trawa

Autor Wątek: O komiksach w mediach II  (Przeczytany 867510 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Maciejaszek

  • Gość
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #1455 dnia: Luty 22, 2009, 09:38:14 am »
W niedzielne przedpołudnie czuwam aby nie dopuścić do eskalacji przemocy w komiksowym półświatku!
Niczym Texas Ranger!

Offline bąbielek

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #1456 dnia: Luty 24, 2009, 03:53:56 pm »
Dyskusja o Oskarach dla TDK przeniesiona tutaj.

Klick me up, klick me down.

Offline maga_dha

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #1457 dnia: Luty 26, 2009, 10:40:11 am »

Offline Jarek Obważanek

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #1458 dnia: Luty 26, 2009, 10:44:20 am »
Tintin w Rzeczpospolitej
http://www.rp.pl/artykul/198324,265554_Wieczna_mlodosc_wscibskiego_reportera.html
lol. Okładki w artykule są w odwrotnej kolejności, a w stopce kolejność jest pomieszana już całkiem. ;)
WRAK.PL - Komiksowa Agencja Prasowa

Offline Tiall

  • Redakcja KZ
  • Stolnik bracki
  • *
  • Wiadomości: 1 836
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #1459 dnia: Luty 26, 2009, 05:02:06 pm »

Offline krasnyludek

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #1460 dnia: Luty 26, 2009, 08:45:56 pm »
Nie znalazłem tej informacji w żadnym innym miejscu portalu wiec wrzucam tutaj. Dzisiaj zakupiłem za 3,99 pierwszą księgę "Tytusa" jako reedycja, w wersji z oryginalnych wydań. Firmowane jest to przez "Prószyński Media" . Zapowiedziane jest wydanie 25 kolejnych ksiąg w odstępach dwutygodniowych. Książeczka umieszczona była w kartonowym etui. Na stronie wydawcy znalazłem coś takiego http://www.kkkk.pl/fiszka,44568.html

Offline Kingpin

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 2 273
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Official Mroja Spokesman
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #1461 dnia: Luty 26, 2009, 09:01:42 pm »
To Kolego baaaaardzoooo słabo szukałeś....
temat o Tytusie jest na forum Komiksu polskiego i tam już to sobie omawiamy

Offline Mefisto76

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #1462 dnia: Luty 27, 2009, 06:55:15 am »
 Taka ciekawostka:
 Czy wiedzieliście, że Morgan Freeman wychowywał się na komiksach?

« Ostatnia zmiana: Luty 27, 2009, 07:04:45 am wysłana przez Mefisto76 »
I'm wreck, I'm sleaze, I'm ROCK N'ROLL DISEASE!

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #1463 dnia: Luty 27, 2009, 05:05:49 pm »
W marcowym "Filmie" znalazłem informację, że Kenneth Branagh wyreżyseruje film na podstawie komiksu "The Mighty Thor". Bardzo cenię Branagha jako reżysera i aktora – nie dalej jak wczoraj obejrzałem interesujący film "Jak zabić psa sąsiada?" ze świetną rolą Kennetha – i ciekaw jestem, na ile producenci "Thora" pozwolą mu odcisnąć artystyczne piętno na projekcie.
W magazynie zamieszczono również artykuł Sebastiana Frąckiewicza pt. "Trudne operacje obrazkowe". Jest to tekst z tezą, która moim zdaniem się nie broni. Autor pisze, że filmowcy adaptujący komiksy "często nie dostrzegają różnorodności tego medium albo wykazują się ignorancją" oraz że poniekąd z tego powodu za kręcenie filmów – z lepszym skutkiem – wzięli się sami twórcy komiksów. Jak to zwykle bywa przy tego typu artykułach, autor "zapomina" o pewnych faktach. Frąckiewicz nawet się nie zająknął na temat tego, że za reżyserią "Sin City" stał również Robert Rodriguez, a za reżyserią "Persepolis" – również Vincent Parranoud. Zdaje się też nie znać takich filmów jak "Ghost World", "American Splendor", "Droga do Zatracenia" czy "Historia przemocy". Nie wspominając już o tym, że sporo produkcyjniaków hollywoodzkich także podważyłoby jego tezę. Przegięciem jest stwierdzenie, iż "powieści graficzne śmiało moglibyśmy nazwać (...) literaturą piękną w obrazkach", bo zawarta jest w nim po prostu deprecjacja komiksowego medium. Nie mogło się też obyć bez typowej pomyłki – na ilustracji mającej przedstawiać Ghost Ridera pokazano... Spawna.     

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #1464 dnia: Luty 27, 2009, 05:10:02 pm »
W marcowym "Filmie" znalazłem informację, że Kenneth Branagh wyreżyseruje film na podstawie komiksu "The Mighty Thor". Bardzo cenię Branagha jako reżysera i aktora – nie dalej jak wczoraj obejrzałem interesujący film "Jak zabić psa sąsiada?" ze świetną rolą Kennetha – i ciekaw jestem, na ile producenci "Thora" pozwolą mu odcisnąć artystyczne piętno na projekcie.
W magazynie zamieszczono również artykuł Sebastiana Frąckiewicza pt. "Trudne operacje obrazkowe". Jest to tekst z tezą, która moim zdaniem się nie broni.

Czasem kupuje Film, ale tym razem mnie nie zacheciles do lektury. :)
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #1465 dnia: Luty 27, 2009, 05:16:01 pm »
Czasem kupuje Film, ale tym razem mnie nie zacheciles do lektury. :)

A to dlaczego? Moglibyśmy sobie podyskutować, gdybyś ewentualnie miał inne zdanie po lekturze. :)

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #1466 dnia: Luty 27, 2009, 05:34:13 pm »
U mnie to tak nie dziala, juz bym byl zasugerowany Twoim zdaniem i czytalbym artykul przez pryzmat krytyki. :)

Poza tym, zgadzam sie z zarzutami, wiec wielkiej dyskucji bym nie wszczynal. A na koncu - mam wrazenie, ze to nie jest artykul dla bywalcow tego forum w ogole...
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Samuel

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #1467 dnia: Luty 27, 2009, 06:37:31 pm »
To ja z Tobą - jako autor tekstu mogę podyskutować.

1. Pomyłka Spawna z Ghost Riderem - na to wpływu nie miałem, nie siedze na tyłku w redakcji, pisze jako osoba zewnętrzna. Efekt końcowy zależy tylko od fantazji grafika.

2. Tekst z tezą. Jak najbardziej. Wszelkie teksy dziennikarskie, krytczne mają tezy - inaczej by nie były drukowane.

3. American Splendor, Ghost World - oczywiście znam. Podstawowe przykazanie dla człowieka, który pisze coś dla kolorowego magazynu - pisz o rzeczach, które szary człowiek zna. Tych powyższych nie znają. No i pisząc masz 8000 znaków

4. Nazywając powieść graficzną literaturą w obrazkach robię jej "zło"? Chyba wręcz odwrotnie. Daję szaremu odbiorcy proste, ale dobre skojarzenie. Na tłumaczenie niunasów na temat powieści graficznej musiałbym mieć 2 strony wiecej. A czytelnika "Filmu" to nie intersuje.

5. Myślisz, że gdyby Satrapi nie siedziałaby przy ekranizacji "Persepolis" a Miller przy "Sin City" te filmy wyglądałby tak dobrze? Wątpię. Aczkolwiek - tu faktycznie poszedłem w zbyt duże uproszczenie. Przyznaję.

6. Tak, to nie był tekst dla komiksiarzy. Ale dla przeciętnego odbiorcy.

7. Każdy tekst dziennikarski w pewien sposób upraszcza rzeczywistość. Nawinością jest sądzić inaczej.

8. W ramach rehabilitacji za straty moralne zapraszam do nowego "Przekroju" - tam jest moja recenzja  Toppiego i  Spirita. Powinna się forumowiczom spodobać. Nagród za szukanie uproszczeń niestety redakcja nie przewiduje.

pozdrówki
erefere

Offline Dariusz Hallmann

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 391
  • Total likes: 2
  • Batman: Ben Affleck Case
Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #1468 dnia: Luty 27, 2009, 09:37:28 pm »
1. Pomyłka Spawna z Ghost Riderem - na to wpływu nie miałem, nie siedze na tyłku w redakcji, pisze jako osoba zewnętrzna. Efekt końcowy zależy tylko od fantazji grafika.
Tak myślałem. Niemniej szkoda, bo w końcu ilustracja znajduje się w obrębie tekstu, który podpisany jest Twoim imieniem i nazwiskiem.

Cytuj
2. Tekst z tezą. Jak najbardziej. Wszelkie teksy dziennikarskie, krytczne mają tezy - inaczej by nie były drukowane.
Dziwię się, że to napisałeś. Bo wygląda na to, że starasz się mnie przekonać, iż nie wiesz, co znaczy skrót myślowy "tekst z tezą". To tak, jakbym czepiał się Ciebie, że powyżej napisałeś tautologię "siedzę na tyłku". Ale przecież nie miałoby to nic wspólnego z meritum. 

Cytuj
3. American Splendor, Ghost World - oczywiście znam. Podstawowe przykazanie dla człowieka, który pisze coś dla kolorowego magazynu - pisz o rzeczach, które szary człowiek zna. Tych powyższych nie znają. No i pisząc masz 8000 znaków
Ten kolorowy magazyn to przecież "Film". Nie raz pisano w nim o tych dwóch filmach.

Cytuj
4. Nazywając powieść graficzną literaturą w obrazkach robię jej "zło"? Chyba wręcz odwrotnie. Daję szaremu odbiorcy proste, ale dobre skojarzenie. Na tłumaczenie niunasów na temat powieści graficznej musiałbym mieć 2 strony wiecej. A czytelnika "Filmu" to nie intersuje.
Tzw. powieść graficzna to komiks, a komiks to nie literatura. Tamto stwierdzenie zabrzmiało jak próba nobilitacji komiksu w stylu: nie cały komiks jest zły, bo istnieją powieści graficzne... Już w punkcie wyjścia zasugerowałeś, że komiks to coś gorszego. Nie rozumiem takiego podejścia u miłośnika komiksu, piszącego dla "szarego odbiorcy".

Cytuj
5. Myślisz, że gdyby Satrapi nie siedziałaby przy ekranizacji "Persepolis" a Miller przy "Sin City" te filmy wyglądałby tak dobrze? Wątpię. Aczkolwiek - tu faktycznie poszedłem w zbyt duże uproszczenie. Przyznaję.
Po prostu powinieneś był wymienić ich dla zasady. I w końcu nie wiadomo też, jak te filmy prezentowałyby się bez ich udziału, prawda?

Cytuj
6. Tak, to nie był tekst dla komiksiarzy. Ale dla przeciętnego odbiorcy.
Tym większa odpowiedzialność piszącego.

Cytuj
7. Każdy tekst dziennikarski w pewien sposób upraszcza rzeczywistość. Nawinością jest sądzić inaczej.
Teraz też upraszczasz. :)

Offline Samuel

Odp: O komiksach w mediach II
« Odpowiedź #1469 dnia: Luty 27, 2009, 11:13:59 pm »
Nie każdy komiks to powieść graficzna. I dobrze o tym wiesz. Powieść graficzna - a ja w pełni zgadzam się z definicją Ediego Campbella - to dzieło, które w oczywisty sposób kontestuje klasyczny komiks, jest do niego w kontrze. To bunt przeciwko komiksowi pojmowanego jako sztampa. Właśnie literatura piękna w obrazkach - mówiąc banalnie. A że coraz częściej ludzie używają terminu "graphic novel" jako synonimu do każdego komiksu, byleby był to grubaśny tom - ich sprawa.

Jak czytam gdzieś, że coś marvela ma w podtytule "graphic novel" to śmiech mnie bierze.

Myślę, że tutaj na forum panuje swego rodzaju nagonka na oficjalne media spowodowane wieloma czynnikami, a podstawowe z nich, to brak znajomości zasad rządzących prasą.

Po pierwsze: świat forum gildii komiksu to świat czarno-biały. Dziennikarze to debile, którzy nie znają się na komiksie i piszą o nim, bo szukają sensacji, a członkowie forum to wspaniali znawcy.Tymczasem Wojtek Orliński, Dominka Makówka z "Rzepy", Jakub Demańczuk z "Dziennika" siedzą w tym od lat. Ja też siedzę w tym od ładnych paru lat. I nikt z tych ludzie nie pisze o komiksach z przypadku lub dlatego, że redaktor kazał. Skoro wszyscy tutaj to prawdziwy eksperci - dlaczego nikt nie wspiera swoją wiedzą serwisów komiksowych, nie pisze obszernych recenzji, publicystyki? Dlaczego ś.p. Radary cierpiały na wieczny niedobór tekstów?

Po drugie. Większość tekstów dziennikarskich w dziedzinie kultury to teksty z tezą. I to nie jest wada. Autor ma swoje poglądy i stara się je bronić. Miałkie teksty na zasadzie "trochę tak, a trochę siak" - lądują w koszu. Tekst musi mieć problem.

Po trzecie: każdy dziennikarz nie rezydujący w  redakcji na stałe ma tego pecha, że nie do końca posiada wpływ na swoje teksty. Zdarzają się pomyłki ze zdjęciami, a czasem nawet niektórzy redaktorzy nieopatrznie coś zmieniają. Pewnego razu w moim tekście w "Dzienniku" przeczytałem, że Moebius był mistrzem fantasy - sic! Tak sobie redakcja zmieniła. I co, miałem się z tego powodu pociąć? To jest tylko tekst. Nie nastąpi koniec świata, a Moebius nie oślepnie.

Po czwarte: łamy gazety nie są z gumy. Piszesz na konkretną liczbę znaków. Np. 8000 ze spacjami i kropka. Dlatego pisząc o Moebiusie nie mogę opisywać jego życia od A do Z i analizować każdego komiksu. Nie mam na to miejsca. Muszę znaleźć pewien problem i na nim się skupić.

Po piąte: Żadne medium ogólnopolskie pisząc o komiksie nie będzie pisało dla użytkowników forum gilidii komiksu. To nie ten target.
Target to każdy człowiek interesujący się kulturą. Komiksiarze powinni mieć swoje porządne media, a nie tylko serwisy z newsami.
Jak był Below Radars to i tak ciągle dostawał baty właśnie od miłośników komiksu.

Na koniec: Media ogólnopolskie i tak poświęcają sporo miejsca na komiks, biorąc pod uwagę ilu jest czytelników. W "Przekroju" mam co miesiąc stronę na recenzje - a jest to tygodnik. A ile recenzji nowych komiksów pojawia się na Gildii Komiku, którą można aktualizować codziennie.

ufff. dobranoc



erefere