trawa

Autor Wątek: Uścieślenia Sędziowskie 7ed  (Przeczytany 12632 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bigpasiak

Uścieślenia Sędziowskie 7ed
« Odpowiedź #60 dnia: Listopad 10, 2006, 11:53:19 pm »
Cytat: "Trocki"
Potraktuj to sobie jak breath weapon. Nie może robić stand and shoot, nie strzal w hth. Nieuczciwe?


nie potraktuje bo nia nie jest w zadnym aspekcie... dlatego zapytam sie jeszcze raz drogi wyjacy JJ... na podstawie jakiej zasady zabraniacie mu robic s&s? analogicznie na jakiej konkretnej zasadzie zabraniacie mu strzelac w hth (oczywiscie do innego oddzialu niezaangazowanego w hth...) co do strzelajacych do hth to zdaje sie ze czolg moze... lub mogl, prawda? ;) i prosze pamietac ze nie ma stwierdzenia a RB ze NIC nie strzela w hth tylko ze jednostki z missle weapon nie strzelaja...a to roznica bo widze ze jak np luk mam zabroniony to magiczny juz moge wiec konkretne slowo jest tu jak najbardziej wazne...  :badgrin:  :D  ;)

co z reszta moich pytan?
o prostu musialem to miec...

Cytat: "JJ"
Cytat: "Romano"
Czy mozna grac elementalami ajesli tak to w jakich armiach??


Poddaje sie.

Co to są Elementale w WFB?

Offline Marcin Galoch

Uścieślenia Sędziowskie 7ed
« Odpowiedź #61 dnia: Listopad 11, 2006, 09:57:16 am »
Pozwoliłem sobie skorzystać z opcji "szukaj" na tym forum.
Kluczowy dla dyskusji fragment podręcznika "w dowolnym momencie ruchu" nie pojawił się (aż do tego tematu) od wydania poprzednich uściśleń w 2005 r.
Twierdzenie więc o zmęczeniu dyskusją na ten temat jest więc cokolwiek nie na miejscu.
Trocki, albo inny dowolny sędzio z LS, skoro zajmowaliście się przeredagowaniem tego uściślenia, to nie rozumiem, w czym tkwi problem z podaniem sensownego uzasadnienia, czy i dlaczego zmienia ono (lub nie zmienia) zasady z podręcznika.
Takie zachowanie jak teraz, prowokowanie pyskówki w nadziei na odstąpienie od rzeczowej dyskusji, jest dziecinne i głupie.
Przypomnę, że na 2 stronie tego tematu zacytowałem stosowne fragmenty z podręcznika pozwalające na wykonanie (w określonych przypadkach) dość swobodnego weela podczas szarży na harcowników a uściślenie, zmuszając do szarży po najkrótszej możliwej drodze, stoi w jawnej sprzeczności z zasadami z podręcznika.
ttp://www.earthshaker.homepages.pl/download.php

Offline GoluS

Uścieślenia Sędziowskie 7ed
« Odpowiedź #62 dnia: Listopad 11, 2006, 10:25:53 am »
Dopiszcie do uscislenia o rzekach "i jeziorka" :)

Bo zrobiliscie zasady rzek takie jak jeziorek wyrzucajac w ogole jeziorka...

Poza tym dopiszcie czy mistress of march dziala od jeziorek spaczeniowych (we wczesniejszych uscisleniach dzialalo, teraz nic na ten temat nie ma, raczej wyglada, ze nie dziala - ale moznaby to jasno napisac).
alo

Barbarossa

  • Gość
Uścieślenia Sędziowskie 7ed
« Odpowiedź #63 dnia: Listopad 11, 2006, 11:03:07 am »
Cytat: "Bigpasiak"
l) Treeman nie może robić stand and shoot, nie może strzelać jeśli jest w walce wręcz
-dlaczego i na jakiej podstawie zabrania mu sie obu??? prosze o konkrety a nie bo tak ustalilismy.


Intepretacja LS:

Treeman dysponuje czymś, co jest opisane jako shooting attack. Ponieważ w RB nie ma dokładnej definicji shooting attack, a zasady strzelania dotyczą w istocie "troops armed with missile weapons", pojawia się problem interpretacyjny. Przyjmujemy, że strangle-root attack to nie jest missile weapon, bo nie jest. Jest to "shooting attack" który - według rule booka może być wykonany w "shooting phase" zgodnie z zasadą ze s 25 (Skull Pass) "each model can make one shooting attack in each shooting phase"

1) S&S: W Rulebooku nie ma nic na temat shooting attack w opisie stand and shoot. Mamy "troops armed with missile weapons can stand and shoot" Jak ustaliliśmy, treeman dysponuje shooting attack, co nie znajduje tutaj zastosowania, a jego shooting attack może być wykonywaniy w fazie strzelania, nie ruchu przeciwnika.

2) Strzelanie w walce wręcz: Patrzymy na zasady dot. strzelania w fazie strzelania i na zasady treemana. Widzimy, że w zasadach treemana ma on zaznaczone wyjątki od zwykłych zasad dotyczących fazy strzelania:

Rulebook: A unit that has marched in the movement phase cannot shoot MISSILE WEAPONS during the shooting phase"

Treeman: Może strzelać nawet, jeśli maszerował

Na tej podstawie inferujemy, że zastosowanie zasady "jednostki w walce wręcz są zbyt zajęte, żeby korzystać z broni miotanej, zatem nie mogą strzelać"  może być uzasadnione, bo najwyraźniej intencją twórców army booka było odniesienie wszystkich zasad dot strzelania w fazie strzelania do treemana.

Ponadto nie jest napisane "units with missile weapons are far too busy to use them in close combat"... tylko "units in close combat are far too busy tu use missilie weapons, and therfore may not shoot".  Mamy zasadę ogólną: units in close combat may not shoot - wraz z uzasadnieniem, które to uzasadnienie logicznie nie pasuje do opisu treemana, ale ze względu na analogię do maszerowania stwierdziliśmy, że zasada ogólna ma tu zastosowanie.

Cytuj

a)   BSB Black Orków nie może korzystać z broni dwuręcznej, additional hand weapon itd, chociaż posiada ten ekwipunek z racji zasady "armed to the teeth"

c)   Battle Standard Bearer może mieć magiczny łuk, kuszę itp. magiczną broń strzelecką.

cos tu jest nie tak... czy tylko ja to widze? BO nie moze kozystac z dwuraka a elf z luku tak??? przeciez to bzdura. obaj powinni miec zakazane. prosilbym o wytlumaczenie na jakiej zasadzie pozwala sie BSB kozystac z luku? prosze o cytat konkretnej zasady bo w booku WEjest ze nie moze uzywac longbowa... chyba nie musze dodawac ze jak ma zabronione uzywanie tego przedmiotu to i takze magicznego, bo jesli tak sie zapatrujecie na sprawy to BSB magiczna tarcze moze miec bo zabraniaja mu uzywac tylko tarczy...


Przeczytaj zasady BSB: "May not choose any non-magical equipment except light or heavy armour, as appropriate"

oraz RB: "magic weapons always ignore any special rules that apply to an ORDINARY weapon of the same type"

oraz RB:  "a character that is not allowed to carry ordinary shields cannot be given magic shields"

Cytuj

a)   Jednopoziomowe wzgórza są równej wysokości. Z poziomu ziemi nie widać, co jest za wzgórzem. Ze wzgórza widać za innym wzgórzem (o tym samym poziomie). Duże cele są widoczne za takimi wzgórzami i same widzą. Duże cele są nie widoczne za wielopoziomowymi wzgórzami i one także zza nich nie widzą. Oddziały na wzgórzu zasłaniają widok dużym celom za wzgórzem. Ze wzgórz wielopoziomowych widać nad wzgórzami jednopoziomowymi.

- czy moglibyscie mi pokazac gdzie w booku jest taki zapis? wydaje mi sie ze jest tam jasno ze nie widac za wzgorzami tej samej wysokosci...prawda?


Polska tradycja zasad terenu. Jeśli chcesz to zmienić, to raczej niech to LL załatwi - my osobiście nie chcemy tego ruszać, bo to nasza lokalna specyfika i raczej kluby organizujące turnieje powinny zdecydować, jak chcą grać

Cytuj

c) Rune of wrath and ruin można używać przeciw banshee/ratlingom

- a to dlaczego? przynajmniej na banshe nie powinno dzialac... wyraznie ma zapis ze nalezy ja traktowac ja charaktera...? zreszta kowadlo nie moze targetowac single modeli zdaje sie nie?


Mylisz się, ale już nie mam siły przytaczać cytatów. Przeczytaj opis kowadła i opis banshee. Intepretacja się zmieni, jeśli GW sprecyzuje, czy atak kowadła jest strzelaniem, czy też nie.

Offline Shax

Uścieślenia Sędziowskie 7ed
« Odpowiedź #64 dnia: Listopad 11, 2006, 03:04:27 pm »
Takie pytanie odniosnie dwóch armi w sojusz
WE i Dwarfy

Czy we moze rzucic przesuwanie lasku na las w którym są krasnoludzcy kusznicy ?Jesli tak to czy owi kusznicy moga strzelac po tym "ruchu" czy nie?

Jankiel

  • Gość
Uścieślenia Sędziowskie 7ed
« Odpowiedź #65 dnia: Listopad 11, 2006, 03:13:26 pm »
To pytanie do organizatorów turniejów. Niektórzy zakładają, że armie są wobec siebuie neutralne, inni, że są traktowane jako friendly, a przeważnie i tak jest lista wyjątków.

Offline Shax

Uścieślenia Sędziowskie 7ed
« Odpowiedź #66 dnia: Listopad 11, 2006, 03:38:41 pm »
Hmm a co z jest mozna rzucic czar na las czy kusznicy mogą strzelac czy nie przecierz ruszył sie las a nie one co sadzicie?

Offline Shax

Uścieślenia Sędziowskie 7ed
« Odpowiedź #67 dnia: Listopad 11, 2006, 03:44:15 pm »
Hmm a co z jest mozna rzucic czar na las czy kusznicy mogą strzelac czy nie przecierz ruszył sie las a nie one co sadzicie?

Jankiel

  • Gość
Uścieślenia Sędziowskie 7ed
« Odpowiedź #68 dnia: Listopad 11, 2006, 04:10:52 pm »
Ja szczerze mówiąc nie ma pojęcia. WE nie maja z tym problemów, co do dwarfów (czy innych strzelców w lesie) imo mogą normalnie strzelać.

Offline kanibal

Uścieślenia Sędziowskie 7ed
« Odpowiedź #69 dnia: Listopad 11, 2006, 04:54:30 pm »
Cytat: "Trocki"
Ja szczerze mówiąc nie ma pojęcia. WE nie maja z tym problemów, co do dwarfów (czy innych strzelców w lesie) imo mogą normalnie strzelać.

a jak bylo w WE zanim wyszedl Army Book, wtedy mieli -1 za ruch (zamiast  -1 za zasieg), bylo chyba ze po ruchu razem z lasem, strzelaja jak by sie ruszali, chyba... dokladnie nie pamietam, ale ktos moglby sprawdzic i mogloby to byc wiazace w tej kwestii

Offline Bigpasiak

Uścieślenia Sędziowskie 7ed
« Odpowiedź #70 dnia: Listopad 11, 2006, 05:44:04 pm »
jendnostki ruszajace sie z lasem sa traktowana jako ruszone, poza tym zdaje sie ze jest tam zapis ze mozna ruszyc las jesli tylko friendly lub WE units (tez nie pamietam dokladnie) znaczy nigdy nie przesowalem lasku z innymi modelami w nim z soojuszu... tylko Twoje WE modele... bo np dzialka DoW jak masz wykupione i siedezi w  lesie nie przesuniesz...

dziekuje barb za wtylumaczenie czym sie kierowaliscie. o to mi chodzilo. jednak WE BSB nie moze miec luku...  wydawalo mi sie to dostateczna regula do zabronienia mu takze magicznego... po prostu to nie pasuje...
JJ a dlaczego Tobie dwurak i luk sie tak roznia pod wzgledem zasad?(oczywiscie nie chodzi mi o to ze jedno strzela drugie wali w hth... :roll: ) czy mozesz jedna reka strzelac z luku? bo skoro mozna kupic mu magiczny luk to i magiczny dwurak mozna...?
o prostu musialem to miec...

Cytat: "JJ"
Cytat: "Romano"
Czy mozna grac elementalami ajesli tak to w jakich armiach??


Poddaje sie.

Co to są Elementale w WFB?

Offline Scimitar

Uścieślenia Sędziowskie 7ed
« Odpowiedź #71 dnia: Listopad 14, 2006, 08:06:37 pm »
Nie kumam zapisu IV.1).i)
- czemu pisze się o tym, że nie można rydwanu w lesie rozstawiać, skoro teraz na legalu mogę do tego lasu nawet wjechać ?? Co do nieprzekraczalnych to się zgadzam, ale już ta pierwsza część nie ma sensu w świetle nowych zasad.

No i możecie dopisać też odnośnie Periaptu, że daje kostkę do PULI, a nie herosowi (niektórzy mają wątpliwości).

Co do nowej wersji uściśleń wklejonej przez JJa - czy coś tam jest zmienione (albo na kolor zmiany zaznaczone, bo nie chcę się na nowo przebijać przez nie szukając korekt ;) ).
cimi GG 4417905
Podziwiajcie mroczną gębę prawdziwego Dark Elfa ;)
http://www.kgb.draconis.prv.pl

KAZALI WYCIĄĆ CRISTIANO RONALDO - NO CO ZA KRAJ !! Jutro będzie coś lepszego :D

Offline Green Knight

Uścieślenia Sędziowskie 7ed
« Odpowiedź #72 dnia: Listopad 14, 2006, 11:10:53 pm »
NIe wiem czy było to gdzieś sprecyzowane, lae moje poszukiwania tego nie wykryły. Jesli był to przepraszam i proszę o odpowiedż.

Na jakiej podstawce powinien być wystawiany Gigant. Chodzi mi o wszystkie rodzaje gigantów (skieletowe, chaosowe, psie i orkowe) i o zdanie na ten temat LS, a nie graczy.

Pozdrawiam.
url=http://www.biada.pl/]Biada[/url]

Offline TruePunk

Uścieślenia Sędziowskie 7ed
« Odpowiedź #73 dnia: Listopad 15, 2006, 06:19:38 am »
LS nie ma tu wiele do dodania, informacje na ten temat masz na oficjalnej stronie GW w zakladce gaming -> base size bodaj.

Offline KrzysiekW

Uścieślenia Sędziowskie 7ed
« Odpowiedź #74 dnia: Listopad 15, 2006, 07:47:41 am »
Cytat: "TruePunk"
(...) informacje na ten temat masz na oficjalnej stronie GW w zakladce gaming -> base size bodaj.


Tak, jest tam taka tabelka , niestety - w pewnej części nieaktualna. Akurat tej dotyczącej m.in. giganta oraz lesnych lefow. A szkoda, bo to dobra pomoc jest.

I jak z periaptem, bo to dobre pytanie?
asciate ogni speranza, voi ch'intrate.