Autor Wątek: Wpływ M&A na kulturę zachodu  (Przeczytany 20947 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline steelie

Wpływ M&A na kulturę zachodu
« dnia: Październik 17, 2006, 07:39:39 pm »
Co o tym sądzicie? Czy wpływy M&A są widoczne w filmach, książkach, komiksach, grach? Znacie przykłady takich nawiązań lub zapożyczeń, gdy motyw do tej pory występujący jednynie w M&A na stałe lub chociaż raz pojawił się w dziele stworzonym w innym niż Japonia kraju? A może jest to wciąż hobby niszowe, które nie ma żadnego wpływu na kulturę ogólnie?
Zapraszam do dyskusji.

Shino

  • Gość
Wpływ M&A na kulturę zachodu
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 17, 2006, 07:46:31 pm »
zone of the enders, metal gear solid.. z duzym naciskiem na to drugie gdzie oprocz mecha wystepuje stealth z gitsa....

poza tym jest tego troche.. ale to bardziejjest zalezne od fascynacji japonia niz manga..znmaczy to drugie wywodzie sie poniekaz z pierwszego...

a konami to po prawdzie japonska firma ale w kaitalystycznej hameryce jak najbardziej sukces odniosla za sprawa mgsa...

Offline Dreadorus Maximus

Wpływ M&A na kulturę zachodu
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 17, 2006, 08:17:58 pm »
Kreskówki na Cartoon Network, te przeznaczone dla dzieci dziwnie zaczynają trącić Dragon Ballem. Takie mam warażenie po jednym poranku z telewizorem ;)
Cytat: ryceros
Lubię wejśc na jakiś topik i zamiast rzeczowej dyskusji czytać kłótnie i durne docinki.

Offline Astaroth

Wpływ M&A na kulturę zachodu
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 17, 2006, 08:22:25 pm »
Taaa, nieco się tego pseudo-anime namnożyło ostatnio. Co rusz widać coś co niby wygląda jak produkt z azji, ale lista płac jest jak najbardziej amerykańska/europejska.
"When I raise my flashing sword, and my hand takes hold on judgment, I will take vengeance upon mine enemies, and I will repay those who haze me."

grzybek

  • Gość
Wpływ M&A na kulturę zachodu
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 17, 2006, 08:29:46 pm »
wstawka animacyjna w KillBillu

Nadruki na koszulki

Zwiekszenie podan na Japonistyke :>

Offline Clayman_

Wpływ M&A na kulturę zachodu
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 17, 2006, 08:36:52 pm »
amerykanskie komiksy zrobily sie bardziej durnowate
:<Życie bez rzadów Tuska jest dla mnie niczym...>:.

Offline nolifesking

Wpływ M&A na kulturę zachodu
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 17, 2006, 08:38:16 pm »
Pierwsze wrażenie jak zobaczyłem ten topic: NO JASNE!
..natomiast po przemyśleniu okazało się że nie do końca...
No nie jestem pewny do końca czy rzeczywiście macie racje z tym upadabnianiem się bajek do anime...
Cytuj
amerykańska/europejska

./..i kanadyjska ;]
Co do gier to tu moim zdaniem jest najwiekszy wpływ.
(onimusha, sudeki(AmE) itp. stają się nardzo popularne)
Cytuj
Zwiekszenie podan na Japonistyke

Uważam to za tragedię bo okropnie trudno sie dostać... 19 osób na miejsce a miejsc 18 !!

Offline flowingwater

Wpływ M&A na kulturę zachodu
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 17, 2006, 08:43:45 pm »
Cytat: "nolifesking"
Co do gier to tu moim zdaniem jest najwiekszy wpływ.
(onimusha, sudeki(AmE) itp. stają się nardzo popularne)
hehe, też mi się to nasunęło, ale te gry niestety są japońskie :lol:

Offline steelie

Wpływ M&A na kulturę zachodu
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 17, 2006, 08:45:56 pm »
Cytat: "Dreadorus Maximus"
Kreskówki na Cartoon Network, te przeznaczone dla dzieci dziwnie zaczynają trącić Dragon Ballem. Takie mam warażenie po jednym poranku z telewizorem ;)

Racja, te nowsze np. Robotboy są robione w sposób typowy dla walczonych shounen. Choć takiemu Samurajowi Jackowi wpływ anime wyszedł jak najbardziej na dobre.

Czy w jakimś filmie aktorskim pojawiła się taka scena, że widać błysk albo cięcie, przeciwnik chwilę stoi po czym przewraca się lub rozpada na kawałki. Bo to jest chwyt typowy dla anime. Albo przyciemnienie ekranu i widoczny sam błysk zamiast cięcia - czy to nie zostało gdzieś zaadaptowane?

A z gier to chyba Sudeki - jest to produkcja zachodnia, ale stylizowana na jRPG. Podobno, bo sam nie grałem. Reszta gier z elementami mangowymi została wyprodukowana choćby częściowo w Japonii

Offline @

Wpływ M&A na kulturę zachodu
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 17, 2006, 08:53:01 pm »
No ale współczesny wygląd mangi zawdzięczamy zachodowi :roll:

Offline nolifesking

Wpływ M&A na kulturę zachodu
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 17, 2006, 09:00:07 pm »
Cytuj
ale te gry niestety są japońskie

Haha nie no nie moge zaraz padne...wybacz kochana ale Sudeki jest jak najbardziej amerykańska:D

Offline flowingwater

Wpływ M&A na kulturę zachodu
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 17, 2006, 09:02:54 pm »
Nolife : Rzeczywiście, ale  onimusha japońska  ;)

Offline Bere

Wpływ M&A na kulturę zachodu
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 17, 2006, 09:05:52 pm »
Cytuj
zone of the enders, metal gear solid.. z duzym naciskiem na to drugie gdzie oprocz mecha wystepuje stealth z gitsa....


Uzasadnij/rozwiń myśl bo najwidoczniej jestem zbyt głupi i mi się miesza co tu wywiera wpływ na co...  :roll: Może M&A na MGS? Tyle że MGS jest raczej japońskie, (Kojima) więc sam już nie wiem.

Pewnie, że M&A wywiera jakiś wpływ, niestety nie wychodzi to niczemu na dobre; ani Japonii na reptuacji, ani zachodnim produkcjom na jakości.  :roll:

Offline steelie

Wpływ M&A na kulturę zachodu
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 17, 2006, 09:08:30 pm »
Cytat: "Monkey10_PL"
No ale współczesny wygląd mangi zawdzięczamy zachodowi :roll:

Przenikanie kultur to rzecz normalna. Manga, powstała częściowo na bazie komiksu zachodniego, wyewoluowała. Powstał odmienny, niepowtarzalny styl i on teraz teraz z kolei oddziaływuje na obszar kulturowy, z którego niejako wyrósł.
Tylko czy na pewno oddziaływuje? Możemy uznać, że w Japonii manga jest równie popularna jak komiksy w USA w okresie silver i golden age. Jednak wpływy komiksu amerykańskiego widać w europejskiej kulturze znacznie wyraźniej niż mangi. Według mnie może to wynikać z faktu, iż kultura USA jest nam znacznie bliższa niż japońska. Dużą rolę musiały także odegrać aktorskie filmy kinowe, bo adaptacji mang nie widać, a taki Superman Returns to znany ogólnie blockbuster.
Widać tu także powód, dla którego na słowo "komiks" wielu ludzi reaguje skojarzeniem z amerykańskimi herosami. To filmy o nich (Batman, Superman, Spider-Man w późniejszym okresie) trafiły do szerokiej europejskiej widowni i utrwaliły często spotykany obecnie stereotyp na temat komiksu.

Offline Shirosama

Wpływ M&A na kulturę zachodu
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 17, 2006, 09:08:30 pm »
Jakiś mały ma wpływ.

 

anything