Autor Wątek: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu  (Przeczytany 185076 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #150 dnia: Grudzień 29, 2011, 12:46:39 am »
to b. ciekawy temat, ale ksiazek to Ci nie polece, nie czytalem takich, na wikipedii jest niezly artykul o syntezie sztuk z bogata bibliografia, ale ile z tych pozycji zawiera jakiekolwiek odniesienia do komiksu - trudno zgadywac

ogolnie preferuje samodzielne myslenie przy tego typu pracach, dlatego proponuje, zebys zabral sie do tego w nastepujacy sposob:
- zrob sobie liste gatunkow sztuk, jakie chcesz omowic (literatura, poezja, dramat, architektura, muzyka, film, etc)
- dla kazdej (lub dla wybranych, zalezy jak wolisz) znajdz przykladowe komiksy, ktore moga stanowic ich synteze (lub tez nie moga - bo w koncu mozesz dojsc do przeciwnego wniosku)
- na wybranych przykladach przedyskutuj, czy komiks jest synteza wskazanych sztuk czy tez nie

Mysle ze bez problemu znajdziesz komiksy nadajace sie do takiego omowienia, choc czasem trzeba by pewnie rozszerzyc definicje komiksu (przykladowo, jest mnostwo komiksow inspirowanych muzyka, czy opowiadajacych o muzykach albo wrecz ilustrujacych muzyke, ale jesli chcesz komiks, gdzie slychac muzyke, to albo na internecie, albo projekty typu komiks + CD - bylo takich co najmniej kilka).
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline figielek16

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #151 dnia: Grudzień 29, 2011, 11:43:41 am »
Wielkie dzięki, rozjaśniłeś mi trochę mój szary umysł :) Mogę się teraz zabrać do roboty

Offline YohnJossarian

  • Redaktor Gildii Filmu
  • Starszy Mistrz
  • *
  • Wiadomości: 385
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #152 dnia: Grudzień 29, 2011, 07:08:28 pm »
to b. ciekawy temat, ale ksiazek to Ci nie polece, nie czytalem takich, na wikipedii jest niezly artykul o syntezie sztuk z bogata bibliografia, ale ile z tych pozycji zawiera jakiekolwiek odniesienia do komiksu - trudno zgadywac

ogolnie preferuje samodzielne myslenie przy tego typu pracach, dlatego proponuje, zebys zabral sie do tego w nastepujacy sposob:
- zrob sobie liste gatunkow sztuk, jakie chcesz omowic (literatura, poezja, dramat, architektura, muzyka, film, etc)
- dla kazdej (lub dla wybranych, zalezy jak wolisz) znajdz przykladowe komiksy, ktore moga stanowic ich synteze (lub tez nie moga - bo w koncu mozesz dojsc do przeciwnego wniosku)
- na wybranych przykladach przedyskutuj, czy komiks jest synteza wskazanych sztuk czy tez nie

Mysle ze bez problemu znajdziesz komiksy nadajace sie do takiego omowienia, choc czasem trzeba by pewnie rozszerzyc definicje komiksu (przykladowo, jest mnostwo komiksow inspirowanych muzyka, czy opowiadajacych o muzykach albo wrecz ilustrujacych muzyke, ale jesli chcesz komiks, gdzie slychac muzyke, to albo na internecie, albo projekty typu komiks + CD - bylo takich co najmniej kilka).


A tu nie chodziło przypadkiem o takie proste literatura plus rysunek bum równa się komiks. Wielka synteza grafiki i słowa?

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #153 dnia: Grudzień 29, 2011, 11:25:05 pm »
Rysunek to jeszcze rozumiem, ale literatura? Tak postrzegac komiks moglby tylko ktos, kto albo nigdy nie mial doczynienia z literatura, albo z komiksem. Wpisywanie tekstow w dymki, to jeszcze nie literatura. A co z komiksem niemym? Juz nie jest synteza sztuk? Chyba, ze potraktujemy go jako synteze pracy scenarzysty i rysownika. Ale wtedy komiks jest najmniej syntetyczna ze sztuk, bo opera, dramat, balet, film wymagaja syntetyzowania znacznie wiekszej liczby elementow.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline YohnJossarian

  • Redaktor Gildii Filmu
  • Starszy Mistrz
  • *
  • Wiadomości: 385
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #154 dnia: Grudzień 30, 2011, 11:37:15 am »
Tak postrzegac komiks moglby tylko ktos, kto albo nigdy nie mial doczynienia z literatura, albo z komiksem.

A dlaczego zakładasz, że osoba określająca ten temat ma jakiekolwiek pojęcie o komiksie?
Do niedawna pracowałem z polonistką, która wykłócała się, że komiks bez dymków to nie jest komiks, bo komiks się czyta, a to się tylko ogląda. I taki "Kot Simona" był dla niej kolorowanką (serio!).

Chyba, ze potraktujemy go jako synteze pracy scenarzysty i rysownika. Ale wtedy komiks jest najmniej syntetyczna ze sztuk, bo opera, dramat, balet, film wymagaja syntetyzowania znacznie wiekszej liczby elementow.

Temat nie zawiera tezy, ze komiks jest jedyną albo największą syntezą. Obok tego tematu inni uczniowie mogli dostać "Film jako synteza sztuk", "Balet jako synteza sztuk", "Opera jako synteza sztuk".
To tylko liceum, chillout.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2011, 11:43:54 am wysłana przez YohnJossarian »

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #155 dnia: Grudzień 30, 2011, 11:44:22 pm »
Kazdy ma prawo do wlasnego definiowania komiksu, nawet polonistka. :) Osobiscie tez uwazam, ze polnoprawny komiks to dopiero taki z dymkami, ale to moja definicja na prywatny uzytek i nie bede jej nikomu narzucal. Ale z ta kolorowanka to juz pojechala. :D

Opera jako synteza sztuk to bardzo dobry temat, bo od opery wlasciwie sie zaczelo swiadome syntezowanie. W przypadku komiksu mozna by doszukiwac sie jego korzeni w ilustrowaniu rymowanych opowiesci (w stylu Koziolka Matolka) - wiec istotnie, jest to synteza poematu z rysunkiem. Ale dzisiejszy komiks nie jest juz synteza w takim rozumieniu, bo nawet jesli wyekstraktujemy z niego scenariusz (jak libretto w operze), to samodzielnie nie jest on forma sztuki.

Wiadomo, ze liceum to nie jest etap powaznych prac naukowych, ale jesli ktos nie zglebi podstaw w liceum, to na studiach bedzie kwiczal. :)



Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Qwant

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #156 dnia: Grudzień 31, 2011, 12:01:18 am »
Rysunek to jeszcze rozumiem, ale literatura? Tak postrzegac komiks moglby tylko ktos, kto albo nigdy nie mial doczynienia z literatura, albo z komiksem. Wpisywanie tekstow w dymki, to jeszcze nie literatura. A co z komiksem niemym? Juz nie jest synteza sztuk? Chyba, ze potraktujemy go jako synteze pracy scenarzysty i rysownika. Ale wtedy komiks jest najmniej syntetyczna ze sztuk, bo opera, dramat, balet, film wymagaja syntetyzowania znacznie wiekszej liczby elementow.

Ja tak postrzegam :wink:
Pamiętam, że nawet był na tym forum wątek/spór o to, czy komiks jest rodzajem/częścią/typem literatury. Jeśli był taki wątek, to znaczy, że nie tylko mi się wydaje, że komiks czerpie (może czerpać) pełnymi garściami z dokonań literatury.

tutaj link do wątku:
http://www.forum.gildia.pl/index.php/topic,31382.msg1084345.html#msg1084345

gdzie w drugim poście xionc pisze: "komiks jest gatunkiem literackim"
« Ostatnia zmiana: Grudzień 31, 2011, 12:16:42 am wysłana przez Qwant »

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #157 dnia: Grudzień 31, 2011, 12:28:19 pm »
kurde, masz racje, niekonsekwentnie uzywam slowa literatura

Gdyby wziac za dobra monete definicje z wikipedii (Literatura to wszystkie "sensowne twory słowne"), to komiks moze byc gatunkiem literackim, nawet te nieme komiksy bym podczepil, choc troche na sile, przyznaje. Jesli dramat sie miesci w literaturze (niemy dramat tez?), to czemu nie komiks?

Ale jesli mowimy scisle o literaturze pieknej, czy jakikolwiek innym konkretnym gatunku literackim, to komiks z pewnoscia sie w niej nie miesci, bo roznice gatunkowe sa zbyt drastyczne.
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Qwant

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #158 dnia: Styczeń 01, 2012, 04:14:13 pm »
Tak więc ja wcale nie twierdzę, że komiks jest częścią literatury, tylko że będąc odrębnym gatunkiem/rodzajem/typem sztuki wykorzystuje elementy dla literatury charakterystyczne i przez jej twórców opracowane, wymyślone.

Zresztą może lepiej pozostawić takie rozważania kulturoznawcom (i maturzystom robiącym prezentacje).
Czy uznam komiks za sztukę czy nie, czy uznam za literaturę czy nie, mi wszystko jedno. Mi się czyta równie dobrze.

Żeby podeprzeć się klasyką: "To, co zwiemy różą, Pod inną nazwą równie słodko by pachniało." (Romeo i Julia, Szekspir)

Offline ariadna90

licencjat..bardzo proszę o pomoc
« Odpowiedź #159 dnia: Marzec 06, 2012, 11:49:49 am »
Witam:)
Pod koniec maja mam obronę pracy licencjackiej. Niestety, temat został mi tak jakby narzucony, nie znam się na komiksach. Aktualnie prowadzę swoje badania, które polegają na analizie komiksów dla dzieci. Czy ktoś może mi doradzić, co w takiej analizie powinnno się znaleźć? kilka analiz mam gotowych, jednak wszystkie są zapisane mniej więcej w takim samym stylu, bo nie widzę większej różnicy między nimi. Czy ktoś może mi coś doradzić?
Bedę bardzo wdzięczna :lol:

Offline Koalar

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #160 dnia: Marzec 06, 2012, 07:09:09 pm »
Podaj temat, przynajmniej przybliżony, może ktoś pomoże.
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Offline MoniaEmm

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #161 dnia: Marzec 15, 2012, 06:45:51 pm »
Witam serdecznie wszystkich komiksomaniakow,

czytając ten temat pomyślałam, ze warto zwrócić się o pomoc, odnośnie pracy maturalnej,
nie mam tu na mysli odwalenia calej roboty za mnie. Mam na myśli pomoc w doborze komiksu w oparciu, o który moge zargumentowac tezę swojego tematu prezentacji.
Temat mojej pracy: Komiks jako nietypowa forma literacka z pogranicza sztuk, Omow istote zjawiska wykorzystujac wybrane przyklady.
Jako literaturę podmiotu wybrałam książkę Krzysztofa Teodora Teoplitza 'Sztuka komiksu' oraz książkę Bartosza Kurca 'Komiks opowiadanie obrazem' szukam teraz komiksu na podstawie którego moge uargumentować teze, ze komiks to jednak JEST forma literacka choć nie jest to latwe. z gory dziękuje za pomoc, ew prosiła bym o polecenie ciekawych artykułów oraz innych książek, które mogą mi sie przydać do dalszej pracy nad prezentacja. Mile widziane są tez wasze uwagi, które mogą mi pomoc w pracy, co warto uwzględnić waszym zdaniem argumentach?  Wiadomo, ze czytajac książkę czytelnik musi sobie zobrazować samemu cala fabule, w komiksie dziala to bardzo obrazowo. Myślę ciągle o mocnym argumencie na potwierdzenie tezy. Nie oczekuje na to konkretnej odpowiedzi pytam tak przy okazji, głownie zależy mi na poleceniu komiksu ew. książki


z gory dziekuje i pozdrawiam
Monika

Offline Blacksad

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #162 dnia: Marzec 15, 2012, 07:59:30 pm »
Odpowiem Ci, tylko przedtem poproszę o jedną informację: czemu wybrałaś na pracę maturalną temat, o którym najwyraźniej nie masz żadnego pojęcia?
Chrzań się, Smirnov

Offline MoniaEmm

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #163 dnia: Marzec 15, 2012, 08:23:40 pm »
skąd taka myśl? to, ze komiks to nie jest jakies moje wielke hobby to nie znaczy, ze ich nie czytam, chodzi mi tylko o komiks, ktory jest bardziej rozbudowany. Ucze sie w szkole plastycznej, mam jakies zamiłowania związane z komiksem, ale wiedzy teoretycznej niestety takowej nie posiadam. Domyslam, sie ze raczej, nic tu po mnie, przepraszam, za zasmiecanie forum, ale myslalam, ze moze ktos bedzie tak mily i pomoze mi sie jakoś w tym odnaleźć. Wole temat związany z komiksem, niz temat czysto zwiazany z literatura.


Pozdrawiam.
Milego wieczoru

Offline Koalar

Odp: Tematy maturalne/licencjackie, magisterskie, ankiety itd... na temat komiksu
« Odpowiedź #164 dnia: Marzec 15, 2012, 09:05:06 pm »
Jest podobny wątek na forum, może coś tam znajdziesz:
http://www.forum.gildia.pl/index.php?topic=31382.0
Tu jest małe odniesienie do książki Szyłaka, która może by Ci się przydała, ale która jest chyba trudno dostępna:
http://komiks.polter.pl/Komiks-jako-gatunek--c22905

Gugluj, gugluj, znajdziesz więcej niż ja.

Dla mnie komiks to po prostu rodzaj utworu (niektórzy nazywają to medium) w formie obrazki + zwykle tekst. Prościej powinno Ci być obalić tezę, że komiks to literatura - weź komiks niemy i po sprawie.
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

 

anything