Autor Wątek: Bohater czy wróg?  (Przeczytany 9597 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Gollum

Bohater czy wróg?
« dnia: Maj 04, 2003, 03:50:38 pm »
Dla nas i Francuzów Napoleon to wielki bohater. Z kolei Niemcy, Czesi, Anglicy, Rosjanie i jeszcze parę innych narodów ma go za jednego z największych wrogów w historii.
Cromwell jest czczony przez Anglików, a w Irlandii staszono nim dzieci.
Jagiełłę umieszczamy na banknotach, a Litwini mają go za pospolitego zdrajcę.
Przykłady można mnożyć.
Czy jest szansa, by te same osoby były w różnych krajach jednakowo traktowane przez historię?

Offline Ayers

Bohater czy wróg?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 04, 2003, 04:41:23 pm »
Według mnie jest to nie możliwe. Świat jest podzielony kulturowo, religijnie, historia każdego kraju inaczej określa bohaterów i wrogów.
Tak jak już tu Gollum zaznaczył każde państwo ma innych bohaterów i wrogów. Gdyby nie było wojen przez całą historię cywilizacji człowieka, wtedy nie byłoby wrogów. Ale wiadomo, że ludzie nie potrafią jakoś żyć bez sporów. Normalne jest więc że każdy będzie inaczej postrzegać daną postać, która w jakiś sposób wpłynęła na historię. Nawet papież chyba nie będzie postrzegany jednakowo wszędzie, chociaż... bardzo się stara :).
Co to jest Chaos? Jest to Ład, który zniszczono przy Stworzeniu Świata." - St. J. Lec
"Chaos zawsze pokonuje porządek, gdyż jest lepiej zorganizowany." - T. Pratchett
"Na początku był Chaos..." I Chaos wiedział, że jest dobry.

Offline Gollum

Bohater czy wróg?
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 05, 2003, 08:20:17 am »
Próby wszakże są. Działają jakieś komisje między państwowe ustalające treści podręcznikowe, bodajże polsko-niemiecka, rosyjska, litewska i chyba ukraińska.
Jest wszakże duży opór. Np. jakiekolwiek sugestie ze strony sąsiadów, że AK współpracowało z Niemcami, czy organizowało mordy spotyka się ze świętym oburzeniem naszej strony.

Offline Baldwin

Bohater czy wróg?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 11, 2003, 07:27:36 pm »
Komisje istnieją po to by wyeliminować przekłamania i ustalić historię możliwe taką,by nie stanowiła ona w przyszłości argumentu dla rewizjonistów.
Punktów widzenia na wydarzenia z historii jest tyle ile narodów na świecie razy 3.

Offline Michał Adam Kuc

Bohater czy wróg?
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 12, 2003, 06:28:45 pm »
Cytat: "Gollum"
Próby wszakże są. Działają jakieś komisje między państwowe ustalające treści podręcznikowe, bodajże polsko-niemiecka, rosyjska, litewska i chyba ukraińska.
Jest wszakże duży opór. Np. jakiekolwiek sugestie ze strony sąsiadów, że AK współpracowało z Niemcami, czy organizowało mordy spotyka się ze świętym oburzeniem naszej strony.


Polsko-niemiecka komisja pracuje całkiem nienajgorzej, chociaż jakiekolwiek ustalenie rodzi się tam w niemożebnych bólach. Ale czegoż możemy się spodziewać jeżeli po polskiej stronie biorą w niej udział tacy apodyktyczni historycy jak np. M.Biskup, a z niemieckiej U.Arnold (mam nadzieję, że nie pomyliłem nazwiska, a jeśli coś pokręciłem to z góry przepraszam).
Pozostałe komisje to natomiast zwykła kpina.
Pozdrawiam
MAk

Offline SzAjBuS

Re: Bohater czy wróg?
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 13, 2003, 01:05:01 pm »
Cytat: "Gollum"
Czy jest szansa, by te same osoby były w różnych krajach jednakowo traktowane przez historię?

Sa, a przykladow nie trzeba specjalnie daleko szukac... patrz nasz papiez Jan Pawel II
W czym leżą największe twe niebezpieczeństwa ? - W litości. "
Friedrich Nietzsche

Offline Gollum

Bohater czy wróg?
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 13, 2003, 01:43:25 pm »
Niespecjalnie bym się zgodził. U nas jest to idol ludowy, którego się wielbi, stawia mu pomniki, nadaje jego imię wszystkiemu co się rusza i nie rusza, ale się absolutnie nie słucha tego, co ma do powiedzenia. W krajach zachodu jest postrzegany jako konserwatysta, który zablokował wiele reform i broni swoich podwładnych pedofilów. W Rosji natomiast jest imperialistą, który chce podbić prawosławne duszyczki za pomocą pieniędzy.

Offline SzAjBuS

Bohater czy wróg?
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 13, 2003, 01:49:52 pm »
Moge wiedziec skad masz takie informacje ze tak jest postrezegany. Juz pomijam Polske ale dla wiekszosci krajow np. europy zachodniej papiez postrzegany jest jako 'wielka' osobistosc. Patrz zachodnie media.
W czym leżą największe twe niebezpieczeństwa ? - W litości. "
Friedrich Nietzsche

Offline Gollum

Bohater czy wróg?
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 13, 2003, 02:01:18 pm »
A` propos Polski, bodajże tuż przed ostatnim pobytem w Polsce papieża, w Polityce był bardzo interesujący, choć mocno złośliwy materiał nt. stosunku Polaków do papieża. Zgodziłem się z nim w ponad 90 procentach. Druga rzecz, to wizyta parlamentarzystów minionej kadencji u papieża. Mówił on o tym, że polityk powinien słuzyć ludziom a nie wywyższać się ponad nich. W tej grupie była m.in. niesławnej pamięci pani marszałek Senatu, znana z licznych podróży zagranicznych, i jazd z pełną eskortą na kogutach na zakupy. Po wizycie u papieża nie zmieniła się wcale. Inni też.
Przykładów zachodnich w tej chwili nie pamiętam, ale na pewno będą to opiniotwórcze pisma orientacji lewicowej i liberalnej. Szczególnie krytyczni są tu Niemcy.

Offline OT

Re: Bohater czy wróg?
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 19, 2007, 09:03:45 pm »
Cytat: "Gollum"
Czy jest szansa, by te same osoby były w różnych krajach jednakowo traktowane przez historię?


Nie, narody patrzą subiektywnie, z własnej perspektywy. Przykład: Janusz Radziwiłł. Znakomita większość Polaków uważa go za zdrajcę, Litwini - za bohatera narodowego.
img]http://images27.fotosik.pl/27/0e350e50e340cbb1.gif[/img]

Offline Dr.Crane

Bohater czy wróg?
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 21, 2007, 06:41:41 pm »
jeszcze sie taki nie narodzil co by wszytkim dogodzil...
ever see the sky, never touch the sun, nothing more left but run run run...

Offline X.Viktor

Bohater czy wróg?
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 23, 2007, 12:00:42 pm »
Cóż... mam chyba przykład człowieka znienawidzonego w każdym kraju :evil:

Bill Gates
łabi niech szczezną i dopomóc im jeszcze trzeba do tego i niechaj będzie to pierwsze prawo miłości bliźniego!

Offline Jaskier

Bohater czy wróg?
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 23, 2007, 02:50:51 pm »
Cytat: "X.Viktor"
Cóż... mam chyba przykład człowieka znienawidzonego w każdym kraju :evil:

Bill Gates


chyba wśród nastoletnich anarchistów :roll:

Offline Nehan

Bohater czy wróg?
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 23, 2007, 03:55:55 pm »
ja tam go lubię, miły facet

poza tym nie wydaje mi się, by głodujący w Burkinie Faso się nim przejmowali

Offline Dr.Crane

Bohater czy wróg?
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 23, 2007, 07:07:47 pm »
Cytat: "X.Viktor"
Cóż... mam chyba przykład człowieka znienawidzonego w każdym kraju :evil:

Bill Gates


A jakiego systemu obecnie uzywasz? Linuksa?
ever see the sky, never touch the sun, nothing more left but run run run...