech miesięcy. Po upływie tego czasu, zostaje zdjęty i użytkownik dostaje prawo powrotu na forum - mając na koncie dwa Ostrzeżenia (w tym wypadku sytuacja jest analogiczna do sytuacji opisanej w Drugim Ostrzeżeniu). Jedyna różnica polega na tym, że Pierwszy Ban zostaje "zapamiętany" i nawet po ukończeniu 9 miesięcy od momentu jego przyznania, (czyli 3 miesiące trwającego bana plus po trzy miesiące na zdjęcie każdego Ostrzeżenia) użytkownik nie pozostanie z pustym kontem. Skutkuje to tym, że w momencie, kiedy ponownie zasłuży na kolejnego Bana - będzie to jego Drugi Ban, który jest równoznaczny z całkowitym i bezterminowym wydaleniem z grona forumowiczów. Z tego też powodu Drugi Ban jest nazywany inaczej, Banem Permanentnym.

Zasady Banów są również istotne w momencie rozpatrywania zagadnienia kilku kont założonych na Forum NG przez jednego użytkownika. Ogólnie na wielu rodzajach Forum Dyskusyjnego jest niepisana zasada, że jeden użytkownik nie powinien zakładać więcej niż jedno konto (związane jest to z niepotrzebnym rozrostem bazy, fałszowaniem wszelkich statystyk oraz może prowadzić do kuriozalnych sytuacji rozmowy użytkownika z sobą samym).
O ile jednak sytuacja multi-kont użytkowników nie jest przez osoby moderująca nadmiernie "ścigana", o tyle ma to nie bagatelne znaczenie w wypadku osób o kontach zbanowanych. Otóż na Forum NG nie banujemy kont, tylko użytkowników posiadających te konta, znaczy to, że w momencie zbanowania jednego konta użytkownika, dotyczy to również wszystkich pozostałych (wykrytych) jego kont. Jeśli więc użytkownik otrzymał Pierwszego bana na dwa różne konta i zostanie wykryte, że należą one do jednego użytkownika - Bany zostaną zsumowane i użytkownik posiadając już Dwa Bany zostanie na stałe wydalony z Forum.

Użytkownicy powinni pamiętać, że to do moderatora należy decyzja, kiedy użytkownik zasłużył na Ostrzeżenie (kiedy przekroczył granicę i należy mu się upomnienie).
W szczególnych sytuacjach moderator zamiast Ostrzeżenie może przyznać od razu, bana (czyli wydalenia użytkownika z forum) - w takim wypadku moderator powinien powiadomić o takim zajściu administrację forum, która zadecyduje czy ban ten zostanie zdjęty, czy też zostanie nałożony na stałe.
Jeśli użytkownik kwestionuje otrzymanie jakiegokolwiek upomnienia (ostrzeżenia) zawsze może zwrócić się w tej sprawie przy pomocy pw (prywatnej wiadomości) do jednego z administratorów. Administracja rozpatrzy jego wniosek i po głosowaniu podejmie w tej sprawie decyzję.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."